Znamení koně

(seriál)
Česko, (2011–2015), 22 h 34 min (Minutáž: 50–53 min)

Milan Cieslar

David Solař

Vilma Cibulková, Richard Krajčo, Igor Bareš, Tereza Ramba, Jiří Mádl, Bolek Polívka, Valérie Zawadská, Oldřich Navrátil, Miroslav Donutil, Karel Dobrý (více)

Série(2) / Epizody(26)

13. dílný seriál z prostředí chovatelů anglických plnokrevníků a dostihů. Příběh seriálu se odehrává mezi dvěma rodinnými farmami. Jedna se zabývá trénováním koní a má výsledky v dostizích (Jan Hora), druhá je specializovaná na chov anglického plnokrevníka (Marcel Kalina). Dobré umisťování Horových koní na závodech je to, co vzbuzuje v Kalinovi žárlivost a zášť. Horův syn z prvního manželství David se v Praze zaplete do podivných obchodů a pronásledují ho vymahači. Přesto, že farmu svého otce (který se znovu oženil a má dalšího syna Lukáše) David téměř nenavštěvoval, teď za otcem přijíždí. Potřebuje půjčit peníze. Otec mu půjčku odmítne. Tak velké peníze nemá. David se vrátí do Prahy a brzy se dozví, že jeho otec ještě týž večer zemřel na srdeční selhání. David se musí na farmu vrátit. Nepřijede ale sám. Je s ním jeho čtrnáctiletá dcera Adéla, která odmítla odletět se svou matkou do Bruselu. Davida pronásleduje minulost a Adéla je pro něj v téhle situaci přítěží. Navíc na farmě není všechno zdaleka tak idylické, jak by se na první pohled zdálo. Konkurence nespí – chovatel Kalina usiluje stále drsnějšími prostředky o odkoupení Horovy farmy. Dáša, druhá manželka Hory, je ostře proti. David s Lukášem se tajně domlouvají o prodeji za jejími zády. Což vyvolá Dášin silný odpor proti Davidovi. Navíc Dášu sužují pochybnosti, zda její muž zemřel přirozenou smrtí. Některé indicie posilují její podezření, že Janovi do hrobu někdo pomohl. Ukáže se, že Hora měl intenzivní milostný poměr s veterinářkou Bety a v bance si vzal úvěr, který teď Dáša nemá z čeho splácet. Podá trestní oznámení a znovu otevře vyšetřování manželovy smrti. Nic však objasněno není. David prochází peklem, když vymahači objeví jeho úkryt na farmě a zapálí jeho luxusní auto. Má strach o Adélu. Nicméně nakonec se jeho problémy podaří vyřešit a on zůstane na farmě a pokusí se ji postavit na nohy. Nejde to hned, musí překonat několik překážek. Od onemocnění koní až po Kalinovy intriky. David usiluje o otevření chovu anglického plnokrevníka. A Kalina dělá všechno pro to, aby mu v tom zabránil. David se na farmě potýká i s milostnými problémy. Nejdřív má krátký intenzivní poměr s veterinářkou Bety. Ale když se dozví, co bylo mezi ní a jeho otcem, vztah ukončí. Trvale se pak zamiluje do dcery svého konkurenta Kaliny, což samozřejmě přinese řadu dramaticky vypjatých situací. Seriál je hlavně o koních a o koňácích. „Detektivní“ linka kolem Horovy smrti vnáší mezi postavy napětí. Koně působí jako uklidňující prvek, který vyvažuje lidský svět závisti a sobectví. Racionální David nikdy neplánoval, že by se na farmě svého otce trvale usadil, přesto v sobě nakonec objeví Horovy geny a stane se z něho zodpovědný a úspěšný chovatel. Pokračuje v odkazu svého otce. Přesto, že se za Janova života téměř nevídali, sejdou se otec se synem symbolicky až ve chvíli, kdy už si spolu nemohou vyjet na koních. (Česká televize)

swinevenca

Naprostá klasika české seriálové tvorby posledních let, jde jen o to, jestli seriál úplně nepropadne, protože na vyšší metu než "zhlédnuto, neurazí, ale podruhý to nemá cenu" se český seriál momentálně těžko dostává. Srovnání s Filipovou Dobrou vodou krásně ukazuje, jakým směrem se úrověň tohoto žánru nedobrovolně vydala. ()

PatoP

Nuž Dobrá Voda to nie je a už asi ani nebude. Na druhej strane oceňujem prostredie, z ktorého je čerpaný námet, konečne to už nie je seriál zo špitálu. Ale tie herecké výkony!!! Keď si porovnám hercov z Dobrej Vody a hercov zo Znamení koně, tak napr. Haničinec, Janžurová, Brzobohatý, Mrkvička - a Cibulková, Krajčo, Mádl... Myslím, že porovnávam nebo s peklom. ()

Dr. Hawkeye

Cosi mě na tomhle seriálu baví, ale zároveň děsivě štve. Jednak si myslím, že 13 dílů bylo fakt moc, stačilo by 6, nebo tři filmy. Druhá věc byla, že jsem snad nikdy tak často při sledování filmu/seriálu nepoužil slovo zm*d. Nejen, že se tu mnozí chovají jako zm*di (a tím nemyslím jenom Dobrého s Barešem), ale i ti, kteří mají být kladnými hrdiny se často chovají jak zm*di, na chvíli se začnou chovat docela normálně, aby se po pár minutách zachovali opět jako zm*di. A to přepálené dojemné finále... no, nevím, nevím... ()

Greg25

Pohádkový příběh zasazený do dnešní doby, kterak se statkářka z neúspěšné v dluzích stala úspěšnou díky vlastní píli, svým synům (pravda jeden je nevlastní) a lidem kolem sebe. Příběh ve kterém je všechno a kde nechybí všechny aktuální sociální témata dneška (snad až na drogově zavislé). Neurazí, nepobaví, nezaujme, je to tak dokonale unylé, nevýrazné a fádní - příběh, dialogy, režie, vývoj postav - snahou o obyčejnost se seriál paradoxně dostává do nereálnosti a prachžádného sdělení. Jen herecké výkony to je to, co opravdu stojí za to - počínaje fenomenální Vilmou Cibulkovou a konče u vynikajícího Igora Bareše s Bolkem Polívkou (jen kdyby měli hrát co). Pozitivní fakt je, že jako pár dokonale funguje Valerie Zawadská s Oldřichem Navrátilem. 40% ()

Agatha

Marně jsem očekával, že tento seriál přinese něco nového, ale bohužel...jeden díl je jako druhý, celé by to šlo zkrátit do dvoudíného filmu, který by ve finále vyzněl lépe než 13 natahovaných dílů seriálu. Nad vodou to drží někteří herci - hlavně Vilma Cibulková. Ovšem takový Mádl mi přijde jako z jinýho světa. Scénář je sice bez nápadu, o koních ani nemluvě, ale i tak se to dá ztrávit. Dodatek (6/5/2011): celkově tragický scénář a zvláště poslední dva díly byly vyloženě sračkovité (ač sprosťárny nerad používám, v tomto případě jedno slovo dokonale nahradí analýzu na A4). Těch 46% je bohužel adekvátních. ()

• Druhá řada seriálu se točila od září 2013 do června 2014. Točilo se na závodišti v Pardubicích, v hřebčíně Napajedla, ve Slušovicích, na zámku v Hošticích, v Luhačovicích a v ateliérech ve Zlíně. (Sevcik)
  • Většina herců nikdy na koni neseděla. (Sevcik)