Reklama

Reklama

Liška pouště

  • Česko Pouštní liška (více)
Trailer

Obsahy(1)

Polní maršál Rommel, přezdívaný liška pouště, je velitelem německých jednotek Afrikakorps a jeho brilantní taktika mu vysloužila respekt jak přátel, tak nepřátel. Když se u El Alameinu obrací příliv, neuposlechne Rommel Hitlerovy rozkazy a stáhne své muže z boje. Při návratu do Německa je rozpolcen mezi loajalitou k vlastní zemi a svým vlastním úsudkem. Je přinucen podniknout drastické kroky, aby ochránil svoji rodinu od možného nebezpečí. (Hans.)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (21)

majo25 

všechny recenze uživatele

James Mason netypicky v roli nacistického poľného maršála Rommela. Film sa opiera o tie skutočnosti, ktoré priviedli Rommela zapochybovať o Hitlerovi ako spasiteľovi Nemecka a nakoniec ho priviedli k predčasnému úmrtiu. Vojnových scén je menej, uprednostňuje sa psychologickácia hlavnej postavy, ktorá zápasí s rôznymi výzvami. Škoda, že akčných scén tiež nie je viac, pretože začiatok navnadí viac, než sa potom dostaví. Mason podáva solídny výkon, čo však nie je žiadne prekvapenie. ()

nascendi 

všechny recenze uživatele

Neplánovane som si pozrel film o Rommelovi a som celkom spokojný. Pri jeho hodnotení je dobré mať na zreteli, že bol nakrútený šesť rokov po vojne a keď jej víťazi nakrúcajú film o niekom úspešnom spomedzi porazených, tak to nemôže byť historicky verný obraz. Napriek tomu je vidno, že sa tvorcovia o to snažili a James Mason tiež prispel svojim dielom k vytvoreniu obrazu poľného maršala, ktorý si od vodcu vyslúžil trest smrti a od Churchilla uznanie. ()

Reklama

xaver 

všechny recenze uživatele

Výborný snímek zachycující podstatnou část života jednoho z nejlepších německých velitelů maršála Rommela. Díky svým schopnostem a inteligenci získal zcela oprávněně přezdívku "Liška pouště". Měl smůlu v tom, že bojoval na nesprávné straně, i když nebyl nacista, vedl dobyvačnou válku v zájmu hitlerovského Německa. Každopádně byl o hodně schopnějším velitelem, než jeho protějšek maršál Montgomery, který byl po porážce německých a italských vojsk v severní Africe zcela neprávem glorifikován. S drtivou převahou, kterou měli Britové nad Afrikakorpsem, díky "odborným" zásahům Hitlera do vedení války, a s pomocí Američanů v závěru operací v Tunisu, by Němce s Italy porazil i naprostý ňouma. Neschopnost Montgomeryho se pak naplno projevila, když jenom kvůli své prestiži prosadil realizaci naprosto nepřipravené operace Market Garden, která stála spojence desítky tisíc můžů. K válce v Africe pak dlužno dodat, že Hitler s Mussolinim "udělali co mohli" aby Rommel bitvu v Severní Africe prohrál. ()

Gemini 

všechny recenze uživatele

Výtky ohledně zkratkovitosti, nevyváženosti a podobně je podle mě potřeba mírnit - podívejte se probůh na rok vzniku. Je to jeden z prvních (ne-li první) filmů o "těch zlých", a o těch se samozřejmě muselo točit jinak než o "našich hrdinných kucích", navíc je tu dost zásadní předpoklad, že z cílového publika o Rommelovi slyšeli jenom ti, co se s jeho vojáky naostro potkali na bojišti, a to ještě navíc měli představu právě jen o jeho velitelských schopnostech. Film se snaží postihnout Rommela komplexněji, hlavně z hlediska jeho smýšlení a toho, k čemu ho nakonec dovedlo. Použití fotografií opevnění jako pozadí záběrů a vkládání skutečných obrazů z válečného zpravodajství (často s voiceovery posouvajícími nás v čase a Rommelově kariéře dál) může taky působit lacině, ale to jsme zase u té doby vzniku. Dnes je to samozřejmě dávno přežité a zajímavé v podstatě jen v kontextu filmové historie, ale Jamesi Masonovi nejde uznání za vykreslení legendárního maršála upřít ani dnes. Myslím si, že si červenou zónu rozhodně zaslouží. 70% ()

Han22 

všechny recenze uživatele

Nečekal jsem, že američani natočí 6 let po válce víceméně oslavný film o německém maršálovi. Liška pouště je pojata víceméně dokumentárně a ukazuje Rommela při bojích v Africe, jako hlas rozumu proti Hitlerově fanatismu při bojích v Evropě, jeho váhání při účasti na spiknutí proti němu i jeho konec. Líčí ho jako čestného muže, který se zkrátka ocitl na špatné straně fronty. Bohužel bez většího vzruchu či dramatu a nepomůžou ani ukázky afrických bojů či invaze na Omaha Beach, které jsou čistě dokumentárním sestřihem. Je to "jen" slušný životopisný film, nic více, ale ani nic míň. Válečný film roku 1951. ()

Galerie (18)

Zajímavosti (3)

  • Dům, který Rommel (James Mason) s generálem Burgdorfem (Everett Sloane) a Maiselem (Don De Leo) na konci filmu opouští, je skutečný Rommelův dům v Herrlingen u Ulmu. (vangobseck)
  • Snímek byl natočen na motivy stejnojmenné životopisné knihy Desmonda Younga. (Hans.)
  • Klaus von Stauffenberg (Eduard Franz) má ve filmu pásku přes pravé oko, ale ve skutečnosti přišel o levé. (vangobseck)

Reklama

Reklama