Lovec jelenů

• USA The Deer Hunter (více)

Michael, Steven a Nick jsou mladí tovární dělníci z Pensylvánie, kteří musí narukovat do Vietnamu. Před tím, než odejdou, Steven se žení s těhotnou Angelou a jejich svatba je zároveň slavností na rozloučenou. Po mnoha hrůzách, které tři přátelé prožijí, všichni upadnou do rukou Vietkongu a dostanou se do tábora rukojmích, kde jsou nuceni hrát sami se sebou ruskou ruletu. Slavné válečné drama režiséra Michaela Cimina patří k uměleckým vrcholům vlny filmů o vitnamském traumatu. (Hollywood Classic Entertainment (H.C.E.))

Sonnery

Pokud chcete vědět, jestli má nebo nemá De Níro chlupatej zadek, tak Lovce paroháčů berte jako důkaz místo slibů - není to nejlepší komentář, co jsem napsal, ale vy mi taky můžete... ()

Jordan

ďalší výborný vojnový film zo série zameranej na vojnu vo vietname - najväčšiu americkú tragédiu, na ktorej tému vzniklo onoho času veľa filmov a nebyť terorizmu, 9/11 a pridružených problémov, asi by sa jej venovali doteraz; v tom období (a niekoľko rokov pred a po) vzniklo mnoho silných a naozaj kvalitných filmov rozoberajúcich vietnamskú vojnu zo všetkých strán, Lovec jeleňov je jeden z tých kľúčových či erbových, nielen tým, že zožal pomerne slušnú kolekciu Oscarov (okrem iného za skvelý výkon mladého Walkena), film má úplne úžasné tempo - najpr pomalý a natiahnutý úvod, kde sa rozohráva šťastná atmosféra svadby a kamarátstva s veľmi pekne vykreslenými vzťahmi, kde režisér necháva dlhé a prezreté zábery a zdanlivo banálne herecké akcie nestrihnuté a celé a po tom prichádza bez výstrahy prudký sek - a sme vo Vietname, kde strihy robia veľké skratky a venujú sa len tomu dôležitému a tak zhustia najdrsnejšie scény pekne na kopu, z čoho plynie silný emočný skok a veľmi pôsobivý výsledný efekt - pasáž vo Vietname zapôsobí na každého; ku koncu však film trochu stráca tempo, po návrate domov sú síce vzťahy zmenené vojn ()

Anderton

Herecký koncert troch hlavných hviezdnych predstaviteľov trochu brzdí uťahaná Ciminova réžia. Ja viem, že chce byť presný, vykresliť dokonale ich charaktery, ale ono je to chtiac nechtiac potom trošku nuda. Do Vietnamu sme mali ísť o niečo skôr a film skrátiť cca o 30 minút. Potom by bol rovnako katarzný, ako napríklad Stoneove vojnové diela. Videl som ale veľmi dávno, takže možno dnes by som bol touto vypiplanosťou nadšený. ()

francis

Hodně mě zaujala absence vlastně jakýchkoli velkolepě pojatých scén, na kterých hodně staví třeba F.F.Coppola v Apocalypse Now (což ovšem neznamená, že by v Lovci jelenů nebyly úžasný záběry, hlavně americký přírody). Michael Cimino na to jde úplně jinak, a přitom dosahuje v podstatě stejně silnýho vyznění. Právě neokázalost, se kterou sleduje osudy ústředních postav, zesiluje v konečným vyznění působivost filmu a vlastně i obecnou platnost tohohle příběhu o přátelství. ()

Frajer42

Já tedy s oscarem vyloženě problem nemám. Myslím, že opět padnul na úrodnou půdu. Lovec jelenů je silný příběh přátelství, jaký už jsem dlouho neviděl. Navíc Robert De Niro byl naprosto imozantní a pevně držel otěže filmu. Sice musím uznat, že té omáčky nevalné chuti bylo přehršel, ale byla to právě ta omáčka, která přispěla k vykreslení vztahů mezi postavami. Velmi se mi také líbil ústřední soundtrack, který ještě dopomáhal ve vhodných situacích dokreslit atmosféru. Škoda jen, že mám moje hodnocení postaveno tak, jak ho mám. Nemám tu totiž tak úplně za co dát víc než * * *. Většina vedlejších postav nehrála, ale pouze se příběhem courala a ty efekty mi zde nepřišly nějak závratně věrohodné. ()

Fingon

70%. Na čtyři hvězdičky to pro mně vytahuje pouze scéna z vietnamského tábora, kterou jsem si tak oblíbil v Jacksonově Meet the Feebles. Až se příště budu chtít podívat na film o Vietnamu, dám si raději Apokalypsu nebo Full Metal Jacket. Tohle není pro mně. ()

swamp

Toto válečné americko-vietnamské drama mi připomnělo 2 filmy. Apocalypse now! a Full metal jacket. Přestože Michael Cimino roztáhl film do 3 hodin a 3 minut, moc jsem se nenudil. Zprvu velmi civilní snímek se obrací v sekundě do Vietnamu (stejně tak jako v Kubrickově spektáklu) a servíruje nám ho pěkně zostra (podobně jako Francis Ford Coppola). ()

teutates

Tento snímok som vzhliadol po 30rokoch jeho vzniku.Prvá hodina mi pripadala ako večná a nesmierne som sa nudil,avšak nastal zlom,ktorý ma vtiahol do deja!Lovec jeleňov je príbeh,ktorý šokuje reálnosťou,bezcitnosťou,náhodou...Ide o sondu do života ľudí,ktorý žili v daných časoch.Psychologické rozpoloženie obyvateľstva,vojakov-skvelé znazornenie odstupu,cti,dôvery..!Filmovo a herecký zvládnutý snímok,ktorý by však dnes potreboval trochu oživiť a prestríhať...4* ()

oje

Přes zařazení snímku mezi válečné zde není válečná akce hlavní náplní. Deer Hunter je zejména psychologický film představující dopad války na osud vesnické partičky v čele s De Nirem, který z filmu dělá kvalitní podívanou, i když se právě nic neděje. Jak stopáž filmu již předem naznačuje, dílo není pojato zvlášť úderně. Krom válečné scény, tvoříci zhruba třetinu filmu, se hektického tempa nedočkáme, a tak spíše než na střílení ze samopalů lze od filmu očekávat hlubší myšlenky, na které je třeba mít náladu. Fajn filmem, jehož děj se více věnuje boji o přežití ve válečném zajateckém táboře, je Rudý úsvit. Alternativa: Rescue Dawn. ()

nascendi

Ak nepatrí Lovec jeleňov do najlepšej trojky filmov o vojne vo Vietname, tak do najlepšej pätorky určite. Je to zvláštny a nejednoznačný film. Má množstvo nezabudnuteľných, priam kultových scén, koncert hercov v najlepšej forme, dobre vystavaný príbeh, čarujúcu kameru, nevtieravú a pritom prítomnú hudbu. Skrátka paráda. Tak potom prečo nie plný počet hviezdičiek, znie oprávnená otázka. Pre prvú hodinu. Nepotreboval som sa päť minút pozerať na technologický proces výroby ocele a najmä som nepotreboval trištvrte hodiny sledovať rusínsku svadbu v Pensylvánii s bujarou, drsnou, opileckou zábavou. Jednak mi to pripomenulo oslavy v niektorých regiónoch Slovenska, ale hlavne to nebolo nutné pre porozumenie posolstvu, ktoré v sebe skrývajú dve nasledujúce hodiny premietania. V každom prípade je to vynikajúci film, na sledovanie ktorého je potrebné vyčleniť si tri nerušené hodiny. ()

Slarque

Jeden z nejlepších amerických filmů o Vietnamu tam nijak nepospíchá a klidně věnuje prvních pětačtyřicet minut svatbě. Nevěřím, že by to bylo možné i dnes, producenti by to nejspíš nechali vystříhat. Přitom ve filmu není žádná vata a nenudí ani naponěkolikáté. Všichni herci jsou skvělí, ale nejvíc v paměti utkví Christopher Walken. Christopher Walken a ruská ruleta. ()

WANDRWALL

Pro mě je to jen příspěvek v traumatu Američanů, které si připravili sami. Proto sympatizuji s těmi, o nichž je muzikál Vlasy a kdyby po mě někdo chtěl, abych šel na vojnu, pro nápad vlády, tak bych toho, kdo mě to nařizuje poslal do války samotného, a bez pardonu. A vše doapdlo jako vždy - když už měli Američani Vietnamce pod sebou, tak prezident válku stopnul a všichni jeli domů. Přes kvalitní obsazení mi nepřijde tenhle film v žádném případě lepší, než jiné (Křídla, Četa, Forest Gump, Vlasy...) na Americké trauma. pro se takmálo točí pohled Vietnamců na tuto válku? Copak to nebyli oni, co byli přepadeni a atakováni? Jsou snad méně lidmi, než agresoři? ()

Arsenal83

Nevedel som sa dočkať konca, nech sa konečne oslobodím, bolo to umelo natiahnuté s hluchými miestami. Už len prvá hodina sa točí okolo jednej svadby, úplne zbytočný úvod mohol byť vtesnaný do 10 minút. Vietnam a ruská ruleta, to už bolo niečo lepšie, ale aj tak zo zhrozením zistil, že o tú blbú ruletu pôjde po celý čas. Vôbec ma to nenadchlo a už nemám záujem akékoľvek svoje tri hodiny stráviť takouto nudou. O Vietname a jeho dopade bolo natočených mnoho oveľa lepších filmov. Hviezdy dávam len za herecké výkony, ktoré boli skutočne neuveriteľné na to, že hrali v nulovom príbehu. ()

Rocky62

Velmi dobře propracované válečné drama, záběry z Vietnamu jsou velice působivé, ale díky nudné a zbytečně dlouhé svatební oslavě, nemůžu dát plné hodnocení. ()

Happens

Nerozluční přátelé žijící v poklidném městečku jsou rozděleni válkou ve Vietnamu, kde prožijí hrůzy a útrapy, někteří se nevrátí, jiní zůstanou, nikdy nic už není jako dřív, tiché drama o prostých lidských osudech dotčených válkou, ve filmu se mi asi nejvíc líbí hláška Roberta de Nira "this is this". Osudovou hrou celého filmu je ruská ruleta, jež to celé zlo začala a skončila. ()

eLeR

Na začiatku kopec usmiatych a zdravých ľudí a na konci už len smutné tváre, zmrzačené telá a duše. A za to všetko môže vojna. Myslím, že Lovec jeleňov je naozaj dlhý, ale je to výborný protivojnový film. A je veľmi autentický. A hudba nádherná. A De Niro úžasné vyzerá. A koniec ma nesmierne dojal. ()

klerik

Desne pomlaý film, ktorý som docenil až keď som "vyrástol". Scéna v zajátí ma však dostala aj keď som bol prcek. Dosť na premýšľanie... ()

Chrustyn

Vynikající (proti)válečný film o tom co dokáže s lidmi udělat válka. Skvělí herci, perfektní režie, krásná hudba a nezapomenutelné scény s ruskou ruletou dělají z tohoto filmu nezapomenutelný zážitek. Jeden z nejlepších filmů o vietnamské válce. ()

De Niro a válka s vnukem

De Niro a válka s vnukem

05.10.2016

Robert De Niro a Christopher Walken se v roce 1978 sešli ve válečném filmu Lovec jelenů. Výsledkem byl pětioscarový hit, který patří mezi největší americké klasiky a dal kariéru Meryl Streep. Tihle… (více)

Zemřel Michael Cimino, režisér Lovce jelenů

Zemřel Michael Cimino, režisér Lovce jelenů

03.07.2016

V 77 letech nás v sobotu opustil Michael Cimino, jeden z nejnadějnějších režisérů 70. let. Cimino pomáhal v roce 1973 napsat druhý film s drsným Harrym (Magnum Force) a Clintu Eastwoodovi se zalíbil… (více)

Best of 2012 dle popředních uživatelů ČSFD.cz

Best of 2012 dle popředních uživatelů ČSFD.cz