Liška pouště

• Kanada

The Desert Fox: The Story of Rommel

Drama / Válečný / Historický / Životopisný

USA, 1951, 88 min

Výborný snímek zachycující podstatnou část života jednoho z nejlepších německých velitelů maršála Rommela. Díky svým schopnostem a inteligenci získal zcela oprávněně přezdívku "Liška pouště". Měl smůlu v tom, že bojoval na nesprávné straně, i když nebyl nacista, vedl dobyvačnou válku v zájmu hitlerovského Německa. Každopádně byl o hodně schopnějším velitelem, než jeho protějšek maršál Montgomery, který byl po porážce německých a italských vojsk v severní Africe zcela neprávem glorifikován. S drtivou převahou, kterou měli Britové nad Afrikakorpsem, díky "odborným" zásahům Hitlera do vedení války, a s pomocí Američanů v závěru operací v Tunisu, by Němce s Italy porazil i naprostý ňouma. Neschopnost Montgomeryho se pak naplno projevila, když jenom kvůli své prestiži prosadil realizaci naprosto nepřipravené operace Market Garden, která stála spojence desítky tisíc můžů. K válce v Africe pak dlužno dodat, že Hitler s Mussolinim "udělali co mohli" aby Rommel bitvu v Severní Africe prohrál.(6.4.2012)

Neplánovane som si pozrel film o Rommelovi a som celkom spokojný. Pri jeho hodnotení je dobré mať na zreteli, že bol nakrútený šesť rokov po vojne a keď jej víťazi nakrúcajú film o niekom úspešnom spomedzi porazených, tak to nemôže byť historicky verný obraz. Napriek tomu je vidno, že sa tvorcovia o to snažili a James Mason tiež prispel svojim dielom k vytvoreniu obrazu poľného maršala, ktorý si od vodcu vyslúžil trest smrti a od Churchilla uznanie.(10.2.2015)

• RHK

Jeden ze 100 nejlepších válečných filmů (z doby po r. 1900) - 100 Greatest Post 1900 War Movies http://www.csfd.cz/uzivatel/136528-rhk/. Musím přiznat, že jsem z Lišky pouště velmi zklamán. Jako hlavní dojem jsem si odnesl, že Rommel trpěl na záněty dýchacích cest, že byl schopný velitel, ale nerozhodný ve věrnosti k Hitlerovi. Snímek je dokumentárně popisný jak televizní zprávy a v porovnání např. s filmem Patton jde jen o slabý odvar z pelyňku. Trailer: http://www.youtube.com/watch?v=185vCvsvEP8(7.6.2013)

Povedený film o osobním a vojenském životě pouštní lišky Erwina Rommela. Film celkem věrohodně popisuje Rommelovu situaci, kde nebojuje jen se spojeneckými vojsky, ale i nesplnitelnými a šílenými rozkazy A.Hitlera a jeho poskoků, kteří jen hloupě přikyvovali a dál páchali zvěrstva. Film mi ale přišel poměrně krátký na to vytvořit si k Rommelovi nějaký vztah a představit si jeho situaci. Zkuste se raději podívat po nějakém dokumentu.(23.4.2013)

Velmi dietně zpracovaná kniha Desmonda Younga, anglického důstojníka, který se jako jeden z prvních věnoval postavě polního maršála Rommela. Byla to právě tato kniha, která pomohla očistit jméno Rommela a distancovat jej od nacistů. Film pak knihu sleduje hlavně v tom očistném momentu a v přípravách atentátu. Přijde mi ale, že tvůrci filmu nastínili Rommela dost zkratkovitě, což nutně muselo vést k manipulaci s fakty. Pokud někoho zajímá postava Rommela, asi bude muset zabřehnout do knih, protože tento film o něm vypovídá velice, velice málo. Samotná Youngova kniha, která je dnes již překonána, například nabízí spoustu velmi zajímavého materiálu ke čtení a nechápu proto tvůrce filmu, kteří dali radši přednost krátké stopáži, navíc podstatně vyplněné (IMHO zbytečně) dobovými záběry. Veliká škoda, že se nikdo od té doby této postavě ve filmu nevěnoval.(8.8.2008)

• James Mason

• - Snímek byl natočen na motivy stejnojmenné životopisné knihy Desmonda Younga. (Hans.)

• - Dům, který Rommel (James Mason) s generálem Burgdorfem (Everett Sloane) a Maiselem (Don De Leo) na konci filmu opouští, je skutečný Rommelův dům v Herrlingen u Ulmu. (vangobseck)

• - Klaus von Stauffenberg (Eduard Franz) má ve filmu pásku přes pravé oko, ale ve skutečnosti přišel o levé. (vangobseck)