Ve výškové budově je surově zavražděn noční hlídač a vzápětí vybuchne bomba, která zničí výtahová lana. Celkem osmnáct cestujících zůstává uvězněno ve výtahu, který prudce padá dolů, než ho zastaví silné brzdy. Ale i ty hodlá atentátník odstřelit, pokud nedostane tři miliony dolarů. Do akce jsou nasazeni špičkoví losangelští policisté Jack Traven a jeho přítel Harry. Při riskantní a nebezpečné akci se jim podaří dostat cestující z výtahu, atentátník se ale zmocní Harryho a vyhrožuje jeho zabitím, jestliže nedostane peníze. Jack se odhodlá k akci, svého přítele postřelí na noze a ten atentátníkovi unikne ze sevření. Šílenec však uteče… Oba policisté jsou vyznamenáni za odvahu a večer společně oslavují. Zejména Harry je poněkud společensky unavený. Druhý den dostane Jack zprávu, že byl unesen autobus, na němž je připevněna bomba. Přihlásí se i atentátník: o své peníze rozhodně nechce přijít. Zatímco Jack jde do akce přímo, Harry je s ním ve spojení a řídí operace. Jack se dostane do autobusu, kde ve zmatku vystřelí jakýsi muž, který si myslí, že jde policie po něm. Bob, řidič autobusu, je těžce zraněn a za volant usedá jedna z cestujících, studentka Annie. Autobus se podle pokynů atentátníka nesmí dostat pod určitou rychlost, jinak nálož vybuchne... Jackovi se nejprve podaří vyjednat, aby byl z autobusu vysazen zraněný Bob. Pak se v panice snaží vystoupit další cestující, starší žena, je ale usmrcena. Jak se zdá, atentátník vše pozorně sleduje díky přímým záběrům vrtulníků, které celou akci přenášejí. Brzy se ukáže, že na dálnici, kam autobus míří, je patnáctimetrová díra... (TV Prima)

Tuxedo

Jan de Bont býval ve svých počátcích malým režisérským géniem. Jak jinak by dokázal povýšit nevyvážený a viditelně za pochodu psaný scénář na neustále adrenalinem protkaný nabouchaný akčňák s perfektním vizuálem, který nestárne, rázným hrdinou, který se jen tak nevidí, geniálním hudebním doprovodem a takřka nadčasovým posunem v rámci akčních filmů. Nebezpečná rychlost je důkazem, že akční film může mít prvoplánově bezduchý scénář s logickými dírami, má-li však kolem sebe řádně vyprofilované postavy, oproti zbytku scénáře chytré slovní výměny a humor (hlášky fungují na jedničku i po letech). ()

Hal_Moore

Skvělý film, který mne doslova přikoval k židli. Množství akce, napětí a velkých explozí. A ještě něco, strašně mne štvou situace, kdy nějaký američan bez rozhlížení se vejde na silnici třeba s kočárkem... Taková kravina a je v tolika filmech k vidění (Speed, Rock...). ()

TeeAge

|| Scenár: Graham Yost, Joss Whedon | Hudba: Mark Mancina | Produkcia: Mark Gordon, Ian Bryce | Distribúcia: 20th Century Fox | Rozpočet: 30 miliónov $ | Tržby: 350,448,145 $ || Svojho času jeden z prvých filmov, čo som si napálil vlastnou napalovačkou ako AVI, tojest viažu ma k tomuto kusu i nostalgické emócie, čo je nehorázne plus v prospech hodnotenia filmu. Mimo toho je ale Speed fakt podarená, napínavá jazda, ktorá nevie začať nudiť ani po viacerich projekciách. Asi jediný film, kde mi Sandra Bullock nevadila ani štipku. ()

genetique

Mať možnosť zhliadnuť tento film v kine, tak sa mi splní jeden z mojich tajných snov. Priamočiara zábava plná explózií, skombinovaná s kvalitným scenárom, umnou réžiou a pomerne vydarenému obsadeniu (Reeves a Hopper ako ukážkové príklady klaďasa a nechutného záporáka). Námet je tak jednoduchý, že dnes by to nestačilo ani na céčkový brak. V deväťdesiatych rokoch sa ale ešte točili filmy pre zábavu a ako celok je svižný, nenudiaci, plný zvratov a dobrých hlášok. Filmu pomohlo, že ho scenáristi rozdelili na tri pomyselné časti (výťah, autobus, metro), v ktorých naplno využívajú možnosti akčného žánru. 85%. ()

sniper18

Jedna z tých akčných klasík deväťdesiatych rokov, ktorá aj napriek tomu, že neponúkala klasického akčného hrdinu, ktorý si ide proti mnohonásobnej presile nekompromisne za svojim, ale už novú a vlastne aj originálnu schému si ma získala. Film pôsobí poriadne dynamicky, aj keď sa tu kľudne nič dôležité nedeje, tak je to celé podané tak pôsobivo a dôležite, že sa tu nedá znížiť pozornosť bez ohľadu na to, kde sa práve film odohráva. Ponúka vlastne tri prostredia, výťahovú šachtu v úvode, metro v závere a samozrejme hlavne ten autobus v strednej a hlavnej časti filmu a všetko využíva svoj potenciál prakticky naplno. A tak tu mi vôbec neprekáža, že hlavný hrdina čelí vlastne len jednému, ale zato schopnému protivníkovi, obaja sa vedia postarať o viac, než slušnú žánrovú zábavu. Veľký podiel má na tom obsadenie, Keanu Reeves sa v tých dobách ešte len rozbiehal, ale je to sympaťák, ktorý si aj vie získať rešpekt a toho tvrdého a odvážneho policajta som mu veril, pomáha mu Jeff Daniels, Sandra Bullock a plno sympatických vedľajších postáv a k tomu záporák Dennis Hopper vo svojej asi najikonickejšej úlohe. Akčne sa tu moc vytknúť nedá, ako som spomínal, nie je to úplne môj typ, predsa len ma vždy viac bavilo zneškodnovanie protivníkov akýmkoľvek spôsobom, ale musím uznať, že tu je akcia skvelo natočená a technicky prvotriedne prevedená, či už rôzne kaskadérske kúsky, efektné explózie alebo celá jazda autobusom. Režijne sa tu nedá absolútne čo vytknúť a to sa pritom jedná o debutanta, jednoducho ukážkovo zvládnutá žánrovka presne v štýle deväťdesiatych rokov. A aj hudba tomu napomáha. Takže Nebezpečná rýchlosť možno pre mňa nie je až taká klasika, ktorú by som si často púšťal, ale v rámci svojej kategórie sa tu prakticky ani nedá čo vytknúť, zaslúžený kult. 77% ()

Ainy

Nebezpečná rychlost s "nebezpečnou" kombinací mých oblíbených herců (Keanu a Sandra) nabízí "nebezpečně" mmm úžasnou podívanou ;-)) ()

Kaka

Akční ano, napínavé rozhodně, strhující dost často, nápadité ani moc ne. Speed je chytře postavená na neokoukaných hercích a jednom šikovném (byť v průběhu filmu silně nelogickém a kostrbatém) nápadu (bomba v autobuse). Jinak je to typická hra na kočku a na myš - tudíž jasný záporák, jasní hrdinové, jasný konec. I přesto, že se člověk o hrdiny (to jest všichni v autobuse) zase až tak nebojí, je Speed ve finále nesmírně působivá filmařina. Od kaskadérských kousků počínaje, po některé přímo geniální hlášky (everybody's fired, everybody's fuckin' fired) konče. Je to prostě a jednoduše ten typicky hollywoodský akční biják, který je sice profláklý až to hezké není, ale bavit se u něj dozajista budeme i poněkolikáté. Nařachaná pecka na kterou nedám dopustit. ()

Spiker01

Keanův druhý start v první hollywoodské lize. Přiznám se, že jsem na Nebezpečnou rychlost dlouho hleděl skrz prsty, ale sakra, ten film má grády i dnes a Sandra Bullock je tu hrozně sexy. Napínák jak kšandy. ()

sud

Hodně lidí o tom básní, avšak podle mě je "Nebezpečná rychlost" pouze průměrný akční film. Keanu Reeves a Sandra Bullocková už podali i lepší herectví a v tomto směru je zde naprosto převálcovává skvělý záporák Dennis Hopper. Akce je dobrá, napětí je dobré, nuda také žádná není....film je celkově dobrý, ale není to nic víc než průměr. ()

Tyler

Klasika akčního žánru.Keanu Reeves se ukázal jako dobrej drsoň,Dennis Hopper by si měl svoje zloduchy nechat patentovat a Sandra Bullock nenatočila lepší film.Stačí? ()

castor

Toho času dle mého mírně přeceňovaný akční thriller postavený prakticky na „jediném“ dobrém nápadu (bomba v autobuse, který se nesmí dostat pod určitou rychlost), kterému ale chybí nápaditost (Skála), hluboká myšlenka (Terminátor 2: Den zúčtování, Matrix), démonická ujetost (Tváří v tvář, Con Air), humor (Pravdivé lži, Poslední skaut), režijní jistota (Nepřítel státu, Nelítostný souboj)... Prostě něco navíc, co by ho zařadilo mezi vrcholy žánru skvostných let devadesátých!! Jen tak tak lehce přes 70 %. ()

ClintEastwood

Špičkový akční film, s hvězdným obsazením, výbornou atmosférou, pořádným napětím a několika nezapomenutelnými scénami. Nebezpečná rychlost se právem řadí mezi akční klasiku 90. let a ani po několika projekcích se neokouká. ()

MM_Ramone

Nebezpečne rýchla Sandra Bullocková ako vodička autobusu mestskej hromadnej dopravy, čo nemôže spomaliť, pretože by vybuchol. Prefíkaný terorista naň totiž umiestnil nálož, ktorá sa aktivuje ako náhle padne ručička tachometra pod hranicu 50 míľ za hodinu (80 km/h). Preto musí uháňať nepovolenou rýchlosťou ulicami Los Angeles. Tento scenár sa mi vidí hodne pritahnutý za vlasy, ale čo sa týka filmového spracovania akcie, tak s ním som bol spokojný. *** ()

Hild

Pro mě se jedná o naprostou akční klasiku, kterou si můžu dát kdykoliv znovu. Myslím, že přijít podobný film do kin v dnešní době, tak ani zdaleka nebude mít takové hodnocení, ale dříve to byla prostě bomba a já z nějakého důvodu nikdy, když to opakují v TV, nemůžu Nebezpečnou rychlost vynechat. Jeden z mých nejoblíbenějších akčních filmů a bezesporu průlomová role v kariéře Keanu Reevese. ()

Davies182

Napínavý film doslova od začátku do konce. Pohodlně se usaďte s kýblem popcornu, a hlavně se nezapomeňte důkladně připoutat, protože tenhle autobus nezastavuje!!! ()

Wacoslav1

Solidní film. Na druhou stranu to pro mě určitě není nic nepřekonatelně kultovního. příběh je fajn. Má to celkem tempo. Hooper hraje dobrýho záporáka. Jenom Reevese jsem nikdy nijak extra nemusel ani na dialogy ani na akční scény. Vždycky takovej neslanej nemastnej pro mě nevím co na něm každej žere. Každopádně zase abych byl fér tady mi nijak nepřekážel a taky je pravda, že film pochází z doby kdy se ještě dalo přijít z něčím novým a neotřelým a zase jako na rovinu vím proč nejezdím mhd nechtěl bych totiž být jedním z pasažérů v tom autobuse. Každopádně ucházející dílo a ve finále ho hodnotím jako lepší nadprůměr.60% ()

petero

Môj naj naj naj akčňák, videl som ho skoro toľkokrát čo Terminátora 2 a to už je čo povedať. Dievča od vedľa Sandra Bullock (do ktorej som sa tu platonicky zaľúbil), už asi nikde nebola tak sympatická (rozhodne nie v dvojke) a po nemenej skvelom POINT BREAK ďalšia vynikajúca akčná úloha pre Keanu Reevesa. Jan de Bont sa vtedy zaradil medzi mojich najobľúbenejších režisérov, škoda že len na chvíľu. ()

Mahalik

Přistupte blíže lidičky! Autodrom jménem Jan de Bont vás vítá. Vhodťe žetony, pedál- volant, už to jede.....A já jedu též. 80% ()

Xmilden

Hodně se zapomnělo, že Keanu Reeves byl skvělý akční borec od nepaměti. Na tenhle akčňák si moc dobře vzpomínám. V době vzniku u nás doma na videokazetě frčel hodně často dokolečka. Teď jsem si dal pěkně opáčko a zjistil jsem, že mě chyběl více než jsem si myslel. Nonstop akční jízda plná nápadů aneb co vše se dá vymyslet s autobusem, který nesmí zpomalit. Neskutečně napínavá a intenzivní záležitost. 90% ()

Real Tom Hardy

"GUTS'LL GET YOU SO FAR, AND THEN THEY'LL GET YOU KILLED." ---------- Kameraman de Bont si ma získal už dávno svojim majstrovským kúskom Twister (v rámci možností žánru), no ešte dva roky predtým zbúchal teraz už ikonický film, absolútnu klasiku, o ktorej bolo povedané zrejme úplne všetko – Speed. Napätie je neskutočne silné a hlavne nekonečné. Je ako magnet, ktorý ťa nehybne drží takmer celé dve hodiny prikovaného v sedačke, čo je jedna z vecí, za ktoré musíš byť ako divák akčného trileru režisérovi najviac vďačný. A keďže takú dlhú dobu sedíme v autobuse, jedna vec je istá – dôkladná prehliadka Los Angeles, resp. jeho diaľničného systému. "Vzťah" medzi hrdinom a záporákom funguje, sekundárne postavy tiež, Glenn Plummer bol super, hoc aj na tie dve minúty. Toto je (a bola by) solídne odvedená práca aj pre skúseného tvorcu. Geniálny rež. debut. Nebyť nátlaku štúdia dostať scenár von z autobusu, spokojnosť by išla možno ešte viac nahor. --- (17.6.2017) (9.5.2021) ()

Ridley Scott bude režírovat bombastickou povídku

Ridley Scott bude režírovat bombastickou povídku

15.12.2023

Zatímco jiní v jeho věku řeší nejšetrnější pleny, Ridley Scott si ke svým sedmaosmdesátým narozeninám nadělí další režijní počin. Tahle legenda se totiž rozhodla, že nepoleví v každoročním nadělování… (více)

Nebezpečná rychlost potřetí?

Nebezpečná rychlost potřetí?