Newyorský policejní detektiv Jack Mosley je zkrachovalá existence, má chromou nohu, problémy s alkoholem, byl na léčení a nikdo už mu nesvěří pořádný úkol. Po jedné policejní razii má Mosley hlídat na místě činu, než dorazí policejní hlídka. Mosley tam stráví skoro celou noc. Další den už se chystá domů, když mu poručík nařídí, že musí ještě před koncem služby převézt jednoho vězně k soudu, který je vzdálený jenom 16 bloků. Jack pracoval celou noc a už se mu do ničeho nechce, poručík ale namítne, že policista, co měl mít vězně na starosti, uvízl v zácpě a nikoho jiného nemá. Jack si tuhle práci má započítat do přesčasů, takže nakonec tedy neochotně souhlasí. Vězeň Edddie Bunker neustále mluví a nechce zavřít ústa. Jack se s ním zbytečně nebaví, jeho řeči ignoruje. Pak zastaví před konzumem, kde má objednaný alkohol, a jde si ho vyzvednout. Když vyjde ven, uvidí muže, který se snaží Eddieho zamčeného v autě zabít. Jack ho zlikviduje a všechno nahlásí... Za chvíli přijede do baru, kde Jack čeká, Frank Nugent, Jackův bývalý parťák. Ten Jackovi vysvětlí, že je v pěkné bryndě, Eddie totiž chce svědčit proti Frankovi a dalším kolegům, a proto ho musejí zabít. Chtějí to nalíčit tak, že ho zastřelí Jack a udělají z něj hrdinu. Jackovi se takový postup nelíbí, a tak postřelí jednoho policistu do nohy, popadne Eddieho a utíká s ním pryč. Následuje dlouhá honička a přestřelky, během níž se Jack dozví, co Eddie na Franka má. Jack chápe, že mu jde o život, zároveň ale má už jen zhruba hodinu na doručení svědka k soudu, protože pak vyprší platnost velké poroty... (TV Prima)

nash.

Unavený polda, banální úkol, který se nečekaně zvrtne a stará dobrá poctivá filmařina, která se nesnaží být větší, hlasitější a nablýskanější než všechno kolem, ale vyprávět příběh. Byť není zrovna dvakrát objevný, v logice mu to občas drhne a k repríze mě nejspíš nedonutí, tak na druhou stranu nenudí, nabízí svědomitou režii, výborného Willise, výborného Morse, svižné tempo a potěšení z několika velmi dobrých momentů. ()

Slarque

Podle zápletky a obsazení jsem čekal akční thriller, ale film je kupodivu dost statický a napětí tam taky moc není. Na to že mají hlavní hrdinové necelé dvě hodiny, aby se dostali, kam mají, nebezpečně často trpělivě sedí a povídají si (buď spolu nebo s padouchem Morsem). A když to celé přece jen doklopýtá do finále, zjistí divák, že scénář je ještě pitomější, než to vypadalo na začátku. ()

Arsenal83

Jeden z posledných, ak nie celkom posledný naozaj dobrý film Brucea, potom to už išlo, až na malé výnimky, dolu vodou a dnes už žiadny dobrý ani zlý film nenatočí. 16 blokov je super v tom, že už z názvu vieme, že to nebude žiadny maratón a čo viac, Willis mal ešte vlasy a tie vlasy, čo už nemal, pristali na fúzoch. A to mu dodalo odvahy trúbiť v zápche ako poľský kamionista. Toto zabalené do škrupinky skorumpovanej polície dáva pocitovo film, ktorý akoby vyplával ešte z osemdesiatok až deväťdesiatok a pripravil dobrý akčňák, ktorý je ale zároveň vysoko progresívny: čierna postava a je totiž kladný hrdina! Takže žiadny študent humanitných vied, ktorý pri sójovom latéčku v 18 rokoch zistil, že aj rasa je len sociálny konštrukt, nebude sklamaný. Všetky odtiene majú správne charaktery. ()

klerik

MERCURY+VYJEDNÁVAČ Áno, stará škola sa pozná. Slabšie 4* pre film, no o to príjemnejšia spomienka pre fanúšikov žánru. Takýto hrejivý pocit som už dávno nemal. Čo na tom, že prvý výstrel vo filme je najpôsobivejším momentom, a že film nič nové neprináša, len sa hrá so zaručene fungujúcimi artefaktami z minulosti... 16 blokov má síce bližšie k novším dielkam ako je RUKOJEMNÍK, no má v sebe ten neuchopiteľný nádych prelomu 80-tych a 90-tych rokov... ()

Chrustyn

Taková "malá" akční kriminálka od klasika žánru Richrada Donnera. Willis opět hraje ožralého detektiva, avšak teď neřeší žádnou vraždu ale musí eskortovat svědka, který má svědčit proti Willisovým zkorumpovaným kolegům ale ti mu v tom chtějí zabránit.. Žádná akční podívaná se nekoná ale i tak je film vyhovující. ()

SeBig

Willise mám rád a tohle bylo teda hodně dobrý s Mosem Defem perfektně sehráná dvojice smál jsem se hlavně na začátku jak Eddie Jacka furt provokoval a furt něco kecal a pak se to rozjelo parádní napínavá akce. Ale na to abych dal těch pět to má podle mě málo akčních scén. ()

korbitch22

nenápadné akční drama,o tom,že i lidi se můžou změnit,jack mosley,edie bunker,chuck berry,luis armstrong.....dojemné,hrdost posilující drama. ()

LaciLC

Slušný policajný triler s mojím obľúbencom Bruceom opäť v roli drsného spitého policajta, ktorý preváža ukecaného Defa na súd. Hlavná dvojka dobrá, akcia výborná a hlášky celkom zábavné. ()

heyda

Kupodivu fakt dobrý akční film, který kombinuje humor s akcí a napětím, přičemž nic zbytečně nevyčnívá. Film mi utekl jak voda a dojem kazí snad jen pár nelogičností, ale jinak spokojenost. 75% ()

jojinecko

Nie je to zlý film, len miestami som mal pocit ako keby sa scenárista nevedel pohnúť z miesta, pomohol si nelogickou "barličkou" a dej mohol opäť pokračovať...Namiesto toho, aby celá story začala gradovať, zvrhne sa to v poslednej polhodine ku "konverzačke", ktorá mi narušila inak dobrý pocit z celého filmu... Celkovo vidím 16Blocks ako dobrý priemer:))) ()

sharky

Odepsaná zašlá hollywoodská hvězda a režijní veterán, se kterým v 76 letech už nikdo nepočítal, se spojili, aby natočili film o odepsaném poldovi, se kterým už taky nikdo nepočítá. Na Bruci Willisovi se maskéři vyřádili, má kruhy pod očima, vrásky, smeták pod nosem (ten je fakt příšernej), strniště, polovypadaný vlasy, pajdá (prý mu dali do boty ostrý kámen, aby to vypadalo věrohodně), zkrátka vůbec nevypadá jako ten hrdina, kterýho jsem v dětství tolik obdivoval (v očích zarytých fanoušků asi tahle role až příliš rozbíjí kult božského Bruce:). Bohužel Donner se příliš nevyznamenal, akce je chaotická, nepřehledně natočená a je jí ve filmu dost málo. Scénárista nepřišel s ničím extra originálním a na závěr připravil rádoby nečekanou pointu, která je až příliš moralistická. Filmu zoufale chybí vyvážené tempo a scény, které by diváky vtáhly a nepustily. Dalším mínusem je i titulní dvojka hrdiánů: drsnej nemluvnej polda a ukecanej ječící černoch, kterým rozhodně chybí chemie jako byla mezi hrdiny Donnerovy slavné tetralogie SZ a také vtipnější hlášky. Film se tak nakonec stává rutinní kriminálkou s ďábelským výkonem Davida Morse, který v roli Willisova proradného bývalého parťaka spolehlivě přehrává poněkud mdlého Bruce i všechny ostatní. ()

anais

Není to špatný film. Bruce WIllis hraje stárnoucího poldu, který se rozhodne aspoň jednou v životě udělat dobrou věc. Zní to velmi zajímavě, že? Ale fakt by mě zajímalo, jestli si někdo cca po dvou měsících pamatuje o tom filmu něco bližšího. Všechno, co to zanechalo ve mně, jste si právě přečetli. ()

Roman.Ticka

4* za Bruce, ale tahle role rentiéra není jeho styl, pokus omyl holt nevyšel. Je to týpek ranař, drsný hláškař, flegmatik i alkoholik, ale usedlý starouš není ještě jeho parketa, vivat Bruci! ()

honajz

Nostalgické povzdechnutí. Sem tam se film přibližuje Bruceovým starým dobrým filmům, a díky za to, celkově ale poněkud utahané. Není to špatné, rád na to kouknu znovu, ale není to the best of Bruce (Willis, ne Campbell, aby bylo jasno). ------------- Poctivá kriminálka ze staré školy od hollywoodského veterána Richarda Donnera, navíc s Bruce Willisem v hlavní roli? Anebo tuctový thriller plný těch nejvšednějších klišé, které vidíte v každém druhém filmu? FILM Detektiv Jack Mosley už dosluhuje spíše ze setrvačnosti. Utápí svůj nudný život v alkoholu a nadřízení jej delegují jen těmi nejpodřadnějšími úkoly. Jednoho dne dostane za úkol místo absentujícího kolegy zajistit převoz na první pohled bezvýznamného zlodějíčka k soudu, vzdálenému jen 16 bloků. Nekonečné žvatlání jeho vězně jej ale donutí zastavit, zakoupit flašku a pořádně se napít. A vzápětí už instinktivně reaguje na ústí pistole namířené na hlavu jeho zlodějíčka. Jenže lidé, kteří po něm jdou, nejsou padouchovi kumpáni, kteří se jej snaží osvobodit, ale zkorumpovaní policisté, proti kterým by Jackův vězeň mohl svědčit. Poslední Jackův úkol se tak v chaotickém studeném velkoměstě mění v boj na život a na smrt. V současné záplavě akčních šíleností plných digitálních triků potěší stará dobrá kriminálka, i když zdaleka nepatří ke špičce svého žánru. Film hollywoodského veterána Richarda Donnera 16 bloků patří právě do téhle škatulky. Donner má na svém kontě téměř 70 filmů, kromě jiného režíroval například první dva Supermany, i u nás tolik populární Jestřábí ženu, jednu z nejlepších westernových oddychovek Maverick, a samozřejmě nás právě on společně s Melem Gibsonem a Danny Gloverem uváděli do extáze skvělými Smrtonosnými zbraněmi. Jak jsem se už zmínil, 16 bloků natočil Donner coby staromódní kriminálku, které vévodí výborný Bruce Willis (stáří mu evidentně svědčí) a jeho protihráč David Morse v roli zkorumpovaného policisty Franka Nugenta. Bohužel jim příliš nepomáhá scénář, který střídá napínavé momenty a výtečné dialogy se scénami plnými těch nejběžnějších hollywoodských klišé. A samotné závěrečné rozuzlení celého filmu zrovna nepatří k těm nejpodařenějším. Ale i tak se dá na 16 bloků koukat, protože podobných filmů, navíc s vynikajícím obsazením, se do našich luhů a hájů moc nedostane. DVD Jednodisková edice určená výhradně pro český trh nabízí zcela standardní širokoúhlý anamorfní obraz ve formátu 1,85:1 společně s anglickou i českou Dolby Digital 5.1 zvukovou stopou. Myslel (respektive doufal) jsem, že režiséři českého znění už pochopili, že pro Bruce Willise máme v Čechách fantastického dabéra v podobě Alexeje Pyška (jeho dabing Willise v Pátém elementu považuji dodnes za výkon srovnatelný s předabováním Louise de Funese Františkem Filipovským), bohužel v případě 16 bloků dostal jako již poněkolikáté přednost Pavel Soukup, který je sice profesionál každým coulem, ale zrovna k Bruce Willisovi se jeho hlas zoufale nehodí. Bonusové materiály nabízejí vedle několika trailerů (vzhledem k osobě režiséra je tak trochu paradoxní, že poslední ze čtveřice upoutávek, které se spustí ihned po vložení disku do přehrávače, je trailer na nového Supermana) ještě alternativní (podle informace na obálce přímo šokující) konec a necelých dvacet minut vystřižených scén, k oběma těmto položkám vám přitom ještě něco málo řeknou i režisér Richard Donner a scenárista a producent Richard Wenk. Upřímně řečeno, škoda že Donner s Wenkem neměli dost odvahy a onen alternativní konec končící Mosleyho smrtí do finální verze neprosadili, onu zbytečnou scenáristickou berličku, jež napomůže odhalení hlavního padoucha, bychom jim pak pravděpodobně odpustili s mnohem menšími výhradami. Naopak ve vystřižených scénách bohužel nic extra objevného nenalezneme. VERDIKT Skvěle obsazená kriminálka ze staré školy, která střídá výtečně šlapající momenty s nepovedenými scénami. Střídmá česká DVD edice zaslouží pochvalu, s nepatrnou kaňkou v podobě obsazení českého dabingu. Publikováno: 19.12.2007 () (méně) (více)

Othello

Zpětným pohledem se nejedná jen o Donnerův režijní epilog (že bude stát skutečně za kamerou dalšího Lethal Weapon snad nikdo nevěří), ale i určitý epilog policejního žánru. Jakoby se film nevysloveně loučil se světem policejních rodin, hektických kanceláří, přelidněných ulic a s jejich protagonisty - ulíznutými detektivy, co snídají whisky v zakouřeném baru a jsou omotaný bouchačkama od krku po fusekle. Může za to samozřejmě i zasazení snímku do ranních hodin, kdy se práce teprve rozbíhá a bary jsou ještě zavřené, leč už v úvodních scénách z policejní stanice dýchá jakýsi konec starých časů kriminálek. Chybí tam ten charakteristický ruch, lidí je tam málo a všude jsou nadepsané papírové krabice jako před stěhováním. Následná zápletka ve výsledku vypovídá o tom, jak jeden tvrdohlavec rozloží zaběhnutou policejní vnitroorganizaci křiváků s ulíznutýma vlasama, která trvá již po desítky let a která nám je povědomá ze starých policejních filmů. Navíc se zde hraje o život mladého černocha, kterého je třeba protáhnout skrze hektické, špinavé a členité ulice nevypytatelného New Yorku, proto, aby si mohl nakonec založit fancy pekárnu. Konec starých pořádků ve jménu rozesmáté gentrifikace. Jestli to byl od začátku tvůrčí záměr a nikoli jen šťastná prognóza, tak pak teda klobouk dolů. ()

Janek

Těch 66% je tady tak akorát. Film mi udělal docela radost. Škoda poslední třetiny a naprosto úchylného konce (kdy se mi půlky svíraly studem). Ale z jisté nostalgičnosti dám 70%, protože oldschool kriminálky se dnes už moc netočí. Přesně ten typ filmu, na který se můžou koukat i pacienti po lobotomii. ()

Scrytcher

Rutinní záležitost o stárnoucím policajtovi samotářovi. Eddieho postava je víc otravná než zábavná a dokonce tu mezi Jackem a Eddiem nefunguje ta správna chemie a já si jen posteskl, kde že jsou ty časy Posledních skautů. ()

Zemřel Richard Donner

Zemřel Richard Donner