Han22

Apokalypsa, asi nejzásadnější film z roku 1979 a klasika, kterou jsem dosud nikdy neviděl. Není to lehce stravitelný film, dokonce ani ve srovnání s Četou, Lovcem jelenů či Narozen 4. července. Jakoby se veškerá artovost, psychedelie, šílenství a nestravitelnost filmových sedmdesátek zkoncentrovaly v jednom filmu... jakoby někdo vzal šílenství scény s ruskou ruletou z Lovce jelenů a natáhl ji na tři a čtvrt hodiny. Kapitán Willard je vyslán s člunem a skupinou vojáků, kteří o jeho úkolu nic nevědí proti proudu řeky až do Kambodže, aby zlikvidoval plukovníka Kurtze. Tento bývalý špičkový voják zešílel, obklopil se armádou domorodců a páchá taková zvěrstva, že je to i na tuhle válku moc. A začíná cesta do šílenství, které útočí ze všech stran. Vojáci mají své démony, Willard je emočně prázdný člověk s netečným výrazem, který Kurtze studuje a hlavou mu zní šílené vnitřní monology. Už první setkání s plukovníkem Kilgorem stojí za to - muž který s vrtulníky za zvuků Jízdy valkýr likviduje rákosníky, miluje vůni napalmu po ránu a neváhá poslat muže uprostřed akce surfovat. A jsou tu další a další - pomatený fotograf, prostitutka s mrtvolou v bedně, kolonisté z Francie kteří odmítají odejít a likvidují každého, kdo se je pokusí vyhnat. A samozřejmě Kurtz, který je absolutně mimo a ani jsem se nepokoušel ty jeho bláboly chápat. Úchvatná kamera kreslí pekelné scenérie, hrají rockové klasiky (The End od Doors!), mimózně působící herci (Martin Sheen, Brando, Hopper) + mladičký Fishburne či v podstatě cameo v té době již slavného Forda. Není to typ filmu co mě baví, místy jsem se nudil, nebo nechápal a docela mě mrzí, že Apokalypsa v podstatě zabila éru klasických válečných filmů z druhé světové. Ale přesto musím smeknout pětihvězdičkový klobouk nad touhle famózní filmařinou. Válečný film roku 1979. ()

Eraserhead

Dokonalé dílo, které i přes mírnou zdlouhavost ve své druhé polovině, neztrácí na zajímavosti. Brilantní kamera! Brilantní Robert Duvall - škoda, že byl na plátně tak krátce. ()

Teg

Šílený film o šílenství, které je vyvrcholením závislosti na válce. Mimořádně depresivní a těžký snímek. Rozhodně ne pro slabší povahy ani ne tak z důvodu drsných scén, jako ze šílenství, které na vás dýchá každým okamžikem. ()

Revolver

I když to není nejlepší Coppolův kousek, tak je na něm nejlépe vidět jeho umění. I přes svou délku nemá film jediné slabé místo. Kromě dokonalé režie je tu ovšem neméně skvělý scénář, dále na svou dobu ta nejrozsáhlejší a nejdražší výprava , pečlivě vybraná hudba a pozadu nezůstavají ani vynikajicí herecké výkony. Apocalypsa je určitě jeden z nejlepších válečných filmů a nejlepší film o Vietnamu. ()

cab

Neda mi to a musim vyzdvyhnout pro me stravitelnejsi Cetu, i kdyz tato zcela odlisne zpracovana pribehova linie ma v podstate vyslat vystrasnou zpravu svetu o cinech a celozivotnim vyrovnavani se vojaku s hruzami, kterymi si prosli. Nejen pacifista vi, ze valky nikdy nic dobreho neprinesli, ale spise zanechaly beznadej a mnoho nestastnych, kdekoliv se objevily. Nakonec musim dodat, ze film je zdlouhavy a plny tezko pochopitelnych rozhovoru. 70% ()

Ripley

Opět přeceněný Coppolův film.Zhruba první dvě třetiny ušly-za 80%.Setkání s Francouzy a následná večeře rušila děj(věřil bych že v původní verzi to bylo vynecháno)No a finále...a to bylo vše???Tento film je velmi těžko stravitelný,nicméně technicky dokonalý. ()

ElChe26

Neubráním se přirovnání k Četě, i když jsem si vědom, že oba filmy jsou vystavěny na úplně odlišných základech, ale možná budou poté jasnější mé důvody, proč jsem Apokalypsu ohodnotil, tak jak jsem ji ohodnotil. Zatímco (alespoň z mého pohledu) se Četa opírala o "silný" příběh, Apokalypsa si zakládala na bezprostředním dojmu, musím uznat, že u některých scén jsem byl doslova u vytržení (např. nálet vrtulníků na vietnamskou vesnici doprovozený Wágnerovou Jízdou Valkýr, vyvolávající jakousi zvrhlou nekrofilní euforii - úchvatné či "surfovací" moment, když z rádia hrajou Stouni a jejich Satisfaction), ale postrádala onen "silný" příběh. Marlon Brando paradoxně sbírá plusové body v první polovině filmu, když se stává předmětem Sheenových "meditací", jakmile se však v závěru objeví, jeho aura a gloriola se vytratí neskutečnou rychlostí. Apokalypsa je bezpochyby protiválečným filmem, odhalující hrůznou podstatu války, ale nedomnívám se, že v tomhle směru je žánrově "nejvýše" (Schindlerův seznam, Jdi a dívej se nebo Četu řadím mnohem výš ve vykreslení válečných zvěrstev), jak jsem se již zmínil, její nejsilnější stránkou je zaměřenost na vnější vizuální efekt. Apokalypsa - mistrně vizuálně zpracovaný snímek, všechny ostatní dimenze filmu, které jsou zde vyzdvihovány (ono demaskování války, jejich zvěrstev, obtížné rozlišení mezi dobrem a zlem) nejsou příliš "úderné" alespoň ne tak, jak jsou zde nekriticky vychvalovány až přeceňovány. Chtěl jsem se vyhnout srovnávání Apokalypsy s jinými žánrovými filmy, ale neuměl bych pak zdůvodnit, proč nedávám jako většina plných 5*, jsou to spíš hodně dobré 4*, kterým však do dokonalosti něco málo schází a to něco je hlubší zakořenění filmu v "silnějším" příběhu. Závěrem bych zhodnotil Apokalypsu tak, že představuje vrchol po vizuální stránce, ale po těch ostatních bych si tak jistý nebyl. ()

Reckon

Pro mě osobně zatím nejhůř hodnotitelný film. Filozofie filmu a styl natočení by vydal klidně i za 5 hvězd. Ale jak je to vždycky s Coppolou, je to strašně natáhnutý film plný nudy. Hodně dlouho budu muset přemýšlet, co jsem to vlastně viděl. (6/10) ()

Bohemák

Stejnojmenné filmy z pozdější doby neprávem házejí stín na tenhle naprosto netuctový válečný film s hvězdným obsazením. ()

The_Second

Coppola překonal sám sebe a natočil ještě lepší film než je Kmotr. Apokalypsa držela mou pozornost celý 3 hodiny, sice ke konci je to dost zdlouhavý, ale všechno co je předtím je to nejlepší co jsem kdy ve filmu viděl. Hlavně útok vrtulníků na vesnici, během kterého hraje hudba od Wagnera je ...famózní. Ale to nejlepší na tomhle filmu je to jak si režisér hraje se světlem a tím činí zajímavou uplně každou scénu. ()

Pretender

''I was going to the worst place in the world and I didn't even know it yet. Weeks away and hundreds of miles up a river that snaked through the war like a main circuit cable plugged straight into Kurtz. It was no accident that I got to be the caretaker of Colonel Walter E. Kurtz's memory any more than being back in Saigon was an accident. There is no way to tell his story without telling my own. And if his story really is a confession, then so is mine.'' ()

CarlosX

Zobrazení války nemusí automaticky znamenat proudy krve a hromady prázdných zásobníku. Coppolovo neviditelné zlo vás zasáhne mnohem hlouběji ...a co je duležité - nepustí Vás. Depresivní fantastická vietnamská rivermovie... o plavbě do neznáma... ()

Scevola

Zdlhavy film ktory mal velmi slaby pribeh a pokial nie ste filozoficky naladeny (podla komentarov to vyzera ze vacsina ludi tak je) alebo vas nedostala ponura atmosfera tak si ten film ako aj ja vobec neuzijete. 6/10 ()

Paity

Jestli ne nejlepší, tak je Apokalypsa jeden ze tří nejlepších válečných filmů všech dob. A to někam do žumpy hážu ty všechny Riany či červené linie. Tohle je prostě surová válka, kde není času na nic a mozek se vám ocitne na zdi rychleji, než si vzpomenete, jak se jmenujete. ()

Produkce Coppolova Megalopolis se zmítá v chaosu

Produkce Coppolova Megalopolis se zmítá v chaosu