Had Plissken se vrací. Velký divácký úspěch akčního sci-fi thrilleru Útěk z New Yorku z roku 1981 (který se u nás v kinech nehrál, ale záhy po revoluci patřil k oblíbeným videohitům) inspiroval jeho režiséra Johna Carpentera, aby o patnáct let později natočil Útěk z L.A. Použil velmi podobný syžet a pouze se přesunul z východního na západní pobřeží Spojených států. V roce 2013 je po velkém zemětřesení Los Angeles ostrovem, který není součástí nových Spojených států. Slouží jako obrovské vězení pro všechna individua, jež byla vyhoštěna ze země, která se v reakci proti rostoucímu násilí a úpadku morálky stala policejním státem. Jednooký hrdina prvního snímku Had Plissken (Kurt Russell) je tu znovu poslán na téměř beznadějnou misi. Má získat černý kufřík, kontrolující satelitní rozvody elektrické energie, který na ostrov zavlekla rebelantská prezidentova dcera. Jako zvláštní pobídku dostane do krve virus, který jej bez protilátky do deseti hodin zabije… Carpenter dostal k dispozici značný rozpočet 50 milionů dolarů (skoro desetkrát tolik než stál Útěk z New Yorku) a využil ho k pochmurné evokaci zdevastovaného města, v jehož rozpadlých ruinách se pohybují bizarní postavy nejrůznějších zločinců a zkrachovalých existencí. Kurt Russell (který se tentokrát podílel na scénáři i na produkci) hraje Plisskena jako znechuceného cynika, jemuž na budoucnosti nových Spojených států pramálo záleží a hodlá si pouze zachránit vlastní kůži. Zručně natočený snímek plný akčních scén je jen lehce zahalenou parodií na temné postkatastrofické filmy, jež především v devadesátých letech vznikaly jako na běžícím pásu pro potřeby nenasytného videotrhu. (Česká televize)

okkac

Od dost horší než Escape From New York a s triky, za které by se styděli i před 10 lety, než byl natočen film. O to více to je pro Carpenterova fanouška guilty pleasure. ()

charge

Pochopitelně slabší, než NY, což mi bylo jasný už dopředu, ani NY není o moc lepší. Nejspíš se jedná o parodii na první díl, ta vlna, která míří na auto, už byla vážně moc. Ale sledovatelné to celkem je. ()

Nivenx

Útěk z L.A. je o hodně akčnější, zábavnější a béčkovější jak díl první, ale bohužel celé to kazí hrozné efekty, které kdyby byly na lepší úrovni, tak dám mnohem více. 55% ()

SeanLSD

Fenomenálne brakové a sebaironické remakopokračovanie (Carpenter tým opäť udáva trend do budúcnosti) kultového sci-fi ÚTEK Z NEW YORKU som videl mnohokrát predtým, než som sa konečne dostal k originálu, ktorý ma nesmierne sklamal. Odvtedy mám ÚTEK Z L.A. ešte omnoho radšej... - pretože až tu je postapokalyptický svet skutočne popísaný (a celkom prekvapivo vo svojej prehnanosti aj dáva zmysel), podobne ako je rozpracovaná anarchistická rétorika filmu v podobe odsúdenia všetkých foriem spoločenskej kontroly... a až tu je Snake Plissken to pravé stelesnenie slobody a individuality, ktorá ide proti všetkým spoločenským a skupinovým pravidlám. A hoci vlastne predstavuje nadčloveka, ktorý je tak strašne megakúl, ako proste musí byť maník, ktorý (spoiler) odpojí planétu z prúdu, v skutočnosti má (podobne ako viacerí iní vydedenci) ako jeden z mála odvahu byť skutočným človekom. Kurt Russell jediný krát v živote ako producent a spoluscenárista dal svojej najkultovejšej postave gigantické rozmery a John Carpenter vymlátil naposledy maximum zo všetkých svojich talentov... = ÚTEK z L: A. sa nedá nemilovať. ()

andrii

Když zle je, skutek se od něj vyžaduje. Magický, gotický Matrix v kůži. Zvrátí dědice dekadence, anděly nicoty, Eldorado padlých, odkurtovaný babel, nebo raději pošle na kutě, "ty správné," vyznavače zákonů a pravidel? Tak i tak je evidentní. Svět pádí v krustě propastí. Lidstvo vidí černě. ()

Decker

Tak tenhle film fakt muzu. K smrti miluju tu atmosferu postapokalyptickyho sveta a Kurta muzu kdykoliv a on je zde jako Snake Plisken absolutne super. ()

st.verka

Film si nějaké duchaplné hodnocení nezaslouží. Je to slabé béčko, ale Kurt Russell je tu vážně jednička. Takže pokud film pojmu jako one man show, je na co se dívat. On si ty 3* zaslouží. Ode mne určitě. ()

marv.

Nevím čím chtěl Georges Corraface alias Cuervo Jones střílet na vrtulník, jestli to byla bazuka nebo co, ale ta trubka byla prázdná. Kdyby do tu trubku alespoň zaslepily, aby nebylo vidět turch. ()

Raven0

Wow, Kurt se prohání atomovou miniponorkou, surfuje, jezdí v autě i na motorce a navíc létá na rogalu... No tak to je opravdu paráda. Dialogy, herecké výkony a triky jsou opravdu strašné. Tento snímek mě jen utrvzuje v tom, že dobrý, postapokalyptický příběh jen tak nikdo nenatočí. Dvě hvězdy za vcelku příjemný konec a za slušnou béčkovou atmosféru... ()

lennyd

Ke konci tisíciletí stoupne kriminalita v USA natolik, že je nutné situaci radikálně vyřešit. Naštěstí přijde velké zemětřesení, které odtrhne kus země (s Los Angeles) a vytvoří tak ostrov - který je okamžitě využit jako vězení či místo pro odsun nepřizpůsobivých. Když na ostrov uteče i dcera prezidenta s tajným zařízením, nezbývá prezidentovi než poslat na ostrov svého agenta - žoldáka Pliskera (Kurt Russell). Ten se i přes svoji nechuť k autoritám v převleku dostává na ostrov, ale ani pro něj nebude jednoduché úkol splnit ... Další z filmů Johna Carpentera, který z této řady nikterak nevybočuje. Carpenter si na filmu téměř všechno dělá sám, a nejinak je to i tady - od scénaře, přes režii až po hudbu. Ale ani to mě nepřinutí jít z hodnocením výš - jedná se totiž o kapitální ptákovinu. Už když jsem film spouštěl, říkal jsem si, že zahmouřím všechny oči a budu shovívavý. První polovinu se mi to i dařilo, ale pak se do hry pustil Steve Buscemi, a jak ho mám rád, tak tady bych střílel. Carpenter se snažil do filmu nacpat všechny skupiny, které na izolovaném ostrově mohly vzniknout, ale už při 25tém obratu situace jsem přestával vnímat a konec už jsem dokoukal v polobezvědomí. Ach jo, čím vším si ještě bude muset nevinný divák projít ... ()

Teebo

Každé představitelné klišé akčních filmů posledních dvaceti let minulého století tu najdete. Neoriginální, hloupé, nechtěně směšné. Novu si zase mohu na dalších pár let odpustit. ()

ywo666

Dobrá chobotina. Film stavia na podobné veci ako v jednotke. A film vyzerá ako keby ho točili pár rokov po jednotke. Aj technicky aj Kurt určite nezostarol o 15 rokov. Akurát tá akcia je trochu lepšie natočená. John nám naservíruje viac šialených postáv a situácií. Kým jednotka bola drsný film, toto už skĺzava trochu do sebeparódie. Nasadnúť na rozbiehajúcu sa Tsunami. Are you fucking serious? Kľudne by som si dal aj trojku keby vznikla. Napríklad sa spomína Butler. 3* ()

LeG!oN

Nevim jak ostatní ale mě se to opravdu moc líbilo.......,no nedivte se, jsem zarytej fanda Kurta Russela :-)....., i když dvě hvězdy dávám za perfektní výkon Steva Buscemiho ()

Kdo uteče z New Yorku?

Kdo uteče z New Yorku?

30.08.2014

Hollywood se snaží Snakea Plisskena vzkřísit už nějaký ten pátek. Slavný tvrďák z Útěku z New Yorku a Útěku z L.A. by ale nadále neměl disponovat tváří Kurta Russella. Na scénu nastoupí mladá tvář,… (více)

Návrat Johna Carpentera

Návrat Johna Carpentera