Orwellova děsivá futuristická vize světa v roce 1984 popisuje svět rozdělený na tři velké státní útvary, jimž vládnou svrchované a všemocné elity. Život je redukován na nejnutnější schválené a povolené funkce, jednotlivec je pod neustálým dozorem Strany a Velkého bratra, všude jsou odhalováni nepřátelé a zrádci, kteří se po převýchově a před popravou přiznávají ke svým hrůzným zločinům. Winston a Julie se do sebe navzdory přísnému zákazu jakýchkoliv citů zamilují, a když je jejich vztah odhalen, jsou rovněž podrobeni tak důkladné převýchově, že nakonec zradí i sami sebe... Pro adaptaci patrně nejslavnějšího dystopického románu všech dob, Orwellova 1984 (poprvé vyšel v roce 1949), se ve stejném roce, jaký stojí v názvu knihy, rozhodl režisér Michael Radford. Roli Winstona Smithe, drobného úředníčka, který se rozhodne totalitní mašinerii vzepřít, strhujícím způsobem ztvárnil John Hurt. (Česká televize)

SigSauerP228

Myslím, že vysoké hodnotenie určite nemá nič spoločné s filmom, lebo ten bol neuveriteľne nudný a neprehľadný a keby som si predtým neprečítala knihu, asi by som ani nemala chuť sa snažiť ho pochopiť. Kto si pozrel tento film bez uvedenia do deja, sa podľa mňa snaží naň čo najskôr zabudnúť. Je to škoda, pretože námet je to brilantný a až ironicky pravdivý. Tipujem, že sám George Orwell nečakal, že sa z jeho utópie stane presný opak. ()

BDMarty007

Je to slušně depresivní, ale obávám se, že převést knihu na plátno se tak úplně nepodařilo. Asi je to na ploše dvouhodinového filmu opravdu velmi obtížné. Davové scény jsou slušné. Na jiných místech mi to ale připadalo poněkud laciné. Mám pocit, že to bylo pojato spíše divadelnicky než filmařsky. Velmi expresivní herecké výkony, které by v divadle byly strhující, ale ve filmu to občas působí jako trochu moc. Další problém pak je samotná dějová linka. Jelikož jsem knihu četl, tak to nedovedu úplně jistě posoudit, ale mám pocit, že bez znalosti knihy to divák nemůže úplně pobrat. Myslím, že velmi podobný problém byla i Hlava 22, která se ale podle mě jako film podařila o třídu lépe. Váhám mezi 3 a 4. Dobrý komentář: Nosdrolomo ()

ondrejmagic

Film se s knihou samozřejmě (to slovo samozřejmě je tady důležité, protože film, který by se Orwellovu veledílu vyrovnal by byl v tom případě legendární) nemůže vůbec rovnat. Jinak se autoři ztvárnění tak oblíbené hrůzy díla 1984 zhostili poměrně šikovně. Při hodnocení je velice složité zachovat si odstup od knižní předlohy, na druhou stranu díky tomu shlédnutý film svým způsobem dává konkrétní obraz a prodlužuje životnost povědomí o tomto geniálním Orwellově díle. ()

Mira90

Ve spojení s knížkou je to neskutečně silné! Bez ní to nemusí dávat mnohdy smysl - proč, jak - ale ten, kdo zná Orwellovu předlohu musí být spokojen, jak autenticky se podařilo zachytit náladu knihy. K samotnému ději - děsivé. ()

waska

Neskutečně depresivní film, se svými temnými zákoutími, oprýskanými budovami a zdmi, špinavými lidmi a ještě depresivnějším všudypřítomným Velkým Bratrem. Nechtěl bych se dostat do rukou "doktora" Burtona.. ()

Pathrose

Je třeba si přečíst knihu, jinak si dovedu představit, že je to hodně složité na pochopení. Ale když si přečtete knihu, máte tu lepší část za sebou. Film je ale důstojným zpracováním vynikající knihy. ()

kekinka

srovnám-li film s jinými filmy, vychází ze souboje výborně. srovnám-li ho však s orwellovou knihou, která mě dostala, musím říct, že na plné čáře vítězí kniha. ať už co do popisu atmosféry, nebo vyjasnění drobných rozdílů, jak např. newspeak, vztah Strany k rodině apod. ač se bezpochyby jedná o velmi kvalitní a sugestivní film...kniha je kniha. ()

vaeg

Nejoblíbenější postava: Winston Smith (John Hurt) ... Jeden bratr vládne všem, jeden jim všem káže... ()

sigi2

Pozitívom tohto filmu je, že dokáže navodiť atmosféru knihy a v podstate ju verne udržiavať po celú stopáž bez toho, aby ju otrocky kopírovala. Negatívom je skutočnosť, že v niektorých pasážach nad hlbokou myšlienkou dominuje ešte hlbšia nuda. ()

Chamyl

Uff, tak to je deprese! Pro ty z nás, kteří pamatují dobu před rokem 1989, nemilé připomenutí reality tehdejších dnů a pro dřívější ročníky, které prožily 50. léta, pak téměř hmatatelné sáhnutí si na tehdejší dobu. Naprosto chápu, proč toto dílo v knižní i filmové podobě tak iritovalo komunisty všech zemí. S rozflákanou nebo zavřenou hubou jdouc šedivou ulicí okolo vybrakovaných obchodů, kde už často ani pod pultem nic není, bojíc se i svých nejbližších, s hlavou špinavou, ale vymytou, raduji se večer promrzlý ve své zemljance z úspěchů našeho hospodářství, díky kterým vzrostla má životní úroveň o 4,2 %. Směřuji tak ke světlým zítřkům, které nastanou hned, jak se zbavíme našeho vnějšího nepřítele. A to už bude brzy, zprávy z fronty jsou velmi optimistické. Ano, je to dotaženo ad absurdum, je to leckdy přehnané, ale díky této alegorii je vše mnohem jasnější. Alespoň pro ty, kteří chtějí vidět. ()

fridge

Tento film ke své existenci nutně potřebuje knihu, protože bez ní divák vnímá jen zkratkovité náznaky myšlenek, které by jinak zabraly hodiny a hodiny času. Na druhou stranu dodává tu depresi, kterou si v knize můžete jen těžko představit, protože je prostě tak absurdní, že se tomu skoro nedá věřit. Až film se svými interiéry a exteriéry, skvělými hereckými výkony a neskutečně depresivní atmosférou na vás dýchne tak, že pochopíte, o jak aktuální a vážné dílo se jedná. ()

JohnyTrava

Na tento film som sa dosť tešil a viacmenej splnil moje očakávanie, aj keď je vopred jasné, že knihe sa nevyrovná, čo ma trochu štvalo bolo zopár vynechaných scén a celkovo človeku neznalému predlohy (našťastie nie môj prípad), môže mnohé uniknúť, lepšie **** ()

Zemřel legendární John Hurt z Vetřelce

Zemřel legendární John Hurt z Vetřelce

28.01.2017

Caine a Demi jako zloději?

Caine a Demi jako zloději?

17.03.2006

Dvojnásobný držitel Oscara, britský vysloužilec Michael Caine, se objeví v kriminálním dramatu FLAWLESS po boku Demi Moore, nabírající v posledních letech druhý dech. Oba si již zahráli před více než… (více)