Vlajky našich otců

• USA Flags of Our Fathers (více)
USA, 2006, 126 min

Režie:

Clint Eastwood

Předloha:

James Bradley (kniha), Ron Powers (kniha)

Kamera:

Tom Stern

Ryan Phillippe, Jesse Bradford, Adam Beach, John Slattery, Barry Pepper, Jamie Bell, Paul Walker, Robert Patrick, Neal McDonough, Melanie Lynskey (více)

John Bradley skončí po záchvatu v nemocnici a jeho syn James začne pátrat, co má otec společného se slavnou fotografií šestice vojáků, která vztyčila nad ostrovem Iwodžima americkou vlajku. Vyprávění pamětníků před ním pomalu odkrývá otcovo tajemství. Byl totiž jedním z příslušníků jednotky, která se vylodila na ostrově, na němž japonští vojáci bojovali o každý metr, za který Američané platili krvavou daň. Byl také jedním z těch, kteří byli vysláni na horu Suribači, aby tu po dobytí ostrova vlajku vztyčili. Nikdo v tu chvíli netušil, že fotografie vyjde ve všech světových novinách a stane se jedním z nejslavnějších okamžiků války v Tichomoří. Krátce poté se John Bradley, Ira Hayes a René Gagnon, kteří z šestice přežili, dozvědí, že se mají kvůli fotografii vrátit domů. Jsou pro vlast hrdiny a mají být vyznamenáni. Zároveň se však mají stát součástí velkolepé propagandistické akce, která má povzbudit Ameriku v dalším boji. Zatímco pohledný Gagnon je ve svém živlu, Irovi a Dougovi se vystupování na stadionech a náměstích vůbec nelíbí. Vzpomínají na padlé kamarády, na boje o ostrov i samotný úkol a každý z nich se s frustrací, narůstající s každým vstoupením, pokouší vyrovnat po svém. (TV Nova)

dragonian

film o sile propagandy:) a celej vojenskej masinerie:) medialne produkty predavaju, hrdinovia z fotky ktora obletela cely svet su len obycajni vojaci, ale predavaju,ich slova idu na odbyt, cela amerika ich berie ako nadludi, a obrie spolocnosti sa nabaluju a uchvatia tak cely reklamny biznis film o sile slavy, ako najvacsieho afrodiziaka.. ()

Bendiys

S bojovymi scenami jeste tento film obstoji, ale hrouti se pod naporem chvilky slavy "hrdinu" (proste to spolu nefunguje) a zejmena pod vzpominkami syna jednoho ze vztycitelu druhe vlajky - konec je vlekly, nudny a divakovi se muze jevit lhostejny... ()

thornhill

ten staromilský a pomalý Clintov štýl mám rád. je to pre mňa taká príjemná meditácia ale Dopisy sa mi zdali o niečo lepšie ()

nula87

Zvláštní válečný film, který se Eastwoodovi moc nepovedl. Chápu, že chce ukázat rozměr válečného hrdinství a jeho relativitu, ale provedení silně kulhá na obě nohy. Jak na tu válečnou, tak na tu mírovou s turné hrdinů. 50% ()

JK77

Prilis americky sentimentalne. Nastastie poznam naturu americanov, takmi to nepripada take vyumelkovane, ale predsa cukor sa da z platna zoskrabavat obcas az moc na mna. ()

Benzinka

Filmy Eastwooda mě baví. Nějakým způsobem mne vždycky dostanou. A jinak to nebylo ani zde. Způsob pojetí tohoto válečného dramatu mi naprosto vyhovoval. Relativně skvělé herecké obsazení, kulisy, hudba... Zkrátka silné 4* Film doporučuji tomu, kdo nehledá přímou podobu např. s Ryanem nebo podobnými filmy. Vlajky jsou totiž pojaté úplně jinak...a já se bojím dne, kdy Clint skončí s tímto řemeslem. Bude mi tu totiž chybět.. ()

gicous

Škoda, že se děj lomí na válečnou část a na linii, která se odehrává doma v Americe, protože válečné momenty mají svoji sílu. Zatímco domácí dobrodružství je až příliš sentimentální a nudné. V tomto ohledu se mi určitě více líbily Dopisy z Iwo Jimy. ()

eagles22

V polovině filmu jsem přemýšlel o plném počtu, ale nakonec dám ***,výhrady mám velké. Kdyby to bylo o půl hodinky kratší, vůbec nic by se nestalo. Každý potřebuje hrdiny, to je pravda, ale američani to dokáží dotáhnou až at absurdum. ()

kubilov

Z Eastwoodova Iwo Jimského dvoufilmu jsou slabší Vlajky našich otců samozřejmě silně proamericky a patriotsky zaměřeným filmem, ze kterého je jednoznačně cítit, jak moc ho chtěl Clint natočit, což bylo možná někdy až na škodu. Oproti Dopisům z Iwo Jimy samozřejmě zaostává v jisté roztěkanosti, která je daná hlavně zmatlaným střihem a nezáživným "turné" po USA. Co se týče samotného pohledu na bitvu očima amerických vojáků, tak ta natočená špatně nebyla, to rozhodně ne, jen byla postupem času možná příliš jednotvárná, což nakonec vyústilo v to, že vlastně úplně zmizela do ztracena a otěže pak převzaly nudnější (klidné) dějové linie. Eastwoodovi děkuji za objasnění příběhu, motajícího se kolem zbytečného ostrova a jedné slavné fotky, jen bych možná ještě vytkl nezajímavost hlavních postav, kdy žádná z nich takřka nemá šanci přirůst nějakým způsobem k srdci a zvláštní vizuální absenci Japonců. To zmiňuji proto, že v Dopisech byli američtí vojáci na scéně sice také velmi málo, ale rozhodně více než právě zde, kde by divák hledal detailní záběr na japonského vojáka marně. Neříkám, že špatné, ale zvláštní. ()

brzozin

Ja uz fakt zacinam byt alergicky na ty atributy americkeho patriotismu. Vlajka, vojenske vylozky, salutovani, militaristicka temata v kazde druhe scene. Chapu, ze kazdy rezim potrebuje sve atributy. My jsme jako pionyri taky salutovali a zpivali Vlaj vlaj vlajko bilo modro ruda, vlaj nam na veky. Ale ja doufal, ze tohle uz snad mame za sebou. Tedhdy to aspon byla nase vlastni vlajka. Dnes se vsude vlni stars and stripes. ()

Guran

Film se mi opravdu líbil už i kvůli tomu, že u kamery stál Eastwood. Děj je zasažen do roku 1945 do bitvy na japonském ostrově Iwodžima. Miluji válečné vylodění, jako ve filmu "Zachraňte vojina Ryana" a v tomto snímku je opět dokonalé. To co je na filmu nejlepší jsou vizuální efekty války, které vám opravdu ukážou krutost vojáků obou stran. Dívákovi bude ukázano jaké bylo přátelství mezi vojáky a jak snášeli smrt svých kamarádů po celý svůj život. Pěkný smutný film. ()

helrohir

Dosť rozporuplný film. Na prvý pohľad sa zdá, že má všetky predpoklady k tomu, aby naplnil status výborného vojnového filmu s určitým posolstvom. Predsa len, má špičkového režiséra, vydarenú kameru a dostatočný rozpočet na zaistenie kvalitnej výpravy a techického zázemia. Síce postráda nejaké herecké hviezdy, ale väčšina postáv aj tak nedostáva na plátne toľko priestoru, aby mohla výraznejšie zaujať. V tomto ohľade ma zaujal len Adam Beach, ktorý mal najrozporuplnejšiu postavu. Začiatok dokáže navnadiť a hlavne najsilnejšia scéna filmu - vylodenie, napriek svojej podobnosti s legendárnou Omahou z Ryana, dokáže svojím prevedením vyraziť dych. Potom však prichádza najväčší kameň úrazu, a to sú tie nešťastné dejové prestrihy, ktoré úplne narúšajú plynulú kontinuitu filmu. Tým pádom sa často dostavuje pocit, ako keď pri TV filme pustia v tom najlepšom reklamu. Naviac dejová linka v Amerike nemá dostatočné predpoklady na to, aby výraznejšie strhla divákovu pozornosť. Aj keď je jasné, že pozadie diania po slávnom vztýčení vlajky muselo nutne nazrieť aj na domáce dianie, aspoň v mojom prípade je to však na škodu veci. 60%. ()

zubrik66

Nuž aj majster tesár sa občas sekne, hoci Clintovi sa to stáva pravidelnejšie ako je zdravé. Úvod celkom fajn, človek očakáva vojnový film, guľky, krv...no potom sa to zlomí a je to nudná masturbácia amerického megalomanstva a túžba ukázať svetu tých pravých amerických chlapcov, až divák túžobne očakáva kedy sa to skončí. ()

PeterJon

Veľmi zaujímavý pohľad, ktorý sa dá len z 50-ročným odstupom predostrieť. Veľmi pekne a štýlovo-dobovo spracované. Na rozdiel od druhého dielu to nie je také zúfalé. 4* ()

johnsnow odpad!

tak po dlhej dobe som sa dokopal k akémusi protipólu listov z iwo jimy a mohol som sa na to vysrať. Takú hovadinu s tak častými preskokmi som teda nečakal. A to listy boli fakt pecka. ()

Humprt Pum

Clint Eastwood to tentokrát nezvlád. Přistupovat k válečnýmu filmu jako k zamilovaným Madisonským mostům...chyba lávky. ()

Miloško

Zástavy našich otcov majú jednu dosť velkú chybičku. Pridlhú stopáž,počas ktorej film začína nudiť. Ale celkovo je to zaujimavy pribeh z pohladu troch amerických vojakov, ich pohlad na minulosť a dost absurdne americke spravanie počas ich pripraveného návratu do USA. Záver filmu je už plný americkeho filmového klišé. vojnové scény sú natočené na obstojnej úrovni, a hlavne úvodné vylodenie vojakov na ostrov Iwo Jima,je naozaj napínavé. Som zvedavý na druhý film Dopisy z Iwo jima,ktorý opisuje tiež túto udalost ale z druhej strany-z japonskej.[DVD] ()

swell

Vcelku slušný, i kyž chvílemi trochu zdlouhavý válečný biják. Svým způsobem ukazuje jistou americkou ubohost a logiku, kterou asi nikdy nepochopím. I když je možná pravda, že postoje a názory, které se ve filmu objevily, nemusí být k vidění jenom u američanů. Film se mi ale celkově zalíbil a hodnotím ho na 70%. ()

Prvotřídní First Class?

Prvotřídní First Class?

30.06.2010

Eastwood a Redford politikaří

Eastwood a Redford politikaří

02.10.2007

Ovšem ne ruku v ruce. To se nám tu shodou okolností sešly dva filmy uznávaných veteránů, kteří mají potřebu vyjádřit se k politickým otázkám. Redford převzal projekt Against All Enemies, který měl… (více)

OSCARS - výsledky

OSCARS - výsledky