Orwellova děsivá futuristická vize světa v roce 1984 popisuje svět rozdělený na tři velké státní útvary, jimž vládnou svrchované a všemocné elity. Život je redukován na nejnutnější schválené a povolené funkce, jednotlivec je pod neustálým dozorem Strany a Velkého bratra, všude jsou odhalováni nepřátelé a zrádci, kteří se po převýchově a před popravou přiznávají ke svým hrůzným zločinům. Winston a Julie se do sebe navzdory přísnému zákazu jakýchkoliv citů zamilují, a když je jejich vztah odhalen, jsou rovněž podrobeni tak důkladné převýchově, že nakonec zradí i sami sebe... Pro adaptaci patrně nejslavnějšího dystopického románu všech dob, Orwellova 1984 (poprvé vyšel v roce 1949), se ve stejném roce, jaký stojí v názvu knihy, rozhodl režisér Michael Radford. Roli Winstona Smithe, drobného úředníčka, který se rozhodne totalitní mašinerii vzepřít, strhujícím způsobem ztvárnil John Hurt. (Česká televize)

axik

Mám rád Orwella, mám rád Johna Hurta. 1984 je totálně depresivní totalitní vize světa, ovládaného "velkým bratrem" prostřednictvím "všudepřítomných obrazovek". Psychologie hrdiny Winstona Smithe přechází od konformismu až ke vzpouře, která byla potlačena brutálně a totálně. Roztřepená troska nad partií šachu... Výborná podívaná. ()

moore

Pro mě asi jedno z nejlepších filmových zpracování knižní předlohy. Málokdy se mi stane, že nálada a obrazy vytvořené při čtení knihy se shodují s filmovou verzí - možná proto mě film tolik vtáhl do sebe. Že určité pasáže chybí mi vůbec nevadilo, protože jsem knihu četl a podvědomě jsem je měl v hlavě, nehledě na to, že do dvou hodin se ani víc vtěsnat nemohlo, bylo by to asi na úkor působivosti (která je zde podpořena výbornou hudbou), učitě má film ale potenciál přesvědčit diváka neznalého předlohy, aby si knihu přečetl. Kdyby byl film natočen v dnešní době, asi bych očekával např. jako bonus na DVD podrobnější vysvětlení politického a válečného stavu tří velmocí, ale kdoví, jak by to dopadlo s verzí roku 2005 ( třeba taková americká akční verze, to raději asi ne). ()

DAF1

Dvě a dvě jsou čtyři, někdy je to ale pět a občas i tři, ale dost často to bývá vše najednou. Mnozí tvrdí, že nejslavnější Orwellův román je nezfilmovatelný. Já se bohužel zatím ještě k předloze nedostal, tudíž hluboký zážitek, který ve mně film zanechal mohu porovnat leda s Lukasovým THX. Jedná se o nadčasové dílo, které svou syrovostí, depresivností a komorností přímo uhrane. Rozjezd tedy nebyl nic moc, ovšem druhá polovina filmu umocněná fascinující scénou s krysami, při které mi vlasy stály hrůzou, stojí za to, podobně jako závěrečná pointa. Vše je podtrženo skvělými hereckými výkony v čele s Johnem Hutem. Na závěr snad jen malé konstatování: Odloupnete-li tuhou slupku dnešního rádoby demokratického světa, dostanete se ke stejně zkaženému jádru, které Vám nabízí Orwell ve své vizi. Nemůžu jinak! 100% ()

jack_scott

Velice povedené, ale film by neměl tak automaticky počítat se znalostí knižního originálu. Uznávám že je to vynikající snímek, ale prostě když takovéhle hezké zpracování, tak se vším všudy. Takto je snímek pouze pro "pokročilé", přitom mohl klidně čtyřhodinovou stopáž a nic by se nestalo...naopak bych ho směle zařadil po bok Tarkovského tvorby...Ale což, dávám poctivých 85% ()

DooFooS

Předloha zůstala nepřekonána, většinu pro mě stěžejních okamžiků z knihy jsem tu neviděl, ale čím si mě tenhle film získal, byla atmosféra, kterým na mě dýchl. Ta byla opravdu depresivní a totální manipulace byla opravdu totální se vším všudy… až jsem si vzpomněl na poslední baštu podobného totalitního systému v Severní Korei. Ti lidé bez informací zvenku nemají žádnou šanci. ()

Vierzbowski

Knihu 1984 sem četl mnohokrát. Líbila se mi atmosféra, která je zde vykreslena a nutno říct, že se totéž podařilo přenést i do filmu. Vykreslení rozpadajícího se světa, lidí žijících v neustálém strachu, bídě, špíně, neustálého špiclování, bez možnosti projevit individualitu, to vše zde funguje. Obávám se ale, že pokud bych knihu nečetl, docela bych se ztrácel a řadu scén bych nechápal. ()

reAnimat0r

Velmi dobre zachytena pochmurna atmosfera knihy. Samozrejme vsetko sa neda vo filme zobrazit, hlavne pocity hlavnych postav a ich myslenie, ale Radford odviedol dobru pracu. Nepochopil som koniec filmovej podoby oproti knihe. Tym sa pre mna dost velka cast myslienky vynechala, ktora mi vyrazila dych. John Hurt v roli najprv odporcu, potom zufalca, dobre rezonoval medzi divakom a reziserom. :) Tahsie stravitelna depresivna "balada". Celkovo 8/10 ()

djbarrel

Myšlenka zajímavá, ale celkové pojetí nic moc. Skoro celou dobu jsem se nudil. Přisuzuji to faktu, že tohle není můj šálek čaje . Svět byl vybarven opravdu těmi nejtemnějšími barvami, ale zas jako takový sci-fi mi to moc nepřišlo. 40 % ()

nikkittka

Film podle jedné z mých nejoblíbenějších knih ani nemohl dopadnout lépe.Nevydal se po slepé uličce bezvýhradného opisování knihy,ale našel si vlastní cestu,přitom se mu atmosféru předlohy podařilo nasát výjimečně.Bezvýhradná srdcovka. ()

Mustaffa

Kniha je parádní, ještě několik dní po dočtení mi ležela v hlavě. Podívat se na tento film bez znalosti knihy je naprostá hloupost. Filmu se podařilo pár skvělých momentů, ale opět, bez znalosti knižní předlohy jen těžko to může někdo docenit a hlavně pochopit. Ve filmu mi jednoznačně chyběl ten děs, ta atmosféra, ta síla Strany. Ale i napětí... ()

walmezak

Takže asi takto: Kniha je velice náročná a jakmile přeskočíte jednu stranu po zbytek nevíte, která bije. Film mi připadá jako kdyby jste přeskočili půlku knihy! Do toho si přidáte poslabší herecké výkony, špatné ozvučení a vykouzlíte si celkem nezáživnou a poměrně zmatenou slátanici knihy 1984. Rada na závěr: Pokud jste knihu nečetli, raději se na film nedívejte, nebo budete Orwella považovat za blbce. Pardon. A ještě jedna lehká matematická rovnice: 5 x *( za knižní předlohu) - 3 x * za scénář = 2* ()

Zemřel legendární John Hurt z Vetřelce

Zemřel legendární John Hurt z Vetřelce

28.01.2017

Caine a Demi jako zloději?

Caine a Demi jako zloději?

17.03.2006

Dvojnásobný držitel Oscara, britský vysloužilec Michael Caine, se objeví v kriminálním dramatu FLAWLESS po boku Demi Moore, nabírající v posledních letech druhý dech. Oba si již zahráli před více než… (více)