Na sever Aljašky

• USA North to Alaska (více)
USA, 1960, 122 min

Režie:

Henry Hathaway

Kamera:

Leon Shamroy

John Wayne, Stewart Granger, Ernie Kovacs, Fabian, Capucine, Mickey Shaughnessy, Karl Swenson, Joe Sawyer, Kathleen Freeman, John Qualen, Stanley Adams (více)

Sam McCord (John Wayne) je úspěšný aljašský zlatokop s pověstí starého mládence, který se odmítá oženit. Jednoho dne jej jeho přítel George (Stewart Granger) pošle do Seattlu, aby mu přivedl jeho snoubenku. Ta je však již dlouhou dobu vdaná. Sam poté v místním nevěstinci najde „náhradu“ za Georgeovu milovanou, a to krásnou a půvabnou prostitutku Michelle (Capucine). Té nabídne bohatství, pokud s ním odejde na Aljašku. Michelle tuto nabídku však pochopí tak, že se má stát ženou Sama, nikoli George, a tak přijímá. Věrný přítel Sam sice chce svému kamarádovi pomoci nalézt lásku, ale až příliš pozdě si uvědomí, že ji nalezl také… (Česká televize)

filipvrbik

Docela netradiční western už tím, že se odehrává z větší části na Aljašce. Taky je to částečně komedie a nejsou tam indiáni. Bohužel po slibné úvodní půlhodince už film nic nenabídne a je jen takovým průměrem...50% ()

MickeyStuma

Zlatokopové a láska. I tady vznikají trable, které nevedou nikam jinam, než k roztržkám a k činům, které mají co do činění s city. John Wayne a jeho westernová komediální role je příjemným a úsměvným pohlazením na duši. Jeho profesionalita je nezpochybnitelná. Příběh je ztvárněn dle standartu své doby, takže se jedná o klasiku, jaký se dnes už netočí. Divák s romantickou duší a se smyslem pro humor si snímek užije a příjemně odpočine. Komediální děj se vyvarovává ztřeštěností a grotesek, byť to při úvodní množstevní rvačce vypadá. Vše ubíhá poklidně a bohužel, místy už krapet nudně, ale to je jen zrychlením dnešní doby. Komediální western patří k těm lepším, jaké s Johnem Wayenem vznikli. A propó, zábavnou rvačkou to začalo, zábavnou rvačkou to taky skončí. Nadsázka potvrzena. ()

igirazor

Ako na staré filmy moc nie som ale tento ma chytil za srdce. Určite odporúčam, dobre som si pri ňom oddýchol a zároveň sa nasmial. :D ()

PavelZava

Já nesnáším, když se lidi dívají na někoho, kdo jim nic neudělal, tak z vrchu. (Sam McCord) Kulka do hlavy je na lásku nejlepší lék. (Angel) Ženská pozná, když jí miluje. Vtipně dokáže někdy narafičit, aby i starej jezevec zjih … Angel potřebuje zapnout živůtek, nebo halenku nebo jak tomu říkají a Sam bojuje s knoflíčky Proč si nevezmeš něco co má knoflíky vepředu? To by se ti zapínalo líp? :-P ***** Bavil jsem se ()

bearmeedek

Neuvěřitelně pohodový a veselý film. Komedie z prostředí zlatokopů, která má humor, který by se dal přirovnat ke starým českým (černobílým) filmům. A to včetně romantiky. Úvodní a závěrečná rvačka dokonce silně zavání groteskou. Toto dílko potěší, i když to vůbec nečekáte. ()

mira.l

On to vlastně ani tak moc western není, ale koukalo se na to velice dobře. John Wayne se pro role z divokého Západu asi narodil, a nemusí to být nutně ten "klasický" western, kouzelně krásná Capucine, ostaní herci, výprava, kostýmy, mně se to zkrátka líbilo. ()

PaRi

Velmi příjemný a milý western s vtipem a romantikou. Který táhne hvězdný tým. Snad nejvtipnější a nejoriginálnější rvačka na konci filmu v bahně a s tleskajícím mrožem. Ústřední píseň filmu se stala známým hitem. ()

MirkaP

Rádoby-romantická komedie, která by dnes nestála ani za ň, kdyby v ní nehrála krásná Capucine. Takhle stojí za 2* ()

PetrC.

Bez ústřední melodie Johnnyho Hortona a kvalitní produkce bych hodnotil o kategorii níže. Fraška, samý stereotyp, řídký děj. John Wayne jako tahák na diváky sice úplně nezklame, ale herecký koncert se nekoná. Vše podtrhuje špatná režie. 51 % ()

jack_scott

Hezká ptákovinka,mimo standart Johna Wayna. Škoda že světovou filmografii neobohatil více podobnými kousky, protože narozdíl od některých "čistokrevných" westernů je to místy vážne skutečne zábavné. Režie se se celkem povedla a scénář by mohl být vzorem,jak ze šíleného námětu udělat film na který se dá vážně koukat. Řada dnešních scénaristů by se měla po shlédnutí tohle snímku jít zahrabat....Je to skutečný zázrak filmařiny. Jistě,slabší chvilky zde jsou,ale nebýt geniality scénáristy a režiséra,film by byl jasným propadákem,takhle si uchovává i téměř 50 let po premiéře svou kvalitu a je dokonce asi i lepší než tehdy. Kéž by takových filmů bylo více. ()

jopal

Nepochybujem, ze v case vzniku to bola pecka, ale ja som to pozeral teraz tak aj teraz hodnotim. Trapne bitky, silove pseudo komicke sceny no a z westernu velmi malo, co by ma oslovilo. Strata casu. ()

Aberdeen

Myslím, že kvality Johna Wayna byly někde zcela jinde než v komediálních rolích, ale přesto filmu dávám čtyři hvězdičky kvůli skvělé písni Mika Phillipse interpretované neméně skvělým Johnnym Hortonem. ()

Pompeius

Dobrý film s pěknou zápletkou a několika opravdu vtipnými situacemi, jenže tu kvalitu sráží bitky jak z jugoslávských mayovek a fyzický humor a gagy, jež od šedesátých let velmi zestárly. Škoda, jinak by to bylo za 4* bez pochyb. ()

Bogrant

Skôr komédia s prvkami (ne)vtieravej romantiky ako právoplatný western s jeho typickými prvkami, ale až na pár škrípancov to relatívne dobre funguje, v príjemnom priemernom prevedení s trošku iným Waynom, pohľadnou Capucine a jednou skvelou finálnou bitkou v blate. ()