UrsusDom

Již je mi jasné, kde se páni "umělci" z 3D Realms inspirovali. Kultovní hlášky ve hře Duke Nukem 3D mají svůj vzor v tomto filmovém počinu, který bůhví jak neexceluje hereckými výkony a s triky je též na štíru. Ale globálně vzato: Je to sranda od chvíle, kdy blonďatý vzor herního hrdiny (mimochodem ze hry vydané společností Apogee v roce 1996) pomocí černých brýlí prohlédne přetvářku a klam, prohnilých vesmírných okupantů a pronese to své: "It's time to kick ass and chew bubble gum. And I'm all out of gum!" Nicméně, nemohu přehlédnout nemálo chybiček na kráse a proto dávám tři dobré! ()

van Lumineux

Prvně jsem se o tomto Carpenterově "fuck you" konzumní společnosti blíže dozvěděl v Žižekově "The Pervert's Guide to Ideology", kde analyzoval některé scény, které mají ve filmu náběh na zkultovnění a už zkultovnět i stačily. Záleží samozřejmě na tom, nakolik s filmem politicky souhlasíte a jestli ho považujete za oprávněný, nebo jen ublížený. S výtkami pro "hloupost" nesouhlasím, protože pod povrchem zcela vědomě hláškujícím a osmdesátkovým se skrývají různé dvojsmyslné nápady a motivy, které se točí kolem manipulace, prozření a změny optiky. Tyto skutečnosti symbolizují sluneční brýle - scifi artefakt, který odkazuje na naprosto nescifi skutečnost, platnou už zhruba od dob, co se vězeň nespokojil se stíny na zdi jeskyně a zatoužil uvidět slunce na povrchu. Sympaticky syrovým a brutálním akčním scénám totiž můžeme přisoudit hlubší význam ve smyslu odkazu na politickou skutečnost a vidět je i jako znázornění zápasů čistě vnitřních (viz wrestlingová bitka), což je v rámci žánru stále nezvyklé: proto tvrdím, že to vlastně ani není jednoduchý akční film, takový ten, který v 80. letech slouží pouze pro efekt a pobavení, ale spíše akcí znázorněný životní postoj a výzva k "boji" - samozřejmě ne doslova s upilovanou brokovnicí - ve skutečném světě. Dalo by se říci, že jde o protiváhu ideologickým akčňákům jako je např. Rambo II. Tytéž věci ale můžeme Carpenterově snímku vyčíst i jako pózerství, což už záleží na vkusu každého soudruha, že ano. Že je film povrchní? Je to akční nářez z osmdesátých let, ne sociologická sonda! Záměrně proto plní odlišnou funkci. Nápad vyzobrazit zcela skutečné škůdce lidstva jako srandovní nepřátelskou mimozemskou rasu, resp. přisoudit klasickému "B" konceptu utajených vetřelců odlišný politický obsah, je výborný. V rovině podobné pointy, v jaké operuje They Live, se o 10 let později pohybuje i Proyas ve vydařeném Dark City, bez politiky a všední reality samozřejmě. Ale nejde o pouhé otočení scénáře "utajení komunisté se snaží infiltrací zničit Ameriku", který vznikl v 50. letech. Spíš jde o to, že se ve světě They Live vysoce postavení, společensky vážení a již stabilně uchycení jedinci, kteří právě jednají a myslí naprosto "americky", odmaskují jako záporáci či jejich kolaboranti a že je jimi vytvářená společnost i zábavní prostředky nástroj určený výhradně k usměrňování a přikazování. Že je to zároveň odlehčené a vlastně nevážné (zlidovělé "I came here to chew bubble gum...", které ukradl, tedy "převzal", i atomový velekněz Duke Nukem) vůbec neberu jako mínus, protože to funguje i jako pocta Bčkům z 50. let, která je ale o třídu výše díky odstupu. Krom toho musím ocenit klidné, často spíše pozorovatelské tempo. Všimněme si např. i toho, jestli jsem dobře viděl, že tulák Nada, prototyp vyrovnaného a spravedlivého sympaťáka, ve scénách těžkotonážních ozbrojených konfliktů likviduje nejen ty záporáky, které brýlemi odhalil jako mimozemšťany, ale také ty, kteří jsou lidé, ale s emzáky kolaborují. Carpenter se toho opravdu nebál! (Nedostatky? Možná přítomnost některých žánrových klišé, bez nich by to však nebylo ono. A chtělo to víc synťáků. Jo a ještě je třeba podotknout, že v reálném světě bohužel nikdy takový artefakt, jako byly v They Live "brýle" mít nebudeme a proto bude vždy problematické, kdo je vlastně emzák otrokář a kdo ještě člověk.) () (méně) (více)

WugWugs

Celé zle. Nečakal som teda veľa, ale tak toporne napísaný a natočený film od režiséra, ktorý tu nebol už žiadny nováčik, určite nie. Naviac, herci v hlavných rolách hrajú ako po obrne a hudbu niekto zložil a nahral cez obednú prestávku. Dokonca ani argument o zábavnom, či nechcene vtipnom béčku tu nefunguje, pretože dosahuje až na dno céčkovosti. ()

Cerbajz

Dlooooooouho, dloooouho jsem se na tenhle snímek chystal podívat, dloooouho jsem to odkládal a asi jsem nějak podvědomě věděl proč. Jako, chápu tu myšlenku, ale moc rád bych to viděl v trošičku jiném a ideálně současném kabátě (kdy jest, nazývejme to třeba "konzum", na svém pomyslném vrcholu - prozatím)... Jo a ta nekonečná fight scéna pro mě byla jedno dlouhý "wtf", případně několik krátkých "wtf" po sobě jdoucích v kadenci AK-47. ()

90125

Prvá polovica filmu je celkom fajn. Príjemný scifi nápad, mixnutý sociálnou drámou. Solídne spravená paranoja. Tá by bola aj za tri hviezdy. Druhá ovšem, je za jednu. Hlavná postava sa premieňa na Johna Matrixa z Commanda a z filmu sa stáva trapné, hoci vraj vtipno-sebaparodické, mačo predstavenie. Príbeh sa úplne zrúti a jedna pripitomelá scéna strieda daľšiu. Napríklad úplne nezmyselná, 10 minutová reklama na wrestling. Dvaja ľudia sa nekonečne, do krvi stlčú, lebo jeden chce, aby si ten druhý vyskúšal slnečné okuliare a ten druhý to za živý svet nechce. Možno sa niekto na tom vedel smiať, ja nie. Ja som chcel pokračovanie slušne rozbehnutého scifi príbehu. Keby aspoň ten wrestler pretiahol tú vesmírnookú Meg Foster... 55 % ()

rime

Film je mnohem "tvrdší" než na první pohled vypadá. Kritika konzumní společnosti? Ani omylem. Jedná se spíše o snahu demaskovat  určitý vzor chování, který je zjevně v USA hodně populární. Jde o kritiku lidí, kteří už nejsou lidmi, ale chovají se jako "mimozemštani". Tito lidé jsou úspěšní, bohatí, svobodní a silní. Má to jeden háček, aby se stali tím čím jsou, tak musejí přestat být lidmi. ()

Marcecek

Čo sa týka Cerpentera, nepochybne sa jedná o kvalitného režiséra s jasnou víziou a originálnymi nápadmi, každý pozná Halloween a Vec, to sú legendy, králi žánru. Tento film sa radí medzi jeho menej známe, ale o to môžete byť viac prekvapení, pretože keď prekúsnete béčkoidný, pre Carpentera tak typický povrch, dostanete síce béčkový scenár, béčkový rozpočet, béčkových hercov, ale niekde v jadre filmu sa nachádza hlbší zmysel, príbeh o podprahovom vnímaní, o kritike kapitalizmu, sci-fi stvárnenie 1984. Film je jednou veľkou metaforou nadvlády nad jedincami, ktorí sú len dobytkom spoločnosti, otrokmi zaslepenými ilúziou šťastia a spokojného života. Neviem do akej miery sa príbeh berie vážne, ale je viac aktuálny ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať. Nielen fanúšikom Carpentera by nemal uniknúť, je to solídne béčko s hlbším presahom a 80. rétorikou. 4* ()

gonzo

Objektivně si to zaslouží méně hvězd, ale za ten kulturní dopad a některé mimozni nápady typu sedmi minutová bitka s kámošem, si to zaslouží pochválit. Béčková blbina, ale legendární. ()

Infernor

je to Béčko, které hodnotím hvězdičkou navíc za to, jak se mi tento film líbil asi před cca 15ti lety... Dnes už to není ale ono.. ()

plissken

Další geniální Carpentrův počin, béčko s vynikající myšlenkou, satirou, sebeparodií , temnou atmosférou a charakteristickou hudbou. To je Carpi jak ho známe, plus nezapomenutelné hlášky. V poměrně jednoduchém ději se dá najít spousta věcí k zamyšlení,(POZOR SPOILER) satira konzumní společnosti, emzáci ovládající zemi svou skrytou totalitní vládou, která je vidět jen přes černý brejle, lidi co se zaprodali vetřelcům kvůli vlastnímu prospěchu. Zkrátka spoustu věcí, který jsou stále aktuální. To vše je navíc zabaleno do slušivýho béčkovýho hávu a to ne náhodou, k tomu líbivé akční scény, hustý hlášky a hudba jakou umí složit jenom Carpenter. Prostě bomba! Roddy Piper s kulometem je megahustej. Carpenterovu tvorbu bych vystihl jednou hláškou z tohohle filmu: "I have got one that can see" ()

oslotron

Chlápek (hraje ho zápasník Wrestlingu) skrze speciální brýle odhalí mimozemskou invazi a začíná boj. Nevím proč, ale tohle béčko má takový ujetý kouzlo a prostě se mi líbí. Hláška o žvýkačkách a nakopávání zadků je vrcholem. ()

zdenek1973

Zlaté 80 roky!!! Vynikající sci-fi film od začátku do konce!!!! Vynikající scénář,hudba a samotný děj filmu.Velmi pozoruhodné až pravdivé!!!!! ()

Paan

Tohle béčko jsem objevil čistě náhodou díky hlášce "I have come here to chew bubblegum and kick ass. And I'm all out of bubble gum". Aspoň už vím, odkud ji Duke Nukem vzal. Jinak to ale není boh vie čo. ()

Dexies

Nápad dobrý, provedení filmu na úrovni Béčka ... nesympatičtí herci, napětí žádné, a mírné nelogičnosti v příběhu ... film nenadchne, ale na druhou stránku zase neurazí, viděl jsem dvakrát a to stačí! ... ()

tkald

Zajímavý příběh tuláka, který se snaží zapadnout do tehdejší společnosti a díky slabosti pro spravedlnost rozplétá zajímavé spiknutí. Je to zvláštní, ale když se podíváme kolem sebe, nemáme k onomu příběhu daleko. Film je z počátku nudný, ale rychle získá na dynamice. Myslím, že John Carpenter má i lepší snímky, ale pro chlapy toužící po akčním filmu je ideální. ()

kriplozoik

Samotný film je o.k. zábava na jeden všední večer a z povrchního úhlu pohledu. A pak je tu ještě další vrstva, která jej činí ještě zajímavějším. Vybere si běžný Franta divák i (pseudo)intelektuál z kritického kroužku. ()

io.

Skvělý námět. Zpracování odpovídá průměru své doby. Film mě bavil. Horor rozhodně nečekejte, raději se zaměřte na to, jestli vás měl film pobavit nebo informovat ;-) ()