Hitler: Vzestup zla

(TV film)
  • Česko Hitler: Zrození ďábla (více)

Velkoryse pojatý kanadský snímek mapuje životní cestu jednoho z nejhrůznějších diktátorů v dějinách lidstva od dob mládí až po jeho jmenování říšským kancléřem. Osobní neúspěch při snaze dostat se na malířskou akademii a válečný neúspěch jeho země v 1. sv. válce, kam narukoval, rozněcuje v mladém Hitlerovi nacionalistický fanatismus, provázený antisemitismem, chorobné vášně, které záhy přerostou v celoživotní posedlost. Pod jejím vlivem, využívaje celonárodní poválečné apatie a posléze i hospodářské krize, se v čele NSDAP pomalu, ale neúprosně vypracovává na politickém žebříčku, roste a sílí. O šílenství „jeho boje“, o jeho soukromí, ale i spolupracovnících a odpůrcích pojednává první díl výpravného snímku, jehož scénář je založen na pečlivě prostudovaných historických pramenech a jenž byl z velké části natáčen v Čechách. V druhé, závěrečné části tohoto životopisného historického snímku si Adolf Hitler kolem sebe pomalu utváří novou skupinu spolupracovníků, která ho bude provázet až do konce II. světové války. Zároveň se stupňují konflikty s jeho staršími souputníky, jako je např. generál Ernst Röhm, velitel oddílů SA. Na scénu se také dostávají dvě osudové ženy jeho života – jeho nevlastní neteř Geli a posléze i Eva Braunová… Titulní roli strhujícím způsobem ztvárnil britský herec Robert Carlyle, snímek sám obdržel mnohá ocenění, z toho dvě ceny Emmy. (Česká televize)

pp

První část filmu - Hitlerovo dětství, o kterém moc nevíme - je ztvárněna přinejlepším diskutabilně. S přibývajícím počtem historických pramenů se naštěstí film stává méně nevěrohodný. Hlavní sílu tohoto snímku vidím v nastínění toho, jak snadné je (resp. bylo) uchvátit absolutní moc ve státě. Stačí jen být dostatečný psychopat a octnout se ve správnou chvíli na správném místě... "The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing." Edmund Burke (1729-97) ()

De Large

Impozantný film. Odhliadnuc od beštiálnej a zvrhlej témy, je výkon Roberta Carlyla jeden z najlepších, aký som kedy videl. Jeho výkon je brilantný, excelentný, jednoducho, ak by hovoril vo filme po nemecky (čo ako jediné tomuto filmu môžem vytknúť), tak by to bolo snáď dokonalé. Inak, v Bondovi hral psychopata, rovnako ako v tomto filme, myslím, že mu tento štýl celkom sedí. Ani 3 hodiny neuberajú filmu na dychu, dokonca si myslím, že sa dobrým spôsobom stupňuje. Ani vedľajšie úlohy nie sú iba priemerné, sú vysoko nadpriemerné. Až som prekvapený, že sa takýto film nedostal na plátna kín. ()

cz.arlie

Ponechám stranou to, jestli to tak mohlo být či ne, a zaměřím se na herecký výkon Roberta Carlylea - a ten byl famózní. ()

J.Bourne89

Režisér to posolil. Herec byl dobrý ( koneckonců i český dabing ušel), ale chtělo by to rozvrstvit aspoň tak na 10 hodinových dílů, aby všechny ty přechody mezi jednotlivými etapami nepůsobily tak prkénně a prvoplánově. ()

g.carpa

Je jasné, že se nejedná o žádný historický velkofilm. To budiž v konečném důsledku přičteno k dobru.. Stejně tak musím pochválit vhodně zvolený námět. A to zejména z toho důvodu, že o této době se nikde příliš nemluví. Některé postavy jsou navíc velmi věrohodné. U samotného Hitlera mi od začátku vadilo to, že podoba byla opravdu pouze povrchní. Historické nepřesnosti odpouštím, i když z hlediska Hitlerovi mentality jsou někdy až úsměvné. ()

Johnner

Jinak ztrhujícímu, znepokojivému a působivému televiznímu filmu trochu ubírá na kvalitě zejména to, že až příliš mnoho prvků v něm je jen na efekt. Například Carlyle hraje zcela fenomenálně, záměrně však Hitlerova gesta, projevy a fanatismus přehrává, aby zámořskému publiku Hitlerovo zlo více utkvělo v hlavě. Menší problém vidím také v tom, že čím blíže je Hitlerovo snažení k cíli, tím více je film zkratkovitý a nezabývá se vedlejšími zápletkami. Opět to ale není nic nepochopitelného a neodpustitelného. Scénáristům se prostě film rozrostl příliš do šířky. Nejkvalitnější je tedy film ze začátku, poté jeho přínosnost trochu klesá, ale stále se drží vysoko nad standartem televizních produkcí. ()

MariusDee

Carlyle se snaží seč může a jde mu to opravdu dobře, ale ja v něm prostě neviděl Hitlera..vždyť takhle vůbec nevypadal a že by to byl takový klaun a chcípáček to se mi taky nechce věřit. ()

Jarb

Tímto filmem jsem byl absolutně uchvácen, Robert Carlyle opravdu zazářil a dodal tomu filmu ten správný náboj. Plné hodnocení je tady jasnou volbou. :) ()

saaaky

Naprosto dokonalé poukázání na vzestup jednoho z nejhorších tyranů a vládců historie světa. Zobrazuje Hitlerovy počátky na ulici, mezi pouliční chátrou, přes jeho první fašistické smyšlenky až po finální založení nacistické strany a postupné dostávání se k moci i těmi nejkrutějšími způsoby. Zároveň poukazuje na Hitlera jako na člověka psychicky problémového a nemocného. To dodává filmu naprosto odlišný formát, než ostatní historické filmy o něm. Vše je ale dílem Roberta Carlyleho, který zde podává opravdu nevídaný a fenomenální výkon. Liev Schreiber je perfektním dodatkem a podtruje tak strhující atmosféru celého filmu. Jedinou výtkou může být snad jen zpočátku přílišný spád děje a příliš malé poukázání na " Dolfiho " mládí. Výtečný snímek! ()

feho312

70% Skvele herecke vykony, aj ked Carlyle miestami "prehraval". Mna najviac dostal Peter O´Toole! Na TV produkciu naozaj skvele odvedena praca, ale scenar miestami pokulhaval a v tak kratkom case sa neda zamerat na obdobie patnactich rokov jeho zivota. Vzdy sa bude niekomu zdat, ze nejaka linka, tema, ci situacia bola zanedbana, slaba alebo vynechana. Doporucujem vidiet. ()

Naby

Zajmavy film ohledne zivota Hitlera. Vice nez vraha ho tenhle film ukazuje jako velice inteligentniho cloveka, ktrey se od zakopu dostal az skoro do cela Evropy. Neni zde ukazan zadny velky extremizmus z jeho strany, tak jak by si to mozna zaslouzilo, ale nebudi dojem propagandy. Zajimave je taky to, ze nez se jeho odpurci pripravili, tak uz byl tak vysoko, ze ho nebylo mozne jen tak zbavi vlady, aneb kdyz zacina zlo, je ho potreba potlacit driv nez rozkvete. ()

raadec

Fantasticky strhující. Není tolik filmů o Hitlerových začátcích, ale tenhle se opravdu povedl. Úžasný výkon představitele Hitlera, skvělá hudba.. Navíc si myslím, že i historicky velice přesné. Co chtít víc? Nechápu proč jen TV film. ()

dawexx

Dvoudílný televizní film o vzestupu nacistů ve výmarském Německu. Robert Carlyle hraje mladého Hitlera poměrně dost přesvědčivě a musím uznat, že na televizní dílko se podařilo kanadským autorům sehnat opravdu slušné obsazení. Liev Schreiber a Peter Stormare už tradičně v roli záporáků ()

Sareman

Velmi zajímavé téma zpracované na můj vkus příliš televizně. Nějaké historické chybky lze odpustit ale co jednoznačně odpustit nejde, je herec hrající Hitlera. Ne že by Carlyle neuměl hrát, avšak k vůdci mi prostě nesedí. ()

sury

Jeden z lepších filmů druhé světo respektive přímo zrodu třetí říše a přiblížení Adolfa Hitlera, avšak ve srovnání s pádem třetí říše si nejsem jist, jestli si tento film zaslouží o dvě procenta víc, vím že pád třetí říše má lepší a zajimávější období než vzestup, čili to má lehčí, avšak jisté věci mě v tomto filmu prostě neseděly. Například herec, a to v tomto případě nemluvím o podobě obličeje, ale prostě si myslím, že se na A.H. nehodí. Dále dle toho co o A.H. vím, se mě nezdá dobře udělana povaha, která nám zde byla představena. Možná se to zdá jako detail, avšak to že občas pan herec Robert Carlyle cholericky vůdcovsky zakříčí před lidmi do mikrofonu stejně, jako německy vůdce, což je většinou u mnoha lidí jedina věc co o A.H. z povahy znají, podle mého názoru nestačí, protože ostatní povahove rysy v tomto filmu dále již vidět nebyly, za to byly vidět takové, které jistě Adolf Hitler neměl!! A zdá se mi to proto trochu najivní. Ocenuji že zde nevynechali ani děj ohledně SA,kdybych však o třetí říši neměl ani páru, nevím zda bych ocenil tu politiku, která mě přišla zbytečně nafouklá. Proto dávám pro tento film krásné tři hvězdičky. A mimojiné, uplně souhlasim s david82 ()

Baroque

I keď tento dvojdielny film nemá so skutočnými faktami ohľadne jeho života veľa spoločného, pretože sa tu snaží vyfarbiť Adolfa Hitlera ako megahyperbrutalpsychopatickú osobnosť bez takmer akýchkoľvek náznakov citov, skresľuje a ignoruje isté výrazné skutočnosti okolo jeho osobného života (čo má spĺňať tradičné účely filmografickej tvorby, t.j. politickú démonizáciu konkrétnych osobností na úkor reálnych podkladov), nedá sa mu odoprieť silná dávka sugestivity. A to konkrétne v častiach, kde presvedčivo vystupuje hlavný predstaviteľ Robert Carlyle ako hypnotický rétorický manipulátor i despotický ambiciózny element. Jednoducho, celé je to postavené len a len na tomto skvelom hercovi. Ďalší dôkaz toho, že absolútna elita hereckého umenia pobýva zväčša na britských ostrovoch. To dokazuje aj minimálny časový úsek, v ktorom dokáže defilovať aj Peter O´Toole. Áno, je tu viackrát podotknuté, že začiatok je príliš hrrrr, ale neskôr to už ide celkom fajn. Je to jednoducho ďalšia veľmi kvalitná verzia na tému Adolf Hitler. Na tzv. televízny film, až príliš kvalitná. Škoda len, že sú tu fakty vskutku tak veľmi skreslené... Odborníci na tému druhej svetovej vojny dobre vedia, o čom hovorím. ()

ragtime

Film nemá rozhodne silu dokumentov a mne sa podanie Roberta Carlylea zdalo veľmi chabé a celý film vo mne nevyvolával dojem, že by sa z tohto muža mal stať postrach miliónov ľudí a fascinácia na niekoľko ďalších generácií. ()

Mark1983

Jedná se o životopisný film Hitlera,který si nikdy nezasloužil ani své narození,ale co se týče samotného filmu,člověk může přijít k jistým informacím o Hitlerovi,o kterých ještě nikdy neslyšel,jelikož se ve filmu ukazují i jisté detaily. ()