Had Plissken se vrací. Velký divácký úspěch akčního sci-fi thrilleru Útěk z New Yorku z roku 1981 (který se u nás v kinech nehrál, ale záhy po revoluci patřil k oblíbeným videohitům) inspiroval jeho režiséra Johna Carpentera, aby o patnáct let později natočil Útěk z L.A. Použil velmi podobný syžet a pouze se přesunul z východního na západní pobřeží Spojených států. V roce 2013 je po velkém zemětřesení Los Angeles ostrovem, který není součástí nových Spojených států. Slouží jako obrovské vězení pro všechna individua, jež byla vyhoštěna ze země, která se v reakci proti rostoucímu násilí a úpadku morálky stala policejním státem. Jednooký hrdina prvního snímku Had Plissken (Kurt Russell) je tu znovu poslán na téměř beznadějnou misi. Má získat černý kufřík, kontrolující satelitní rozvody elektrické energie, který na ostrov zavlekla rebelantská prezidentova dcera. Jako zvláštní pobídku dostane do krve virus, který jej bez protilátky do deseti hodin zabije… Carpenter dostal k dispozici značný rozpočet 50 milionů dolarů (skoro desetkrát tolik než stál Útěk z New Yorku) a využil ho k pochmurné evokaci zdevastovaného města, v jehož rozpadlých ruinách se pohybují bizarní postavy nejrůznějších zločinců a zkrachovalých existencí. Kurt Russell (který se tentokrát podílel na scénáři i na produkci) hraje Plisskena jako znechuceného cynika, jemuž na budoucnosti nových Spojených států pramálo záleží a hodlá si pouze zachránit vlastní kůži. Zručně natočený snímek plný akčních scén je jen lehce zahalenou parodií na temné postkatastrofické filmy, jež především v devadesátých letech vznikaly jako na běžícím pásu pro potřeby nenasytného videotrhu. (Česká televize)

Tiiso

Včera jsem si u tohoto filmu potvrdil, režisérův zajímavý postoj k filmové tvorbě vůbec. Jeho styl, tak jak ho prezentuje ve snímku Útěk z L.A. může hodně lidem připadat silně amatérský a nedokonalý. Ale pokud člověk je už více obeznámen s jeho tvorbou začne snímky chápat v širších aspektech. Tento film sice byl vytvořen jako sequel na předchozí film Útěk z N.Y., ale žije si z větší části svým životem. Tvůrce dokázal vytvořit dobrou atmosféru a apokalyptické reálie, což jsou základní atributy připisované jako klady. Celý příběh je prodchnut ohromným nadhledem a velkou nadsázkou, kterou živě ztělesňuje hlavní postava, ztvárněná Russellem. Snímek se vlastně tváří více jako komedie a hodně mu tato škatulka sluší a není ke škodě. Béčkové pojetí, nedokonalé triky, samoúčelné vtipy to vše může na nepozorného diváka působit jako fušerská práce. Ale při bližším zkoumání scén, narážím všude na už zmíněnou profesionalitu a nadhled. Aniž bych se chtěl zde dopouštět nějaké floskule, řadím tento film jako dobrou sci-fi zábavu, určené pro velké malé chlapce, kteří v sobě ukrývají neohroženého bojovníka, který vždy a všude dokáže projít s hlavou vztyčenou a neohroženou všemi nástrahami. ()

Petus odpad!

Krutě amatérské počítačové efekty, krutě nablblý scénář a mizerné herecké výkony, ovšem musím přiznat, že jsem se i bavila, když jsem nevěřícně kroutila hlavou a smála se, že že něco takového vůbec mohlo někoho napadnout natočit. Jediným pozitivem filmu byl pro mně Steve Buscemi, který mě nemůže nudit nikdy, což je ovšem krutě nedostačující. ()

Rodin

Asi nejméně povedená Carpenterovka všech dob. Čajový pytlík, vyrobený z už několikrát zalitého Útěku z New Yorku, který byl ještě ke všemu předčasně vytažený. ()

Lorge

Jediný důvod, proč nehodnotím stejně, jako NY, jsou laciné počítačové efekty (ponorka) a to, že jde v podstatě o remake. Remake, který má k dobru černý humor a (i když minimálně) božského Bruce :-D ()

Lilien

navlas rovnaká kopia prvej časti, obohatená o pár lacných bonusov. Napriek tomu kopec bizardno-zábavných postáv , scén, známych hercov po vedľajších postavách.Napriek tomu stále boží Had Plisken neohrozený tvrďák ktorý hrá iba podla vlastných pravidiel. ()

Shitonit

Nerad bych to potopil kecama, který můžou být ovlivněný megadlouhou dobou, od doby kdy jsem to sjel.. Každopádně ve srovnání s dnešní podobnou produkcí, je Escape from L.A. docela sračka. Ale tím, že většina dnešní produkce je taky docela sračkovitá..a vidíte. Už se do toho zas zamotávám..Ale je mi jasný, že to vidět znovu už nemusim. ()

Knor

Jeden z těch filmů, kterýmu ta přiblblost sluší. Carpenter tady dokonale využil svůj talent pro béčka a nastrkal sem fůru šílených a zábavných nápadů. Kurt Russell je správnej drsňák, kterej se dostane z každý situace, hraje basket dokonaleji než kdejakej černoch, surfuje po Tsunami a dokáže postřílet desítky nepřátel třeba i z rogala :-) Béčková akční sci-fi, hloupoučká, ale zábavná. ()

Uesbe

SPOILER.nie je to najlepšie Bčko na svete, ale druhé najlepšie je - obsahuje všetko: cynického hrdinu, záporáka čo chce eliminiovať druhého záporáka, malú a bizarnú rolu veľkej hviezdy, blondínku aj brunetku, nečakanú pomoc, groteskné momenty, triky 90. rokov, kritiku holivúdu aj politikov, a kópec strieľania. ()

Pitryx

Ale jo, já se fakt bavil. Ale také je fakt, že ne všechny efekty se povedly a děj je primitivní až to bolí. Ale vzhledem k tomu, že tady šlo, přece jen, o zábavu a žádné umění, dají se tyto chybičky tolerovat. Nelze, samozřejmě očekávat ani velké herecké výkony. Snímek však v podstatě nemá hluché místo a děj je tak v podstatě nabit akcí. Snímek lze hodnotit v podstatě jako dobrý a dobře udělaný, celkově tedy normální průměr. Nova 170309 9231/9510 ()

Stejšn

Katastrofální triky a nesmrtelní hrdinové s nekonečnou municí, kteří se vždy trefí. Na druhou stranu ale cool hlavní hrdina a velice zajímavý konec. A Bruce Campbell, který ve filmu není vůbec poznat a taky se tam objeví jen na malou chvilku. Nevědět že tam hraje, vůbec bych si ho nevšiml. ()

kubilov

Post-apokalyptické brakové sci-fi od Johna Carpentera a Kurta Russella. Už od začátku jsem věděl, že to bude hroznej průser, ve kterým těch 50 milionů dolarů z rozpočtu nebude šance nikde vidět. Díky tomu, že se v pár scénách objeví Steve Buscemi, a že ty triky jsou tak špatný, až jsou vtipný, si ode mě Útěková dvojka 1* zaslouží. ()

frxXx

To isté ako v útek z NY, len v lacnejšom šate 90. rokov. Škoda kopcu nelogičnosti, bolo by to stráviteľnejšie a určite o triedu lepšie. Lacne triky nejdem kritizovať, cez tie sa dokážem preniesť. 60% si to ale aspoň zaslúži, má to pre mňa svoje určité nevysvetliteľné čaro :). ()

JasonV

Trošičku slabšie ako NY, Snake sa však ani zďaleka nechystá do dôchodku (tam ho pošle až o 4 roky neskôr istý Richard B. Riddick :) ()

Kdo uteče z New Yorku?

Kdo uteče z New Yorku?

30.08.2014

Hollywood se snaží Snakea Plisskena vzkřísit už nějaký ten pátek. Slavný tvrďák z Útěku z New Yorku a Útěku z L.A. by ale nadále neměl disponovat tváří Kurta Russella. Na scénu nastoupí mladá tvář,… (více)

Návrat Johna Carpentera

Návrat Johna Carpentera