Had Plissken se vrací. Velký divácký úspěch akčního sci-fi thrilleru Útěk z New Yorku z roku 1981 (který se u nás v kinech nehrál, ale záhy po revoluci patřil k oblíbeným videohitům) inspiroval jeho režiséra Johna Carpentera, aby o patnáct let později natočil Útěk z L.A. Použil velmi podobný syžet a pouze se přesunul z východního na západní pobřeží Spojených států. V roce 2013 je po velkém zemětřesení Los Angeles ostrovem, který není součástí nových Spojených států. Slouží jako obrovské vězení pro všechna individua, jež byla vyhoštěna ze země, která se v reakci proti rostoucímu násilí a úpadku morálky stala policejním státem. Jednooký hrdina prvního snímku Had Plissken (Kurt Russell) je tu znovu poslán na téměř beznadějnou misi. Má získat černý kufřík, kontrolující satelitní rozvody elektrické energie, který na ostrov zavlekla rebelantská prezidentova dcera. Jako zvláštní pobídku dostane do krve virus, který jej bez protilátky do deseti hodin zabije… Carpenter dostal k dispozici značný rozpočet 50 milionů dolarů (skoro desetkrát tolik než stál Útěk z New Yorku) a využil ho k pochmurné evokaci zdevastovaného města, v jehož rozpadlých ruinách se pohybují bizarní postavy nejrůznějších zločinců a zkrachovalých existencí. Kurt Russell (který se tentokrát podílel na scénáři i na produkci) hraje Plisskena jako znechuceného cynika, jemuž na budoucnosti nových Spojených států pramálo záleží a hodlá si pouze zachránit vlastní kůži. Zručně natočený snímek plný akčních scén je jen lehce zahalenou parodií na temné postkatastrofické filmy, jež především v devadesátých letech vznikaly jako na běžícím pásu pro potřeby nenasytného videotrhu. (Česká televize)

chamba

Kurt Russell v hlavnej úlohe to sa musí lúbiť nejednému filmovému fajnšmekrovi a ak ešte k tomu rozbije hubu každému okolo kto si na neho dovolí otvoriť ústa. Na konci v orgasticko-vygradovanom záveri filmu pomocou nečakaného triku zachráni celý svet, aby ho v zápätí na to poslal do hlbokej tmy, to je proste klasika. ()

iXtr3m3

Strašne slabučké v porovnaní s perfektným prvým dielom. Triky neskutočne hrozné viď. surfovačka a príbeh nič nové, takže sklamanie. ()

cab

Postapokalypticke vyobrezeni stavu L.A. v roce 2013, coz je zanedlouho. Urcite zajimave vize videni, kam se nas svet riti v beckovitem provedeni. 55% ()

Mazlik4

Volné pokračování Útěku z New Yorku - komplet vyšperkoval a zlepšil po všech stránkách. Čímž vznikla skvělá učednice kvalitní béčkové akce, vymazlené old school triky (motorka nabourá do papundeklové boudy - následuje monumentální výbuch, Kurt Russell letí na rogalu přičemž všude kolem sebe střílí). Přesně moje krevní skupina! Sečteno podtrženo: Film, který si na nic nehraje a nejpřímější možnou cestou míří za svou skupinkou nadšených diváků. ()

Vaklaf

Snake Plissken back in action! Pro mě osobně asi o něco lepší než Útěk z New Yorku - bavil jsem se víc. Samozřejmě se to trochu opakuje, ale na druhou stranu, v týhle branži je originalita až na druhým místě. Taky je to hodně ftipný, hlavně Che Guevara jako hlavní záporňák, ale to rozhodně není na škodu. Jako vyprošťovák úplně super. ()

Paity

Šílená postapokalyptická bláznivina, ve které nemůže hrát hlavní roli nikdo jiný, než z áčkového na béčkového herce se přeměňující Kurt Russell. A podle toho je to také ptákovina non plus ultra. Ale kdo třeba nemůže v noci spát, třeba se rád ponoří do světa plného nelogických nesmyslů. ()

peetriss

Carpenter již není co býval... Béčkovost atmosféry filmu je úmyslná a pro spoustu Carpenterových filmů typická, nevím však, zda byla úmyslem i rozháraná příběhová linie, která mi místy zaváněla až podivným sebeparodováním. Pro mě je Útěk z L.A. filmem nudným a především ničím zajímavým. ()

Klay

Vypadá to spíš jako remake skvělé jedničky, jen s větší mírou komiksové nadsázky. Dokud se Snake nevydá na svou misi, je to trochu nuda. Ta naštěstí začíná velmi záhy a následuje skvělá béčková zábava. Akční, místama i příjemně černohumorné a předevšim skvěle obsazené a zahrané dobrodružství v kulisách pobořeného města s charismatickým Kurtem Russellem a hromadou připitomělých (basket) i výborných ("Dám vám alespoň nějakou šanci, pitomci") momentů. Ty špatné triky zpočátku bijou do očí, časem mi ale přišlo že k tomu i sednou. Carpenterova hudba je výborná, písničkovej soundtrack neni slyšet příliš často, ale zvolenej je taky dobře a rolička Bruce Campbella potěší. ()

Delaney

Rozhodně slabší než New York, ale pořád se super Snakeovskou atmosférou a hláškama... Dal bych takovejch 60% ale kvůli sakra nízkýmu hodnocení to zvedam na 70%... Tohodle Carpentera jsem si užil, až na ten pos***** basketballovej zápas, kde Snake dokáže svý chlapství a odhodlání zachránit svět díky tomu, že dá 5košů za 50sekund.... a pak ten svět stejně zničí, tak co:) ()

Zombi

Na Útěk z NY mám příjemné nostalgické vzpomínky, tohle jsem bohužel viděl až v roce 2011 a působí to spíš úsměvně, je to asi nejbéčkovější béčko co jsem v poslední době viděl, jak v dobrém, tak ve špatném smyslu. Na jednu stranu je tu místy zvláštně příjemná atmosféra, drsňák Russell a netradiční konec, na druhou stranu občas příšerné triky, jistá prkenost, míň zajímavé a hůř zahrané postavy a málo akce. No, vidím to na lepší 2 hvězdy. ()

MkSallam

Existují béčka a pak je tu Útěk z L.A. Film který je stejně lehké milovat i jej nesnášet. Brak, který je tak přepálený že jeho efekty a některé scény nevymažete z paměti (v dobrém i špatném slova smyslu). A hlavně filmová šílenost, která by v dnešním Hollywodu nemohla vzniknout. Ultimátní guilty pleasure s luxusním koncem. ()

Renfield

Myslím, že jsem plně prozřel až při scéně, ve které Snake surfuje na tsunami a vedle něj si v klidu po silnici projíždí Eddie. Předtím mi jistě z nepochopitelných důvodů efekty neseděly. Říkal jsem si, že je ten příběh v rámci béčkového žánru vlastně v pohodě (dostatečně blbý) a že to John Carpenter nemusel dělat tak velké (ještě blbější). Chyba, rozhodně musel! Co se sportovního vyžití týče, Snake je všeuměl, takže nezůstane pouze u surfu, když jde o život, v pohodě zvládne basketem pokazit večer Che Guevarovi. A Kurt Russell je v jeho roli tak tvrdý, že by vedle něj snad i John Matrix upustil... no kládu. 65% ()

Rilian

Já se bavil a ten basket stál za to. Člověk si říká, že v NBA hrajou samí černoši a přitom Kurt by je všechny strčil do kapsy. ()

Kdo uteče z New Yorku?

Kdo uteče z New Yorku?

30.08.2014

Hollywood se snaží Snakea Plisskena vzkřísit už nějaký ten pátek. Slavný tvrďák z Útěku z New Yorku a Útěku z L.A. by ale nadále neměl disponovat tváří Kurta Russella. Na scénu nastoupí mladá tvář,… (více)

Návrat Johna Carpentera

Návrat Johna Carpentera