Hitler: Vzestup zla

(TV film)
  • Česko Hitler: Zrození ďábla (více)

Velkoryse pojatý kanadský snímek mapuje životní cestu jednoho z nejhrůznějších diktátorů v dějinách lidstva od dob mládí až po jeho jmenování říšským kancléřem. Osobní neúspěch při snaze dostat se na malířskou akademii a válečný neúspěch jeho země v 1. sv. válce, kam narukoval, rozněcuje v mladém Hitlerovi nacionalistický fanatismus, provázený antisemitismem, chorobné vášně, které záhy přerostou v celoživotní posedlost. Pod jejím vlivem, využívaje celonárodní poválečné apatie a posléze i hospodářské krize, se v čele NSDAP pomalu, ale neúprosně vypracovává na politickém žebříčku, roste a sílí. O šílenství „jeho boje“, o jeho soukromí, ale i spolupracovnících a odpůrcích pojednává první díl výpravného snímku, jehož scénář je založen na pečlivě prostudovaných historických pramenech a jenž byl z velké části natáčen v Čechách. V druhé, závěrečné části tohoto životopisného historického snímku si Adolf Hitler kolem sebe pomalu utváří novou skupinu spolupracovníků, která ho bude provázet až do konce II. světové války. Zároveň se stupňují konflikty s jeho staršími souputníky, jako je např. generál Ernst Röhm, velitel oddílů SA. Na scénu se také dostávají dvě osudové ženy jeho života – jeho nevlastní neteř Geli a posléze i Eva Braunová… Titulní roli strhujícím způsobem ztvárnil britský herec Robert Carlyle, snímek sám obdržel mnohá ocenění, z toho dvě ceny Emmy. (Česká televize)

Looka

Na televizní drama to šlo. Jen ten Carlyle není Hitlerovi podobnej ani trochu. (I když hraje jak o život) ()

Edit13

V tomto filmu se skvěle povedlo zachytit většinu Hitlerových nešvarů a obsesí. Ukazuje především jeho skrytou tvář a tvář všeobecně představovanou lidu, který za ním šel jako ovce. Robert Carlyle napodobil Hitlera skutečně dokonale. ()

xenopus

Robert Carlyle tedy nevypadá moc jako strýček Adolf (Brunovi Ganzovi jsem ho věřil se vším všudy) a navíc jaksi postrádal charisma (asi za to mohou jeho hnědé nepříliš výrazné oči). Nicméně se snažil a snažili se i ostatní, tudíž přes dlouhou stopáž jsem se moc nenudil a film plynul svým neměnným tempem od začátku až do konce. Pravda, většinu historických událostí jsem znal, a ty, které jsem neznal, mě tolik nepřekvapily, historická věrnost bude zřejmě v pořádku. Věrnost lokací ale nebude to pravé, když vidím, jak SA mašírují k Muzeu, Hitler vylézá z auta na náměstí Jana Palacha atp. No, Amíky a Kanaďany to nezaujme, mě to ruší. Vcelku bezpohlavní hudba dokresluje tak trochu impotentní film, který mě nedokázal vtáhnout do dvacátých a třicátých let. Celkově jsem ale rád za nadprůměrný televizní film o letech života Ády, která nejsou filmově zpodobňována příliš často. ()

Maniik88

Ťažko sa píše komentár k niečomu takémuto. Začnem z filmového hľadiska. Predstaviteľ Hitlera sa ozaj snažil, niekedy až moc, no mne neprišiel moc dôveryhodne, no nebola to ani katastrofa. Ostatní herci slušne vybratí. Súhlasím s Pohrobkom, niekto taký, čo dokázal ovládnuť celé Nemecko a neskôr takmer celú Európu nemohol byť obyčajný psychopat s darom reči. Vo filme ho zobrazili ako čistého psychopata. Ináč film veľmi slušný, trochu pridlhý, ale snáď si z neho dokážeme vziať nejaké ponaučenie. Žijeme vo veľmi krehkom svete, mnohí nedokážeme sami vyprodukovať žiadne jedlo, oblečenie, kondička na bode mrazu a nedajbože strieľať? Žiadne bunkre, príprava, krízový plán...ja len dúfam, že sa v dnešnom svete nemôže niečo také stať. Neuvedomujeme si, ako sa máme dobre. Nič však netrvá večne. Hitlerovi dovolila kríza Nemecka chopiť sa moci. Prázdne reči o Židoch a nenávisti nakŕmili masy ľudí až sa dostal k moci. Potom nastúpil strach a diktatúra. Strach je mocný nepriateľ a aj dnes ľudia napr. v Severnej Kórei žijú v totálnej diktatúre. Kým je armáda silnejšia ako strach a je ochotná vraždiť vlastných ľudí, diktatúra trvá...Aj dnes prichádza kríza, čo z nej vznikne? Naši zámorskí kolegovia už zničili nejednu bezbrannú zem, dúfam že nebudeme musieť s nimi alebo proti nim niekedy pozdvihnúť zbrane...Takže film má odo mňa aspoň tie 3 hviezdičky najmä za to, že snáď pripomenie ľuďom, čo sa stalo a čo by sa už stať nemalo. ()

SpikeX6

Velmi dobře a autenticky zpracovaný historický film, který i přes svou délku dokáže udržet divákovu pozornost a zároveň jej poučit o tom, co předcházelo největší válce v našich dějinách. I pro ty, kteří se historií nezabývají film nabízí skvělou podívanou a proto hodnotím pěti hvězdičkami... ()

Zmeo

Skvěle zahraný film o vzniku jedné z nejzrůdnějších ideologií a jejího vůdce ve dvacátém století. Velmi silný příběh. ()

Scraffy

Parádny životopisný príbeh o Hitlerovi, ktorý je hovorený s citlivosťou. Všetko je tu zvládnuté. Obsadenie je parádne a hodiace sa. Ani to nevyzerá, že to je TV FILM. ()

Amonasr odpad!

Vydržel jsem to sledovat jen asi 20 minut. Poté už mi bylo jasné, že jde o falešný přístup, který dělá z Hitlera jen ubohou lidskou karikaturu. Takový ubožák by ale stěží dovedl zfanatizovat a ovládnout masy. To asi nebude ten správný klíč k pochopení, jak se všechna ta hrůza vlastně mohla stát. Tím spíš, že dnes jsme k opakování historie možná mnohem blíž, než si umíme představit. ()

MaJes

Vzostup Hitlera, ktorý sme doteraz poznali len s čítania a učenia dejepisu je teraz na plátne. Samotný film má podľa mojho názoru výborné nasadenie, veľmi dobre spracovaný príbeh a aj pri jeho dĺžke som sa vôbec nenudil. Ale keď si pomyslím o čom-kom to bolo, čo ten človek povystrájal, za čo všetko je zodpovedný, musím plne súhlasiť s efkoM, že je to najväčší psychoš všetkých čias... ale hodnotím film a nie skutočné udalosti, alebo toho dotyčného! ()

Kuba11

Naprosto vynikající film o tom jak se Hitler dostal k moci! Životní role Roberta Carlylea, dal bych to jako povinny film do zakladky! ()

Arccos

Velice zajímavý film, který asi budu chtít po čase vidět znovu. Ale nemyslím si, že by Hitler byl takový úchyl, jak se nám tu snaží ukázat (pozn.: toto tvrzení nijak nesnižuje můj postoj k Hitlerovi jako jedné z největších stvůr v dějinách). ()

nula87

Silná studie postupného nástupu k moci pravděpodobně největší zrůdy 20. století. Sice s historickými fakty je někdy nakládáno ne vždy úplně přesně, ale jinak téměř bezchybné. Navíc kromě samotného Hitlera a jeho blízkých, které všichni dobře znají se dozvídáme i o jiných důležitých osobách, které provázely jeho nástup k moci a nejsou tak známé (Fritz Gerlich, Ernst Rohm, manželé Hanfstaenglovi, Geli Raubal) ()

kabul

Videl som to v nemeckom originály, takže pridávam jednu hviezdu za autentickost. Začiatok mi pripadal moc rýchli, ale to nieje až tak na škodu, kedže sa v Hitlerom detstve nič zvláštne neudialo. Prejavy mali niečo do seba, moc sa tým ľudom nečudujem, že ho nasledovali, ale podľa mojho názoru, by stačilo všetko okresať tak, aby sa to zmestilo do jednej časti. Takto mi to pripadalo dosť dlhé a mal som problémy to dopozerať v kuse. Na tých 60 % akurát, a tá hviezda za nemčinu. ()

amyth

Výborné. Možná až příliš dobře natočené. Hitler říkal co lidé chtěli slyšet a byl to pravděpodobně nejlepší řečník všech dob. Jeho výstupy byly vrcholem - schopnost ovládat masy až neskutečná. Pro hodně silné povahy je možnost poslechnout si originál jeho vystoupení při nastolení totality po pořáru Reichstagu. Nepochybuji, že kdyby dnes zahrál takovou píseň na struny nacionalistů skrze nenávist k islámu a komunismu (byť jsou to obavy oprávněné a reálné) tak že by dokázal takovou válku rozdmýchat znovu. ()

jafuska

další Hitlerovský film o jeho životě a jeho zrůdnosti, nechápu, proč se neustále točí filmy o něm, pak se nemůžeme divit, že jsou strany, které se dnes chtějí mu vyrovnat, neuvěřitelné, jak dokázal zmanipulovat miliony lidí, které pak zaplatily životy nejen ve válce, ale jakmile ho i někdo zradil, nemůžu napsat, že se mi tento film líbil, protože tohle bylo ukázkové zlo,když se někdo nechá zmanipulovat a vznikne z toho nenávist a miliony mrtvých nevinných lidí, Podle mého tato prapaganda by se měla konečně zastavit a ne neustále točit o něm filmy, když každý člověk ví co byl Hitler za člověka a jaká kreatura z něho byla. ()

Marťulka

Když se na to dívám z jedné stránky, dobře, bylo to zajímavé sledovat Hitlerovy začátky, i když jednotlivé fáze, kdy byl mocnější a mocnější byly dloooouhé a zbytečně rozpitvané a ty části, které by mě více zajímaly, byly zmíněny jen letmo. Podání Hitlera Robertem Carlylem - skvělý výkon, skvělý při projevech, až na to, že na spíš působil více "sympaticky" než odpudivě. ()

jprmusic

Na televizní film vynikající portrét jednoho z největších magorů v dějinách lidstva. Pokud jsem správně obeznámen s historickou skutečností, je film i poměrně fakticky přesný. Nezbývá než vyzdvihnout výkon Roberta Carlyla, který Hitlera vykreslil naprosto přesně od mimiky až po třes ruky způsobeny Alzheimerovou chorobou. Výborný film u kterého mě osobně běhal mráz po zádech. ()

brzozin

Originální zpracování té části Hitlerova života, o které se moc neví a nemluví. Film má dvě polohy. Faktografickou a uměleckou. Té faktografické bych vytknul možná až příliš volné a svobodné přistoupení k faktům. Scénář místy dost fabuluje, i když je fakt, že u díla tohoto typu je to celkem pochopitelné. Přecejen to není dokument. Ludendorf, nekdejší ocelový vůdce německé armády a faktický vládce Německa v letech první světové války, je tu líčen jako ubohoučký zmatený stařík, Nechápu, proč je tak přeceňována role jakohosi Hauftangla, o kterém jsem nikdy v životě neslyšel. A Liev Schreiber mi byl i fyzicky nesympatický. Až směšně najivně působí role novináře Gorlicha. Kdyby protihitlerovskou kampaň vedli jen lidé jeho typu, pak se divím, proč Hitlerovi trval nástup k moci tak dlouho. Pak je tu ovšem rovina umělecká. A tu je třeba vyzdvihnout. Nejsilnější stránku tvoří určitě casting, výprava (zejména exteriéry), hudba a kamera. Téměř všechny postavy přesně sedí hercům, kteří je ztvárňují. I ten Carlyle je skvělý, i přes to, že ho někteří jiní téměř zaštiťují. Třeba pro mně neznámý Peter Stormare v roli Rohma je fantastický. Navíc když si uvědomíme, že jde o televizní film, pak není o čem mluvit. Ke své smůle jsem film viděl s údesným českým dabingem. Je fakt, že u mnohých hitlerových projevů se mi chtělo spíš smát nebo brečet. Celkově ale opravdu silný zážitek. Nebýt těch výše zmíněných nedostatků, snad bych dal i plný počet. ()

marabart

Velmi poutavě natočený snímek, Robert Carlyle se do role A. Hitlera opravdu výborně vžil a po celou dobu působil zcela přesvědčivě. Film je celkově velmi zdařile zpracovaný. ()