Che Guevara

• Česko Che Guevara: Revoluce (více)

26. listopadu 1956. Fidel Castro se plaví na Kubu s osmdesáti povstalci. Jedním z nich je i Ernesto „Che“ Guevara, argentinský doktor, který sdílí s Castrem společný cíl – svrhnout zkorumpovanou diktaturu Fulgencia Batisty. Che se projeví jako nepostradatelný bojovník, rychle si osvojí umění partizánského boje. Jakmile se Che pustí do boje, s nadšením ho oslavují jeho velitelé i kubánský lid. Tento film zachycuje vzestup Che během kubánské revoluce, od doktora – přes velitele – k hrdinovi revoluce. (oficiální text distributora)

malylada

Určitě lepší než partyzánská válka, ale pořád bych čekal od tohoto tématu poutavější záležitost. Kolem kubánské revoluce jsem se nedozvěděl nic zásadního a vykreslení samotného Che Guevary je neskutečně matně převyprávěno. Soderbergh se snaží svojí zručností, co to jde, ale scénář mu toho moc neumožňuje. Jen válečné scény z kubánského prostředí dělají z tohoto filmu o něco lepší podívanou, než Che Guevara: partyzánská válka.......5/10 ()

Terva

Skutečný revolucionář je veden velkou láskou. Láska k lidstvu, spravedlnosti a pravdě. Benicio del Toro jako Che Guevara a Demián Bichir jako Fidel Castro ve filmu natočeném podle knihy " Reminiscences of the Cuban revolutionary war ", kterou napsal Ernesto Che Guevara osobně. Film je podpořen černobílou dokumentací a rozhovorama v původním znění. Hudbu dělal Alberto Iglesias a zazní třeba Basura od Marka Manginiho nebo Fusl contra Fusil od Silvia Rodrigueze - http://www.youtube.com/watch?v=xrxaYtg2TuE&feature=related Zvláštní a zajímavá cesta za svobodou... Toto je první část. ()

Marek1991

Veľmi svojský film, na ktorom ľutujem, že nespolupracovala Kuba, či Argentína. Je to skôr psychologické poňatie okolo bojov, kde zasiahol, vojensky je to slabé. Film nemá nejakú extra hudbu, rozoberá veľa jednoduchých vecí ako aspirín, ale z jeho životopisu mi nedal skoro nič. Che Guevara by tento film zrejme neschválil, tak ako by zrejme neschválil ten biznis okolo jeho podobizne. Je hanba, že takto "dogabali" film o známom revolucionárovi, na ktorého mám svoj názor, nie veľmi pozitívny, ale sú aj veci, ktoré na ňom obdivujem. Dnes by sa tiež hodili revolúcie po celom svete, ktoré by dali moc ľuďom, ale nesmeli by byť násilné a nemali by viesť k žiadnemu pochybnému "izmu" ako bol komunizmus, či v súčasnosti kapitalizmus. ()

F.man

Největším problémem tohoto filmu je, že se, zejména v první polovině snaží být vyčerpávajícím životopisem. Soderbergh a Buchman si o Guevarovi zjistili evidentně kvanta informací a všechny chtěli nějak použít. Tím pádem, zejména do cca. první hodiny vidíme spoustu scén, které celkově nedávají moc filmového smyslu a hlavně nedokážou pozorovatele vnést do děje. Pochopil bych kdyby se z toho stal druhý extrém - dokument, ale k tomu to má taky daleko. Chtělo to prostě buď delší stopáž nebo výrazně prostříhat (což si při existenci u druhého filmu mohl Steven nějak smysluplně rozvrhnout). Je to škoda, protože v druhé půlce už má snímek docela solidní spád a se 4 hvězdama bych neváhal. Uvidíme co nabídne díl druhý... Love of humanity... of justice and truth. A real revolutionary goes where he is needed. ()

FFilipCZ

Komentář pro oba díly: Od začátku až do konce - jak v prvním tak v druhém díle - jsem se prostě nudil. Tenhle film mi jednoduše nesedl, nevtáhl mě a já si ho nedokázal užít. Proto tak nízké hodnocení. Nezbývá nic jiného, než si spravit chuť tímto Che Guevarou :D ()

kikuka

Film nakrútený podľa osobných zápiskov Ernesta "Che" Guevaru (to "Che" znamena niečo ako "hej ty", "ahoj ty" a je špecifické pre argentínsku španielčinu a do Guevarovho mena sa dostalo v Mexiku, keď sa zoznámil s Castrovcami po ich úteku z Kuby po tom, čo sa im nepodaril útok na kasárne Moncada, a čo Batista urobil tú "chybu", že ich v tichosti nepopravil) si vďaka jednoduchému nápadu našiel zlatú strednú cestu, a teda vytvoril akýsi introspektívny odstup. Ten nápad spočíva v štylistickej fragmentarizácii filmu - vkladaní "archívnych" záberov z rozhovorov, vystúpenia v OSN a pod., počas Guevarovej návštevy v USA. Tie úvodzovky preto, lebo aj tieto časti sú výsledkom fikčnej štylizácie. V každom prípade čiernobiele "cinema direct" vsuvky svoj účel plnia. Zároveň spolu s "nearchívnymi" zábermi vytvárajú zaujímavý oblúk medzi udalosťami na Kube (resp. ešte v kratunko v Mexicu - od vyplávania Granma a veľmi elegantného popisu toho, ako sa revolucionári stratili) od decembra 1956-59 a Guevarovým pobytom v USA v 1964 - po víťazstve kubánskej revolúcie a započatí obchodnej blokády Kuby (aj preto sa kubánska káva vyváža cez Guatemalu a Ekvádor ;-). Povedala by som, že Soderbergh si pekne cibril štýl v politických thrilleroch / drámach a pseudo-dokumente presne za účelom nakrútenia tohto hybridu tak, aby sa divák stal tým skrytým zúčastneným pozorovateľom udalostí bez toho, aby v nich bol osobne zaangažovaný. ()

baribal

musí být velmi obtížné natočit film o někom, kdo byl komunista, revolucionář a člověk, který zabíjel bez toho aby vznikl dojem glorifikace jeho činů. v čechách takto natočili flim kajínek a film vedl k podpoře dvojnásobného odsouzeného vraha. film hodnotím vcelku pozodivně, a čtyři nebo pět hvězdiček nemohu dát proto, že jsem se nebavil tak dobře jak jsem očekával, druhý díl shlédnu ze zvědavosti, ale pochybuji, že bude lepší než tento díl. ()

erased

Doufal jsem, že mi Soderbergh konečně přiblíží život levicového superhrdiny se všemi jeho kontroverzemi i zásluhami. Bohužel jsem se místo toho dočkal téměř dokumentárního filmu o kubánské revoluci. Jako takový je však výborný. Jak Che, tak i Fidel jsou zahraní dokonale, a vyzařuje z nich přesně to charisma, které bych od revolucionářů čekal. Malickův scénář jde znát na rozvláčnosti celého filmu a nebál bych se ani zkrácení scén z potyček a bitev, aby zůstalo více místa pro téměř pohádkově vycházející tažení revoluce napříč Kubou. Ve výsledku je z první části Che rozvláčný a nevyvážený film, který se ale výborně sleduje. ()

kaylin

Když jsem sledoval film "Che Guevara", říkal jsem si, o co vlastně Soderberghovi šlo? Chtěl natočit životopisný snímek? Nebo rovnou dokumentární film? Snažil se zachytit člověk? Nebo dobu? Nebo jednu revoluci? Jde vlastně o Guevaru? Vlastně ani tak moc ne, i když ho sledujeme po více jak polovinu stopáže. Guevara hodně sípá. Není se čemu divit. Jeho astma se s kubánským podnebím moc nepřátelilo. Několik minut máte pocit, že neslyšíte nic než sýpání. Film se pak neskutečně táhne. Ale dobře, ona pak přijde akce, kde nám to tvůrci zase trochu vynahradí. Akce je zde dobrá, velmi reálná a vy cítíte, jaká revoluce vlastně byla. Pak se to zklidní, vracíme se do tábora, anebo rovnou k nějakému starému záběru, případně k rozhovoru, který se prolíná celým filmem. Film je někdy uváděn jako "Che Guevara - revoluce", což jen dokazuje, o čem to vlastně ve skutečnosti je. Popisuje se zde Guevarova role v revoluci, ale především pak sama revoluce. Jednalo se o revoluci partyzánskou, kterých měl Guevara podstoupit ve svém životě ještě několik. Právě při kubánském převratu si uvědomil, jaký je vlastně smysl jeho života smysl jeho samotného jako člověka. Z filmu jsem měl pocit, že tohle je vlastně to jediné co se o Guevarovi dovídáme. Na to, o jakou osobnost se jedná, si myslím, že je škoda, že se toho o něm nedovídáme mnohem více, více o jeho názorech, o jeho osobnosti. Sledujeme člověka, který nás provází celým filmem, ale jako by byl pořád jen tou ikonou, která se před námi příliš neodtajňuje. Před tímto filmem by bylo vhodné se podívat na snímek "Motocyklové deníky". Bude vás ale zajímat, co se dělo mezi dobou, kdy "Motocyklové deníky" končí a "Che Guevara" začíná. Jak se zrodil člověk, podle kterého šlo dosáhnout svobody lidu pouze revolucí, partyzánskou válkou, která svrhne dosavadní, vykořisťovatelský režim. Guevara mě jako osobnost zajímá. "Che Guevara" není filmem, který by mi dal na všechno odpovědi. Vlastně neodpovídá na mnoho. Více: http://www.filmovy-denik.cz/2012/12/umirajici-zvire-4-vanoce-slunce-seno-2.html ()

Thomassi

Ernesto Che Guevara, spolu s Fidelem Castrem vedl kubánskou revoluci koncem 60. let. A právě tento snímek známého režiséra Stevena Soderbergha, který se proslavil trilogií Dannyho parťáci, popisuje v první části životopisu o původem argentinském revolucionářovi. Vidíme jeho začátky, formování skupin až po městské boje u Havany. Zpočátku se to vleklo, a musím se přiznat, že mě to nebavilo. Pořád nějaké chození v džungli a sem tam nějaká ta přestřelka. Postupem ale film dostával náboj a všechno vyvrcholilo bojem o Santa Claru, který byl hodně působivý. Benicio Del Toro zahrál výborně a do role se vžil. Nakonec dám slabší 4*, právě za posledních asi 30 minut bitvy. ()

Rosalinda

Benicio del Toro je jako Che Guevara naprosto úžasný, úchvatný a nezapomenutelný. Pan Herec, klobou dolů. Celý film je nezapomenutelný, ale zase tak úžasný a úchvatný není. O Guevarovi jsem přečetla několik knih, protože mne tato tématika zajímá, takže film mi posloužil jako velice zdařilé dokreslení, nicméně nečíst ty knížky, asi bych si z toho jasný obrázek neudělala. Mimochodem o nízké návštěvnosti tohoto filmu svědčí i fakt, že když jsme na tomto filmu s přítelem byli, byli jsme v kině sami dva. Myslím, že to dost vypovídá o tom, jak se lidé k podobným filmům a tématům stavějí. Hlavně že nosí trička s "tím pánem", ale ví vůbec, koho opravdu tam nosí? Trochu smutné. ()

reqiuem

dokumentu dávám 4*, ale jako drama to neni žádná sláva..na úvod je ještě třeba říct, že film je evidentně točen spíše pro publikum, které o historii této revoluce něco ví a nezasvěcený člověk se může lehce ztratit..potřeba infiltrovat snímek akčíma scénama v zájmu uspokojení divákovi potřeby je patrná hlavně ke konci a svým způsobem ji chápu(taky jak jinak kompenzovat tu tunu nudy, která je servírována už od počátku), ale k dokreslení celkovýho koloritu není vůbec potřeba, ba co víc její místo mohlo být vyplněno prohloubením Che Guevarovi postavy ( protože pokud vim, tak o tu tady šlo především)..co bylo před revolucí?co vůbec vedlo Che k tomu, aby se stal revolucionářem?..celkem zásadní otázky, na který jsem nedostal jasný odpovědi, krom pár slov o lásce ke svý zemi..a to je další věc, která se týká absence hlubších myšlenek na pozadí netransparentního politickýho boje, který se prolíná s bojem reálným proti Batistovým vojákům, kterým už se stejně do boje moc nechce..z filmu jsem měl pocit, jako by šlo víceméně vše bez problému..revoluce, při který sice zařve pár lidí, ale která se obejde bez větších ztrát, i přesto, že většina moc dobře ví, jak to bylo ve skutečnosti..a jak nad tim přemejšlim, tak ani jako dokument to neobstálo nejlíp .., přesto si nechávám v hodnocení prostor pro druhou část, která snad splní alespoň roli dokumentu a zodpoví pár zmíněných otázek... ()

salalala

O osobě Gueavary toho opravdu moc nevím, takže jsem čekal, že Soderbergh mi dá aspoň nějaký základ. No, upřímně řečeno, i po zhlédnutí filmu nevím, jak vlastně k revoluci na Kubě došlo. První část Guevarova života je hodně rozvleklá a místy hodně ubíjející. Místy jsem vůbec nevěděl, co se na plátně děje a proč. No a proč ten Guevara vlastně mluvil v OSN, jsem nezjistil už vůbec. Ale abych jen nehanil, je to dobře natočený, má to povedenou hudbu a dobrou kameru. Del Toro je hodně dobrej, i když je fakt , že nevyniká. Někdy mi přišlo, že představitel Castra je lepší. Ale faktem je, že nebýt Del Tora, asi by ten film dopadl hůř. Střídání rovin (černobílá a barevná) mi moc nevadilo, i když jsem se někdy ztrácel. Je tu ale hodně dobře natočených pasážích a zejména v bojových scénách Soderbergh dokazuje, že je hodně dobrej režisér. Problém ale je, že na druhý díl mě to moc nenalákalo. Určitě se na něj podívám, když už ho mám :), ale bojim se, aby se to nebyla taky taková nuda. Vůbec se nedivim, že druhá část v našich kinech neběžela. Musim říct, že Che Guevara v Soderberghově podání mě trošku zklamal. 60% ()

FilmFan24

To, kdo a jaký vlastně Che Byl se z tohoto pseudodokumentu vlastně nedovíte. Jisté ale je, že Che Guevara byl vrah a zločinec. Na Kubě spolu s Fidelem Castrem byl jedním z vůdců revoluce za svobodu. Také vytvořil na Kubě první popravčí čety. Založil kubánský systém "pracovních táborů", do nichž byli posléze zavírání homosexuálové, disidenti a oběti nemoci AIDS. Chtěl se nechat zabít a chtěl zabít hodně jiných lidí. Jakou "svobodu" pomáhal na Kubě nastolit ví dnes každý. Bohužel film, který mu Soderberg věnoval mě zaujal jen herectvím Benicia Del Tora. Jinak pro mě bohužel jeden z těch filmových počinů, které se velice rychle vykouří z hlavy... ()

Skip

Ernesto Guevara byl velmi rozporuplná postava a jaký jiný film než rozporuplný o něm natočit? Benicio Del Toro se dokázal "převtělit" do Guevary opravdu mistrovsky. Někdo si možná řekne, že v tomto filmu docházelo k adoraci tohoto člověka, který má na svědomí mnoho mrtvých a nejen těch, kteří padli během guerillové války. Ani mně to příliš nesedělo, protože tím to jaksi ztrácelo na objektivitě. Ovšem po technické a herecké stránce je to film velmi dobrý. ()

Chrysopras

Pokud bych ten film ( respektive jeho polovinu ) měl brát čistě jako životopis Ernesta Guevary - tak je to zklamání. Jestliže se na něj ale podívám jako na anatomii kubánské guerillové revoluce se zaměřením na Che Guevaru, pak jsem spokojen a tomu odpovídá i hodnocení. Sice je to nošení dříví do lesa, ale Benicio prostě fyzicky je Che a v některých momentech filmu jsem se přistihl, že uvažuju, jestli náhodou Soderbergh nevyužil archivní fotografie. Skvělý výkon podává i pan Bichír alias Fidel. Přivítal jsem, že film se nesnaží být nějak divácky přívětivý a nepodává příliš vysvětlivek k reáliím. Prostě jde jasně k cíli - na Havanu:-). Che dostal i několik zajímavých charakteristických rysů a na rozdíl od jisté paní Spáčilové mi tahle polovina filmu stačila na objevení příčin jeho popularity.... Vytknout musím absenci hlubšího pohledu na Guevarovu filozofii, ikdyž je film založen na jeho zápiscích - těžko se to vysvětluje, ale té postavě, kterou hraje Benício chybí výraznější vnitřní náboj. A co mi opravdu chybělo je nějaká výraznější hudební stránka, přitom latinskoamerické prostředí jistě skýtá v tomhle ohledu hodně možností. ()

rastlinka

Posledný kino zážitok (po dosť dlhej dobe), ktorý neľutujem. Jediná vec, ktorá mi veľmi nesedela bola tá, že Che, ako aj všetci jeho a Fidelovi prívrženci, boli vykreslení nadmerne sympaticky. Inak spokojnosť a podľa mňa pekný a presvedčivý výkon Del Tora. Teším sa na dvojku. ()

Zajímavé premiéry v Cannes

Zajímavé premiéry v Cannes