Fanatismus je zhoubnější, než mor. Britsko-německý film se Seanem Beanem v jedné z hlavních rolí.  Léta Páně 1348, v anglickém království řádí epidemie moru. Smrt si nevybírá a kosí všechny bez rozdílu, v bezpečí před ní nejsou ani mniši za zdmi kláštera. Jedním z nich je mladý novic Osmund, jenž je rozerván mezi láskou k dívce Averill a láskou k Bohu. Rád by klášter opustil, ale také touží sloužit Bohu, a tak jej žádá, aby mu seslal znamení. V té chvíli do kláštera přichází biskupův vyslanec Ulric a přináší zvěst o vesnici, nepostižené morem. Mezi lidem se šušká o nekromantovi, který ve spojení s temnými silami umí křísit mrtvé, a takovým pověstem musí církev učinit přítrž. Vesnice se nachází uprostřed Velkého močálu a Ulric potřebuje průvodce. Osmund se sám nabídne a vydává se tak vstříc světu temnoty a krutého fanatismu.
Snímek Černá smrt, žánrově oscilujíci mezi historickým dramatem a hororem, nabízí kromě napínavé podívané také úvahu nad vztahem víry a moci a nebezpečím jakéhokoli fanatismu, plynoucího ať už z vypočítavosti, či hlubinných osobních pohnutek. Působivě zpracovaný příběh některými svými motivy dává vzpomenout kultovního Wicker Mana (1973) Robina Hardyho, Coppolovu Apokalypsu (1979), ale na mysl přijde i Vláčilovo Údolí včel (1967). Že tíhne k temnějším filmovým příběhům režisér Christopher Smith prokázal již svými předchozími hororovými snímky Metro (2004) a Izolace (2006). (oficiální text distributora)

HAL

První polovina je FANTASTICKÁ - nezmohl jsem se na slovo při sledování tak nekompromisně krutého a promyšleného zobrazení středověku, pustošeného černou smrtí, mocenskými boji i zfanatizovanými davy upalujícími čaroďějnice na potkání. V mysli mi vytanula vzpomínka dokonce i na Jméno růže a Kladivo na čarodějnice, což jsem po vyloženě hack'n'slash trailerech na Černou smrt vážně nečekal. Věčná škoda že v půli druhé se pečlivě budovaný svět hroutí jak domeček z karet a příběh se propadá někam mezi hloupé a nevěrohodné báchorky jak z béčkového hororu. Což ovšem přesně odpovídá i předchozím filmům autora - žánrový režisér se zkrátka nakonec přeci jen nezapře - atmosféra je pořád hustá, akce a brutalita nekompromisní, ale inteligentní uchopení tématu a s ním i jakékoli vyšší ambice se vytrácí. 7/10 ()

2-Xtreme

Zlý film. Black Death nie je seriózny film a žiaľ ani žiadna oddychovka(v porovnaní s lepším no nie dobrým Centurion). V prvom rade je epic fail tá ručná kamera, ktorá tej ako takej vážnosti filmu podráža nohy. Takýto žáner nemusím a ani som toho moc nevidel, ale toľko, že sa tam hodia viac pomalé a dlhé zábery viem a mal by to vedieť aj človek, ktorý si hovorí režisér. Netuším čo Smitha viedlo k tomuto kroku, ale skôr než "niečo nové v danom žánry" z toho vyšlo niečo čo sa nedá ani pomenovať. Technická stránka filmu je nezvládnutá a to nie len kamera, ale aj jednotlivé zábery, ktoré mohli dobovosť filmu priblížiť viacej. A čo sa týka deju, tak to tiež nie je žiadna sláva. Nečakal som nič z čoho by som otváral ústa, no je to len (pod)priemer, ktorých tu bolo a bude. A nech mi to nikto nehovorí o dobrom scenári a atmosfére. Atmosféra sa nemala kedy dostaviť, pretože sa všetko udialo moc rýchlo(a to pomlčím o gradovaní filmu) a celý film na mňa pôsobí ako sled scén, ktoré dohromady tvoria mix dobových (nazvem to) trademarkov, ktoré sa tam akože hodia No a Sean Bean bol naprosto nevyužitý. PS: Film som nebral ako horor, pretože to horor nie je. Film nehodnotím podľa očakávania, pretože som ho neočakával. ()

sochoking

Atmosféra filmu ma uchvátila . Jednoducho mám rád tú ponurosť , hmlu , chlad , temno a nehostinnosť , avšak čo ma nasralo , kedˇ bola prvá lomenica , tak kamera skákala kaje - taje až ti ma oči začali bolieť a toto ma celkom zarmucuje u podobných filmov , pretože to pôsobí na mňa matúco a okrem toho hovno vidím ! A hoci neexistuje žiadny Boh , dneska som držal ' pánbičkárom ' . ()

dr.horrible

Carice van Houten sa pre tieto role narodila. Ruku do ohňa by som dal zato, že práve pre tento film bola o pár rokov neskôr vybraná do úlohy Melissandre v GoT. K vyzneniu sa radšej vyjadrovať nebudem (nakoľko aj niečo tak výrazne protináboženské ako bolo Scorseseho Silence, tu niektorí dokážu považovať za film o víťazstve viery), každopádne pod všetkou tou krvou, blatom a nie práve najštedrejším rozpočtom, sa skrýva inteligentná dráma na téma fanatizmus, s pôsobivým a scénu od scény gradujúcim záverom. 85% ()

InJo

Nejde o to, v co věříte (i ateismus je vlastně jen druh víry), ale jak daleko jste ochotni pro svou víru zajít. Fanatismus a jeho důsledky jsou tím, co BLACK DEATH hrdě kritizuje, aniž by přitom z něho nějaké teze trčely jak vidle z hnoje (což je velké plus!), a divákovi je tudíž umožněno zaujmout stanovisko podle svého naturelu a výkladu děje. Jenom je kapku škoda, že první polovina je v kontrastu s druhou (která nadstandardně graduje, je adekvátně vypointovaná a navíc zakončená výtečným epilogem) vcelku vlažná a v podstatě pouze plní funkci jakéhosi rozjezdu (seznámení s postavami, dobou atd.). Přesto tento malý a nenápadný snímek jednoznačně doporučuju, už jen proto, že filmy tohoto typu se točí spíše sporadicky. 80 % ()

IQ Tiqe

Všude je mor, jen jedna vesnie nebyla zůstala. Jak to? To je podezřelé. Tak ji vyvraždíme, lidí v ní odmítli boha. První polovina byla očekávání, měla atmosféru a byla příslibem něčeho, co má přijít. Ale nepřišlo. Film prošuměl kolem mě a byl takřka zbyečný. V závěru se odehraje - pro někoho možná - překvapení, ale to je vše. Žádné boje proti "nemrtvým", žádné efektní kletby, symboly, akce. Jen hudba, která valnou část filmu krásnš podkreslovala temnou a atmosféru. # hudba 7 | humor 1 | akce 4 | napětí 6 | pustil bych si znova 0 ()

AppleCore

Zprvu lacině vypadající rádoby drsný cosi se před očima mění ve strhující jízdu plnou brutality a moru. Atmosfericky je film naprosto perfektní, i navzdory evidentně nízkýmu rozpočtu se podařilo ztvárnit nekompromisní středověk (i když v menším měřítku). Něco podobnýho jsem naposled viděl u Valhalla Rising (což je film do jistý míry podobnej, ale pro mě osobně režijně mnohem líp odvedenej). Výborná hudba všechno skvěle podkresluje a v soubojích navozuje potřebnou strhujíčnost, kterou by bez hudby absolutně zničila zbytečně moc roztřesená kamera, která dělala jeden velikej guláš (byl jsem z ní dost dezorientovanej). Herecký výkony docela dobrý (hlavně díky dobře zvoleným hercům, který do role dobře zapadli). Příběhově se nekoná nic geniálního, je ale dobře podanej. Nikdy by mě ale nenapadlo, že režisér Trianglu (což režijně úplně jiná liga) natočí něco jako je tohle (hold se Christopher Smith chtěl předvést. Ale tenhle film zřejmě zmizí na úplnym dnu, leč neprávem). ()

Kudly4

Čekal jsem bohužel větší masakr. Dějově je to hezké, ale celkově je to strašně velká nuda. Na středověké filmy nekoukám, naštěstí se tohle dalo dokoukat, i když jsem se občas kousal nudou. Atmosféra středověku vynikající. ''JÁ JSEM SMRT ! POMSTA JE MÁ !'' ()

AllShallFall

Opravdu jsem nečekal, že se mi to bude tolik líbit. Děj mě více mě více než zaujal. Velice dobré. Prostředí bylo středověké až až. A jak se děj vyvinul to mě neskutečně překvapilo. Naprosto působivé. ()

teutates

Kde bolo, tam bolo... prišiel on, boží šampión, ktorý vráti vieru na správnu mieru! Od Smith-a zatiaľ to naj. čo zo seba vypustil... 6/10 ()

dex2man

Tísnivá atmosféra morem zpustošené země,vesnice plné tlících mrtvol,občas hlouček zoufalých vesničanů,kteří se snaží najít nějakou tu "čarodejnici" k upálení, aby se ubránili nákaze.Mezi nimi vyčnívá vesnice uprostřed močálů,kterou vynechal mor,ale i Bůh.Právě tam má namířeno skupinka našich hrdinů - sluhů božích v čele s odhodlaným biskupovým zmocněncem Ulricem (Bean).Doprovází je i mladý mnich,aby byl s příchodem do vesnice,stejně jako ostatní postaven před těžkou zkoušku jeho víry i vůle a otázku,zda je životu prospěšnější fanatismus křestanský nebo ten pohanský.Odpověd si musí každý najít sám a díky tomu film kromě slušné podívané i pořádně nakopne k zamyšlení. ()

Ant

Zklamání. První hodina filmu je velmi dobrá a ta vidina vesnice, které vládne sám ďábel, působí sama o sobě dost atmosféricky. Jenomže pak "hrdinové" dorazí do zmíněné vesnice a já se začla nudit. Nebezpečně to celé začalo připomínat Cageův Rituál. Děj filmu se náhle scvrknul na soupeření fanatiků s dalšími fanatiky a nezbyl nikdo, komu by se dalo fandit. Žádný vývoj postav, jen přehlídka středověkého mučení. Eddie Redmayne je herec, kterého když vidím v nějakém filmu, mám chuť ho okamžitě vypnout. Navíc celý film shazuje hodně levný vizuál. Škoda, potenciál tu byl. 5/10 ()

Campbell

Black death je pro mě celkem zklamání. Smith je výbornej rejža a umí točit hodně kvalitní horory ale tohle mě strašně zklamalo. Bláto, krev a atmosféra je jako vždy výborná ale to je vše co bych u filmu vyzdvihl. Teda ještě herce kteří byly výteční hlavně Lynch byl parádní. Ale zbytek od hudby po příběh až po zábavnost film strašně kolísá a celkem mě nudí. Navíc konec mi přišel nedozavřenej a celkem špatnej. Zklamání a pro mě nejhorší film od Smithe. ()

predators

Tam, kde zabíjí mor, přichází ve jménu Boha spravedlnost. Ta, jež plodí další zabíjení. Sean Bean se v rytířské zbroji narodil, zbytek jsou venkované, ale právě to činí z Black Death příběh, který si na nic nehraje a pouze se zvířecími instinkty jde dál svou Boží cestou. 68% ()

Slartibarkfast

Naturalisticky pojatý snímek o moru, křesťanství, čarodějnictví a vůbec o temném středověku. Není to žádné velkolepé dílo, ale spíše nízkorozpočtové béčko z britsko-německé koprodukce. Sean Bean je tu jako charismatický vůdce velice přesvědčivý a potvrzuje kvality světoznámého herce. Ostatní kolem jsou jen neznámé tváře, které vám nic moc neřeknou. Dramatický snímek mne docela zaujal svou neotřelostí a přímočarým dějem. Až bych snad i čekal nějak komplikovanější a roztahanější příběh. Uteklo mi to zkrátka nějak moc rychle. Přesto musím hodnotit kladně. Takové malé překvapení. 65% ()

Hunter2222

Vynikajúci film, aj keď horor je to len z veľmi malej časti. Mal som malé sklony to zaradiť aj ku fantasy, partia na koňoch sa vydáva zničiť temné zlo, k tomu parádna pochmúrna atmosféra, les, prepadnutie banditmi, "zachránenie" nevinnej... Ale aj tak je to len film o výprave kresťanov, ktorý je dosť rozťahaný a odohráva sa pomaly, no mňa skoro vôbec nenudil. Koniec ma veľmi uspokojil, takže neváham... 90%. ()

Pedestrian

Půjdu proti všem. A to i proti těm zlounům, co ubližují J*A*S*Movi! To, že Black Death jako horor nevypadá a ani tak nezní, ještě neznamená, že to horor opravdu není. Hororová atmosféra prostupuje celým filmem a nejeden prvek tu má hororové základy. Nebo to snad není horor jenom proto, že se valná část filmu odehraje za denního světla a chybí tu klasické hororové propriety? Je to horor. A to jeden z nejlepších roku 2010. ()

iamek

Strašně jsem se těšil na historický horor, ale boužel Black Death horor není. Trošku matoucí popis filmu tomu vše dodal korunu. I tak Black Death není špatný film akorát se místy strašně táhne a nic moc se neděje. První půlka nebyla špatná, ale pak film ztrací hodně dech a zabadne do průměru. ()

Středověk, mor, černá magie, zombíci

Středověk, mor, černá magie, zombíci

06.02.2008

Brrr! Už tahle kombinace zní nepříjemně, takže od britského gotického hororu Black Death neočekávejte žádnou vesnickou selanku. Jsme v Anglii během první vlny černé smrti, tedy epidemie moru. Jakoby… (více)