Na počátku přijíždí policie na místo vraždy, kterou ohlásil úspěšný cévní chirurg Richard Kimble. Obětí se stala jeho milovaná manželka Helena. Lékařovu vyprávění o jednorukém muži, se kterým se v bytě utkal, však policie nevěří a z vraždy podezřívá právě Kimbla. Šokovaný lékař je odsouzen k smrti. Spolu s dalšími vězni nastoupí do vězeňského autobusu. Když se dva vězňové pokusí o útěk, sjede během rvačky autobus ze silnice a převrátí se na železniční trať. Kimblovi, kterému řidič sundal pouta, aby mohl pomoci zraněnému dozorci, se podaří uprchnout. Na místo nehody dorazí FBI vedená agentem Samuelem Gerardem. Ten se okamžitě vydává po stopách uprchlíka. Střetnou se v tunelu kanalizace, kde se Kimble snaží agenta přesvědčit o své nevině. Gerardovi je to však jedno. Má jej chytit a ne soudit. Lékaři se opět podaří uniknout, dostat se do Chicaga, kde se okamžitě pustí do pátrání po jednorukém muži. Zjistí si v nemocnici, jaký typ protézy vrah nosí, a poté si vytipuje pět mužů, z nichž jeden by mohl být hledaným pachatelem. Gerard, který je lékaři v patách, brzy pochopí, že Kimble hledá jednorukého muže, o němž se zmiňoval. Nepřestává však pronásledovat svého uprchlíka, který si začíná uvědomovat, že případ je mnohem složitější, než se zpočátku zdálo. Dostává se na stopu nebezpečného podvodu s novým lékem, do něhož je zapleten také jeden z jeho kolegů. (TV Nova)

ecis

Co k tomu dodat? Fordov najlepsi vykon. Vynikajuci thriller s neotrelym scenarom a vybornou, nikdy nenudiacou reziou. ()

BDMarty007

Úspěšný chirurg se dostane do pozice štvance a počíná si se samozřejmostí Jamese Bonda. To je sice samo o sobě trochu divné, ale vzhledem k tomu, že je to Harrison Ford, tak už není divné vůbec nic. Začíná pěkná honička, vyšetřování na vlastní pěst, konspirace... Slušný detektivní thriller, někdy až trochu moc akční na běžného lékaře, ale neopouští meze dobrého vkusu. Přesně za 4*. ()

Acrobat

toto je absolutna ucebnica v praxi ako tocit thriller. Toto je akademicky priklad ako ma vyzerat zaner thriller na filmovom platne. Toto je Thriller sam osebe. Nic tomu nechyba. Neskutocna kvalita. ()

Atecko

Uprchlíka zbožňuji už pár let a je to jednoznačně jeden z mých nejoblíbenějších filmů. Role doktora Kimbla v podání Harrisona Forda je naprosto dokonalá a o detektivu Samu Gerrardovi ani nemluvě. I kdyby byl film o ničem a tito dva tam zahráli takhle dokonale, tak by se mi Uprchlík líbil. Jenže k nim spadá dokonale rozebraný a promyšlený příběh o doktoru Kimblovi, který se po celý film snaží dokázat svou nevinu. Od útěku až po závěrečnou scénku v autě je film nabitý energií a poprvé se určitě od televize odejít nedá. Troufám si tvrdit, že je to film, který jsem shlédnul možná nejvíckrát ze všech filmů :). A jdu si ho pustit znovu. ()

Kroup4

Film je to výbornej,patří určitě ke klasikám,jediný co je mi záhadou je Oscar pro Tommy Leeho Jonesa.Ne že bych ho rád neměl,naopak, ale v ten rok byl daleko lepší např.Dicaprio v Gilbertu Grapeovy.Ale to je jedno.Myslím,že málokdo tenhle film neviděl,každý ho zná a každý ví jak moc dobrej je. ()

Psycho.R

V době, kdy sem viděl Uprchlíka mě zajímal zcela jiný žánr filmů, neboť jsem byl prepubertální dítě. Proto jsem byl tehdy dost napnutej, ale dnes už to asi lidem, kteří film neviděli a mají touhu si doplnit vzdělání, příjde, jako obyčejná epizoda z detektivních seriálů. ()

Tamten

Kriminálka, ve které je hlavní hrdina neprávem obviněn z vraždy a nejen že musí vypátrat skutečného vraha, ale navíc ho při tom nesmí chytit policie. Dalo by se říci klasický děj, který asi nikde nepřekvapí. Přesto má film dobrou úroveň, ať už díky své atmosféře, hereckým výkonům či kouzlu "starých dobrých filmů". ()

Rudyamon

Tento film jsem viděl hodně dávno, ale zůstal mi po něm fantastický pocit. Teď jsem ho po letech shlédl opět a pocit zůstal a prohloubil se. Je to jeden z nejlepších akčních thrillerů jaké jsem viděl. Délka přes dvě hodiny není vlastně podstatná, ani ji nezaregistrujete. Absolutně nadupaný děj, akce za akcí, prakticky bez oddechu. Doktor Kimble krok za krokem postupuje v pátraní a krok za ním je agent Gerhard, který postupem času začína chápat, že zločinec na útěku není zločincem a vlastně ani není na útěku. Dva protivníci, dvě hvědzy, které se sešli v tomto filmu, dali filmu neuveřitelné charisma, kterého mají fakt na rozdávání. Věčný agent Tommy Lee Jones se na role různých agentů a policistů hodí dokonale. Kdyby nebyl hercem pravděpodobně by skončil někde na okrsku a svět filmu by nezískal hvězdu. Harrison Ford je další z Pánů herců, kteří uhrají s naprostou přesvědčivostí každou roli. Děj, obsazení a režie - souhra těch nejlepších předpokladů byli splněny na 100%, takže bodové ohodnocení 100% je jasné i když poněkud nedostačující, ale víc prostě ČSFD nedá ... ()

Ceberus

Harrison Ford prostě umí hrát dramatické postavy, Lee Jonesovi naštěstí stačí se celý film mračit a potěší Joe Pantoliano v roli agentova poskoka (zvlášť když se později více proslaví jako šéf agentů Mizerů). Zápletka a děj sice není kdovíjak oslňující, ale film příjemně uběhne a lze jej kdykoli vidět znovu - proto tři hvězdy s náběhem na čtvrtou. Podobně u mě dopadlo i nepřímé pokračování Šerifové. ()

danny_21

Jeden z těch lepších krimi - thrillerů 90tých let dostal na starost Andy Davis, režisér pár Segalovek, který si vzal svého šíleného Matrixe z Pacifiku rovnou do slušivého oblečku marshalla Gerharda a přidal si Indyho. Kolem a kolem hodně dobrá podívaná hlavně díky oběma hlavním postavám, které ale ke konci dochází dech a s tím i hodně převídatelné zakončení - 75 % ()

10Domik10

Harrison Ford vo skvelej forme. Svojim výkonom dokázal v divákovi vzbudiť záujem a donútiť ho sledovať tento film od začiatku do konca v napätí. Tommy Lee Jones je pánom takýchto rolí, preto si neskôr zahral vo veľmi podobnom snímku, ktorý sa však na úroveň Utečenca ani z ďaleka nedotiahol. Toto sú pre mňa takzvané chytré filmy, pretože je takmer isté, že filmového fanúšika oslovia. ()

balcazar

Vraveli mi: "Pozri si konečne Utečenca!" či "Ako je možné, že si nevidel Utečenca?" Ja som rád, že tieto vety budem môcť odteraz hovoriť tým, ktorí toto majstrovské dielo s majstrovským Harrisonom Fordom ešte nevideli. ()

Kingjiri

Takhle má vypadat thriller - napínavej od začátku až do konce. K tomu připočtěte relativně uvěřitelný chování (a hlavně dovednosti) hlavních postav, solidní herecký obsazení společně se sympatickou filmařinou a klasika žánru je na světě. Nejde uplně o čistýho adepta na pět hvězd, ale protože jsem Uprchlíka viděl už několikrát a pokaždý mě pobavil, přihazuju pátou slabší hvězdu. ()

Mouchal

Ikdyž je film starší než já, tak má rozhodně pořád co nabídnout. Sledovat Harrisona Forda konečně i v jiné roli než je neohrožený archeolog/hledač pokladů či vesmírný filuta s kámošem Žvejkem, je rozhodně příjemná změna. A že mu i jiné role svědčí. Doktora Richarda Kimbleho zahrál velmi věrohodně a hlavně díky jeho "looku" sympatického (už bohužel) postaršího pána, mu fandíme od začátku do konce. Když selže státní správa a poblíž není žádný komiksový superhrdina (což se divím, když se film odehrává v Americe), který by vykolejený vlak spravedlnosti vrátil na svou správnou trať, vezme svůj osud do rukou právě zdejší doktor a je to pro něj otázka života a smrti. Pouští se tedy s policií na pověstnou hru "kočky s myší" a vždy, když člověk čeká (a obává se), že už není úniku, Richard nám všem navěsí bulíky na nos a najde cestu. Bohužel (bohudík) má proti sobě drsného férového agenta Tommy Lee Jonese, který ve filmu rozhodně není jen pro to, aby si odříkal svou skvělou filmovou hlášku - "I don´t care", ale je to výtečný protivník a zajímavá persona. Závěrečné scény, kdy pravdy vyjdou najevo a Richard se vlastně ukáže jako hrdina, který za mříže dostal nejednoho člena kriminálního podsvětí, dost vybízejí k tomu, že Richard vlastně superhrdina je (ikdyž ne ten komiksový). Po ztrátě ženy a situacích, kdy všechno a všichni stály proti němu, neztratil hlavu a dokázal se se vším vypořádat v mezích zákona a v pěstních soubojích i přes své zranění dal dvakrát po sobě ničemům na budku. Skvělý film s jednoduchou zápletkou a skvělým hlavním hrdinou. 90% ()

Jolee

Další z devadesátkovejch thrillerů, co má prostě skvělou atmošku. Baví a bude bavit ještě stokrát. ()

deLaFere

Výborné herecké obsazení, perfektní scénář a vynikající filmařina. Tommy Lee Jones bezchybný, díky scénáři překonává i Forda. Jeden z nejpovedenějších hollywoodských filmů vůbec, i po letech absolutně neztratil glanc a opravdu jsem si to užil. ()

E lan

Skvělá klasika s famózním Harrisonem a Tommym. Na to se dá dívat dokola. Hlavním důvodem je také potavý a napínavý scénář a povedená režie. ()

Spin-off Vikingů nabírá obsazení

Spin-off Vikingů nabírá obsazení

28.01.2021

Chystaný seriál Vikings: Valhalla od Netflixu nabírá obsazení. Spin-off původních Vikingů, kteří završili svoji cestu v šesté řadě, bude využívat stejných irských kulis a z pozice producenta na něj… (více)

Zemřel kameraman Michael Chapman

Zemřel kameraman Michael Chapman

22.09.2020

Uprchlík bude mít filmový remake

Uprchlík bude mít filmový remake

28.11.2019

Před časem jsme psali o tom, že se do televize chystá nová verze Uprchlíka s Kieferem Sutherlandem a Boydem Holbrookem. No a zdá se nebude jediná. Studio Warner Bros. totiž pověřilo scenáristu Briana… (více)

Remake Uprchlíka má obsazení

Remake Uprchlíka má obsazení

19.09.2019

Herci Boyd Holbrook (Logan: Wolverine, Predátor: Evoluce) a Kiefer Sutherland (24 hodin, Telefonní budka) byli obsazeni do nového remaku Uprchlíka, který se objeví na chystané streamovací službě pro… (více)