Frankenweenie: Domácí mazlíček

• USA Frankenweenie (více)

Geniální tvůrce Tim Burton (Alenka v říši divů, Noční můra před Vánocemi) tentokrát představuje film Frankenweenie: Domácí mazlíček, který je dojemnou pohádkou o chlapci a jeho psovi. Poté, co Viktor nečekaně přijde o svého milovaného pejska Sparkyho, snaží se osvojit si vědecké dovednosti, aby svého mazlíčka opět oživil - ovšem s několika malými úpravami. Svoje podomácky sešité stvoření se nejprve snaží skrývat, ale když se Sparky jednou dostane ven, Viktorovi spolužáci, učitelé a celé město zjistí, jak příšerné mohou být následky jeho znovuzrození. (HBO GO)

LordSnape

Typicky burtonovské figurky, kde však dominuje debilní a nemyslící pes. Původní hraný snímek se mi líbil o mnoho víc. Tady trpěla ta přepálená stopáž naprosto disneyovský happy end. ()

Avathar

It's alive! Burton nechal svoju upadajúcu režisérsku kreativitu vzkriesiť bleskom a vydoloval zo seba ešte nejaký ten kus dobrej filmárčiny. A zároveň mi pripomenul, prečo som si jeho filmy kedysi zamiloval. Iste, môžem nadávať, že sa jedná o obyčajný recyklát, ale napriek tomu ma to bavilo. Teda, niežeby to bolo bezchybné a na takú MŔTVU NEVESTU či NIGHTMARE sa to vôbec nechytá. Postavičky boli síce skvelé, ale možno si tvorcovia mohli dať viac práce s mimikou, aby im dodali na živosti. A rovnako sa viac mohli snažiť herci, ktorí sa IMHO do svojich rolí položili len tak napoly a repliky odriekali pomerne apaticky a jednotvárne. Ale čert to ber: dýcha z toho tá pravá burtonovská atmosféra, stop-motion animácia sa mi k FRANKENWEENIEMU hodí viac, než hraný film, Elfmanova hudba príjemná (ničím nová, ale fungujúca), Sparky je sympaťák a film vo mne dokázal vyvolať aj skutočné (!) emócie. Čo je po hypertrápnych TEMNÝCH TIEŇOCH a nudnej ALICI rozhodne veľké plus. Fajn retro jednohubka s nádychom čiernohumornej grotesky, ktorá ukazuje, že Burton na to ešte stále má... ()

Ryuuhei

Svou morbiditou typická Burtonovka, u které se divím, že ji nedali až po desáté večerní. Bohužel mě osobně neoslovila. Děj přeskakoval z pasáží, které se táhly naopak k těm, které byly natolik urychlené, že to nedělalo dobrotu. Emoce nefungovaly tak, jak měly a navzdory tomu, že se děj snažil jít více uvěřitelnou cestou, se posléze proměnil až v monstrózní ujetost. Navíc zde figurovala spousta potenciálně zajímavých postav, které ale prostor vůbec nedostaly a když, absolutně to nedostačovalo. Celkově, zaujetí z mé stránky prakticky žádné, „pohádka“ to není ani sympatická, ani vtipná a už vůbec ne dobře útočící na emoce. O to víc mě překvapuje, že si to vzalo pod křídlo Disney. 50% ()

Lachtaan

Mistr netradiční animace ve své nejlepší formě! Velká škoda, že se po skvostech jako Ukradené Vánoce a Mrtvá nevěsta nevěnuje Tim nehrané tvorbě častěji. I Frankenweeniem totiž světu ukázal, jak se dá krásně spojit žánr animovaný s tím hrůzu nahánějícím. Množství odkazů na slavné hororové motivy potěšilo! ()

venison

Pro psíkaře, milovníka hororů a divňouských filmů je to jako stvořené - a to jsem já :-) Takže jako fanynce Tima Burtona se mi to samozřejmě megalíbilo :-) Hezký příběh o mrtvých zviřátcích, chlapeckém poutu pejska a chlapce, o outsiderech, předsudcích, nebezpečných potvůrkách a davovém šílenství :-) I nějaká ta slzička ukápla.. Nádherná originální animace - jak graficky, tak technologicky.. Super muzika.. Zkrátka další typický Tim Burton :-D Ps: pro citlivé, choulostivé a bojácné děti v žádném případě !!! :-) ()

T-pack

Je to Burton, no. To vás praští do nosu, i kdybyste předtím viděli Burtona jenom jednoho. A jestli to byl zrovna originál Frankenweenie, tak je mi vás docela líto. Prostě - koho napadne udělat remake svého vlastního filmu? Takovej člověk musí ten nápad milovat, ale je to na 2012 verzi znát? Já se nudil. A na animák je to vážně bída, s filmem plným postav a nejživěji na něm působí mrtví mazlíčci? Postavy odříkávají texty jakoby vylezly z hrobů a akce působí unaveně a předvídatelně. A je to vážně škoda, protože film je jinak plný brilantních scén a nápadů, dokonce i odkazů, navíc, kdo má dneska koule natočit animák kompletně černobílý? Já vám povím kdo. Ten samý člověk, který má koule natočit nudný remake vlastního filmu. ()

Jazzzz

Prodloužení a inovace jedné z Burtonových prvotin? Proč ne, hned jak jsem se dozvěděl, že bude Frankenweenie film, moc jsem se těšil. Hlavou mi krapet vrtalo jak se podaří nafouknout kraťas o naprosto strohé dějové linii do smysluplného dlouhého filmu. Uvědomoval jsem si, že bude třeba děj krapet pozměnit... A pak to přišlo shlédl jsem film a jsem nadšen. Jde o film příjemně hororové atmosféry a hororové nadsázky. Moje očekávání byla naplněna a nezbývá mi než doufat, že Burton ještě nějaké filmy podobného tipu přidá. ()

pytlik...

Mám rád, když mě film obohatí, a tomuto se to bezesporu povedlo. Nikdy by mě nenapadlo, jako tu holčičku, že zvířecí miláčky, lépe řečeno jejich "produkty, co tak rádi a všude dělají, lze použít k věštění. Např. když to má tvar V, znamená to Viktor, a tak. To také vysvětluje, proč měla ta holčička tak veliké oči, za prvé proto, aby jí žádná část zprávy v trávě neunikla, a za druhé z úžasu nad obsahem sdělení. No a já nyní dělám to samé u naší fenky a ono to fakt funguje! Za prvních devět dní vyprodukovala následující vzkaz: Quido Qětinou Quituje Qalitní Qílivý Quintet Qůli Qokající Qočně. No, nebudu si hrát na Ajnštajna, zatím nevím, co ta mesidž znamená, ale snad z té naší fenky jednou vypadne i nějaký klíč. ()

sskrblik

Od dob Sweeney Todd nenatočil Burton žádný velký trhák. Kasovním byla Alice in Wonderland, ale z hlediska kvality to s ním jde z kopce. Nevím čím si to vykládat. Frankenweenie je černobílá "gotická" pohádka, jako taková je pěkně stylizovaná a jsem rád za odkaz na Frankensteina. Tím výčet kladů pro mě končí. Postrádal jsem hravost, kterou režisér vždy tolik oplýval. Nenašel jsem ani důvod proč bych si měl Sparkyho oblíbit - chybí mu výrazný psí charakter. Ušmudlaný děj, který mě nechytil. Film není propadák a může se líbit. Já osobně však nenacházím důvod vidět ještě jednou. ()

LEGACY

'' It's all right fail, when you continue in efforts''. Pro mě příjemné černobílé překvapení, které sice nějak neoslňuje, ale ani nekazí. Po pravdě mě Frankenweenie bavil víc než třeba Temné stíny, Mrtvá nevěsta i Velká ryba. Každopádně si myslím, že si tento film zaslouží pohybovat se v červených barvách, a proto upustím od třech hvězd a dám čtyři hlavně proto, že jsem se na něj hned další den koukl znovu. Nevím proč, ale toto se mi dost líbilo, to Burtonovské prostředí mě prostě buď sedne, nebo ne. V tomto případě se vcelku trefil a proto ti děkuji Time. Hodnotím 75% ()

hroubek

Tim Burton patří mezi mé nejoblíbenější režiséry, ale tento rok pro něho nebude tak úspěšný, jako byl rok 2005. Tehdy dostal na kolena skoro všechny svým pojetím Karlíka a továrny na čokoládu a svoji krasojízdu zakončil Mrtvou nevěstou, kterou si nelze nezamilovat. Letos selhal svými Temnými stíny, které nedokázal v závěru ukočírovat. "Naštěstí" se na scéně objevuje Frankenweenie, který je podle krátkého filmu jenž Burton v mládí vymyslel. Frankenweenie je pocta spoustě žánrů filmu, které mladého Burtona ovlivnili. A to ať už jde o klasické horory s Drákulou a Frankensteina, nebo katastrofické filmy, kde město napadnou obrovské příšery, což je vidět hned v začátku filmu, nebo o šílené sci-fi filmy od Ed Wooda. Tohle všechno je na filmu vidět a je to moc hezká pocta. Jenže to je jen pozlátko, které zabraňuje vidět, že film má díry ve scénáři, jako sýr ementál. To by mě tolik nevadilo, jelikož film má hodně dobrou atmosféru a příjemnou první půlhodinku. To co mě naopak vadí je to, že film působí jako celek bez nápadu. Možná to je jen můj dojem z prvního kouknutí, ale prostě mě nestačí vidět jen pár šílených monster, který vznikly naprosto neuvěřitelným způsobem. Ale, abych jen neříkal co je špatně, tak je hodně dobře vykreslený vztah mezi Victorem a Sparkym a jeho následná ztráta má spoustu emocí, které ukazují kam by chtěl snímek směřovat. I přes všechny chyby je finále filmu správně kouzelné. Zatím na silných třech případně po dalším kouknutí šance na čtyři. Frankenweenie není špatný film, jen jsme zvyklí na trochu více od Burtona. ()

VanTom

Vizuálně příjemně Burtonovsky divné, v pěkné animaci a s výbornou Elfmanovou hudbou. Jenže děj má spád pouze úvodní půlhodinku (která společně se závěrem nejvíc vychází z původního kraťasu), po oživení Sparkyho už jde jen o nezáživně nijaký a bezmyšlenkovitě přeplácaný monster movie. ()

venalce

Tim Burton stárne a na jeho filmech to bohužel začíná být znát. Ne, že by byl Frankenweenie špatný film, to ne, je krásný na pohled, ale tak nějak prázdný, chybí mu kouzlo dřívější burtonovské originality. Pokud jste viděli původní krátký film, je pro vás jeho novější "rozšířená" verze takřka zbytečná. Až na pár vylepšení se ničeho nového nedočkáte. ()

Brain-D

Začalo to nádherně a těšil jsem se. Cítil jsem, že Burton naváže na krásu oreginálu z 1984. Bohužel to v půlce zvrtá a stane se z toho střešťěný animák se spoustou odkazů na staré kultovní horory. Animace je pěkná, ale bohužel je to na styl Burtona moc přeplácané. Škoda 2012 se mu podařili spíše průměrné filmy. ()

Eleanor05

S Timem Burtonem mi právě došla trpělivost. Ztratil veškerou svou nápaditost a originalitu a už jen chabě recykluje sám sebe, popř. díla klasičtějších autorů. Frankenweenie je prazvláštně nelogická vykrádačka Frankensteina/ Řbitova zvířátek/ jakéhokoli filmu, kde zombíci likvidují město. Kde je, do háje, pointa? ()

Mishqo

Konečne po dlhom čase niečo typicky burtonovské. Ja som si to užil. Postavy úžasné, vizuálne aj hudobne nádherné, atmosféra zodpovedala príbehu. Samozrejme ani vtip nechýba - plno skrytých aj neskrytých odkazov. (Mačka Whiskers, ktorá v hovnách predpovedávala niečo veľké bola proste top =D ) Dalo sa z toho vyťažiť aj viac ale aj tak som veľmi spokojný. ()

VasaX

Same old Burton (and Elfman). Dokonce Burton Frankenweenieho představil světu v roce 1984, ale jen v krátkém provedení. Animace není daleko od dalších Burtonových animovaných kousků... no prostě Burtonův rukopis už trošku zavání stereotypem... originální dabing mě moc neoslovil, příběh má kapacitu animovaného kraťasu... Burtone, Burtone, u nás do kina na tebe lidi moc nechodí, a není se ani moc čemu divit. Frankenweenie není nic extra a naláká spíše jen tvoje oddané fanoušky. Začínám mít pocit, že Burton nám už vše sdělil, a je to už nějaká chvilka, kdy k tomu došlo (stejně jako jeho dvorní muzikotepec Elfman...). Ale byl bych rád, kdyby se na chvíli odporoučel do ústraní a nasál můzu a na závěr přišel ještě s jedním parádním kouskem, protože upřímně - u tohohle jsem místy usínal, a to to má jen 80 minut a titulky. ()

Tim Burton uvede v Praze hudbu ze svých filmů

Tim Burton uvede v Praze hudbu ze svých filmů