Hitler: Vzestup zla

(TV film)
  • Česko Hitler: Zrození ďábla (více)

Velkoryse pojatý kanadský snímek mapuje životní cestu jednoho z nejhrůznějších diktátorů v dějinách lidstva od dob mládí až po jeho jmenování říšským kancléřem. Osobní neúspěch při snaze dostat se na malířskou akademii a válečný neúspěch jeho země v 1. sv. válce, kam narukoval, rozněcuje v mladém Hitlerovi nacionalistický fanatismus, provázený antisemitismem, chorobné vášně, které záhy přerostou v celoživotní posedlost. Pod jejím vlivem, využívaje celonárodní poválečné apatie a posléze i hospodářské krize, se v čele NSDAP pomalu, ale neúprosně vypracovává na politickém žebříčku, roste a sílí. O šílenství „jeho boje“, o jeho soukromí, ale i spolupracovnících a odpůrcích pojednává první díl výpravného snímku, jehož scénář je založen na pečlivě prostudovaných historických pramenech a jenž byl z velké části natáčen v Čechách. V druhé, závěrečné části tohoto životopisného historického snímku si Adolf Hitler kolem sebe pomalu utváří novou skupinu spolupracovníků, která ho bude provázet až do konce II. světové války. Zároveň se stupňují konflikty s jeho staršími souputníky, jako je např. generál Ernst Röhm, velitel oddílů SA. Na scénu se také dostávají dvě osudové ženy jeho života – jeho nevlastní neteř Geli a posléze i Eva Braunová… Titulní roli strhujícím způsobem ztvárnil britský herec Robert Carlyle, snímek sám obdržel mnohá ocenění, z toho dvě ceny Emmy. (Česká televize)

Boudyy

Na to, že jde o televizní film s malým rozpočtem, je to špička. Herci, režie, kamera, střih i scénář s dialogy jsou na velmi dobré úrovni. Film se poměrně dobře drží historických faktů a mnohé scény jsou dělány až detailně (pochodńový průvod po jmenování Hitlera kancléřem, zamyšlený Hindenburg v okně). Navíc film mnohdy jemně naznačuje a je na divákovi, aby si domyslel (zpět hymny v dočasném Reichstagu, kdy se ke zpívajícím nacistům přidají všichni politici v sále). Každopádně, Roberta Carlyleho jsem si díky tomuto filmu zamiloval. Můžete říkat, že Ganz hraje v Pádu třetí říše Hitlera lépe a více jako on i vypadá, avšak v tomto filmu Carlyle ukazuje Hitlera od jeho počátků, buduje jeho postavu po dobu několika desítek let a já si myslím, že jej hraje dost přesvědčivě. Navíc výborný český dabing (Jiří Prágr jako Hitler) ještě umocńuje zážitek z filmu, který je na své poměry výborný. ()

kubilov

Hitler: Vzestup zla je rozhodně a neoddiskutovatelně jeden z absolutně nejlepších televizních filmů, který za celou dobu své tříhodinové stopáže neztratí tempo, a jelikož je o druhém nejslavnějším muži jaký kdy žil (zřejmě po Ježíšovi), tak ani divákovu pozornost. Nasoukat popis života a cesty k moci do třech hodin jistě znamenalo spoustu škrtanců a zkracování, ale přesto vzniklo plnohodnotných 180 minut uchvacujícího životopisu, který kdyby dostal potřebnou finanční injekci, tak mohl být opravdovým kino trhákem, potenciál je jistě obrovský. Především je krásně ukázáno, jaký byl Hitler výjimečný manipulátor, řečník, ale i zvrácený rasista a vrah. Někdo má možná problém s obsazením Roberta Carlylea, ale mně připadal pro svou roli naprosto ideální, dokonce nejmenší chování a mimiku měl pečlivě nastudovanou. Naopak mi spíše vadila vedlejší dějová linie s vášnivým novinářem Fritzem, který stejně příliš vliv na děj neměla a jen ho prodlužovala. Pozorný český divák si jistě všiml a potěšilo ho i takové dvojité cameo Marka Vašuta nejprve ve válce, později jako vydavatele Mein Kampf. Naprostá spokojenost, nedaleko od maxima. ()

Uberlord

Musím říct, že už jsem viděl i lépe obsazeného Hitlera. Avšak, to pouze co se vzhledu týče... z hlediska hereckého si myslím, že není co vytknout. Jinak, zde toho asi není moc co psát. Ze začátku rychlý průlet Adolfovým mládím, kde se již projevovala jeho šílenost. A samozřejmě na samý závěr, ovládnutí celého Německa. O druhé světové válce ví alespoň něco, snad úplně každý. Kdo si chce rozšířit vědomosti a zjistit, jaký vlastně byl Adolf Hitler, a jak se dopracoval ke své moci, určitě by se měl podívat právě na tento film. Přesto, že má téměř 3 hodiny, je to hodně stručný výklad toho nejdůležitějšího. Chcete-li podrobnou analýzu toho, jak to všechno začalo, doporučil bych spíše nějaký dokument. Tohle je přece jenom film, který nám možná nedá tolik informací, jako dokument, ale o to lepší nám poskytne pohled do Adolfova soukromého života. O tom, jak moc to bylo přibarvené, můžeme jen spekulovat. ()

Brano

Na TV produkciu výborný a nesmierne zaujímavý dvojdielny TV film, s veľmi presvedčivými hereckými výkonmi. Výkon Robert Carlyle je obdivuhodný, aj keď podobnosť medzi ním a Hitlerom je minimálna, napriek tomu svoju prácu odviedol na výbornú. Tiež musím vyzdvihnúť český dabing, ktorý sa dosť vydaril. Veľmi ma zaujala použitá skladba od Normanda Corbeila, ktorá vytvorila tú správnu mrazivú atmosféru. ()

kedu odpad!

Adolfu Hitlerovi mediálně zdatní židé přisoudili roli posledního vtělení satana na zemi. V tom se ale velmi mýlí, protože představitele posledního vtělení satana na zemi je přeci Tomáš Halík, na což ostatně přišli studenti filozofie a na to téma napsali jakési humorné pojednání ... Co se týká holokaustí propagandy, tak lze uznale pokývat hlavou a říci si, že to do diváků židé rvou opravdu pod tlakem a distributorský text je sám o sobě propagandistickým klenotem, kde je zdůrazněn termín "konečné řešení" a že se mu (AH) podařilo zabít miliony židů. Zajímavé na tom je, že žádný důkaz o tom, že Hitler cokoli v tomto smyslu řekl nebo nařídil, vydal rozkaz a tak dále, pravděpodobně neexistuje a vše je postavené prostě na tvrzení - můžete hádat koho. Mýtus o tvrzení "Konečné řešení židovské otázky" je mediálně přitažlivý, ale bohužel pro židy a příznivce sionismu mimo realitu, čímž ale nikdo A. Hitlera nemůže zbavit odpovědnost za značné množství obětí. Zájemce o reálnou historii lze odkázat na vydavatelství GM zabývající se obdobím poslední světové války: http://issuu.com/guidemedia/docs/hitlerovi_cesi_nahled_knihy za což jsou vydavatelé vláčeni po soudech... Druhá rovina problému je, že v důsledku války sice zemřeli židé nebo ti, kteří tak byli označení, ale nesrovnatelně větší množství obětí tvoří příslušníci jiných národů. Celkový počet obětí 2. světové války činí odhadem 72 milionů lidí. K samotnému filmu lze říci následující. Nejde o historickou reflexi nebo snahu o nějakou uměleckou licenci přístupu tvůrců k osobnosti světových dějin, ale o vytvoření propagandistického obrazu plného nefalšovaného fanatismu nikoli postavy Adolfa Hitlera ztvárněné vynikajícím hercem Robertem Carlylem, ale fanatismu tvůrců vycházejících absolutně vstříct zadavatelům tohoto díla. Jeví se jako nepopiratelná skutečnost, že každý tvůrce bažící po světské slávě a dostatečném kapitálu k tvorbě svých filmů musí čas od času udělat úlitbu směrem k "vyvoleným". Dodržuje to absolutní většina filmařů a v úrovni jejich práce se tento oportunismus negativně projevuje uklouznutím k primitivismu, absolutnímu zjedodušování a infantilnosti vždy servírované pokud možno co nejvíce vybraným způsobem, tak, aby nikdo (divák) nic nepoznal ()

Guran

Myslím si, že největší chybou tohoto filmu je samotná televizní produkce, která filmu nedala tu správnou smršť. Film je spíš dokument a to také není dobře. Délkaj e tři hodiny, ale i tak je zde děj moc urychlovaný a většina scén, kde byste čekali, že se ještě něco stane, tak jsou sestřiženy a přichází nová scéna. Nejlepší na celém filmu ja hlavní představitel Hitlera Robert Carlyle, který podal opravdu brilantní výkon, ale stejně u mě vítězí Bruno Ganz z filmu Pád Třetí říše. Scénář si i vymýšlý různé historické sekvence. Zpracování je také dost chabé, je zkrátka vidět, že je to televizní film. Příšerná hudba, dějová výprava, scénář, režie. Film časem unudí. ()

majky19

Opět se z mého pohledu jedná o výborný dvoudílný TV film, který mapuje Hitlerův vskutku raketový vzestup. Dozvídáme se celou řadu zajímavých skutečností, které předcházely zažehnutí nejkrvavějšího celospolečenského konflliktu v novodobé historii. Vidíme vzestupy a pády "Führera" Adolfa Hitlera, jeho přespávání v chudobinci na vídeňském náměstí, nepřijetí na vysokou školu pro nedostatek talentu, jeho narukování do německé armády, jeho snahy o proniknutí do nejvyšších politických sfér, pobyt za mřížemi po nepovedeném "pivním" puči až po absolutní převzetí moci v Německu, kdy se Hitler stává faktickým vůdcem německého národa. Film byl natáčen i na několika místech v České republice, a ve filmu tudíž můžeme zaregistrovat byť v měnších rolích poměrně dost tuzemských hereckých celebrit. ()

forrest11

Tento televizny film moze kludne konkurovat svojim spracovanim a scenarom kinofilmom. Ako uz z nazvu vyplyva ide o zivotny pribeh jedneho z najvacsich sialencov nasich dejin, ktoreho skvele stvarnuje Robert Carlyle. Tento pre mna neznamy herec ma svojim vykonom priam fascinoval! Zahrat takuto tazku rolu s takou bravurou si zasluzi naozaj uznanie. ()

pOne

Skutečně velmi povedený a také velmi dlouhý film. A když si vezmu, že byl natočen pro TV účely.... Robert Carlyle zahrál Hitlera výborně, ale přeci jenom bych měl v této souvislosti jednu poznámku. Hitler je, dle mého názoru, natolik vizuelně známá osoba, že odchylka od toho, jak skutečně vypadal, je možná až příliš velká. Kéž by tvůrci natočili další film, který by stejně kvalitně navázal na to, kde tento svým dějem skončil - když Hitler přišel k moci. ()

Bilky

Dnes 19.5.2006 som si prečítal fšetky komentáre aby mi pomohli sa vyjadriť k tomuto filmu na ktorý som čakal a ktorý som chcel porovnať s rovnoceným snímkom PÁD TRETEJ RÍŠE. Mysím rovnoceným čo sa týka témy a doby vzniku aj keď jeden sa snažil byť životopis a druhý skôr historická dráma. Musím priznať že to porovnanie pre a proti by zabralo formát A4 a tieto komentáre mi vôbec nepomohl, mnohé síce odrážajú moje názory ale ftip je ftom že sú protirečivé! :) Ale asi najviac sa môjmu názoru podobá komentár DaViDa82! Takže ešte PLUSY: 1.Kanadské produkcie sú otrasné ale táto napriek TV určeniu je svetlá výnimka 2. vedľajšie postavy 3.Kostými a kamera MÍNUSY:1.nevyrovnanosť oboch dielov 2. jednostranný a zľahčený náhľad na A.H.čo sa dá odpustiť fšade ale nie v životopise 3.nielen kvôli stopáži si tento film už druhýkrát nepozriete. Jednoduxo: 60% ()

Jallo

Je těžké pochopit jak je možné „dospět“ v tvora jakým byl Hitler. Tento snímek se o to pokouší a přestože některé skutečnosti nejsou přesně podle historiků, lze pochopit jak se vše událo. Peter Stormare jako velitel SA je dokonalý.... ()

infernet

Přiznám se, že jsem Roberta Carlylea před tímto dvoj-filmem vůbec neznal. Ale tohle zahrál výborně. Fakta, fakta a zase fakta mi vůbec nevadí a proto jasných 5*. ()

Víteček

Trochu jsem měl pocit, že je to podané stylem, jak si lidé představují, že to vypadalo, více než, jak to skutečně vypadalo. Ale Carlyle dle mého zahrál Dolfíka výborně a ukázal, že je důležitější zprostředkovat gesta, řeč těla a chování, než jako Hitler prostě vypadat. Na televizní film kvalitní zpracování. Klasika se z toho možná nestane, ale špatné to rozhodně není. 70 %. ()

jungewolf

Před lety jsem jeden díl (ani nevím, možná celý...) viděl v některé naší televizi. Můžu potvrdit, že se některé exteriérové scény natáčely v Brně na Zelňáku. Další natáčení u nás(např. Praha, zámek Osov, Liberec atd.) - VIZ : Zajímavosti ()

AVP

Stejně jako v případě českého Svědka s Jaromírem Hanzlíkem i tady je škoda, že se jedná pouze o televizní film. Skvělý Robert Carlyle... ()

Goodlooker

Ehm, tak k tomuto filmu bych měl opravdu nemalý počet výhrad a tou hlavní je samotný popis Hitlera. Nevím, co Kanaďany vedlo z této persony udělat blázna. Začátek, ve kterém Robert Carcyle aka Adolf Hitler mučí v zákopech psa, vyloudí úsměv na tváři - Hitler psy miloval. Dále mne zarazilo jednání Hitlera z jeho neteří. On s ní spal a nestál v obilí a nechtěl po ní aby chodila kolem něj. Hitler je zde vylíčen jako zrůa, nemající duševní orgány a hlavně jako blázen. Film je nereálný a o čem jiném v životopise vlastně jde? ()

Marv

Druhá světová válka a její příčiny jsou mým koníčkem a proto nemůžu dát víc hvězd takto nereálnému filmu. ()