Hitler: Vzestup zla

(TV film)
  • Česko Hitler: Zrození ďábla (více)

Velkoryse pojatý kanadský snímek mapuje životní cestu jednoho z nejhrůznějších diktátorů v dějinách lidstva od dob mládí až po jeho jmenování říšským kancléřem. Osobní neúspěch při snaze dostat se na malířskou akademii a válečný neúspěch jeho země v 1. sv. válce, kam narukoval, rozněcuje v mladém Hitlerovi nacionalistický fanatismus, provázený antisemitismem, chorobné vášně, které záhy přerostou v celoživotní posedlost. Pod jejím vlivem, využívaje celonárodní poválečné apatie a posléze i hospodářské krize, se v čele NSDAP pomalu, ale neúprosně vypracovává na politickém žebříčku, roste a sílí. O šílenství „jeho boje“, o jeho soukromí, ale i spolupracovnících a odpůrcích pojednává první díl výpravného snímku, jehož scénář je založen na pečlivě prostudovaných historických pramenech a jenž byl z velké části natáčen v Čechách. V druhé, závěrečné části tohoto životopisného historického snímku si Adolf Hitler kolem sebe pomalu utváří novou skupinu spolupracovníků, která ho bude provázet až do konce II. světové války. Zároveň se stupňují konflikty s jeho staršími souputníky, jako je např. generál Ernst Röhm, velitel oddílů SA. Na scénu se také dostávají dvě osudové ženy jeho života – jeho nevlastní neteř Geli a posléze i Eva Braunová… Titulní roli strhujícím způsobem ztvárnil britský herec Robert Carlyle, snímek sám obdržel mnohá ocenění, z toho dvě ceny Emmy. (Česká televize)

F.man

Pokus o ucelené životopisné drama, které se ve 180 minutách snaží vylíčit všechny důležité okamžiky Hitlerova života. Ne vždy dodržuje přesné historické fakta a sem tam, v jistých momentech přikrášluje/zjednodušuje, přesto (proto), jako filmový celek působí věrohodně a hlavně zábavně. Snímek se tedy asi těžko bude brát jako přesný přepis historie, avšak průměrnému divákovi podá některé nové informace a to ještě velmi povedenou formou. He's not human. He studies people in order to appear human, but all he has discovered is our fear and our hatred. ()

Terminus

Ani velkolepý historický spektákl, ani prokreslený portrét centrální figury. Nevím, zda to částečně svést na český dabing, ale Robert Carlyle figurkaří - své pojetí Hitlera založil výhradně na házení patkou, prskání a pocení se (byť tyto atributy jsou s Hitlerem spojeny - popsal to už Lion Feuchtwanger v románu Bratři Lautensackové - nelze se omezit jen na ně). Z atmosféry doby se nepodařilo zachytit takřka nic, film je mozaikou zlomových událostí, ale právě tím, jak je sází jednu za druhou, ničí auru jejich významu a "vzestup zla" tak pouze pojmenovává, ale nikterak mu nejde pod kůži. Nepomůžou ani špičkoví herci (Peter Stormare, Peter O'Toole), ani přítomnost prominentních postav expandující Germánie, jež některým chyběly v Pádu Třetí říše. Natáčeno mj. v Brně, Marek Vašut má nezvykle "rozsáhlou" roličku. vp 12.5.2005 ()

baribal

Na televizní film to vůbec není špatné, řekl bych že je to až výborné. Šťastná volba hlavního herce je základem úspěchu, charisma především. Film ukazuje jak v době plné nenávisti, je důležité slovo, slovo plné ještě větší nenávisti. Film ukazuje celý život Adolfa Hitler a řekl bych že kdyby byl uveden do kin jako například tří hodinový kousek, nebylo by to vůbec špatné... třeba bych dal i plné hodnocení. Takhle musím bohužel zůstat na "pouhých" 80%... ()

Paxxx.cz

Robert Carlyle mi při prvním pohledu vůdce moc nepřipomínal, ale vše vynahradil svými hereckými dovednostmi, kdy například u projevů vypadal skutečně jako samotný Führer. Pro ty co chtějí podívat jak se Hitler dostal k moci v Německu ideální volba. ()

Jillen

Vůbec to není špatné, Carlyle si zde vybral lepší chvilku, i když jeho vizáž mi k Hitlerovi moc nesedí, ale i přesto skvělý výkon. Ostatní casting také perfekt, zvláště Stormare. Nevím jak zhodnotit historickou věrohodnost, musel bych na to přečíst spoustu knih, ale dejme tomu. Škoda jen toho televizního feelingu, ale je to pochopitelné, velkofilm by se z toho dělal těžko a stopáž by žádné kino nepřipustilo. ()

PKD

Perfektní a dosti šílený film o šílenci,který se navěky zapsal do dějepisu na celém světě a o to mu myslím šlo především. Christian Duguay dokázal,že jeho skvělé filmy,jako Scanners II, III a Screamers,nebyly jen pouhou náhodou. Dost možná Carlyleova životní role. ()

jajinka

Nečekaně výborně udělaný film jako TV zpracování.. Úžasný, věrohodný výstup, podání, gesta, grimasy R. Carlyle, až to člověka zamrazí.. Historicky bych asi úplně se vším nesouhlasila, ale tak nějak se asi z NIKOHO stalo monstrum 20. století.. ()

rt12

Každý životopisný film se dopouští přehmatů a nedrží se přesně pravdy. Přesto je tento snímek velice zdařilý a výběr herce do hlavní role byl skvělý. ()

slunicko2

Stručný, přehledný, angloamerický pohled na ďábla. 1) Vcelku průměrný film opět nedokázal zpřístupnit Hitlerovo charisma patrné z jeho projevů. Když je poslouchám, slyším ďábla. Když na dokumentární záběry hledím, vidím ďábla. Když sleduji tento film (a všechny jiné o tématu) - necítím nic kromě zvědavosti, jestli snad něco pocítím._____ 2) Nebylo by lepší vykašlat se na přesná fakta a spíš postihnout atmosféru doby a přitažlivost Hitlera i dalších představitelů režimu (například Goebbelse či Himmlera)? Umělecký film nemusí být faktograficky přesný, nemusí se snažit o racionální vysvětlení. Očekávám od něho zprostředkování emocí._____ 3) 42letý Robert Carlyle si roli pečlivě nastudoval. Hraje dobře, gesta jsou přesná, ale v civilu mimo řečnické pulty jeho Hitler působí spíše jako pomatený mimoň._____ 4) Sledoval jsem film s dobrým dabingem (Jiří Prager jako Hitler). Originální angličtina by mi asi dost vadila._____ 5) Zajímavý koment: Frankie**. ()

Thomassi

I když je poznat, že tento film je televizní, nic na tom nemění, že je to naprostá bomba. Když jsem to viděl poprvé, musel jsem si to pak pustit znovu, protože měl uchvátil Robert Carlyle v roli Hitlera takovým způsobem, že byl prostě natolik přesvědčivý, že jsem musel jeho výkon vidět znovu. Film pojednává o životě tohoto diktátora od narození (kterému se ale tak moc nevěnuje) a postupně přes jeho vystupování v pivnicích až do roku 1934, kdy po Hindenburgově smrti ovládl celé Německo. Je pravda, že aby byl zmapován filmově Hitlerův život, nestačil by ani několikadenní film. V těchto třech hodinách se ale dozvíme ty nejpodstatnější události, které se v jeho životě staly. A věnuje se také lidem v jeho okolí, o těch známějších i ne moc známých (třeba novinář Fritz Gerlich). Celé to ale dává věrohodný obraz o životě člověka, který se už od svých mladých let zaměřil na vymýcení Židů. A to je taky myšlenka, která nás doprovází po celý film. No ale nebýt Roberta, asi by to nemělo takový účinek. Jeho vžití do role bylo něco neuvěřitelného. To, jak dělal všechny ty postoje a grimasy, jak byl suverénní a nehorázně přesvětčivý. A ani se nedivím, že dokázal upoutat pozornost tolika lidí. A touto rolí se řadí mezi mé nejvelkolepější herecké výkony vůbec. Pokud chce člověk vědět ve zkratce něco o tom, jak Hitler přišel k moci, vřele doporučiji a mé hodnocení je 100%. Pokud ale rád čte, ať sáhne po dvoudílném (a nejlepším) životopisu Adolfa Hitlera od Iana Kershawa. ()

Aiax

Je to rozhodně pozoruhodný film, excelentní Robert Carlyle a povedený scénář jsou hlavní devizy. Na druhé straně si však nelze nevšimnout klasického amerického "feelu", poněkud laciného poletování kamery jak v LOTRovi a také faktu, že ačkoliv sám Hitler byl (pokud mohu soudit) vykreslen velmi přesně a komplexně, celé jeho okolí až na pár výjimek (Hitlerovy partnerky) vypadalo spíš jako zběžně načrtnuté papírové kulisy, které se okolo ústředního psychopata poněkud neuměle posunovaly. Pokud jde o ten americký feel - kromě pár drobných klišé, kterými je americký styl filmování rozeznatelný už z dálky, mně osobně holt vadilo, že Adolf Hitler, Hermann Göring, Rudolf Hess, prezident Hindenburg a všichni ti Němci mluví anglicky. Je to škoda, protože kdyby režisér Duguay dokázal zkrotit a uzemnit bláznivého kameramana, natočil film ne v klasicky hollywoodských sytých barvách, ale více pochmurně laděný a najal německé herce (nebo německy mluvící), vyzvedlo by to už tak poměrně značnou věrohodnost a "faktor mrazení v zádech" do závratných výšin a člověk by po skončení neměl v puse lehounkou "limonádovou" pachuť, jaká u jiných filmů nevadí, tady však ano. ()

L_O_U_S

Oceňuji snahu zachytit významné události Hitlerovy cesty k moci a pojmout film spíš životopisně a historicky než příběhově. Asi největším nedostatkem je Robert Carlyle, který není Hitlerovi podobný ani za mák. Úvodní titulková montáž z dospívání působí rovněž velice podivně a Levné knihy by si měly nafackovat za absenci českých titulků na DVD. Hitlera nadabovaného někým jiným než Jiřím Pragerem si dost dobře představit nedovedu, ale kabaretní čísla v češtině opravdu tahala za uši. Jinak jsem vcelku spokojen, film se hodí i do výuky dějepisu. (759., 16. X. 2012) ()

Hamaradža

To čo mnohí považujú za slabinu filmu považujem ja za jeho najväčšiu devízu. Zjednodušenosť historických faktov tak, aby pôsobili i pre vojenského laika pútavo, často mrazivo. Kvalitka a skvelý Carlyle. ()

kalap odpad!

Je priam údesné , ako dokazal jeden duševne chorý primitív premeniť takmer celý nemecký národ na heilujúce stádo. ()

kinderman

Hitler si upravuje knírek, po večerech zkouší kreslit svastiku (tahle scéna mě rozesmála), nesměle zvedá pravici (vejš!) a poprvé zaburácí "Vítězství zdar!" Pečlivě datované výjevy z vývoje politické kariéry jednoho zneuznaného malíře (čekal jsem, že mu na akademii doporučí malovat pokoje, nikoli architekturu) navozují dojem autenticity a historické věrohodnosti, ale všechno je to jen na efekt. Ve výsledku ovšem divácky o něco snesitelnější než rádoby umělecký Pád Třetí říše. ()

ilemas

Tak na tenhhle tv film jsem se podíval jen z nudy a ze zvědavosti, ani jsem od toho nic moc nečekal. Jaké bylo moje překvapení, film mě vtáhl hned od začátku. Ukazuje přesně to co jsem nikde neviděl, jak se neznámý Hitler od bezdomovce dostal až k moci. Výborně zahraný Robertem Carlylem, jen mě ten Hitler z počátku nějak neseděl. ()

BoredSeal

Tento film byl zřejmě první, který se odvážil udělat životopisný film o Hitlerovi jako o osobě a na nějaké povrchní úrovni "seznámit diváka s cestou Hitlera k funkci kancléře" funguje. Když tedy tu historii zas tak moc neznáte a přistoupíte na hru tvůrců udělat z Hitlera fest psychozrůdu mlátící pejska ve válce, se kterou by asi moc lidí kamarádit a spolupracovat nechtělo. K tomu se řádící Robert Carlyle hodí perfektně (a respektuji, jak se snaží přetransformovat běsnící projevy v němčině do podobné energie a textu v jiném jazyce). Pokud jste ale fandové dějepisu, tak vás tenhle film svou fantazií na zvláštních místech nebo zkratkami dost potýrá a nezmizí ani ten pocit lehké nevolnosti z toho, že někdo točí film s Hitlerem jako hlavní postavou a považuje za alibi nebo vykoupení to, že z něho udělá něco jako levného komiksového záporáka. ()