Lovec jelenů

• USA The Deer Hunter (více)

Michael, Steven a Nick jsou mladí tovární dělníci z Pensylvánie, kteří musí narukovat do Vietnamu. Před tím, než odejdou, Steven se žení s těhotnou Angelou a jejich svatba je zároveň slavností na rozloučenou. Po mnoha hrůzách, které tři přátelé prožijí, všichni upadnou do rukou Vietkongu a dostanou se do tábora rukojmích, kde jsou nuceni hrát sami se sebou ruskou ruletu. Slavné válečné drama režiséra Michaela Cimina patří k uměleckým vrcholům vlny filmů o vitnamském traumatu. (Hollywood Classic Entertainment (H.C.E.))

classic

...Už to nebude také, ako predtým, keď raz vstúpiš na túto pôdu, tak AMEN s tebou... Týka sa to i režiséra MICHAELA CIMINA, ktorý nakrútil výnimočný film z Vietnamu, v ktorom sa hlavní hrdinovia museli postaviť OSUDU, ovplyvnilo to jedného z nich, ktorý je poznačený desom a hrôzou, ktorú zažil, z ktorej sa už nikdy v živote nespamätá... Najlepší kamaráti Michael, Stanley, Steven, Nick, či Axel a John, prví zmieňovaní pracujú v továrni robotníckou činnosťou a aktivitou a blíži sa svadba Stevena a najmä povolanie do Vietnamu, kde Stanley ostáva doma... De-facto rozlúčka so slobodou, lebo Steven sa žení...Prvá TRETINA 3 hodinového veľkolepého snímku sa VENUJE SVADBE, alebo spoločnému poslednému LOVU na Jeleňa, ktorý evokuje názov snímku... Druhá tretina je v znamení VIETKONGU, pričom totálne šialené sú HRY RUSKEJ RULETY, kde režisér nešetrí v žiadnom prípade diváka, ktorý má na očiach totálne šialenstvo spočívajúce v smrteľných hrách, kde sa vloží do revolveru náboj, pretočí sa bubienok a takto to koluje medzi dvoma nešťastníkmi, ktorí si to musia priložiť k spánku a modliť sa, aby zrovna nevystrelil...A Nick (Christopher Walken podáva fascinujúci duševný výkon...) si do budúcnosti odnesie koníček práve „ruskú ruletu” do Saigonu, v ktorom za veľké peniaze začína hrať extrémne progresívny kolobeh tejto hry, pokiaľ nebude neskoro...Tretia tretina sa venuje „ženáčovi” Stanleymu, ktorý prežil emocionálny šok, prišiel o obidve nohy...Michael pendluje medzi Amerikou a Vietnamom snažiaci sa dostať Nicka späť, ale v tomto prípade bude hrať RULETU s Nickom... CIMINO ma dostáva svojim prístupom k tejto látke, aby som si spomenul na niekoľko slávnych vietnamských snímkov, kde mu konkurovať môže tak maximálne APOCALYPSE NOW FRANCISA FORDA COPPOLU, taktiež vo filme dominuje nepokojná atmosféra, najsilnejšia práve v ruskej rulete, vtedy som mal čo robiť, aby som sa nejako povzniesol nad týmito extrémnymi situáciami...Najväčšia HVIEZDA je bezpochyby Bobby De Niro ako duchaprítomný a odvážny kladný hrdina Michael, za herecký výkon vo vedľajšej úlohe exceluje Christopher Walken, ktorému sa zatieni MOZOG po skúsenostiach vo Vietname, John Savage ako Steven podáva taktiež silný výkon, ktorý si to odnáša ako KRIPEL na vozíčku, John Cazale je ako Stanley, je v snímku jednoznačne zapamätania hodný, talentovaný HEREC SVOJEJ DOBY, ktorý by to dotiahol ďaleko, nebyť zákernej choroby, ktorá ho predčasne skosila! A Meryl Streep ako Linda upútala na seba pozornosť,aby onedlho dominovala hereckým cenám...Kamera, strih a zvuk sprístupnia na vlastnej koži, čo znamenala TRAUMA VIETNAMU... Môžte sa spoľahnúť na výnimočne herecké výkony, bez ktorých by to bola len slabučká náplasť na ranu a bravúrnej réžii talentovaného Michaela Cimina, ktorý sa POTOM UBERAL ZLÝM SMEROM...!!!!!!!!!! ()

marhoul

Nezapomenutelné! Slovy nelze hodnotit, nutno vidět a film si odžít... Scéna, ve které zpívají u kulečníku je prostě...na panáka. I po letech, když slyším tu píseń v rádiu, udélá se mi divně kolem žaludku. Plný počet! ()

mcb

Spíše psychologické drama než válečný film. Dokonale vykreslený kontrast mezi idylickým radostným životem před válkou a zklamaným traumatizujícím po ní. Část ve Vietnamu je jedna z nejsilnějších, co jsem viděl. ()

jojinecko

Zaprdená Pensylváska periféria, ostro kontrastuje s Vietnamskou džunglou,no toto nie je film "o Vietname" ako by sme čakali. Je to vlastne psychologická dráma, ktorá v sebe skrýva množstvo myšlienok, ktoré nie sú explicitné a treba ich precítiť, najmä prostredníctvom skvelého de Nira, ktorému vynikajúco sekundujú ostatný herci. Nemôžem si pomôcť, tá svadba a následná oslava bola natiahnutá až hrôza a nebojím sa povedať, že zbytočne. Pár scén bolo skutočne vymakaných, no napriek všetkým nesporným pozitívam a kvalitám som z tohto filmu nešiel do kolien a v mojom pomyselnom rebríčku TOP3 filmov "o Vietname" Lovec Jeleňov nefiguruje... ()

Flego

Nikto nezostane rovnakí, keď prejde peklom... Vyše hodiny sledujeme priateľstvo, lásku, prácu, vzájomné podpichovanie, prírodu, humor, svadbu, aby sme začali pociťovať, že sa blíži hrôza... Tá prepadne každého po nežnej scéne s klavírnym doprovodom. Je úžasné sledovať hercov, ktorí vždy vedeli hrať ( a vedia to dodnes ) a režiséra, ktorý v ´78 roku vedel režírovať. Lovec jeleňov je výnimočný film o priateľstve a láske. A vojne, ktorá zostala v dušiach. Nikto nezostane rovnakí, keď prejde vojnovým peklom ! ()

MontyBrogan

Nemyslím si, že je to bezchybný film. Moje hodnotenie skôr svedčí o rešpekte, ktorý vzbudzujú PROTIvojnové filmy. A fakte, že medzi nimi je Lovec jeleňov v tomto ohľade jeden z čelných predstaviteľov. Tiež sa dá kvitovať nenásilne podané hranie na city, na tak násilný film. A rovnako aj hudba. Robil ju síce Stanley Myers, ale podľa titulkov Main Title Theme je od Johna Williamsa! ()

Ivoshek

Kupodivu mi válečná část celého snímku přišla jako ta slabší. Naopak část před odchodem do války a hlavně ta po ní mně prostě dostala. De Niro je naprosto vynikající, Christopher Walken rovněž. A Maryl Streep taky. ()

poz3n

No páni. To bylo utrpení tyhle 3 hodiny. Nejen, že to je úděsně roztahaný, podle mě tak 50 procent záběrů je uplně naprosto zbytečnejch, ale i samotnej scénář je nuda na ntou. Kvůli pár silnejm scénám, v řádu několika minut, nebudu velebit 3 hodinovej film. Navíc některý hovadiny typu, vběhnutí do bowlingový dráhy a sběrače kuželek atd mi přijdou... Jako kdyby ten film měl krátkou stopáž a timhle ho chtěl rejža prodloužit. Jenže opak je pravdou. ()

Roman.Ticka

Film plný paradoxů. Zprvu to bylo jako u nás doma - werk, fana, kalení oceli, zkalení v hospodě. Ale konec srandy, teď vážně. Některé věci působily násilně (lov na jelena, posttrauma), některé nelogicky (civilové místo vojáků, Rusové místo Amíků), ale vzhledem k tomu, že byl film v roce 1978 určen všem naivním Tomášům obecně, snažím se chápat. Bohužel jako milovnici akce mě bavila pouze useklá kratičká sekvence kolem ruské rulety v zajetí. Předtím ani potom mě ty rádoby psychologické moralizující nátlaky nechytly jak by asi měly. Nejspíš proto, že ač je rejža naservíroval pěkně po vitnamsku (viz distributor text jak prase), mělo to pro cílovou skupinu stejný účinek jako antikoncepce v Somálsku. Proto nepůjdu výš a ještě kvůli závěru, který ústy ruského etnika - "God bless America" - všecko předchozí předlouhé úsilí dokonale zasklil a zesměšnil. ()

honajz

Rozvleklé drama, které nezachrání ani dvě velmi dobré scény. Nakolik se mi od Cimina líbí Thunderbolt a Lightfoot, Rok draka nebo Sicilián, protože on si s tím prostředím a výpravou vyhraje a tady dokonce i dokáže podat stravitelný příběh a dobře jednající postavy, tak zde se příliš soustředil na tři rozdílné úseky, které sice v celku dávají nějaký pocit, hodně depresivní tedy, ale přece jen asi pro neAmeričana nestiženého vietnamských traumatem takový spíše vágní pocit. ()

Othello

Etalon filmařské ambicióznosti a vlastně největší příživník na úspěchu Americké nové vlny. Cimino tlačí do maxima téměř všechny důležité aspekty filmového vyprávění - dává obrovské množství času seznamování s postavami, jejich prostředím a vzájemným vztahům. Prakticky všichni herci jedou method acting, trýzní se, mlátí se a navzájem hecují. Jeden z nich navíc vědomě odpočítává hodiny než půjde na prkno. Obsazování lokálních neherců, stovky statistů v pohybu, to vše samozřejmě pokud možno přirozeně nasvíceno. Je to dechberoucí cinefilní zážitek. Až na to, že místy ta snaha o obří coppolovskou filmařinu působí prostě hrozně na sílu. Navíc některé sekvence jsou zvláštně úsečné, jakoby chyběl materiál (pasáž ve vietnamské vesnici) a film ještě ne úplně dobře pracuje s časovými předěly. Je to pak sice obrovská filmová podívaná, ale na rozdíl od nejlepších děl si udržuje díky tomu zvláštní distanc od diváka. Jakoby chtěla být na něm naprosto nezávislá nijak s ním nechtěla kooperovat. Tenhle příběh o přátelství mi totiž nakonec přišel zvláštně cizí a odtažený. ()

Janek

Perfektní film, kterému není co vytknout. Naprosto jedinečné výkony všech zúčastněných, výborný scénář s několika opravdu vybroušenými detaily a nakonec samozřejmě samotný Cimino, který se pochlapil sice jen jednou, ale za to pořádně. 100% ()

borsalino

Dlouhý film o přátelství, jemuž Vietnam sloužil jako kulisa pro předěl mezi ději před válkou a tím, jak se jejich životy změnily po návratu z Vietnamu. Výborný De Niro. ()

Beastmaster4

Kvalitní film pro daný okruh diváků, pro ostatní hrůza. Tak bych tenhle psychologický počin o válce ve Vietnamu viděl svýma očima obyčejného diváka zvyklého na svižnější záživnější filmy. Lovec jelenů je zajímavý film, ale jako jeden z mála u mě způsobil takovou menší anomálii. Častokrát jsem se přistihl, že nesleduji i několik minut děj a vůbec mi to nevadí, o nic totiž nepřijdete a pointa vám dojde stejně. Samozřejmě jsou tu klíčové scény, na kterých film stojí a o které přijít nesmíte, scény jako zajetí ve Vietnamu a zábava vietnamských vojáků v ruské ruletě, ke které používají zajatce aj. aj. Bohužel mezi tím, není nic, o co byste nechtěli za každou cenu přijít. Plno zbytečných minut. Naprostou katastrofou je pak pro mne hned začátek filmu a svatba trvající snad přes půl hodiny. Celé dlouhé minuty posloucháte humcaca humcaca a pozorujete rejdění svatebčanů. Šílené! Snad nejhorší minuty, které jsem kdy ve filmu viděl. Po tomhle máte po chuti sledovat něco dalšího. Skvělý De Niro a Walken už nemají dle mého sílu to zachránit, i kdyby se přetrhli. Další film řešící pochroumanou psychiku vojáků a další o Vietnamu. Katastrofální minutáž ve spojitosti s nezáživnými scénami všechno pohřbívají, ale těch pár opravdu excelentních momentů... Je to zvláštní boj, stejně zvláštní, jako celý film. Konec je nezapomenutelný, emocemi nabitý, bohužel stejně nezapomenutelný je pro mne i úvod a jiné nudné pasáže. Střed, tedy 3 je myslím z mého pohledu opodstatněné hodnocení. ()

JASON_X

Poprvé jsem Deer Huntera viděl ještě ve svých čerstvě postpubertálních telecích letech a není tedy divu, že jsem z něho byl rozčarovaný, ba zklamaný. Těšil jsem se na nějaké to vietnamské vojácké dobrodružství a přitom jsem většinu času musel trpně sledovat všelijaké nezajímavé eskapády partičky nějakých otravně uřvaných amerických Rusáků z nějakého amerického prdelákova. O pár let později jsem si už coby mladý filmový rádoby intelektuál v nějakém malém poloprázdném art kině spokojeně pochrochtával a nejistě ve filmu hledal všelijaké ty jeho přesahy a ocasy, i když ve mně stále hlodal červ pochybnosti, jestli to taky náhodou není tak trošku malinko... nuda. A teď, ve zralém věku, konečně můžu s úlevnou jistotou říct, že Deer Hunter mě fakt hodně baví a líbí se mi, že kvartet Savage, Streep, De Niro a primus Walken válí na výbornou, že horské exteriéry jsou dechberoucí a že žeru nejen tamější verzi Can't Take My Eyes Off You (Frankie Valli), ale třeba i svatební scénu, ve které Walken a Savage řádí a křepčí při ruských častuškách. A ta jeho stopáž mi už vůbec nepřijde tak strašidelně přemrštěná, protože díky pomalému a nenápadnému začátku je pak o to působivější jeho existenciálně silný závěr, díky kterému otevřený divák v plné síle pocítí onu bezednou propast mezi civilním a válečným životem. Na tenhle kousek je potřeba si udělat čas, zastavit se, no a to se mi teď naposledy skvěle povedlo, takže i když film není žádná moje velká srdcovka, sedl mi jako ulitý a já mu z objektivního hlediska musím dát i tu pátou hvězdu. ()

Kimon

Nebýt toho zbytečně nataženého času v prvních 60 minutách, řekl bych celkem nudy, hodnotil bych pěti hvězdičkami. Právě v těch prvních 60 minutách se děj vůbec neodvíjí a mohl být vtěsnaný i jen do 20 minut. Pravda, že ty zbývající minuty byly jakýmsi vyvážením hodnoty filmu. Věřte, že pokud bych neviděl hodnocení tohoto filmu, pak bych dozajista těch prvních 60 minut nyvydržel a sledování filmu bych předčasně ukončil. Prostě dost nepodařený začátek. ()

Sawy

Pro mě nejlepší film o Vietnamu,který mě jako jediný dokázal i přes svou délku pomalu rozložit na malé kousíčky,pak zase poskládal a na konci mě vyplivl totálně rozsekaného,se slzami v očích.Skutečně strašné emocionální kladivo.Už tu úvodní svatbu jsem si užil,vůbec mi nevadila,proč by vlastně měla,když byla tak skvěle natočená a dobře seznámila s postavami?Jak se děj přesune do Vietnamu,tak se film neskutečně rozjede,po návratu domů se tempo zase zvolní a závěrečná ruleta mezi Michaelem a Nickem člověka totálně vyždímá.Nádherná,skutečně úžasná role Christophera Walkena,ten člověk je prostě skvělej herec.Jeden z životních výkonů Roberta De Nira.Krásná Meryl Streep.Osobně můj nejkratší tříhodinový film.95 % ()

ScarPoul

Lovec jeleňov je prenádherný film. Táto tri hodinová epopeja ma dokázala previesť hrôzami vojny vo Vietname a nepotrebovala na to ultra temnú Coppolovú Apocalypsu ani prehnane moralizujúcu Stoneovu Čatu. To čo tento film vyvyšuje na zatiaľ najlepší film o Vietnamskej vojne a o dopadne na hlavných hrdinov, je okrem hereckých výkonov aj nenútená, pomalá a neskutočne príjemná réžia. Cimino nenútene plynie dejom. Rozdeľuje film na štyri samostatné celky a každý je svojím spracovaným perfektný. Prvá časť, kedy všetci oslavujú, niektorý sa ženia a rozohrávajú charaktery, ktoré nás budú vlastne celým dejom sprevádzať. Druhá časť uprostred hrôz, ktoré sú priveľmi naturalistické a priveľmi blízko. Tretia návrat do rodného mestečka a odsudzenie sa spoločnosti a posledná štvrtá záchrana priateľa, ktorá je vopred odsúdená na zánik. Všetko je krásne budované. podfarbené krásnou hudbou a príjemným prostredím Pennsylvánskych hôr. Fantastické výkony De Nira a Walkena. U mňa rozhodne numero uno. Po siedmych samurajov trojhodinový film, ktorý utiekol ako voda. ()

De Niro a válka s vnukem

De Niro a válka s vnukem

05.10.2016

Robert De Niro a Christopher Walken se v roce 1978 sešli ve válečném filmu Lovec jelenů. Výsledkem byl pětioscarový hit, který patří mezi největší americké klasiky a dal kariéru Meryl Streep. Tihle… (více)

Zemřel Michael Cimino, režisér Lovce jelenů

Zemřel Michael Cimino, režisér Lovce jelenů

03.07.2016

V 77 letech nás v sobotu opustil Michael Cimino, jeden z nejnadějnějších režisérů 70. let. Cimino pomáhal v roce 1973 napsat druhý film s drsným Harrym (Magnum Force) a Clintu Eastwoodovi se zalíbil… (více)

Best of 2012 dle popředních uživatelů ČSFD.cz

Best of 2012 dle popředních uživatelů ČSFD.cz