Had Plissken se vrací. Velký divácký úspěch akčního sci-fi thrilleru Útěk z New Yorku z roku 1981 (který se u nás v kinech nehrál, ale záhy po revoluci patřil k oblíbeným videohitům) inspiroval jeho režiséra Johna Carpentera, aby o patnáct let později natočil Útěk z L.A. Použil velmi podobný syžet a pouze se přesunul z východního na západní pobřeží Spojených států. V roce 2013 je po velkém zemětřesení Los Angeles ostrovem, který není součástí nových Spojených států. Slouží jako obrovské vězení pro všechna individua, jež byla vyhoštěna ze země, která se v reakci proti rostoucímu násilí a úpadku morálky stala policejním státem. Jednooký hrdina prvního snímku Had Plissken (Kurt Russell) je tu znovu poslán na téměř beznadějnou misi. Má získat černý kufřík, kontrolující satelitní rozvody elektrické energie, který na ostrov zavlekla rebelantská prezidentova dcera. Jako zvláštní pobídku dostane do krve virus, který jej bez protilátky do deseti hodin zabije… Carpenter dostal k dispozici značný rozpočet 50 milionů dolarů (skoro desetkrát tolik než stál Útěk z New Yorku) a využil ho k pochmurné evokaci zdevastovaného města, v jehož rozpadlých ruinách se pohybují bizarní postavy nejrůznějších zločinců a zkrachovalých existencí. Kurt Russell (který se tentokrát podílel na scénáři i na produkci) hraje Plisskena jako znechuceného cynika, jemuž na budoucnosti nových Spojených států pramálo záleží a hodlá si pouze zachránit vlastní kůži. Zručně natočený snímek plný akčních scén je jen lehce zahalenou parodií na temné postkatastrofické filmy, jež především v devadesátých letech vznikaly jako na běžícím pásu pro potřeby nenasytného videotrhu. (Česká televize)

Kubaso

John Carpenter chtěl natočit velkolepou béčkovou poctu, ale povedlo se mu natočit dokonale ukrutnou áčkovou kravinu. Nepomůže ani Steve Buscemi (nebývale trapný) ani Bill Campbell. Efekty jsou příšerné - sice asi záměrně, ale v takovém debaklu jenom nešťastně podtrhují ubohost a zbytečnost dílka. Carpentera mám moc rád, ale někdy... ()

Compadre

Nedá se nic dělat, Carpenter je prostě muj člověk...i kdyby snad měl peněz jak sultán Solimán, tak nějakej načančanej megafilm prostě nenatočí. Konec konců Útěk z L.A. jím také není ani omylem :-) přímočarý postapokalyptický akčňák každým coulem. Hrdina Kurt Russell je přesně tak hustej jak ho máme všichni rádi a možná ještě o fous víc. Lítá na rogalu, serfuje na tsunami...bohužel některé scény jsou vinou jaksi nevychytaných triků drobet kýčovité a nevypadají právě dokonale, ale pokud máte Carpentera rádi jako já, tak to kousnete a na druhé shlédnutí už vám nebude vadit nic. ()

Brain-D

Russell je tady drsnej jak prase a ať se děje cokoliv zachovává klid. Jinak takové akční béčko na jedno zhlédnutí. ()

brando

Postkatastrofické sci-fi s hodně lacinými triky, ale skvělou atmosférou a scénami, které i přes svůj "look" mají své kouzlo a u některých jsem doslova čuměl ( surfová scéna s Fondou nebo rogalový nálet na fotbalový stadion). Velice příjemný film. ()

JohnSmith

Snake podruhé,tentokrát v L.A.Vlastně je to okopírovaná jednička,což byl nejspíš záměr. Ikdyž říká se,že dvakrát do stejné řeky nevstoupíš.Je svižnější než jednička,ale triky jsou zhruba na stejný úrovni.Všechno to působí tak nějak retro,což v tomhle případě vůbec není špatný. A k tomu fajn herci,kteří se jen tak spolu neviděj. ()

blackJag

Přiznané béčko, srdceryvně tepající v duchu podobných spektáklů let dávno minulých. Méně jsou tu použity klasické postupy, více je generováno v počítačích (upřímně, ne moc povedeně), ten jedinečně obskurní carpentrovský punc si ale celý snímek s přehledem uchovává. Kurt Russell ve své ikonické roli opět exceluje, nasadivší děsně drsný image, nehne brvou ať se děje co se děje, a to je proklatě v pořádku. Vzpomínám si, že jsem na tom byl dokonce v kině :-) Jo jo, Carpentra můžu. 70% ()

Ravi

Dost zvláštní film. Má neskutečně nesympatický kabát plný slaboduchých dialogů, ale přesto to není špatný film. Chyběly peníze a režisérský záměr. Nevím, co si o tom myslet. 50% = 3-/5 ()

iantomasik

Dávám hodnocení 666, zmáčknul jsem světový kód. Neuvěřitelně podvratný kousek, který je zábavný přesně díky tomu, co ironizuje. Směle se tak řadí mezi často nepochopené skvosty jako např. Hvězdná pěchota. ()

Jello Biafra

Na legendárny útek z New Yorku sa John Carpenter pokúsil navázať týmto voľným pokračovaním. Nutno dodať že mu z geniality predchádzajúceho dielu veľa chýba. Čo ma tu aj dost naštvalo boli predovšetkým nezvládnuté triky poukazujúce na neveľký rozpočet a film postráda onú neopakovateľnú postapokalyptickú atmosféru úteku z New Yorku. Ale Kurt Russell ako Snake Plisken má stále svoje povestné charisma drsňáka, ktorý sa s ničím nepáre. Je tu aj pár podarených scén ako surfovačka na veľkej tsunami alebo útok na rogalách. Vo vedlajších rolách vás tu potešia Steve Buscemi, Peter Fonda, Bruce Campbell alebo Pam Grier ako transvestita. ()

bloodvomit

Jo jo, Snake Plisker je hustej týpek, všechno má pod palcem a s ničim se nesere. Klasickej prototyp drsňáka akční střelby... ale žeru mu to :-) ()

kenkaku

Pokud dávám Útěku z L.A. 3 hvězdy, tak jsou to hodně slabé 3 s náběhem na to se naštvat a srazit na dvě. Film je de-fakto pokus o remake a to co ztrácí v myšlence (kopíruje sám sebe kde může) se snaží dohnat v tricích na které už evidentně byla technologie (nebo peníze). Plejáda okoukaných herců se sice opakuje taky, ale už to nějak není ono. Všemu potom dává na frak "pokus o inovace" typu basketbal nebo ta tragedie s kluzáky ke konci. Carpenter se asi snažil přidat na akci (když už se sám vykradl), ale tentokrát to vzal fakt přes závit. Čím si film (tedy trochu) napravil reputaci je tím koncem. Že to zmáčkne jsem nečekal :). ()

vitekpe

Jestli to mela byt parodie, tak to nebylo poznat...ale vazne to snad nemohli myslet (rok 96!)...!? Slatanina s puvabnou a malo vidanou Valerii Golino. ()

Arkanoid

Film sa pokúšal o status kultový, avšak zámerná béčkovosť sa nevyplatila kvôli absencii kvalitných trikov a hudby, prepracovaných dialógov a vystupňovaných scén. Nápady nedotiahnuté, ale s drsným Kurtom Russellom a ambicióznym a tradične utáraným Steveom Buscemim sa nudiť nebudete. Zábavné vo svojej priemernosti. ()

Seti

Jediné co tento film u mě drží nad vodou je ultradrsný Kurt Russell, jinak je to o dost debilnější a shitóznější Útěk z New Yorku. Sakra jak může někdo považovat za dobrý nápad totálně obšlehnout námět z předchozího a ještě k tomu vlastního filmu? Snake si rozhodně zasloužil něco lepšího. ()

BlackTom

Hmm skvelé béčko :) Rád by som si pozrel aj Útek z N.Y., snáď to niekde zoženiem. Inak, oproti Snakovi sa všetci filmový drsniaci môžu strčiť! ()

Kdo uteče z New Yorku?

Kdo uteče z New Yorku?

30.08.2014

Hollywood se snaží Snakea Plisskena vzkřísit už nějaký ten pátek. Slavný tvrďák z Útěku z New Yorku a Útěku z L.A. by ale nadále neměl disponovat tváří Kurta Russella. Na scénu nastoupí mladá tvář,… (více)

Návrat Johna Carpentera

Návrat Johna Carpentera