New York budoucnosti je obrovským vězením, místem, kde si zločinci vytvořili svět s vlastními zákony. Právě sem se zřítí letadlo s prezidentem USA, jenž se stane rukojmím těchto lidí. Na jeho záchranu se vydává zkušený veterán Snake Plisken. Jeho mise nebude nijak jednoduchá a půjde mu o život! (Hollywood Classic Entertainment (H.C.E.))

MickeyStuma

V pořadí druhá spolupráce Kurta Russella s Johne Carpenterem přinesla povedený byť jednoduchý příběh z daleké budoucnosti. Kurt se tímto snímkem dostal do výborné formy a měl před sebou slibnou kariéru. Ostrov Manhattan jako obrovská věznice plná šílenců, unesený prezident a válečný veterán na záchranné misi. Námět, ze kterého John vymáčkl i přes viditelně nízký rozpočet maximum a tak vznikl kultovní snímek, který se stal pro mnohé filmaře vděčnou inspirací. Akční drama nikam tempem nespěchající se dějově plynule rozvíjí a vytváří podívanou temného a zároveň smutného obrazu lidského bytí. Dnes už sice taková vize budoucnosti spíše budí úsměv, hlavně když divák spatří magnetofonové kazety, ultralehká letadla a jiná technika typická na 80. léta, ale na druhou stranu to dostává nostalgickou filmovou příchuť tvůrčích představ. Ať se to někomu líbí nebo ne, Carpenterův rukopis s hloubkou a důrazem pro detail byl ve své době zárukou vzniku nejlepšího a nejvlivnějšího kultovního skvostu 80. let. ()

Shredo

Filmová dvojica Carpenter s Russelom sa po The Thing vrhli na ďalší počin. Zohraté duo malo predpoklad zožať ďalšiu ováciu. Každé sci-fi z dôb minulých treba brať s určitou rezervou. Už chorobne na sebe pozorujem hľadanie dier v príbehu z budúcnosti, no nič závratne nelogické ma tu nevyrušilo. Kurtik čoby sám vojak vo väzenskom poli s náročnou neľahkou misiou, bez možnosti vybabrať so systémom. Výborný herecký zážitok pána prezidenta. ()

AnanAss

Kurt Russell je mezi vyhnanými jednookým králem a s jedem v krvi se vydává do zpustošeného Nového Jorku podat si pár grázlů. Tahle raná carpenterovka mě bohužel nikdy nestrhla tak, jak bych si přál (a jak by si zasloužila). Přitom atmosféru tomu rozhodně upřít nemůžu, ale ono se tam toho prostě za celou dobu moc nestane. Haďák dostane nabídku vyhnout se lochu a je vyslán na záchranu prezidenta… hodinu se potuluje poloprázdnými zdevastovanými ulicemi a baráky, sem tam narazí na prapodivné existence a je tady finální oťukávačka bejsbolovými pálkami mezi provazy a průjezd přes zaminovaný most. Pochválím ústřední synťáckou melodii, která správně šlape… i když nerve kule, tak jako v případě 13. okrsku nebo Michaelova dýňového vydlabávání. ■ AnanAss‘s Score: 6/10 ■ ()

Empire

Další kultovní film Johna Carpentra. který stojí za to skouknout. Potěší skvělí herci ve vedlejších rolí jako Donald Pleasence a Ernest Borgnine ()

hribisko

Russell jako "Had" Plissken je tvrďák z největších a Útěk z NY carpentrovka z nejlepších. Špinavé, zničené město plné nejrůznějších šupáků a grázlů. Nekompromisní! ()

Filmárik

Teda už som toho videl veľa ale Kurt Russell ako Snake Plisskin je ten najdrsnejší drsniak vôbec.Na dojmu ešte pridáva skvelé technické spracovanie, na tú dobu priam nevýdané! efekty a do toho všetkého Carpenterova hudba pri ktorej by sa človek vo vypätých situáciach mohol pos*ať. Proste kryštalicky čisté B ako sa patrí. ()

Redix

Skvělej film a vůbec byl toto snad první film od Carpentera co jsem viděl a hned se mi líbil. I když VĚC je jeho nejlepší film,toto je taky velice dobré. Za zmínku stojí překvapivě docela dobrej soundtrack a hlavně na DVD film obsahuje vystřiženou úvodní sekvenci. Kvůli ní pochopíte proč Snaka (Sorry Plyskena :) ) na začátku přivedli v poutech. "Tak pojďte saláti!" 95% ()

Skleni

Jeden z mála katastrofických filmov, ktoré boli super a zároveň z 20. storočia. Film sa mi páčil a nepamätám si presne na všetky neduhy či klady tohoto filmu, no viem určite, že by si ho mali pozrieť všetci čo majú radi akčné "romány" o možnostiach budúcnosti našej planéty. 78% ()

Kingjiri

Jako celek nebylo tohle béčko úplně špatné, především se mi líbila atmosféra postapokalyptického New Yorku. Jenomže celému filmu chyběla jedna (v tomto případě) zásadní věc - nějaká pořádná akce. Akční scífka mám rád a když Útěk začínal a Pliskenovi dali do krku cosi, co ho má do pár hodin zabít, když nenajde prezidenta, těšil jsem se, jaká drsná akční jízda v souvislosti s jeho bojem o život z toho vznikne. Jasně, je to (v době psaní komentáře) 30 let starý akční snímek a tak jsem přeci jenom neočekával zběsilost typu Crank, ale té akce tam mohlo být mnohem, mnohem více, už jen díky ústřednímu nápadu. Když nad tím tak přemýšlím, tak tu byly asi jen dvě větší akční scény a to je prostě zatraceně málo (pokud se označuje nějaký snímek za akční). Výsledkem pak tedy bylo, že jsem se nezřídka nudil a i přes sympatickou stopáž jsem čekal na konec filmu. Velká škoda, přitom zmíněná atmosféra byla skvělá a Kurt Russell výbornej. Abych ohodnotil tenhle film alespoň průměrnými třemi hvězdami, musel by mě víc bavit, takhle nemohu dát více, než hvězdy dvě. ()

Hightower

Co mě hnedka z úvodu zarazilo, byla naivnost hlavní myšlenky. Nepochopil jsem, jak může jediná žena z jakési odnože ostrovanů přemoci tělesnou stráž prezidenta USA(jestli tam nějaká byla, kromě jednoho pána s M16). Nebyla-li sama, pak kde byli ostatní? Na druhou stranu musím, uznat zajímavý námět na izolovanou část žijící si vlastním životem. Strach, když vylézají TI z podzemí...Nakonec snímek by mohl být zařazen i do komedie: vtipná byla rafinérská věžička v knihovně nebo domácí zvířátko s knírkem. P.S. určitým způsobem je vidět i filmařské vidění společnosti bez přívodu kyslíku z technologie: primitivní nástroje, hierarchie s jedním vůdcem a vládnoucí skupinou, a hlavně aréna s "domácím" zápasníkem (např. "Šílený Max") ()

Stíba

Typické vykreslení postapokalyptické budoucnosti v 80. letech - temné ulice plné špíny a pankáči v nich řádící. Do toho všeho zamíchaná moderní výbavička a hrr na to. Béčko jak má být, žádný velký sraní s logikou, Russell se s kluzákem na Manhattanu pohybuje jako se stíhačkou a před World Trade Center ho bez problémů obrací kolmo vzhůru a následně na jeho střeše přistává. O to tady ale vůbec nejde, protože sci-fi akčňáky osmdesátek mají tak zvláštní kouzlo, že tohle vám tu přijde naprosto normální. Zkrátka zábava i povedená akce v jednom. ()

tranquill

Nechápu, že mohl Carpenter natočit takový slabý film, druhá hvězda jen za hudební doprovod připomínající mi Přepadení 13. okrsku. ()

Biopler

Ako to už býva u Carpiho zvykom, vždy zaujme atmosférou a synťákmi. V tomto kúsku pridal aj Kurta Russella, ktorý sa zjavom náramne hodí do roly Snakea, jeho meno je dobrý úlet vzhľadom na príbeh. Blízka budúcnosť vykreslená ako neustála černota, vo filme skrátka nesvitá, je dosť pochmúrna. Neviem čo v tej dobe Carpi pojedol... Čo sa týka technickej stránky a hlavne logiky či fyziky, tu sa bavíme o maškaráde. Béčko ako vyšité. ()

AxelWers

Film s ponurou a depresívnou atmosférou, postapokalyptický svet vyobrazený veľmi dobre, ale videl som ho príliš neskoro na to, aby ma dokázal niečím ohúriť. 55% ()

dalziel

Na tu dobu a môj vek keď som to videl super. Teraz už by som bol asi viac kritický preto to radšej už nechám tak. ()

Razzor_82

"Ani špetka slitování." Špinavý ostrov Manhattan plný lidské havěti v blízké budoucnosti. Drsňák Russell v roli trestance Snakea Plisskena, který zachraňuje prezidenta USA. Carpenterův rukopis se smyslem pro detail.  Parádně temná atmosféra, kulisy a scénická hudba. Vše s rozpočtem 6.mil.$. Pro mě jedna z postapo kultovek osmdesátek.  7/10 ()

LordMysti

Příjemné lehce úchylné osobité exelentní béčko! Carpenter je klasik, Russell ještě větší a tahle kombinace opravdu zabrala i v tako podivném filmu! ()

Scarlett Johansson mezi dinosaury?

Scarlett Johansson mezi dinosaury?

25.03.2024

Čas neúprosně kvapí a nadcházející přírůstek do dinosauří rodinky je blíž a blíž. Další díl Jurského parku nás totiž oficiálně stále čeká už příští rok 2. července, přičemž doposud nevíme nic… (více)

Rodriguez a nový Útěk z New Yorku?

Rodriguez a nový Útěk z New Yorku?

25.03.2017

Strážci Galaxie s Kurtem Russellem

Strážci Galaxie s Kurtem Russellem

18.02.2016

Kdo uteče z New Yorku?

Kdo uteče z New Yorku?

30.08.2014

Hollywood se snaží Snakea Plisskena vzkřísit už nějaký ten pátek. Slavný tvrďák z Útěku z New Yorku a Útěku z L.A. by ale nadále neměl disponovat tváří Kurta Russella. Na scénu nastoupí mladá tvář,… (více)