Orwellova děsivá futuristická vize světa v roce 1984 popisuje svět rozdělený na tři velké státní útvary, jimž vládnou svrchované a všemocné elity. Život je redukován na nejnutnější schválené a povolené funkce, jednotlivec je pod neustálým dozorem Strany a Velkého bratra, všude jsou odhalováni nepřátelé a zrádci, kteří se po převýchově a před popravou přiznávají ke svým hrůzným zločinům. Winston a Julie se do sebe navzdory přísnému zákazu jakýchkoliv citů zamilují, a když je jejich vztah odhalen, jsou rovněž podrobeni tak důkladné převýchově, že nakonec zradí i sami sebe... Pro adaptaci patrně nejslavnějšího dystopického románu všech dob, Orwellova 1984 (poprvé vyšel v roce 1949), se ve stejném roce, jaký stojí v názvu knihy, rozhodl režisér Michael Radford. Roli Winstona Smithe, drobného úředníčka, který se rozhodne totalitní mašinerii vzepřít, strhujícím způsobem ztvárnil John Hurt. (Česká televize)

Metal.God

Oproti knize mi to přišlo velmi mírné. Ať už se to bere z depresivní stránky, pompéznosti nebo v knize skvělého vykreslení totalitního politického systému. Například moje nejoblíbenější scéna z knihy, Jsme mrtví, mě v tomto filmu docela zklamala. Další velké nedostatky jsou, že se nám moc nepředstaví postava O'Briena, která je v příběhu dost zásadní a mučení proběhne velmi rychle a oproti knize také neefektivně. Takovýchto nedostatků je ve filmu mnoho a ten potom působí, jako by se zabýval spíše malými detaily, než z knihy důležitými věcmi. Na druhou stranu, se film snaží knihy držet co nejvíce a nových věcí tam je jen velmi málo. S výběrem herců je to složité. John Hurt je dobře vybrán, ale nehraje, a třeba Gregor Fisher je vybrán hrozně, ale hraje dobře. Celkově je na tom tedy nejlépe Suzanna Hamilton. Pro toho kdo četl knihu za čtyři hvězdičky, pro toho kdo ji nečetl za tři hvězdičky. ()

Lurtz37

Božská kniha, povedený film. Jenže stoprocentně jsem ocenil až druhou polovinu snímku. Předloha, jakou je 1984, by si zasloužila nebát se delší stopáže a vyhrát si pořádně i s úvodem do děje a dějem samotným. Závěrečná gradace je výborná, tam je cítit duch knihy. Nicméně chybělo mi navození větší atmosféry šedi a bezradnosti, a následně naděje, než příběh nabere spád. Chtělo by to o něco menší zkratku rutiny světa Velkého bratra. ()

Fíma

Předloha je zcela jistě pětihvězdičková. Bude to už dost dáno, co jsem 1984 četl, takže to klasické srovnávání předloha-film je už u mě trochu vybledlejší, ale i tak mám dojem, že si tvůrci s "nezfilmovatelným" námětem poradili velmi dobře. Jistě, v předloze bylo mnoho, co ve filmu chybělo (a to jen z mých matných vzpomínek na knihu), ale ta atmosféra tam tak nějak byla, byť to byla atmosféra trochu jiná, neboť četba má to kouzlo, že si svět utváříme sami, zatímco ve filmu je nám předkládám hotový. A právě to křížení vlastních představ s představami filmových tvůrců je kamenem úrazu mnoha filmových adaptací, které se nám prostě "nepozdávají". 1984 z roku 1984 se mi ovšem pozdává a to dokonce tak na čtyři a půl (zaokrouhleno dolů, protože prostě film). ()

Lastsurvivor

Film to není špatný, opravdu ne, spíš by mu slušel tak 3x větší rozpočet a alespoň hodina navíc. Myslím, že kdo nečetl předlohu nemohl docenit váhu a smasl některých scén a některé myšlenkové pochody, představy či komentáře k událostem hlavních postav nemohl chápat skoro vůbec. Představa strany řídící Oceánii o budoucnosti lidstva a její motivy neustálého válčení a udržování obyvatel ve strachu, nenávisti, bídě a hladu tak zůstávají nedokresleny a divák tak zůstává ochuzen o značnou část podstaty Orwellova v mnohých směrech takřka prorockého díla. ()

P.A.U.L

Som rád, že som si najskôr prečítal knihu, pretože po pozretí tohto filmu by som si pravdepodobne myslel že aj kniha je zlá... Čo je však omyl. Kniha je geniálna a je pravda že nie je úplne ľahko zfilmovateľná, ale aj tak si myslím že sa to dalo spraviť milión krát lepšie. Film bol nudný čo bolo spôsobené asi tým že tu ani zďaleka nebolo vysvetlené ako funguje tá spoločnosť čo je trestné atď... A hlavne tu chýbali myšlienky hlavnej postavy, na ktorých bola postavená celá kniha a teda vôbec nebola jasná motivácia jeho činov a ani nebolo jasné čo práve robí. Takže fakt nechápem ako sa toto niekomu mohlo páčiť... ()

koza3

Pojďme si pustit nějakou scifinu při nedělním večeru. Hele, 1984, to jsem četl na podzim, tak se podíváme jak se popasovali s filmovou verzí....ejhle, je to podobná šílenost jako kniha. Totalitní deprese, šílenost, ve které si nemůžete jen tak myslet na co chcete. Knižní originál mě naprosto zhnusil, filmu se to tak nepovedlo. Buďto se mi střih některých scén zdál jako nesmyslný pro diváka, který nezná originál nebo ten hnus prostě nebyl tak všudepřítomný. Určitě Vám z toho bude alespoň trošku špatně, ale raději první sáhněte po knize, ať se dostanete na úplné dno totalitních sraček ;-) Zajímavostí jsou statistické informace o vyprodukovaných zbraních, potravinách a jak se o 4,6% zlepšila životní úroveň oproti loňskému roku. Sověti se snad museli inspirovat Orwellem, když tyhle zasrané týdeníky natáčeli a pouštěli všem žilami... ()

soles

Musím souhlasit s řadou komentářů, které uvádějí, že bez znalosti knihy bude zážitek z tohoto filmu mizivý. Dokonce vás může i odradit knihu si dodatečně přečíst. Což by byla velká škoda! ()

Facillitant

Romantické scény ztvárněny s překvapivou chladností, přesně naopak, než by to mělo být. Zato scény o mučení se jim povedly. V celku dobrý film. Knížce se to nevyrovná, ale film, který by se jí vyrovnal, se nedá natočit. Tomu příběhu nejvíce sedí psaná forma, v ní se dá důkladně rozebrat psychologie postav, všechny myšlenky a ideologie. ()

jkpj22

Bez pochyby nejhorší na 1984 je zjištění, že Goldstein je produktem Strany. Je to past. V dnešním světě to vidíme taky, všechny ty false flag útoky, aby se ospravedlnily vojenské invaze. Myslím, že nejsme daleko od následování scénáře 1984. ()

Aniki

Knihu jsem necetl, ale film je po uvodnim nudnejsim zacatku velmi pusobivy, zvlaste pro nas, kteri jsme alespon do skonceni vojenske sluzby trochu toho idealismu a vymyvani mozků zazili. Clovek si uvedomi, ze i kdyz ani ted nezije v idealnim systemu, totalita je za kazdych okolnosti to nejhorsi zlo. ()

Valenta28

Ctyri hvezdicky davam jen proto, ze jsem jako prvni cetl knihu, teprv pote si pustil film. To, co vam da kniha, tento film nenahradi, a uz vubec neprekona. Nicmene je to mnohem vernejsi podoba knihy, nez ta prvni. Tento film ukazuje vse se svym vlastnim protikladem (ano, pouzivam doublethink :D) - lidskost a nelidskost, citelnost a necitelnost, etc. Toto dilo (pokud to zvladnete az do konce bez jedineho odkouknuti od obrazovky) vas zasahne. Hodne. Ale myslim si, ze je to velmi dulezity zasah, ktery potrebuje kazdy. ()

hwnd

Naprostá tragédie, bez přečtení knihy naprosto ztracený čas. Ona ani předloha není žádná hitparáda (prosím nechápat špatně, ona je našlapaná myšlenkama, ale četla se mi příšerně), ale alespoň tam sem tam něco bylo vysvětleno (všechno ani zdaleka), film na to povětšinou kašle a předpokládá, že divák ví. Naprosto nezaujalo. ()

Belerofon

Oprýskané zdi a domy jako po genocidě národa, cenzura největšího kalibru, propagace a hlavně téměř vakuuová atmosféra ve které se nadechnete jen ztěžka, nevím nakolik je film věrný knižní předloze, ale mě z toho filmu dobře zrovna nebylo. Beznaděj a zase beznaděj...brilantní film.. ()

sAreOn

Velmi velmi velmi depresivní, vymívání mozků v přímém přenosu. Ale i zde se najdou lidé, kteří jsou ochotni obětovat vše pro to, aby mohli být alespoň na chvíli lidmi. Silný příběh (ze skvělé knihy), hutná atmosféra a skvělé herecké výkony. ()

The_God

Výborný film. Až je mi líto, že jsem knížku nečetl. Pokud to nedonutí člověka zamyslet se, kam až může dojít fanatismus (ve filmu ne nepodobný nacismu), tak si přinejmenším při tomhle snímku řekne aspoň "Tyvoe, to je drsný." Tenhle film na mě zapůsobil a to takovým způsobem, který se jen tak nějakýmu filmu nepovede. Až si přečtu knižní předlohu, abych pochopil širší souvislosti, tak je možný, že zvednu na 5*. ()

Zemřel legendární John Hurt z Vetřelce

Zemřel legendární John Hurt z Vetřelce

28.01.2017

Caine a Demi jako zloději?

Caine a Demi jako zloději?

17.03.2006

Dvojnásobný držitel Oscara, britský vysloužilec Michael Caine, se objeví v kriminálním dramatu FLAWLESS po boku Demi Moore, nabírající v posledních letech druhý dech. Oba si již zahráli před více než… (více)