Harrisonovy květy

Harrison's Flowers

Harrisonove kvety

Drama / Romantický / Válečný

Francie, 2000, 130 min

Důstojná pocta umírajícím fotoreportérům.. aneb konflikt v Jugoslávii na počátku devadesátých let se rozhořel naplno. Žádné šarvátky, ale skutečná válka. Hlavním lákadlem pro mě jednoznačně byla účast Andie MacDowell, v roli pro ni relativně nezvyklé, přesto silné ženy, která respektuje práci svého muže Harrisona – válečného fotografa a zpravodaje. Pravdivá informace, respektive fotografie tu má cenu zlata a to i v případě, že Harrison uprostřed válečné vřavy pochopil, že milující Sarah a dvě děti mají v jeho životě tu skutečnou cenu a rozhodl se, že následující „šichta“ bude tou poslední. Jenže osud tomu chtěl a v jugoslávském Vukovaru padá dům a Harrison pod jeho sutinami tragicky umírá. Nebo je všechno úplně jinak? Sáru zpráva nezlomí a rozhodne se k nebezpečnému kroku. Komorní zpracování, autentická kamera Nicoly Pecoriniho, věrné reálie a etnické čistky v bývalé Jugoslávii jsou tím hlavním, co bere dech. Drama se vedle výtečné a za lásku urputně „bojující“ MacDowell opírá i o tehdy širokému publiku prakticky neznámého „pianistu“, tady suverénního Adriena Brodyho. 80%.(15.8.2008)

Velmi silný snímek o konfliktu v bývalé Jugoslávii, který sledujeme skrze objektiv fotoaparátu. Krom toho, že je zde prezentována čistá láska na pozadí činů, které vycházející z bezohledné krutosti a nenávisti, vyplouvá na povrch moralizující otázka ohledně parazitování na životních tragediích druhých. Vynikající film o něčem!!!(9.11.2007)

Silný příběh z jugoslávské války, který zobrazuje nejdůležitější kapitolu a to bitvu o Vukovar, kde zvítězili srbové. Dnes je to chorvatské město ve východním cípu Chorvatska, velice mě šokovala scéna kdy A.MacDowell přijíždí do války, a jejího spolucestujícího zastřelí bez milosti. Rád sem ve filmu viděl takové herce jako je Adrien Brody nebo Elias Koteas... celkově silné podání velké lásky a skutečné události. Nelze jinak než za 5 hvězd.(2.5.2011)

Pohádka pro děti, které už mohou vidět krev a mrtvoly. Pohádka o tom, kterak se milujcí Princezna vydává z krásného zlatého zámku v krásné úžasné zemi hledat a zachránit svého Prince, který se vypravil do dalekého zlého světa lovit draky a dostal se tam do fatálních potíží, prý je dokonce mrtvý. Cestou Hrdinná Princezna potkává novinářské hejkaly, hyeny a bludičky, které se snaží ji svést z cesty, ale ona se nedá, vytvoří si malou družinu rytířů a vydává se na cestu k dračímu doupěti. Cestou potkávají draky, kteří chrlí oheň, zabíjejí lidi, bourají domy a žerou malé děti, ale je nechávají na pokoji, protože mají na čele napsána magická písmena TV a v ruce bílej hadr (asi to je kousek ze spodničky bílé paní nebo něco podobně účinného:) Před doupětem si ovšem Zlo vybírá svou mzdu - jak už to v pohádkách býti musí - a jeden udatný oddaný rytíř zaplatí životem, nicméně brzy je nalezen Mrtvý Princ, který není mrtvý, ale jenom zakletý a jako mávnutím kouzelného proutku v ten okamžik přestanou dračí klany bojovat o Jeskyni, takže jupí, naši hrdinové mohou v pohodě odletět zpátky do civilizace. Aspon dedukuju, tohle v pohádce není, tam se všichni prostě najednou z Jeskyně objeví rovnou na Manhattanu (asi aby pohádka nebylo zbytečně dlouhá, už takhle se to dost táhne:)) Princezna si celý film vystačí se zatvrzelým nebo nešťastným výrazem, zato její rytíři si to dávají celkem plnokrevně, oběma velká poklona!(24.8.2016)

Film chce vypadat, že má silný příběh, ale prostě nedokáže chytnout za srdce. Vše mi připadá jako taková rychlokvaška, kamera je občas nesnesitelná. Reálie jsou poměrně dobře udělané, ale příběhu se prostě těžko věří. Snaha hrát na city diváka je dost umělá. MacDowellová, Brody i Butler dělají co mohou, ale filmu prostě chybí emocionální hloubka, byť se o ní snaží ze všech sil. Koteas mi připadá vyloženě trapný.(20.8.2011)

• - Velká část filmu se natáčela také v Čechách, kde se simulovaly válečné scény a vesnice v Chorvatsku. Konkrétně probíhalo filmování v bývalém vojenském prostoru u Milovic, v Čachovicích a na severu Čech v Teplicích, konkrétně v ulicích Dubská, Brožíkova a Hornická. (Sifaka)