Karlík a továrna na čokoládu

• USA Charlie and the Chocolate Factory (více)

Karlík Bucket žije se svými rodiči a prarodiči v polorozpadlém domku. Jsou chudí, ale milují se a nedali by jeden na druhého dopustit. Nedaleko se nachází obří továrna na čokoládu, kde kdysi Karlíkův děda pracoval a poznal osobně samotného majitele Willyho Wonku. Karlík, který miluje čokoládu má sen se do továrny jednou podívat, ale to se zdá celkem nemožné až do té doby, kdy Willy Wonka vyhlásí soutěž, jejíž pět dětských vítězů z celého světa bude moct strávit jeden den v továrně. Stačí jen v jedné z čokolád najít zlatý kupon... (TV Nova)

castor

Moje v pořadí již desátá filmová schůzka s osobitým stylem Tima Burtona. A tenhle autorský režisér má jednoznačně kreativity na rozdávání. Karlík je v mnoha ohledech určen spíše dospělým obdivovatelům jeho díla. Vedle klasických symbolů (noční záběry padajícího sněhu, děravá střecha, četné retrospektivy aj.) je Karlík, inspirovaný Dickensem, hlavně pastvou pro oči. Ujetý majitel čokoládového impéria dá o sobě po letech opět znát a pěti dětem dá možnost ochutnat kouzlo jeho království. Čeká nás tak vtipné seznamování s kvartetem spratků (a jejich rodiči jako jejich předobrazy), kteří vyhrají pohádkovou výhru. Úvodních třicet minut o Willy Wonkovi spíše jen slyšíme a pouze dvakrát nám ukáže v krátkosti svoji podobu (v jedné scéně s "edwardovskými" nůžkami) - upřednostňován je nám tak život mladého Karlíka - pátého šťastlivce - žijícího v chudých poměrech (v mých očích nejlépe ilustrovaných utrápeným pohledem Heleny Bonham Carter). Deppův Wonka žije izolován od skutečného světa ve svém čokoládovém paláci, nese si v sobě trauma z dětství, v podobě výchovy přísným otcem-dentistou, je zcela neschopný běžné komunikace, má nepřirozenou barvu tváře, nosí rukavice a podivně střižené vlasy. Jeho práce je hlavně pořádnou alchymií, místy děsivým podobenstvím, stejně jako vizuálně skvostným chrlením nových a nových nápadů. Lahůdkou je již zmiňovaný Johnny Depp, symbol burtonova bizardního světa!! Stejně tak precizní muzikálové (i kterékoliv jiné) výstupy "oompa loompů" pod křídly Elfmannových melodií. I když závěrem začíná být čokoládově dojemný svět poněkud monotónní, přesto tohle rande dopadlo na výtečnou!! ()

ClintEastwood

Absolutně čistá filmová radost. Tim Burton je jedním z nejoriginálnějších režisérů v historii Hollywoodu a v Karlíkovi to opět dokazuje. Jestli jsem o původní verzi z roku 1971 napsal, že je plná barev, tak netuším, jak popsat tento rodinný skvost, ve kterém coby pan Wonka tentokráte září Johnny Depp (skvělý je i Deep Roy z Nekonečného příběhu, zde jako Umpa-Lumpa anebo Christopher Lee coby Wonka senior). Nápadité, vizuálně naprosto dokonalé, milé, vtipné, lepší originálu. A ty odkazy na slavné filmy jako 2001: Vesmírná odysea, Ben Hur či Psycho, jsou povedené. Jedinečná zábava, film má být především fantazií a tady to stoprocentně sedí. Takhle to má vypadat. ()

Rex Mundi

Čokoládová fantázia za hranicami fantázie, či už detskej alebo dospeláckej. Na začiatku mi behal mráz po chrbte. Rozprávkové výmysly miešané s futuristickými, pán Dahl mal skvelú hlavu a Tim Burton má zase talent na skvelú atmosféru. Pozerá sa to veľmi príjemne, osudy záporných hrdinov prinášajú zadosťučinenie a človek dostáva strašnú chuť na čokoládu - a ak ste ešte neprišli o ten kúsok dieťaťa v sebe, určite si počas filmu predstavíte, aké by to bolo, keby taká extra dobrá čokoláda pána Wonky skutočne existovala a mohli sme ju ochutnať. ()

MM_Ramone

Tim Burton ma opäť dostal. Tohto jeho projektu som sa trochu obával. Jednoduchá pointa výchovného príbehu sa mi zdala nezaujímavá. Avšak! Burton to celé pojal svojským snovým spôsobom. Tie prostredia, tí hrdinovia, bizarne výstredný Willy Wonka, podivní malí Umpalumpovia, fantasy továreň, čokoládové vodopády, lietajúci sklenený výťah, uletené pesničky so zvláštnymi choreogarafiami, veverice,... skvelý farebný filmový trip. ***** ()

kulyk

Děti mají rády čokošku. Willýk zase děti. Když ho přestane uspokojovat šizení jeho pederastních představ hrátkami s liliputími zaměstnanci, rozhodne se do toho šlápnout naplno a nějaké ty kindráty si sezve. Než za nimi zabouchne vrátka rozbujelé manufaktury, můžeme zahlédnout jeho sadisticky nevinný, deppovský úšklebek...Kniha byla patrně sepsána jako dílo, mající anglofonním dorostencům předat nějaké poselství. Asi že chudoba cti netratí, kdo si čistí zub, neojede ho belzebub a podobný kraviny. Já si z toho odnesl jen dojem, že ten Marx nebyl až takový magor, jak jsem si myslel. ()

Niktorius

Nečekal jsem to, ale Burton mne po mnoha ne úplně vydařených pokusech konečně naplno odrovnal. Na Karlíkovi je báječné všechno - vtip, herci, vizuální stvárnění, režie i scénář. Morální poselství o důležitosti rodiny a lidské blízkosti je sice dětsky okaté, filmu to ovšem ani zamák neškodí, neb i jeho dětská nadšenost, milost a hravost patří mezi největší klady, možná hned vedle parádních Umpa-Lumpích písní. Nejvíc mne pobavila parafráze na Vesmírnou odysseu - aneb přenos čokolády telvizní technikou + svérázný náhled na skladbu televizních programů :-) Krávovinky mířené hlavně na dětské publíkum mne většinou nechávají chladným, ale Karlík a továrna na čokoládu mi na tvář narazil blažený úsměv, a spíš skokem než krokem jsem se rozběhl po ulici s chutí křičet "Já chci veverku, já hci veverku!" P.S: Nedoslýchavá babička byla prostě super - "Nezdá se vám, že někdo ťukal?" ()

ripo

Veľmi som sa premáhal, aby som to nevypol uprostred filmu..... Brrrr .... Prvá štvrtina filmu - pred vstupom do továrne bol vizuálne zaujímavý kus. So samotným vstupom sa na nás valí neskutočné množstvo farieb, podivuhodných kulís, sťa z českej televíznej inscenácie konca osemdesiatych rokov. Nedokonalé triky a zábery ( najmä pri plavbe loďou ) ma začali utvrdzovať v tom, že to bude "silná káva" !!! Vrcholom nevkusu boli samotné psychedelické postavičky Umpa-dumpov a prachsprosté negustiózne pesničky v podaní týchto kreatúr, oblečených v latexových kombinézach, ktoré mi skôr pripadali ako z nejakej nepodarenej nízkoročpotovej argentínskej telenovely. Nemohol som sa ubrániť dojmu, že tvorcovia sa inšpirovali nahrávkami megaúspešných hudobných shitov v podaní modrých animovaných Šmolkov ... Dámy a páni ! Tim Burton je síce Tim Burton, ale kvôli jeho menu a predchádzajúcej ( i následnej ) tvorbe mu nebudem dávať hviezdičky navyše. ()

freddy

Neutuchající nadšení a úžas ve mne vyvolal tenhle film, který se nebojím označit za perfektní, dokonalý a po všech stránkách úžasný. Ještě než se pustím do samotného komentáře bych rád předeslal, že nejsem fanouškem Tima Burtona. Tento člověk je pro mne téměř neznámý, dosud jsem od něj viděl jen Střihorukého Edwarda (a to už bylo hodně dávno, někdy v dětství asi před 10 lety, když mi bylo 11 roků) a včera jsem viděl jeho Ukradené Vánoce. A tak to může vypadat zaujatě, že jsem včera dal pět hvězdiček Ukradeným Vánocům a dnes dávám totéž hodnocení Karlíkovi. Ale to je opravdu tím, že se mi ty filmy líbily. Žádnou zaujatost v tom nehledejte, tohle je komentář a hodnocení nezaujatého filmového diváka. A teď k samotnému filmu. Tohle je doslova exploze různých barev a chutí, která mě dokázala velmi nadchnout, ale zároveň rozesmát. Celý svět Wonkovy čokoládovny je naprosto úchvatný a já jsem si exkurzi po jeho celoživotním díle velmi užíval. Ale samozřejmě jsem si užíval celý film od začátku, jak postupně byly představovány děti, které vyhrály exkurzy, to bylo něco neuvěřitelně vtipného. Celý film je pro mne tak jedním vynikajícím a nezapomenutelným filmovým zážitkem na velice dlouhou dobu. Prostě úchvatný příběh, úžasné ztvárnění, úžasné herecké výkony, především Johnnyho Deppa. Upřímně nechápu lidi, kteří tomuto filmu rozdali velice nízká hodnocení. A to musím říci, že jsem měl od filmu ta největší možná očekávání, která může vůbec divák mít. Na film jsem se těšil celý den, nějak jsem si ho představoval a čekal jsem, že bude ve všech směrech dokonalý. A on dokonalý skutečně je. Možná je to jen tím, že mám rád filmy odehrávající se v odlišném světě, který mi umožňuje uniknout ze světa reálného, možná je to prostě jen tím, že to Tim Burton velice dobře natočil a Johnny Depp velmi kvalitně zahrál. Ať tak či tak, film je to perfektní a já nemohu a ani nechci jinak, než udělit pět hvězdiček a pochválit všechny, kteří se na tomto filmu podíleli a smeknout před nimi svůj imaginární klobouk. ()

MMR

Krásný film, nádherný, suprový. Nádherný příběh, ještě nádhernější zpracování. Postupné odpadávání dětí bylo úžasně provedené, krásné doprovodné písně, prostě zde můžu zpívat jen samou chválu, nic jiného zde totiž opravdu nejde. ()

Davies182

Tady není moc co dodat, film to byl pěkný a Depp jako vždy excelentní (kdy s Burtonem není, že?), ale umpalumpové by nám stačili jen jednou, áno? Proto taky ta jedna hvězda dolů. ()

gogo76

Naozaj veľmi vydarený film s magickou atmosférou a skvelými nápadmi.Vynikajuca scéna s veveričkami,ale aj mnohé ďalšie samozrejme.A to najlepšie nakoniec.Komu sa páčil J.Depp v Pirátoch z karibiku a zároveň má rád pestrofarebný svet T.Burtona nemá čo riešiť,pretože Depp je naozaj skvelý.80%. ()

Amarcord_1

60% - Burtonovy filmy mám moc rád. Karlík mě ale zklamal. Na začátku jsem myslel na pět hvězdiček. Začátek má bezva atmosféru, a ideální tempo. Střední díl už jednu hvězdičku ztratil. Možná jsem čekal víc magických momentů, a trochu víc napětí. Trestání neduhů čtyř dítek a jejich rodičů mělo pro mě mnoho vad na kráse. Především dialogy, které -i přes výborné herecké výkony všech zúčastněných -postrádaly myšlenku a vyzněly velmi hloupě. Dále asi samotný šablonový scénář včetně písniček. Asi nejsem fanda zpívajících klonů. Ve středím díle také postavy jednají velmi...nepřirozeně a nepřesvědčivě. Nějak jsem na ten scénář zkrátka nezabral. V závěru se s mým hodnocením rozloučila další hvězdička. Celková myšlenka se mi zdá neoriginální, a již byla zpracována mnohem lépe u kdejaké konkurence... Klady nemusím zmiňovat, je to přece jen Burton. ()

Happykubas

Je-li to komedie, jsem smuten, že roli Willyho Wonky neobsadil zvažovaný pan Carrey, jelikož by se do ní tento komediální mág náramně hodil a navíc bychom se bezesporu ještě více pobavili. Nemůžu si pomoct, ale Depp a Bonham Carterová pod taktovkou Tima Burtona mně bohužel pořád nutí spojovat si tento zdánlivě kýčovitý a sladký skvost se všemi Burtonovými pochmurně laděnými mrtvými nevěstami a ďábelskými holiči. Jmenované snímky jsou bez diskuze kvalitní, ale bohužel nejsou mnou oblíbené pro svou smutnost, jež se bratrsky pojí s temností. Karlík je samozřejmě jiný: je barevný, živý, světlý, dobrodružný a chutný, ale jakási podobnost tu je. Nemohu ovšem tvrdit, že jsem se u filmu nebavil, právě naopak. Ať už to byly opravdu "různorodé" obličeje originálních Umpa-Lumpů - mistrů estetiky, všechny vynálezy spojené s výrobou a zpracováním hnědé pochoutky, nebo snad má oblíbená píseň Willy Wonka v podání ohninevzodrných loutek - to vše mě nadmíru uspokojilo... Karlík a továrna na čokoládu je cukrovinka na které jsem si pochutnal tak akorát na to, abych její chuť ocenil čtyřmi hvězdami. IT WAS QUITE TASTY PICTURE. ()

Xmilden

Režiséra Burtona jsem si poprvé všimnul u Batmana a od té doby si pravidelně doplňuju sbírku jeho filmů. I Karlíkovi dokázal Tim vykouzlit svou pohádkově jedinečnou atmosféru, upřímně jsem s tímto režisérem měl problém pouze jednou a to bylo v hrubě nepovedeném Mars útočí! To byl vskutku úlet i na něj. Karlík se mi řadí do takové prostřední kategorie jeho filmů. Na skvosty jakými jsou Ospalá díra nebo Velká ryba sice nemá, ale podívaná je to stále notně excelentní. Nemám problém přisoudit filmu 90%. Rodina je prostě základ a tečka. ()

Phobia

Existence tohoto filmu mě už delší dobu dráždila; Buřtoň Nebuřtoň, něco tak přebarveného a infantilního by nemělo mít právo lézt dospělému, svéprávnému jedinci před oči a do uší. Ale jako správná masochistka jsem se rozhodla pochutiny z továrny pana Wonky vyzkoušet. Zpočátku to ani nebolelo, dokonce mi sledování celkem zachutnalo. Ovšem jakmile zazněly tóny písničky "WillyWonka, WillyWonka, tvůrce skvělých kokotklád, WillyWonka, WillyWonka, jemu hovno chceme dát", obrazovka explodovala barvičkami a roztáhl se přes ni nepřirozeně slizký úsměv Jeníka Deppa, pozitivní dojmy se ztratily rychleji než prdy z gatí. Jakkoliv mi Wonkova asociálnost byla sympatická, vydržela jsem bombardování mé mozkové kůry dětinskými vtípky zhruba jen do šedesáté minuty a pak se položila na otázku, proč u toho vlastně dřepím? Námahou při hledání odpovědi se mi až orosilo čelo a snesla jsem malované vejce natvrdo, leč žádný argument jsem ze sebe nevypudila... leda snad proto, že se mi kočka stulila na břiše a já ji nechtěla vyhánět? Využila jsem tedy kouzelný rudý čudlík na ovladači a přenesla se zpět do uspokojivě bílé, zachumelené reality Velikonoc - kočka holt měla smůlu, musela si najít jiný pelíšek na hnípání. A Karlík si ode mě s hodně odřenými lokty vykoledoval průměr. 50% ()

kinej

Tohle je nářez. Vizuálně geniální a dějově je to fakt úlet. Takhle by měl vypadat kvalitní rodinný film. A johny Depp je fakticky moc hustej. ()

Hrabka

Nevím jak to ohodnotit, mám z toho hodně rozporuplný pocity. Na jednu stranu se mi líbil začátek a několikrát mě to dokázalo dobře pobavit během celého filmu, na stranu druhou začíná se vstupem do továrny tak neskutečná magořina (typický Burton), z který jsem místy nemohl a celá ta mravní pointa táhnoucí se celým film mě vcelku prudila. Ne asi, ale určitě jsem to měl vidět jako děcko, myslím si, že by se mi to líbilo mnohem víc a kdo ví, třeba by se tento film zařadil mezi mé největší srdcovky a rád bych si ho vzhledem k nostalgii pouštěl znovu, nicméně takto pochybuju, že se k opětovnému zhlédnutí někdy v budoucnu dostanu. Crazy Burton style prostě není v současnosti nic pro mě. 50% ()

cheyene

S Timem Burtonem si málokdy padnu do noty. Karlík a továrna na čokoládu je (při snaze o objektivní hodnocení) příběhově zajímavým počinem, vizuálním zpracováním musí potěšit snad každého, ale navzdory i dalším kladům, které bych mohl jmenovat, můj výsledný dojem není valný. Zkrátka invence režiséra a jeho typický rukopis není úplně můj šálek kávy. Johnny Depp se v roli Willy Wonky pěkně vyžívá, jeho grimasy jsou opravdu neskutečné. ()

Jamal

Musím říct, že jsem od tohoto filmu čekal mnohem více, žádnou recenzi jsem sice důkladně nečetl ale jsem byl zklamán, a ty písničky od Umpa lumpů byly fakt hrozné, vždy jsem se bál když další dítě odpadne, že tam naskočí a začnou zpívat. Prostě asi mám smůlu na filmy s Johnny Deppem a čokoládou :: (( ()

Chalamet bude Willy Wonka

Chalamet bude Willy Wonka

25.05.2021

Hvězda filmů Dej mi své jméno a Duna Timothée Chalamet získal po předchozích spekulacích hlavní roli v nadcházejícím prequelovém filmu o Willy Wonkovi. Snímek od studia Warner Bros. pojmenovaný… (více)

Willy Wonka se dočká prequelu

Willy Wonka se dočká prequelu

20.01.2021

Studio Warner Bros. oznámilo chystaný prequel Karlíka a továrny na čokoládu jednoduše pojmenovaný Wonka na 17. března roku 2023. Bude se tak jednat o prequel vyprávějící origin postavy Willyho Wonky,… (více)

Waititi, Netflix a knihy Roalda Dahla

Waititi, Netflix a knihy Roalda Dahla

06.03.2020

Režisér Taika Waititi (Králíček Jojo, Thor: Ragnarok) napíše a natočí dva nové chystané animované seriály pro Netflix. Ty pak budou vycházet ze známého dětského díla spisovatele Roalda Dahla Karlík a… (více)

Willy Wonka shání obsazení

Willy Wonka shání obsazení

06.06.2018

Studio Warner Bros. by rádo další miliardový úspěch a jedním z projektů, který by této mety mohl potenciálně dosáhnout, je remake oblíbené muzikálové klasiky Pan Wonka a jeho čokoládovna. Ten se… (více)