Frankenweenie: Domácí mazlíček

• USA Frankenweenie (více)

Geniální tvůrce Tim Burton (Alenka v říši divů, Noční můra před Vánocemi) tentokrát představuje film Frankenweenie: Domácí mazlíček, který je dojemnou pohádkou o chlapci a jeho psovi. Poté, co Viktor nečekaně přijde o svého milovaného pejska Sparkyho, snaží se osvojit si vědecké dovednosti, aby svého mazlíčka opět oživil - ovšem s několika malými úpravami. Svoje podomácky sešité stvoření se nejprve snaží skrývat, ale když se Sparky jednou dostane ven, Viktorovi spolužáci, učitelé a celé město zjistí, jak příšerné mohou být následky jeho znovuzrození. (HBO GO)

skretik

nemám rada Tima Burtona, ale Frankenweenie je... úžasný, roztomilý, zlatučký a zábavný mierne hororovo-rozprávkový príbeh... najlepšia hláška: ´I was first.´ ´But my problem is bigger!´ ()

pravdovravny

Tak v tomto animáku fungoval snáď len vizuál ktorý bol vyšperkovaný na maximum. Asi som už na takéto rozprávky príliš ,, veľký " lebo žiadne emócie sa tu u mňa nedostavili, ani si skoro nič z tohto filmu nepamätám. Tim stráca pôdu pod nohami časom čím daľej tým viac :( ()

Master19

Slušná ujeťárna. Moc se mi líbila ta akcelerace atmosféry černobílým podáním. Každopádně ty obličeje jsou "uhrančivé" a to mám na mysli ty děti, příšerky to mají tak říkajíc v popisu práce. Jako rodinný film bych to ale rozhodně neoznačil, jak už to tu někdo psal, je dobré být na sledování připraven a znát ostatní Burtonovy práce, dá to zážitku ještě další rozměr. ()

lykan9

Tim Burton se očividně rozhodl překonat své trauma z dětství o ztrátě svého mazlíčka a vyrovnávání se se svým podivínství a vytvořil pohádku prošpikovanou jeho oblíbenými horory - Frankenstein, Drákula, Mumie, Godzila, Vlkodlak a dalších, včetně Gremlinů. A kupodivu, docela to i funguje. Mě osobně to však nijak zvlášť neoslnilo a v porovnání s jinými jeho filmy je Frankenweenie takový slabší odvar. Přesto, že však nikdy nebudu řadit tento animák do jeho TOP 10, tak se jedná o slušnou pohádku. ()

V.Silver

Hezké to bylo, spousta vtipných momentů, vychytávek a zajímavé stylizace (především Mr. Whiskers se povedl). Každopádně už jsme tu měli mrtvou nevěstu, mrtvé Vánoce a teď i mrtvého psa, takže si říkám jestli zbývá ještě nějaké "mrtvé" téma, které by se Burtonovi mohlo povést nějak pěkně animovaně zpracovat. No, nechám se překvapit, toto rozhodně milé překvapení bylo a můžu ho vřele doporučit i ostatním. 75% ()

vyfuk

Frankweeniemu jsem chtěl udělit vyšší počet, ale bohužel... příběh není špatný, takový dětský příběh Frankensteina, ale těch pár minut před závěrem s těma velkýma obluda - to už Burtona trochu přehnal. Každopádně, jde o pěkný remake, který se dá řadit mezi Burtonovi slabší, ale lepší než některé. ()

drackula

V tomto prípade je možné aplikovať dva uhly pohľadu. Z pohľadu človeka, ktorý je zbehlý v hororoch a monster filmoch, je Frankenweenie neskutočne podarená a milá pocta všetkým známym kultovkám. Z pohľadu človeka neznalého problematiky, pôjde skôr o nudnú, nič nehovoriacu rozprávku. Keďže mám veľmi rád horory zo štúdií Universal a Hammer, mám rád horory z 80tich rokov a rovnako aj japonské monster filmy, tak som si túto „burtonovku“ naozaj užil. V globále však Frankenweeniemu chýba niečo univerzálne, čím by zaujal aj širšie publikum a preto mu neostáva asi nič iné, iba uspokojiť sa s nálepkou úzko profilového "tovaru". 70% ()

R1CH1E

Zpracování kouzelné, jako vždy u Burtona, ale není tu nic překvapivého, žádné snaha o inovátorství, jen kopírování a vykrádání předchozích děl. Poukazování na staré hororové klasiky by mi nevadilo, ale to že Burton už kopíruje sám sebe zamrzí. ()

Dreadd

Přepracovat krátkometrážní látku do celovečerní podoby s sebou přináší mnoho problémů. Původní kostru příběhu, která právě byla naprosto dostačující pro půlhodinový film, bylo nutné pořádně vycpat vatou. Děj je tak umístěn v městečku New Holland, kde jsou pořád bouřky (a čímž se jednoduše vyřešilo, kde vzít mlýn), Viktor Frankenstein se proměnil z filmového nadšence na samotáře, kterého rodiče musí nutit do společenských aktivit, vytvořily se neshody s novým fyzikářem a v neposlední řadě také Želvozilla, která rovněž zaplácla hodnou chvíli. Pár scén bylo vytvořeno striktně podle původního snímku, nejvíce se to projevilo na dekoraci půdy při oživování Sparkyho. A stejně tak zakončení bylo ponecháno původní, takže opět je blesk nahrazen pár 12V akumulátory a působí to nesmírně pateticky, není nutné se za každou cenu bránit špatnému konci. A stokrát víc než samotný snímek se mi líbí, jak o něm vypráví Tim Burton, záběry z natáčení pomocí stop-motion, z toho je cítit ta láska a osobní přístup autora, je z toho cítit, že tentokrát byly peníze až na druhém místě a Burton ví, proč chtěl Sparkyho znovu přivést na svět, přestože na první pohled může vznik projektu Frankenweenie vypadat jako nedostatek tvůrčích nápadů. ()

Myrreczech

Jelikož se mi nikdy příliš nelíbil Burtonův styl v animovaných filmech, je tohle můj první (aspoň myslím) pokus názor změnit. Stop-mo animaci mám rád, a tady je velmi vydařená. Příběh samotný je jednoduchý a roztomilý, krásně popisující přátelství mezi psem a člověkem, které může být mnohdy to nejkrásnější. Vlastně nevím co vytknout, jen prostě ta temně hororová atmosféra, černobílé provedení a prostě všechno, co typizuje Burtonovu animovanou tvorbu je mi cizí. Barevně, více vtipu a méně Burtona a bylo by to lepší. ()

blackJag

Libové postavičky, z nichž překvapivě nejméně zajímavá je ta Victorova. Ať si, Burtonova svérázná pocta klasice hororovému žánru je mísena s poctou (ne)klasice (rukodělné filmečky Eda Wooda) a specifické klasice (japonské monster movies) a chutná to tak, jak jen guláš chutnat může. 80% ()

Koryntos

Ke svému údivu, tady naprosto souhlasím s Pomem. Frankenweenie, je naprosto bez srdce, nýbrž postrádá šťávu a není to jen tím, že je mrtvý. U mého oblíbence Burntona, mi to přijde hrozně líto, ale tento novodobý Frankenweenie, mi přijde vykalkulovaný na okamžitý efekt, není to ta srdcová záležitost, jako jeho ostatní filmy a na starého dobrého prvního Frankenwenieho to nemá. ()

KarKulA

Burton navázal na svůj krátkometrážní film z roku 1984 a rozvedl svůj geniální nápad v celovečerním animáku, který má bezesporu, stejně jako původní počin, své osobité kouzlo. Nádherná pocta starým hororům s krásnou animací - i když ten původní filmeček se mi líbil o maličko více - bylo to sice méně promyšlené a filmařsky méně dokonalé - ale upřímnější. ()

Ludivitto

Konečně Burton tak, jak ho mám rád. Boží postavičky (učitel, všechny děti,...), spousta hororových odkazů a půvabná atmosféra. Ano. Je to vykrádačka (Burton i Elfman). Ale moc příjemná a zábavná. ()

JančiBači

Nemám žiadne výhrady, absolútna spokojnosť. Pre mňa je Burton záruka kvality a jeho príbehy ma vždy bavili a vždy ma baviť budú. Frankenweenie nie je výnimkou. Victor má svojho psíka natoľko rád, že aj keď o neho nešťastnou náhodou príde, podarí sa mu ho oživiť a priateľstvo pokračuje. Aj keď Sparky už je v podstate zombie, zamilujete si ho pretože je to zlatíčko ;) ()

milancecil

Další velmi příjemně prožité novoroční filmové představení, tentokrát jakoby formou soukromého 3D promítání, kdy jen já jsem měl jako úplně jediný odpolední divák v rozlehlém promítacím sále tu skvělou příležitost shlédnout nejnovější kus z mimořádné mozaiky Timovy filmografie, tentokrát nás v animovaném příběhu chlapce Victora Frankensteina a jeho psího přítele Sparkyho přivádí do zdánlivě obyčejného městečka New Holland, kde však, jak už to v Timových vyprávěních bývá, není zase úplně vše tak běžné, jak bychom si snad mohli zpočátku vyprávění třeba jen na moment myslet, místo obestírá tajemno v podobě častých, až děsivě silných bouří, které v sobě nesou něco temně zlověstného, ukrývají v sobě zvláštní moc, kterou pro nás má právě on, odvážně zvídavý školák odhalit, vykročí do vědeckých sfér, kde kdysi dávno už působil jeho jmenovec Dr. Frankenstein, průkopnický experimentátor, okolím s nevraživostí vnímaný podivín, jež si troufale v dávné minulosti přisvojil roli stvořitele nových, umělých bytostí, tak i malý Victor zkusí za mimořádně běsnivé bouře vrátit do života svého, jemu tak oddaného psího miláčka Sparkyho, pokus s psím oživením však následně dostane chlapce do naprosto neočekávatelných, ve svých důsledcích až velmi nebezpečných situací, které opět ani trochu nepostrádají strhující dramatičnost i napětí a bez oddychu, až do úplného závěru připoutávají divákovu pozornost, prostě další skvěle vybudovaný příběh i s nepřehlédnutelným poučením pro naše malé domácí badatele, že výsledky jejich poznávacích pokusů nemusí vždy přinést užitek, že velmi záleží kým a s jakými úmysly jsou nakonec jejich poznatky využity, bravo!!!! ()

Composter

Krásně vyrobeno, ovšem kouzlo se někam vytratilo. Schází tomu ta esence, kterou jsem hltal u Timových prvních filmů - a také u původního kraťasu Frankenweenie. Ale i tak tato celovečerní verze ční nad většinou ostatních animáků posledních let. ()

Tim Burton uvede v Praze hudbu ze svých filmů

Tim Burton uvede v Praze hudbu ze svých filmů