Orwellova děsivá futuristická vize světa v roce 1984 popisuje svět rozdělený na tři velké státní útvary, jimž vládnou svrchované a všemocné elity. Život je redukován na nejnutnější schválené a povolené funkce, jednotlivec je pod neustálým dozorem Strany a Velkého bratra, všude jsou odhalováni nepřátelé a zrádci, kteří se po převýchově a před popravou přiznávají ke svým hrůzným zločinům. Winston a Julie se do sebe navzdory přísnému zákazu jakýchkoliv citů zamilují, a když je jejich vztah odhalen, jsou rovněž podrobeni tak důkladné převýchově, že nakonec zradí i sami sebe... Pro adaptaci patrně nejslavnějšího dystopického románu všech dob, Orwellova 1984 (poprvé vyšel v roce 1949), se ve stejném roce, jaký stojí v názvu knihy, rozhodl režisér Michael Radford. Roli Winstona Smithe, drobného úředníčka, který se rozhodne totalitní mašinerii vzepřít, strhujícím způsobem ztvárnil John Hurt. (Česká televize)

matusb

Knihu som docital par dni pred tym ako som videl film, a aj napriek tomu ze roman mi doslova vyrazil dych a prinutil ma zvysok dna sediet s otvorenymi ustami, film kvalitu knihy nedosahuje. Pre mna to bol len akysi doplnok, ktory umoznuje lepsie predstavit si zvlastne az strasidelne prostredie tejto alternativnej minulosti/buducnosti. Osobne mi John Hurt ako Winston nesadol, ale Richard Burton ako O´neil exceloval. Cely film posobil az na zopar zaberov velmi komorne a bohuzial na niektore veci, ktore si kniha mohla dovolit rozpitvat, vo filme neostal cas. Aj tak hodnotim nadpriemerne, urcite sa oplati zhliadnut, ale pred tym viac ako odporucam 1984 v kniznej podobe. ()

Numerobis

Strano, jak jsme očekávali, George nezklamal. Nabídnul lidem úžasnou knihu, která režim nevelebila, ale přesto náš vemír přiblížila nás mnoha lidem. A nyní jste mě pověřil, abych zjistil, jak se našim kolegům v alternativním vesmíru povedl film. Mohu odpovědět, že povedl a to na *****. Skoro vše bylo převedeno z knihy do filmu a snad jen drobné generalizace působily pro člověka znalého věci trochu uměle. Jinak nemám výtek. I film jistě lidem ukázal, že se musí urazit ještě dlouhou cestu, aby měli jistotu, že neskončili jako my. V zásadách doublethinku nyní doplňuji, že jsem tento komentář nenaspal a nevím, že kdy existoval rok 1984, stejně jako internet já a celý vesmír...Jo a dvě a dvě je samozřejmě pět... ()

_DarK_

Někdy, Winstone, je to pět. A někdy tři. Někdy všechno dohromady. Naráz. Adaptace knihy s (ne)uvěřitelnou atmosférou, která, ač není dějově úplně stejná, je propracovaná do každého detailu (korál nebo zpívající žena). Nemám ponětí, jak film působí na ty, co knihu nečetli, ale pro mě to bylo skvělé zpracování jinak tak neobvyklé knihy. 9/10 ()

Born2BeAlone

Knižní předlohu jsem četl dvakrát a tak pro mě bylo Radfordovo vizuálně velmi zdařilé zpracování skvělým shrnutím. Opravdu takhle nějak "jsem si všechny a všechno představoval", snad jen Julie mohla být trochu hezčí :o). Atmosféru strachu a špiclování se povedlo vystihnout skvěle. Obsah je přesně takový, jaký se dal čekat, neb Orwellovo dílo plné myšlenek hlavního hrdiny nenabízelo téměř žádný manipulační prostor pro přidávaní nebo ubírání použitelných scén. Ale moc si nedovedu představit, jak by na mě film působil bez znalosti knihy. Asi jako rychlý sled scén bez nějaké konkrétni pointy nebo společného vodítka.Právě dlouhé pasáže popisující Smithovy myšlenkové pochody a pak samotné čtení z Knihy jsou pro mě nositelem myšlenky a významu tohoto díla. Takže na často ošemetnou otázku "Nejdřív kniha nebo film?" je v případě 1984 jasná odpověď. ()

Daxus

Temné, temné, a k tomu hlad. Po všem, co máme v tomhle světě, a co není nikde tam. Vítejte ve světě, kde se obchoduje krásnými vzpomínkami na staré časy. John Hurt to hrál tak opravdicky, že má husina narostla do gigantických rozměrů. A Suzanna Hamilton... mňam! 99% za šeď a bezútěšnost. ()

rob_troy

První kniha, druhý film. Samozřejmě, že v porovnání s knihou, mi tu chybělo hrozně moc scének a dialogy nebyly tak pestré jako v knize. Já osobně jsem se rozhodně bavil, ale co se týče závěru - nebyl tak ostrý, jak v knize, na což jsem čekal od začátku. A teď mě omluvte. V rámci příprav na týden nenávisti se musím dostavit zpět na kóji. ()

elleyne

Pro ty, co nečetly předlohu si myslím, že je možná ani film nemusí bavit. To co, je v knize vysvětleno a rozepsáno, je ve filmu pouze naznačeno. Ale i přesto považuji herecké výkony i atmosféru za celkem zdařilé. A myslím, že hlavní myšlenku knihy se podařilo vyjádřit. ()

Barghest

Kdybych před shlédnutím filmu nečetla knižní předlohu, asi by se mi líbil víc. Jenže mě stále v hlavě rezonuje poslední věta z knihy, tak jednoduchá a prostá, a přesto dost silná na to, aby budovanou atmosféru třemi slovy umocnila natřikrát a můj mozek rozmělnila na prach. Podobně silný prožitek jsem ze snímku bohužel necítila. 1984 je jednou ze stěžejních antiutopických knih a převést ji na plátno musí být setsakra těžké. Mám pocit, že Radford to ne tak docela zvládl a z potenciálu příběhu využil jen zlomek. ()

Morsie

Nemohu porovnávat svojí nejoblíbenější knihu se strhujícím filmem a skvělým výkonem Johna Hurta. Pro mě nepřekonatelný příběh a nepřekonatelný osud jednoho z mnoha záznamů v matričním seznamu. A je mi jedno, jestli si o tom čtu, nebo se na to dívám. Oboje je tak deprimující - bylo by tak snadné, rázem se tam ocitnout! Jako že se vždy bojím filmových zpracování mých oblíbených knih, tady jsem nebyla zklamána, naopak tady jsem byla velice potěšená a fascinovaná. "Pod košatým kaštanem prodali jsme se navzájem." ()

pekas

Tak já si s dovolením tentokrát zkusím proti proudu. Téma je jistě silné. Ale hodnotíme snad film? Tak to žádná velká raketa zase není. Kromě bobra Suzanny Hamilton a hudby Eurythmics, obojího tam bylo překvapivě pomálu, to žádný mimořádný zážitek pro mě nebyl. 35% a už vím, proč je ten film tak málo profláknutý. ()

Ehax

Kdo nečetl knihu vůbec nemá šajnu o čem to může být doufam, že se dožiju lepšího zpracovaní. ()

kubilov

Kdo by byl řekl, že k na první pohled natolik nezfilmovatelné, přesto však naprosto dokonalé, knize vznikne tak kvalitní filmová adaptace, zvlášť originální je pak její natočení v symbolickém roce 1984. John Hurt zde naprosto exceluje, přičemž se i na postavu Winstona Smithe skvěle hodí, stejně tak Richard Burton na tajemného O'Briana. Správná instantní deprese (podobně jako při čtení knihy) + až fyzická odpornost Oceánského Londýna tomu dodává ještě více šťávy. Velmi zdařilá adaptace a hodně silné 4* --- na druhé shlédnutí už spíše 5*, stále intenzivnější ()

Patches1984

Na rovinu - pokud tohle pustíte někomu, kdo knihu nikdy nečetl, tak z filmu asi nebude mít vůbec nic. Spousta věci je nevyřčená, nevysvětlená, hranice mezi představami a filmovou realitou tak rozostřená, že i čtenář knihy má občas problém se orientovat. Stejně tak to není stravitelnější verze knihy pro někoho, komu psané slovo z nějakého důvodu nesedlo. Film mu nesedne úplně stejně. Dokonce bych možná řekl, že je díky zhuštěnosti ještě odtažitější a náročnější. To je ale nejen stížnost, ale vlastně i pochvala. Málokteré adaptaci se daří vystihnout ducha a atmosféru předlohy s takovou precizností. Už pro to stojí za to 1984 vidět. 8/10 ()

SAINTS

Fascinujuci film natoceny podla Orwelovej knihy .Vsade pritomna beznadej a depresia .Ludia ktory si zazili totalitu na vlastnej kozi film ocenia asi viac ako ty co uz totalitu nezazili. ()

l.enik.c

Toto filmové zpracování se drží knihy opravdu velmi přesně, ale přesto se nemůžu zbavit dojmu, že kdybych knížku nečetla, tak mi spousta souvislostí uteče a ani nebude dávat smysl. Chyběly mi tam nějaké větší uvěřitelné emoce a bohužel jsem necítila tu děsivou stísněnost, depresi a tak hluboký zážitek, který ve mě dokázalo zanechat Orwellovo geniální dílo (i po několika letech, když si na to vzpomenu). Film je to tedy určitě veskrze dobrý, jedna velká jednička s hvězdičkou za držení se předlohy, ale byly tam díry a chyběla tomu uvěřitelnost. ()

Stejšn

Film je stejně hnusný jako kniha a neméně působivý. Asi by ho povinně měl vidět každý dospělý člověk, třeba by se mnohým z nich rozsvítilo. ()

Pete

Strana musí zvítězit nad pravdou a láskou, lidskostí, i samotným lidstvím. Legendární Orwellova dystopie je geniální memento všech totalit, bohužel nesmrtelná a stále aktuální. Její filmová adaptace je velmi pečlivě a poměrně věrně převedená, ale přecejen pochopitelně postrádá myšlenkovou košatost předlohy. Navíc je obrazový doprovod knihy snad ještě více depresivní, a nesnadno stravitelný zážitek. ()

Zemřel legendární John Hurt z Vetřelce

Zemřel legendární John Hurt z Vetřelce

28.01.2017

Caine a Demi jako zloději?

Caine a Demi jako zloději?

17.03.2006

Dvojnásobný držitel Oscara, britský vysloužilec Michael Caine, se objeví v kriminálním dramatu FLAWLESS po boku Demi Moore, nabírající v posledních letech druhý dech. Oba si již zahráli před více než… (více)