Frankenweenie: Domácí mazlíček

• USA Frankenweenie (více)

Geniální tvůrce Tim Burton (Alenka v říši divů, Noční můra před Vánocemi) tentokrát představuje film Frankenweenie: Domácí mazlíček, který je dojemnou pohádkou o chlapci a jeho psovi. Poté, co Viktor nečekaně přijde o svého milovaného pejska Sparkyho, snaží se osvojit si vědecké dovednosti, aby svého mazlíčka opět oživil - ovšem s několika malými úpravami. Svoje podomácky sešité stvoření se nejprve snaží skrývat, ale když se Sparky jednou dostane ven, Viktorovi spolužáci, učitelé a celé město zjistí, jak příšerné mohou být následky jeho znovuzrození. (HBO GO)

campix

Kvalita Burtonových filmů jde celkem razantně dolů. Kdysi vizionářský režisér, který mě dokázal uchvátit téměř každým dílem a bohužel i já musím teď sledovat, jak jeho hvězda pomalu pozhasíná. A to se filmem Frankenweenie vrátil ke kořenům, které tak mistrně ovládá. Což o to, Mrtvá nevěsta ani Ukradené vánoce to rozhodně nejsou, ale náladou je film dosti připomíná. Ale co je platné, že černobílé zpracování filmu dodává atmosféru a hudba je opět perfektní ( co jiného čekat od Dannyho Elfaman že ?), když to prostě nepůsobí tak jak má. Příběh není až tak zajímavý a Burton ani netrefil žádnou cílovou skupinu. Pro děti nejspíše příliš temné a pro dospělé asi moc dětinské. Kvalitní film to je, jenže na kvality Burtonova kalibru je to poměrně málo. Nicméně stále věřím že se Tim probere a minimálně ještě jednou mě nadchne svým filmem. ()

Wormboy

V podstate by som sa mohol podpisat pod POMOv komentar. Je to vizualne krasne, ale akosi bez srdca. Po predchadzajucich filmoch Burtona som do Frankenweenieho vkladal velke nadeje. Zostali vsak nenaplnene a som zvedavy, ci sa este vobec niekedy podari Burtonovi ocarit ma, ako to robieval pravidelne, no naposledy sa mu to podarilo pri Corpse Bride. A to je na rezisera je kalibru veru davno. 2,5/5* ()

kusper

Jednoznačně 5 zářezů. Přeci jen jeho animované filmy jsou o kousek lepší. Pan Burton je největší filmový umělec naší doby. K tomu umí i s neuvěřitelnou lehkostí a nadhledem vyprávět příběhy. (K) ()

pakobylka

"Mrtvá nevěsta Tima Burtona" (2005) Vás zavede do světa hravé, i když maličko morbidní fantazie, vypráví svůj příběh s lehkým vtipem a s mírně shovívavým nadhledem. Naproti tomu "Frankenweenie: Domácí mazlíček" přináší v první polovině jen skličující smutek, hraničící až s hlubokou depresí. Asi bychom se měli naučit nechat své čtyřnohé přátele v klidu spát - i když je to navždycky. Jistě, vzkříšený Sparky ze všech psích sil projevuje svému milovanému pánovi stejně vřelou náklonnost jako před onou nešťastnou událostí, která ho stála psí život - a přitom si nevšímá odpadávajícího ocásku ani oušek. Jenomže to není ani trochu veselé, neboť je opakovaně nucený trávit většinu svého času v ústraní, odloučený od všech radostných psích činností, kterým se vždycky s takovým nadšením věnoval. Marně jsem přemýšlela, jak to vlastně bylo míněno s mouchami, které se kolem něho motaly: Měly upozornit diváka na pokračující rozklad jeho tělíčka, nebo byly jen neškodným doplňkem, který měl pobavit, ale v podstatě nic neznamenal ? Ve druhé polovině stopáže se na scéně objevují další roztodivní tvorové, aby vnesli trochu rozruchu do ulic nic netušícího městečka - ale jejich oživení lze označit za poněkud samoúčelné, takže mě nikterak nepotěšilo. Kromě toho - přinejmenším ve dvou případech je jejich výsledná podoba jen stěží logicky zdůvodnitelná (želva a krysa). Ano, změnily se podmínky ... ale změnily se natolik, aby jim daly dostatek důvodů k obhajobě značně inovovaného vzhledu ? Já vím - má to být trochu horor a trochu komedie ... nebo spíš parodie (nebudu prozrazovat na co) ... ale není. Konec má všechno napravit, jak se sluší na správný animovaný rodinný film ... ale nejsem si úplně jistá, jestli se to zrovna v tomhle případě podařilo ... 2,5* ... P.S.: 1) Finále víc než jen trochu připomíná "Ospalou díru" (1999) - a myslím, že nejde o podobnost čistě náhodnou; 2) Příběh je naprosto nevhodný pro všechny, kteří v nedávné době přišli o svého věrného chlupatého kamaráda. ()

Pajky3

Burton, černá a bílá, mrtvé zvířátka a postavičky co taky vypadají, že jsou mrtvé. To není můj šálek kávy. Sparky je sice roztomilý zvířátko, ale ani ten to nezachrání. Obzvláště ne, když ho budou přebíjet takový obludy jako kočko-netopýr. Strašně by mě zajímalo, co za zvíře byl Kolos. Navíc mi tady přeci jen chybí barvy. ()

Gaaron

Desítky milých odkazů, které nic nedrží dohromady. Spíš než velký návrat další z řady důkazů, že Burton už to v sobě nemá. ()

Flynn

Stylový plastelíňák... takové prostě že si tvůrce nespletete ani kdyby Vás vzbudili v noci nejtmavší a pustili Vám trailer tak řeknete.... Burton voe a jdete spát.... potenciál to mělo, škoda že se to nedotáhlo... ale rukopis je více než jasný... ()

WolfR

Frankenweenie se může pochlubit úžasným vizuálem i příjemnou hudbou. Navíc toho pejska jsme si oblíbil už v originálním kraťasu. Ovšem celému tomu chybí nějaký příběh a vlastně mě totiž nepotěšil ten úplný závěr. Změnit posledních pár vteřin a dojem by byl o dost lepší. Takhle 3 hvězdy. ()

Saraswati

Bizarne milá oddychovka, ktorej dodá nejaký ten búrkový večer ešte lepšiu atmosféru. Bohužiaľ, pod pekným vizuálom sa toho veľa neskrýva a viac než vyplnenie takéhoto nudného večera očakávať netreba. ()

Iwus.ka

Docela morbidní animák, ale to není u Burtona nic neobvyklého. Přesto je svým způsobem pěkný a citlivý. Vždyť je to o lásce páníčka ke svému domácímu mazlíčkovi, pejskovi Sparkymu a ta je až za hrob. Doslova. Není to však něco, co by nenapravila jehla a nit nebo pár elektrických šoků. Pak už stačí občas použít nabíječku a zvířecí nebožtík je jako dřív. Jen bych mu pořídila nějaký šik obleček, ony ty zašité části nevypadaj moc dobře. ()

animaxis

Jasně,je to Tim Burton,ale až tak mě to neoslovilo.Čekal jsem atmosféricky něco jako jeho legendární film A Nightmare Before Cristmas,ale bohužel na legendu tento film prostě neměl. ()

majo25

Typický Burton. Príjemne temný, silne atmosférický, ale nechýba pritom jemný humor. Síce trvalo, kým som si zvykol na tú menej sympatickú animáciu, z ktorej ale cítiť, že sa s ňou autori vyhrali a neunikli im ani detaily. Ešte jedno plus má u mňa animák, a to, že sa nehrá na niečo veľké, resp. na to, čo nie je. ()

mortak

Vlastně to není moc dobrý film. První třetinu se tváří, že to bude příběh o jednom nerdovi a jeho psu, pak si najednou odskočí k maloměšťácké satiře, no a skončí u pop-kulturního odkazovaní na slavné filmy. Dívá se na to hezky a rozhodně jsem byl na konci naměkko, ale možná by to chtělo ubrat na citacích, monstrech, a mlýnech, a věnovat se víc Sparkymu. ()

tomeek

Krásná animace, krásná stylizace do 50. let, ale některé postavičky mi byly vyloženě proti srsti, hlavně teda hrbáč Edgar a soused starosta. Příjemná podívaná, neurazí, ale na Mrtvou nevěstu to nemá ani dějově, ani pocitově. ()

Tim Burton uvede v Praze hudbu ze svých filmů

Tim Burton uvede v Praze hudbu ze svých filmů