Protektor

Miloslav Holman

Hudba:

Midi Lidi

gabin(a)

Na současný český film velmi dobré! Jeden z mála filmů, které byly poslední dobou natočeny a nemáte dojem, že se prostě někdy 14 dní před premiérou sešla parta kámošů v hospodě, odpoledne vymysleli jak si sáhnout na státní dotace, večer sfoukli scénář, zavolali další kámoše herce a přes víkend sfoukli nějaký slaboduchý blábol á la Eliška má ráda divočinu, Duše jako kaviár, Medvídek apod. Promyšlené i když s mnohými klišé, zajímavě udělané a dobře zahrané. Námět mi připomínal Mefista a i když Protektor nedosahuje jeho kvalit, rozhodně jsem neměla pocit promarněného času.- jéžiš, teď jsem se podívala na popisek - ROMANTICKÝ???? To už se bude lepit snad i k vyvražďovačkám! ()

c.tucker

Podbízivý film, který si na nic nehraje. Pěkné a jajímavé prostřihy s jízdou na kole a novinami jsou svěží a potěší. Realistické pojetí doby je úžasné a vtáhne vás do sebe. Herecky je to sehráno, tak jak se očekává, ne-li trochu víc. ()

frings

Marek Daniel mě mile překvapil, u filmu jsem se nenudil, ale nic extra, včetně děje, to není. Film obsahuje několik rušivých momentů, které mi kazí celkový dojem. Proto lepší průměr. ()

mortak

Jedním ze základních rysů nacismu či komunismu je dvojí pravda - lidé jednají jinak, než myslí, říkají si, že to ustojí, že přežijí, jenže právě s tím režim počítá. Málokdy národ zlomíte naráz, ale postupná korupce lidské duše zabírá vždycky. Každodenní ústupky, každodenní lhaní sobě a jiným v práci se, to vše se jako zhoubná infekční nákaza přenese do soukromého života, takže i zde se začne podvádět, napoprvé těžce, ale napodruhé už je to rutina. Přiznat pravdu, odhodit masku je sice osvobozující, ale každý ví, kam tato cesta vede. Protektor svým tématem a zpracováním (hlavní myšlenka je vyjádřena i non-retro stylizací - moderní soundtrack, civilní herectví kontrastující s evokací prvorepublikových blockbusterů, místo tradičního využití dobových týdeníků je zde vynikající montáž vyjadřující vnitřní stav hrdinů) vyčnívá nad tristní českou produkcí, jen snad je zde nadbytek záběrů na tváře vypouštějící v zamyšlení oblaka cigaretového kouře. Ale pro zvolené téma pět hvězdiček bez váhání. ()

blitzer

Chvílemi mi sice přišel příběh poněkud plytký, ale v závěru se ukázala jeho síla. Co mě absolutně uchvátilo, byla celková stylizace - od úžasného "kolového motivu", přes výpravu, kostýmy, kameru až po originální hudbu (někdy spíše jen jednotlivé tóny). No a samozřejmě musím pochválit také herce, ústřední dvojice hraje (jako) o život. ()

dr.fish

Protektor je dnešní film o dnešních lidech. Herce navlékli do kostýmů z válečných let, aby měli zápletku, ale nikdo z nich se rolí vážněji nezabýval a nevtělil se do mentality tehdejší doby. Vše zůstává na povrchu a kromě závěru filmu nejde téma vůbec do hloubky a zůstává na úrovni výkřiků do tmy. Jsem velmi zklamán. A to vůbec nestrovnávám se Strachovou Operací Silver A, která je špičkovým (ač televizním) dramatem. Protektor je pokus dobrý a díky za něj, ale příště lépe, a s lidmi, kteří nehrají v současných komediích a seriálech (zapomněli už totiž hrát). ()

bartias

Chytrý dobový thriller přesvědčivě zachycuje dusivou atmosféru doby a přitom působí moderně. Protektor má dobrý příběh, který je skvěle natočený a šikovně odehraný. Hudba od Midi Lidi je chytlavá ale ne vtíravá, což je v českých poměrech takřka nevídané. Hlavně ale chybí jakékoliv pokusy o „ten náš typicky český, hezký“ zaprděný humor – o vtipné momenty přesto nouze není. Protektor zkrátka překvapí na všech frontách. ()

SoolenJV

Nechci moc věštit, ale myslím, že Protektor je asi nejvážnějším kandidátem na titul "Český film roku 2009". Promyšlený, se zajímavým příběhem a kamerou, která po dlouhé době nehraje jen druhé housle, ale výrazně se podílí na vyznění celého filmu. Dokonalé to není, ale v našich podmínkách malý zázrak. ()

panda.uo

Příběh o tom co zmůže láska s příměsí drzosti a bezpáteřního jednání jednotlivce. A konečně se další film protlačil do světa!Musím říct, že jsem se zcela vžil do role Emila Vrbaty, od doby kdy z lásky k manželce ji ukryl před gestapem až po tom co je svědkem jak sama jde do transportu… Opravdu si zaslouží ***** o tom žádná! ()

sator

No nějak sem si s tímhle snímkem nepadli...To že tam furt jezdí někdo na kole, mě fakt nedostalo..i když podobenství chápu.... ()

tomeek

Asi jeden z nejlepších českých filmů. Příběh je napínavý, nenudí, Jana Plodková je kočka (proklatě fotogenická), Marek Daniel je správně nečitelný (pořád jsem čekal, co z něho bude za hajzla) a huba od MIDI LIDí je skvělá, musím ji mít! ()

Radiq

Hudebně jsem z toho měl málem stav blaženosti. Dějově stav otupělosti. Nahotou stav dospělosti. Dialogy stav mrzutosti. Mluvou postav stav 21. stoletosti. Chováním postav stav choromyslnosti. Vykreslením doby stav malé rozpočtovosti a malé záběrovosti. Cyklistickejma vsuvkama stav zajímavosti. Účesy a rádiovejma výstupama stav nepovedenosti. Herecky stav spokojenosti. Stylizací stav stylovosti. A pak to skončilo a měl sem toho dosti... ()

Mylouch

Ambiciozní pokus o stylový film, který se ovšem s mým vkusem míjí právě svojí verzí retro-stylizace. Nečitelná expozice postavy J.Plodkové, nedůvěryhodnost dialogů, odbytá stylizace rozhlasového prostředí, pubertální sebeobdiv ve stylizaci zadní projekce a symbolů cyklisty a kola. Nepřesvědčivostmi fragmentovaný příběh, k "Mistrům" i skutečnému hereckému mistrovství něco chybí. 2-3* ()

Hafran

V české produkci určitě nadprůměrný film, ale v porovnání s celým světem dosáhne sotva na průměr. Marek Daniel hraje solidně, zbytek herců nemají moc prostoru, nebo hrají nevýrazně či špatně (J.Plodková). Zápletka a scénář o genezi hlavních postav byl asi koncipován pro kvalitní niterné herce, kteří se ale na plátně neobjeví, takže zbývá film bez zápletky se spoustou nudných pasáži. Mnohokrát to vypadá spíše jako parodie na okupaci. Přes všechny kladné recenze nesahá VYŠŠÍMU PRINCIPU od J.Krejčíka ani po kotníky. Je to na 2,5 dávám ** jelikož přes 80% si to opravdu nezaslouží. ()

eJacques

Už 10 let čekám na výraznější český film a pořád nic... Všichni moji blízcí, Musíme si pomáhat, a pak temno (výborní Karamazovi jsou přeci jen divadelní počin)... ()