Lebkouni

• slovenský

Lebkáči

Sci-Fi / Krimi / Drama / Thriller

USA, 1988, 91 min

Myšlenkově nejzajímavější bad alien buddy (TAJEMNÉ ZLO, TEMNÝ ANDĚL, ZLOMEK SEKUNDY). Scénář skoro v každé scéně zkoumá rozdílnost mimozemšťanů a lidí a jejich vztahy, sbližování lidského a mimozemského poldy je náležitě vtipné, Caan a Patinkin jsou ale sympatická dvojka a má to fajn temnou atmosféru. Takže ani moc nevadí, že akce je málo a stejně jako režie je nevýrazná.(4.10.2007)

• Radyo

Taková oddychová scifárna, přijde mi to dělané spíše pro televizi, než pro kino. Námětově poměrně jednoduché, herecky standartní, dějově předvídatelné. Ale když je dlouhá chvíle, dá se na to kouknout i podruhé.(19.7.2002)

Rozpočet $16miliónovTržby USA $25,216,243Tržby Celosvetovo $32,155,047/50%/(10.8.2005)

Ne nezajimavy popis souziti lidi s jinou mimozemskou civilizaci. Obcas film potesi vtipnymi narazkami, ale jinak docela o cicem.(3.8.2002)

Rozpočet $16miliónov Tržby Celosvetovo $32,155,047(20.4.2009)

„Budem ti hovoriť George.“ Neil Blomkamp nemôže mať s Districtom 9 čisté svedomie, určite ako decko videl Lebkáčov a v roku 2009 sa rozhodol nakrútiť niečo podobné, ale trikovo a maskérsky náročnejšie. Samotní Lebkáči (pardon, Návštevníci) skutočne nevyzerajú nijako extra komplikovane (rozpočet bol 16 miliónov). Sú to proste normálni chlapi a ženy, akurát majú holú lebku a namiesto vlasov podobné hnedé škvrny, aké sa vám vytvoria v šálke, v ktorej ste si zaliali čierny čaj. To, na čo nezostal rozpočet, však dostatočne zachránil scenárista, ktorý z nich urobil nakoniec prekvapivo celkom zaujímavé bytosti. Kyslé mlieko (resp. zakysanka, ehm???), morská voda, veľká sila a úplne zbytočné kopanie medzi nohy. Kto tento podozrivý fenomén pozná len zo seriálu a nasledujúcich televíznych snímok, bude možno prekvapený z toho, že film, ktorý stál na začiatku, je celkom vydarenou sci-fi buddy movie s presvedčivou ústrednou dvojkou (James Caan a Mandy Patinkin) a poriadnymi hláškami („V preklade to znamená Posratá hlava.“). Scenár ako taký je dosť veľké klišé a rozpočet bol ozaj dosť malý (prekvapivo produkovala Gale Anne Hurd, zvyknutá na stonásobne vyššie rozpočty), ale samotní Lebkáči veľa zachraňujú. Škoda, že sa z občasného vtipu (pozemšťanom v istej chvíli začala dochádzať fantázia a tak Lebkáčov začali pomenovávať VEĽMI zvláštnymi menami) neurobil poriadny running gag.(26.8.2017)

• RHK

Jeden ze 200 nejlepších sci-fi filmů - 200 Greatest Sci-Fi Movies http://www.csfd.cz/uzivatel/136528-rhk/.(15.9.2012)

Ono je to spíš takové krimi s mutantem, který má koule v podpaží (a proto je to i takový upjatý mimoň), než sci-fi. A už vůbec ne akční sci-fi. V tom to bylo tehdy obrovské zklamání, ale nakonec stejně, ta atmosféra přítomnosti cizáků, kterou jsem si po letech vychutnal až u Districtu 9, měla něco do sebe, i když to bylo legrační, viz například z mléka ožralí emzáci. No, ha ha...(28.4.2014)

Na základce se mi to hodně líbilo. Žánrová směs akurátní a následující seriál ideální pro nikdy nekončící odpoledne. Ale na rozdíl třeba od Highlandera Lebkouni nepřežili rok 2000.(21.8.2012)

Docela pusobivy pschothriller, ktery ale pusobi nedotazene a lacine.(7.9.2003)

Jeden ze zajímavých sci-fi filmů. Myslím si, že zpracování není zase tak hrozné. Soužití mimozemšťanů s lidmi mi připomíná stejný problém jako multikulturní společnost dnešního světa.(16.9.2010)

• bassator

40%(7.2.2010)

V 80. letech byly populární krimi buddy.-movies o dvojicích "hodně odlišnějch poldů, co k sobě najdou cestu". Většinou byl jeden černý a druhý bílý (Policajt v Beverly Hills, Smrtonosná zbraň) nebo Američan a Rus (Rudé horko)... No a tady je jeden bílý a druhý lebkoun, což celou věc trochu háže do sci-fi. Když jsem to někdy po revoluci viděl, dost se mi to líbilo, dneska už bych byl kritičtější, ale na pěkné tři kousky to pořád je.(24.12.2012)

Měl bys jet autem, na procházku jsi moc opilý :D 55%(27.4.2009)

Caan hral teda v skvelých filmoch. Teda konkrétne tu sa ani nejedná o kvalitný film ale o skvele zahranú postavu práve Jamsom. James Caan ako drsňácky policajt Sykes dostáva za parťáka jedného z Lebkáčov, ktorý dostal meno San Francisco. Keď som tento film videl prvýkrát, tak som si povedal, že konečne niekoho napadlo sfilmovať, čo by sa asi stalo a ako by to asi mohlo prebiehať, keby na Zemi skutočne pristáli mimozemšťania a prišli by v mieri. Niečo podobné potom nasledovalo v Men in Black, ale to bola komédia.(10.12.2012)

Alien Nation výrazne ťaží z temnej atmosféry a dáva nám jasne najavo, čo by sme asi robili, keby sme sa ocitli v situácií s mimozenšťanmi. Podobne ako u mnohých sci-fi filmov, ani tento sa nemôže brať príliš vážne. Ale ak vypnete mozog a sústredite sa na film, nuda by vás nemala zastihnúť.(27.5.2010)

Naozaj dobra oldschool-ovka s drsne vtipnými hláškami, typickými pre 80. roky, akčnými prestrelkami a zaujímavou kriminálnou zápletkou. Mám pocit, že hodnotenie tohto filmu je slabé len preto, že vznikli odpudivé TV porkračovania, ktoré môžu zničiť celkový dojem z tohto filmu.(25.11.2008)

Neviem či to je chyba vo filme, alebo v preklade: Lebkouni pristáli v Los Angeles v roku 1991, ale počas filmu v Tv správach hlásili, že jeden bol pustený z karantény v roku 1988 (všetci boli dočasne v karanténe). Možno sa tvorcovia sami splietli, keďže film je z roku 1988 a niekto to chcel nadčasovo posunúť o tri roky, aby bol film akože aktuálny, alebo to je len mýlka v preklade, ale to sa mi nezdá takto preložiť rok. V tom čase sa často objavovali kadejaké banálne chyby vo filmoch, ktoré časom pri tvorbe boli odstranované, ale táto bije do očí. Film je zaujmavý a videl som ho už asi tretí možno štvrtý krát. Na tu dobu dosť dobré.(17.3.2014)

Trocha radosti z kýčovitých let osmdesátých.-Kupodivu dle hodnocení to není film pro každého.(5.6.2009)

Už v tej dobe to nebolo v žánri prevratné a predstavuje to len ďalší akčný stret dvoch rozdielnych mimozemských kultúr.(16.4.2011)

Staromódně solidní řízná kriminálka ozvláštněná střetem dvou civilizací s robustním hereckým výkonem mého oblíbence Jamese Caana v roli drsného detektiva ze staré školy. Jeden z mých oblíbených filmů v době, kdy jsem začal být pravidelným návštěvníkem videopůjčovny, který pro mě neztratil svoje kouzlo ani dnes.(17.12.2007)

<< předchozí 1 2 3