Orwellova děsivá futuristická vize světa v roce 1984 popisuje svět rozdělený na tři velké státní útvary, jimž vládnou svrchované a všemocné elity. Život je redukován na nejnutnější schválené a povolené funkce, jednotlivec je pod neustálým dozorem Strany a Velkého bratra, všude jsou odhalováni nepřátelé a zrádci, kteří se po převýchově a před popravou přiznávají ke svým hrůzným zločinům. Winston a Julie se do sebe navzdory přísnému zákazu jakýchkoliv citů zamilují, a když je jejich vztah odhalen, jsou rovněž podrobeni tak důkladné převýchově, že nakonec zradí i sami sebe... Pro adaptaci patrně nejslavnějšího dystopického románu všech dob, Orwellova 1984 (poprvé vyšel v roce 1949), se ve stejném roce, jaký stojí v názvu knihy, rozhodl režisér Michael Radford. Roli Winstona Smithe, drobného úředníčka, který se rozhodne totalitní mašinerii vzepřít, strhujícím způsobem ztvárnil John Hurt. (Česká televize)

angel74

„Kdo ovládá minulost, ovládá budoucnost. Kdo ovládá přítomnost, ovládá minulost.” +++ „Tam pod košatým kaštanem prodali jsme se navzájem. Já tebe a ty mne.” +++ „Není tak důležité zůstat naživu, ale zůstat lidský. Podstatné je, abychom nezradili jeden druhého.” +++ Kultovní román 1984 jsem četla v době, kdy jsem ještě nemohla všemu zcela porozumět a už tenkrát na mě silně zapůsobil. Tato po všech stránkách zdařilá filmová adaptace je (srovnatelně s literární předlohou) mrazivě temnou vizí totalitního režimu. Tvůrcům se podařilo velmi věrohodně vystihnout atmosféru neustálého dohledu Velkého bratra, před kterým není úniku. Rozhodně jde o jeden z nejdepresivnějších filmů, co jsem kdy viděla. Myšlenky v něm obsažené nepatří bohužel ani v současné době k utopickým, stačí se jen porozhlédnout kolem sebe. Skoro to vypadá, že pro nejmenované asijské země byla možná právě Orwellova kniha inspirací, jak učinit z lidí poslušné ustrašené ovce. (85%) ()

Flyer

Orwellovu knihu jsem nečetl, z totality si pamatuji maximálně tak fotku prezidenta Husáka, která nám visela ve školce na zdi. Nedokážu tedy říct, zda jsem schopen tento film úplně docenit, ovšem i tak mě velice zaujal. A to zejména díky atmosféře, která je natolik skličující, až mi chvílemi bylo do breku, působivé vykreslení totalitní společnosti a pesimistický závěr také moc na dobré náladě nepřidá. Co se hereckého obsazení týče, tak hlavní roli nemohl ztvárnit nikdo jiný, než známý trpitel John Hurt, který i zde předvedl úžásný a neuvěřitelně procítěný výkon. Vlastně ani nevím, co bych filmu vytknul, snad kromě toho, že k úplnému pochopení musí mít člověk zřejmě nastudovanou knihu, protože některé záležitosti zde nebyly úplně dovysvětleny. Přesto je 1984 opravdu silným filmovým zážitkem. ()

smrt.ka

Profesionálně odporné. Dostatečně deptající. Nechápu jen zařazení k žánru: "romantický", protože jestli tamto ono víteco byla romantika, pak celý film dostává ještě silnější spád. Je to hrozný. Já bych to zařadila do žánru horor. A byl by to panečku asi nejstrašidelnější horor, jaký jsem kdy viděla. Nemá cenu jakkoli rozebírat obsah (alespoň teď na to nemám sílu ani chuť), stačí připomenout: "Válka je mír, Svoboda je otroctví, Nevědomost je síla". Bojím se, že usnu a ráno se probudím s těmi slovy vytetovanými na zápěstí. Film 1984 z roku 1984, zajímavé. Ještě bych se ráda hluboce poklonila Johnu Hurtovi. No a teď... dobrou noc! ()

daEmoNickY odpad!

Tak jako u knihy ( http://www.odaha.com/george-orwell/dilo/1984 ) je 95 procent zbytečných - pokud jeden opravdu chce vědět, jak to probíhá v totalitě či jak funguje mučení, je tu odbornější literatura. Zbývajících 5 je o odhalení "skutečného světového řádu" (v knize : ctrl-f slovo "kapitola"; to co je nejspíš 3. kapitola se dá najít ctrl-f slov "SVOBODA JE OTROCTVÍ" ) a jazyce Newspeak (v knize : ctrl-f slovo "dodatek" ... je to na konci). Tedy v knize, ve filmu je těch 5 vyplněno záběry na bobříka hrdinovy partnerky. ___ Na emoce jsou jiné filmy jako třeba Dumbo, proč tento film vznikl nevím http://www.youtube.com/watch?v=Xl6NfQyNLto . ___ DALSI MATERIAL : "Veškeré válčení je založeno na klamu" - http://en.wikipedia.org/wiki/The_Art_of_War (dostupná anglicky i jako audiokniha) , Propaganda a logické klamy - http://www.blisty.cz/art/39049.html , http://www.csfd.cz/film/185580-century-of-the-self-the/ (dostupné anglicky) , http://www.csfd.cz/film/189940-stupidity/ (dostupné anglicky). ()

tom88

Rozhodne jedno z najpodivnejších sci-fi čo som videl. Netradičné prostredie, doba, atmosféra a situácie. Zaujímavé spracovanie. Dobrý herci a mučenie Hurta neuveriteľné. Dejovo nie moc pútavé. Myslím, že film určite nie je pre každého, skôr pre fajnšmekrov. Vykreslenie doby je neskutočne depresívne a odpudivé, ale o to zaujímavejšie pre divákov. Ja som očakával viac, kvalitnejší dej alebo pointu, obrat deja, nezabudnuteľnú scénu. Škoda, musím sa prikloniť k slabšiemu hodnoteniu, aj keď nerád. 70% ()

Noviik

Na knihu žádný film nedosáhne. Přesto jde o skvěle zpracované dílo provázené těžkou depresí. John Hurt jako vždy perfektní. ()

Idego

Velké zklamání oproti předloze. Flm si z ní vybral ty nejméně podstatné momenty, které bez špetky vysvětlení uměle poslepoval dohromady a vytvořil z nich dvě hodiny nudy. Orwell chtěl mj. poukázat na způsoby, jakými totalita vymývá lidem mozky. Tady se o konceptu doublethinku prakticky nemluví. Ani se nerozebírá, co je náplní Winstonovy práce. A co Newspeak? Vše naznačeno jenom v malých útržcích. Do panujících poměrů diváka nikdo neuvede. Nikdo nevysvětlí, co je to vlastně ideozločin. První třetina knihy je o tom, jak Winston začíná nenávidět Stranu a o postupném odhalování pravdy. Druhá část je o vývoji vztahu s Julií. Nic z toho tu není. Prostě střih a šmitec... Jen třetí část zůstala knize věrná v přijatelné míře (plus je tu skvělý výkon Richarda Burtona). Možná, že kdybych román nečetl, film by se mi líbil. Ale tohle mi přijde jako zruinování skvělé předlohy. ()

Klenotka

Knihu miluju a film v podstatě zachycuje její esenci. Scéna s přesvědčováním, že 2+2 se vždycky nerovná čtyři, pokud to Velký bratr nechce, je hodně silná a John Hurt je výborný, stejně jako Richard Burton. Ten je obzvlášť děsivý, protože dokáže svým hlasem člověka unavit, přesvědčit, i toho, kdo se nechce nechat. Je skoro hodný...i když není. Každopádně pro fanoušky knihy povinnost, ale já si radši znovu přečtu knihu, než pustím film. Pro toho, kdo nechce číst knihu (velká chyba) je film rozhodně dostačující. ()

hans500

Tak tento film se povedl na výbornou naprosto po všech stránkách. Dokonale vystižená temná, depresivní atmosféra, dokonalý scénář, oba hlavní představitélé předvádějí dokonalé herecké výkony, strhaný John Hurt působí nejméně o deset let starší než je, což dodává na půspbivosti jeho skvělému výkonu, a mistr Richard Burton si se svou poslední filmovou rolí poradil perfektně, z O'Briena totiž vycházel děs, doslova z něj mrazilo aniž by musel vyhrožovat či zvyšoval hlas, skvěle zahrála i Suzanna Hamilton, ostatní mělí pouze malé role, ale taktéž se jich zhostili s maximálním nasazením. Režisérsky brilantně natočené dílo, plné nezapomenutelných záběrů, působivé hudby a vynikající kamery. Bez jediné chybičky, mistrovské dílo, překonávající i Truffautův snímek 451° Fahrenheita. ()

filmmovier

Předloha je fascinující, silná, nezapomenutelná a vryje se vám fakt hodně, hodně hluboko pod kůži. Pravděpodobně je to asi nejgeniálnější sci-fi, které už možná ani sci-fi není... Po přečtení jsem se chtěl pustit do filmu a i když chvíli trvalo, než se dostal na řadu, nelituji neboť je to (v rámci možností) stejně geniální jako kniha. Pokud se ráčíte porovnávat (čemuž se nevyhnete) kniha je nepřekvapivě lepší, ale jen o kousek, neboť lépe to už asi opravdu zfilmovat nešlo... Atmosféra je parádní, herci jsou naprosto výteční, beznaděj z toho jen čiší a stejně jako v knize, prostřední část je nejslabší a poslední nejlepší a nejmrazivější, naprosto bravurně natočený vrchol příběhu, takže já si nemůžu stěžovat. Jeden z nejlepších sci-fi filmů žánru, možná vůbec nejlepší (co není ani ST ani SW)... Ten, kdo to nečetl se možná nebude místy chytat, ale není to nic vážného a příběhu to rozhodně neuškodí. Velký bratr vás sleduje. V nevědomosti je síla! Doporučuju, tohle opravdu musí vidět každý, jen málokterý film je tak mrazivý a silný ve svém poselství, jako právě tenhle. 100%. ()

Leni-cka

Fuilm ještě přivrdil to, co jsem si představovala při čtení stejnojmenné knihy. Ta hrozná ledová neoosobní atmosféra pod dohledem Velkého Bratra, přepisování minulosti, tajné schůzky.. všechno tak působivé! 4* filmy, 5* knížce. ()

baruss

Obžaloba akéhokoľvek režimu, ktorý sa snaží manipulovať s ľuďmi... princípy sú vždy tie isté, len sa prevliekajú názvy režimov... Páni demokrati by nám o tom vedeli povedať svoje? ()

lucieK

Když jsme se poprvé doslechla, že Orwellův složitý psychologický román 1984 je i zfilmovaný a že má na CSFD 80%, tak jsem nemohla uvěřit. Nechtělo se mi věřit, že by byl někdo schopný takhle složitý děj převést na filmové plátno aniž by celý příběh neztratil na kvalitě. Naštěstí Michaelu Radfordovi se to povedlo, protože film je stejně dobrý jako knížka, ba-li ne lepší. ()

rodo

Depresivní a syrové, prostě takové, jaké to mělo být. Filmová adaptace mé oblíbené knížky dopadla velmi dobře, ale přeci jenom na knižní zpracování to nemá. Přesto se podařilo režisérovi velmi slušně vystihnout atmosféru totalitní moci a naprostou ztrátu individuality. Jedná se o dost kvalitní film. V hodnocení bych to viděl takto: román = 100 %, film = 90 %. ()

Zemřel legendární John Hurt z Vetřelce

Zemřel legendární John Hurt z Vetřelce

28.01.2017

Caine a Demi jako zloději?

Caine a Demi jako zloději?

17.03.2006

Dvojnásobný držitel Oscara, britský vysloužilec Michael Caine, se objeví v kriminálním dramatu FLAWLESS po boku Demi Moore, nabírající v posledních letech druhý dech. Oba si již zahráli před více než… (více)