Na počátku přijíždí policie na místo vraždy, kterou ohlásil úspěšný cévní chirurg Richard Kimble. Obětí se stala jeho milovaná manželka Helena. Lékařovu vyprávění o jednorukém muži, se kterým se v bytě utkal, však policie nevěří a z vraždy podezřívá právě Kimbla. Šokovaný lékař je odsouzen k smrti. Spolu s dalšími vězni nastoupí do vězeňského autobusu. Když se dva vězňové pokusí o útěk, sjede během rvačky autobus ze silnice a převrátí se na železniční trať. Kimblovi, kterému řidič sundal pouta, aby mohl pomoci zraněnému dozorci, se podaří uprchnout. Na místo nehody dorazí FBI vedená agentem Samuelem Gerardem. Ten se okamžitě vydává po stopách uprchlíka. Střetnou se v tunelu kanalizace, kde se Kimble snaží agenta přesvědčit o své nevině. Gerardovi je to však jedno. Má jej chytit a ne soudit. Lékaři se opět podaří uniknout, dostat se do Chicaga, kde se okamžitě pustí do pátrání po jednorukém muži. Zjistí si v nemocnici, jaký typ protézy vrah nosí, a poté si vytipuje pět mužů, z nichž jeden by mohl být hledaným pachatelem. Gerard, který je lékaři v patách, brzy pochopí, že Kimble hledá jednorukého muže, o němž se zmiňoval. Nepřestává však pronásledovat svého uprchlíka, který si začíná uvědomovat, že případ je mnohem složitější, než se zpočátku zdálo. Dostává se na stopu nebezpečného podvodu s novým lékem, do něhož je zapleten také jeden z jeho kolegů. (TV Nova)

Kali4

Uprchlíkovi se podařilo to, co žádnému filmu před ním ani po něm – totiž vzbudit ve mně absolutní radost ze sledování filmu samotného. Samozřejmě, že má Uprchlík nedostatky, jež se týkají výhradně scénáře a konkrétně zahrnují několik logických lapsů (vytýkaný skok z přehrady, který ale má svůj nezanedbatelný význam a přesné načasování), nicméně zrežírován je naprosto suverénně a bezchybně. Lékařův příběh je především niterným zápasem s vlastními emocemi a lidskostí, když postupně ztrácí jednu jistotu za druhou - na místě každé zodpovězené otázky se objevují dvě otázky nové a on se jakožto "civil" musí obrnit před neviditelným protivníkem, jehož největšími zbraněmi jsou lži a paranoia. Mnohem viditelnější je ovšem rovina konfrontace dvou mužů, která patří k nejlepším, jaké kdy kdo v dějinách filmografie napsal a posléze převedl na stříbrné plátno. Vrstevnatý, pohlcující a můj nejoblíbenější film. ()

Kosmik 1

Přiznám se, že Uprchlíka jsem viděl teprve včera. Holt všechno se vidět nedá. Možná kdybych tímto filmem žil i v dobách jeho vzniku jako ostatní uživatelé tady, tak bych byl s hodnocením shovívavější a těch pět hvězd tam bez váhání rubnul. Takhle musím dát "jen" čtyři. Z jednoho prostého důvodu, Forda moc nemusím a přijde mi, že to je pekelně nudný herec (proto ani nekoukám na Indiana Jonese), vůbec mě nebaví, ikdyž se určitě snaží. Ne že bych měl na něj averzi, ale prostě mi jako herec nesedí. Za to Tommy Lee Jones válí. Jeho průpovídky jsou geniální. Třeba: "Vždycky nás fascinuje, když najdeme pouta, ale nohy nikde." :-) Tohle je ten typ filmu, kde to na hlavním hrdinovi hodně stojí a pokud Vám nesedne, tak to jde celé do háje. Ale jelikož mám pochopení a dokáži ocenit kvality filmu, tak dávám 85%. ()

vyfuk

Úžasný film s Harrisonem v hlavní roli. Asi nejlepší film s Fordem (nezapočítaje Indiana :-)). Je to asi nejlepší krimi thriller všech dob. Úžasný Fordův a Joneův výkon. Mám film rád... a myslím že je film hodně podceňován. Díky Davisy. ()

mkubalikova

Přiznám se, Uprchlíka jsem strašně dlouho neviděla. To ale nevadí, stejně jsme schopná vybavit si zarostlou a pak oholenou tvář Harrisona Forda a urputnost Tommy Lee Jonese. Skvělý film opírající se hlavně o výborné herecké výkony, precizní režiji a hudbu. Detektivka, jak se patří! 90% ()

Autogram

Dobrého priateľa si treba vážiť, zvlášť v ťažkých chvíľach, keď sa na neho dá stopercentne spoľahnúť. To pochopil aj úspešný chirurg s akčným nadaním, keď riešil svoju beznádejnú situáciu. Thrillerová aj akčná časť filmu funguje stopercentne, scéna havárie vlaku takmer nemá obdobu, možno jednu, čo si pamätám. K dokonalosti mi chýbalo len trochu viac komplikovanosti do deja a nejako inak riešiť nevďačnú úlohu vyšetrovateľa. ()

Roseinka

Tak tenhle kvalitní klasický thriller jsem poprvé viděla až teď. Moc se mi to líbilo. Tak nějak nemám co vytknout, občas jsem se teda ke konci ztrácela, ale to byla spíš moje chyba. Obsazení super. 8/10 ()

ghatos

Zoubek času zapracoval, naštěstí ne zcela devastujícím způsobem. Po bujném akčním začátku se tempo zpomaluje, až do průměrné dlouhé vyšetřovací části. Jistě, ve své době to byla pecka. Má to styl, velmi kvalitní dva hlavní herce a kouzlo raných devadesátek. Z druhé strany to není trvalka odolávající času, někdy je to nechtěně legrační a zbytečně se to natahuje. Hudba je také pořádné retro :) . 76%. ()

Tft

Mistrovsky zrežírovaný akční thriller a dost možná i nejlepší film Andrewa Davise. Film vzdáleně založený na seriálu z šedesátých let, který dokáže po celých 130 minut držet diváka přikovaného k obrazovce díky své práci s napětím a skvělým hereckým výkonům. Harrison Ford v roli chirurga Richarda Kimbla je obviněn z vraždy své manželky, od začátku filmu je však jasné, že čin nespáchal. Daří se tak diváka s lehkostí dostat na stranu hlavního protagonisty, který se vydává na cestu za očištěním svého jména. Jeho cesta začíná po havárii autobusu při převozu do vězení v jedné z nejnapínavějších scén celého filmu. Pak už se rozjíždí hon na uprchlíka a hra na kočku s myší. To kvůli čemu film tak dobře funguje je obsazení vrchního komisaře, který má za úkol Forda dopadnout. V této roli se objevuje naprosto skvělý Tommy Lee Jones, který si za svůj výkon vysloužil Oscara. Málo kdy se totiž stane aby člověk fandil oběma protistranám a to se tady daří naprosto s přehledem (kdo by si taky nezamiloval Forda s Lee Jonesem?). The Fugitive sice občas volí cestu zkratkou, především na začátku při úvodu do děje a nastavení zápletky, některé části filmu působí až moc náhodně a filmově vykonstruovaně, ale tohle je všechno ku prospěchu tempa celého filmu, který prostě uhání kupředu a neskutečně baví. Je tak poměrně lehké přehlédnout některé menší nedostatky, protože nakonec z toho vychází skvělý film, který má rewatch potenciál jako řemen a funguje stejně dobře i spoustu let po svém uvedení. 82% ()

Jaro.Krafcik

Skvelý film o úteku pred klamstvom. Pripomenulo film 96 hodín. Ale Ford zahral proste na jednotku. A ostatních hercov treba tiež pochváliť. Zapletka fajn, bál som sa že koniec sa pokazí ale práve naopak, aj záver bol dobrý. A musím povedať že tento snímok patrí ku Top filmom ktoré nám priniesli 90. roky. 5* ()

zigíš

Rewatch 2022. Vrchol filmografie Andrewa Davise. Jinak taky rutinéra, co i po svém opus magnum ještě 2x slušně zaskóroval ad1) ad2). Na Uprchlíkovi se mi líbí jeho přímočarost. Od úvodních titulků se nastaví pravidla hry a její tempo a dokonce z nich neuhne (a z tempa nesleví). Ve své době jsem ty americké  thrillery patřičně nedocenil. Asi jsem víc koukal na evropské inťošárny, nevím :) O důvod víc pouštět si je i takhle po letech ! ()

Death

Tenhle film ma sviznejsi tempo nez lavina. Nudit se nemuzete ani na milisetinu. Jeden z nejlepsich thrilleru vsech dob. ()

Narcis

Opravdu strhující akční thriller, který se dá vidět i 20 x. Harrison Ford zde na to, že je chirurg zde předvádí skvělou kondičku. Jeho policejní pátrání po vrahovi je o to lepší, že neměl žádné detektivní zkušenosti (jak to ve filmech bývá - skoro vždy takto páta buď policajt, právník nebo jiný zkušený člověk) - amatér, který se musel spolehnout pouze na vlastní logické myšlení. Scéna s autobusem byla geniální. Nezapomenutelný byl pád do přehrady i Harrisonův sprint v lese během popisu útěku Tommy Lee Jonese. Ten nečekaně dobře zahrál svérázného šerifa Gerarda. Opravdová filmová lahůdka. ()

Specs

Hlášky: Dr. Richard Kimble: - "Já ji nezabil!" Samuel Gerard: - "To mi je jedno..." & Samuel Gerard: - "Tak proč zabil Richard Kimble svoji ženu?" detektiv Kelly: - "Pro peníze." Samuel Gerard: - "Pro peníze? Je doktor. Už je bohatý." detektiv Kelly: - "Ona byla ještě bohatší." & Bones: - "Tak jak to dopadlo s tvou ženou?" Dr. Richard Kimble: - "Ještě to nijak nedopadlo." ()

deckardx

Thriller jak ma byt... Tomuhle se proste rika klasika a trosku me mrzi, ze kdyz to davali v kine,tak sem sledovat tak akorat Vcelku Maju.. Tenhle film bych opravdu chtel videt na velkem platnu... Naprosto vyborne herecke obsazeni, neumim si predstavit ze by doktora Kimblea hral treba zmineny Kevin Costner... Tommy Lee Jones hraje perfektne a zcela po zasluze dostal Oscara,jeho vyborne hlasky si budu pamatovat,jako napriklat: "Tak najdete tu rybu,ktera ho sezrala..." Ted se budu jenom modlit,aby treba za pet let nekdo neudelal remake,protoze dny od premiery jsou uz hodne davno a uplne vidim jak v hlavni roli doktora Kimblea bude hrat treba The Rock a to bych se pak asi prestal uplne divat na filmy a zacal bych zahradnicit... ()

ssfan

Jeden z nejlepších thrillerů vůbec. Kvalitní herecké obsazení v čele s Harrisonem Fordem a Tommy Lee Jonesem zaručuje kvalitní podívanou. Když je navíc režisérem Andrew Davis, nemohlo to dopadnout zle. Film má velmi dobrý příběh i hudbu. Je to napínavé od začátku do konce, takže jasně dávám 5 hvězd. ()

Spin-off Vikingů nabírá obsazení

Spin-off Vikingů nabírá obsazení

28.01.2021

Chystaný seriál Vikings: Valhalla od Netflixu nabírá obsazení. Spin-off původních Vikingů, kteří završili svoji cestu v šesté řadě, bude využívat stejných irských kulis a z pozice producenta na něj… (více)

Zemřel kameraman Michael Chapman

Zemřel kameraman Michael Chapman

22.09.2020

Uprchlík bude mít filmový remake

Uprchlík bude mít filmový remake

28.11.2019

Před časem jsme psali o tom, že se do televize chystá nová verze Uprchlíka s Kieferem Sutherlandem a Boydem Holbrookem. No a zdá se nebude jediná. Studio Warner Bros. totiž pověřilo scenáristu Briana… (více)

Remake Uprchlíka má obsazení

Remake Uprchlíka má obsazení

19.09.2019

Herci Boyd Holbrook (Logan: Wolverine, Predátor: Evoluce) a Kiefer Sutherland (24 hodin, Telefonní budka) byli obsazeni do nového remaku Uprchlíka, který se objeví na chystané streamovací službě pro… (více)