Fanatismus je zhoubnější, než mor. Britsko-německý film se Seanem Beanem v jedné z hlavních rolí.  Léta Páně 1348, v anglickém království řádí epidemie moru. Smrt si nevybírá a kosí všechny bez rozdílu, v bezpečí před ní nejsou ani mniši za zdmi kláštera. Jedním z nich je mladý novic Osmund, jenž je rozerván mezi láskou k dívce Averill a láskou k Bohu. Rád by klášter opustil, ale také touží sloužit Bohu, a tak jej žádá, aby mu seslal znamení. V té chvíli do kláštera přichází biskupův vyslanec Ulric a přináší zvěst o vesnici, nepostižené morem. Mezi lidem se šušká o nekromantovi, který ve spojení s temnými silami umí křísit mrtvé, a takovým pověstem musí církev učinit přítrž. Vesnice se nachází uprostřed Velkého močálu a Ulric potřebuje průvodce. Osmund se sám nabídne a vydává se tak vstříc světu temnoty a krutého fanatismu.
Snímek Černá smrt, žánrově oscilujíci mezi historickým dramatem a hororem, nabízí kromě napínavé podívané také úvahu nad vztahem víry a moci a nebezpečím jakéhokoli fanatismu, plynoucího ať už z vypočítavosti, či hlubinných osobních pohnutek. Působivě zpracovaný příběh některými svými motivy dává vzpomenout kultovního Wicker Mana (1973) Robina Hardyho, Coppolovu Apokalypsu (1979), ale na mysl přijde i Vláčilovo Údolí včel (1967). Že tíhne k temnějším filmovým příběhům režisér Christopher Smith prokázal již svými předchozími hororovými snímky Metro (2004) a Izolace (2006). (oficiální text distributora)

MáŠa

Průměr. Mor, kecání o Bohu, čarodějnictví. Jednou za čas proč ne, ale kdyby to člověk neviděl, tak se taky nic nestane, protože moc smyslu to nemá. ()

Morholt

14.století nebylo lékařské vědě zrovna dvakrát otevřené a tak když se jedné z odlehlých vesnic vyhýbá morová nákaza, stává se ona i její obyvatelé rázem podezřelí z praktikování nekalých čar. Skupina ozbrojenců pod velením biskupského zmocněnce se sem vydává, aby učinila těmto kacířským způsobům přítrž. Co se ale stane, když jejich militantnímu tmářství někdo nastaví zrcadlo? Temné, sychravé a brutální drama, které nejenže věrně vystihuje středověkou atmosféru, ale originálně zjevuje starou a otřepnaou pravdu, že fanatismus, ať už jakýkoliv, je zavrženíhodný. Jestliže mi ještě včera připadalo, že Eddie Redmayne mi nesedne v žádné roli, tak dnes je tento předsudek rozmetán. Zaujala i charismatická Carice van Houten. 90% ()

Lucasion

Píše se rok 1348 a ve světě je mor. Všichni umírají, ale jedna vesnice ukrytá v lesích stále odolává. Je to dílo boží nebo dílo čarodějnice? Sean Bean se svojí výpravou to půjde zjistit. Seanovi role rytíře v brnění prostě sedne a tato role není vyjímka. Film není vůbec špatný, máme tu pěkně udělané souboje, hezké kostýmy a velmi autenticky vytvořenou atmosféru středověku. Oproti podobně laděnému „Season of The Witch“ se mi tento snímek líbil méně. Atmosféra je hutná a nepříjemná. Na mě je upřímně tento film drsný a krutost snímku je poměrně velká. Nicméně je jasné, že svoje fanoušky si najde. ( 55 procent ) ()

jhrasko

Myslel som si, že obsadiť do hlavných úloh Seana Beana, Eddieho Redmayena a Carice van Houten je castingový mega přešľap. Prekvapujúco ale nie, ich spojenie funguje a nielen to - i konštatovanie, že hoc som nesúhlasil s jedinou postavou, pochopil som konanie väčšiny z nich. A to je kompliment smerom k autorom snímky, ktorá si pýta veľké plátno. ()

RelaxMan

Jsem maximálně nadšen !!! Tento film je totiž ještě lepší než jsem čekal. Bál jsem se, aby film nevypadal jako " Solomon Kane " a to se naštěstí nestalo. Film má skvělou temnou atmosféru od začátku, až do konce. Po dlouhé době, je to film se zajímavým koncem. Dokonce i výběr všech herců mi naprosto seděl. Když to shrnu, tak tohle je film, přesně podle mého gusta, který můžu vidět klidně 10x a pokaždé mne bude bavit . ()

6thSun

Vidět svět očima Dobra je luxus, který si můžou dovolit pouze Ti, kterým to dovolej milosrdný okolnosti. 65% ()

bouncer

Zajímavé téma, které se točí okolo středověku v Anglii, kdy je celá zem postižena morem, naboženští fanatici však mají plné ruce práce s pronásledováním čarodějnic a nekromantů (čímž vybíjí zbytky té zdravé populace). Docela by mě zajímalo jak tohle vlatně lidstvo přežilo... Hluboké filosofování (jak se z některých komentářů mohlo zdát) nečekejte, nejde však ani o prostý film typu Solomon Kane, Christopher Smith na to jde inteligentně a celkem bez zaujetí (a hlevně bez patosu!) vytváří výjev ze střetnutí církve s "pohany", života se smrtí a vlastně i vychytralosti se slepou blbostí. Ideově velmi podobné Agoře, která ve mě vyvolala více emocí, ale také byla více jednostranně vyprávěna. Na Black Death je zajímavá kromě příběhu i vizuální stránka a také hodnověrné prostředí... ()

Terva

Léta páně 1348, pach mrtvých visí ve vzduchu jako jed. Tonoucí ( mor ) se stébla chytá a Démon je Boží lék. Jedna vesnice, jeden Bůh, ale kde je Ďábel ? CITÁT - Jdeme do Pekla a Bůh je s náma. Ponuré a temné rozhovory a dlouhá cesta za vírou a pravdou. Scéna " Odvolání " je hustá a plná bolesti - cejtil jsem to. Je zajímavé to nedělení příběhu, tam kde jeden končí automaticky druhý začíná. Osmund ( Eddie Redmayne ) by vám mohl vyprávět. Toto je podařený scénář, dobrá režie a parádní kamera. ()

moviesfan

Kdyby měl film lepší děj, byl více výpravnější, tak bych neměl tolik výtek. Pocit "televizního" filmu převládal po celou délku. Sice proti tomu nic nemám, jen celek mohl být lepší. Bitky byly však drsné. ()

JohnCZ

Na první pohled nenápadná, ale o to lepší atmosférická pecka. Black Death přineslo atraktivní pohrávání si s historií v hodně depresivních, ale přesto nádherných kulisách temného středověku podbarveného skvělou hudbou. Označení horor je ale úplně mimo. Hodně jsem se těšil na Seana Beana, který se vrátil do své klasické role neohroženého bojovníka a jako by Boromirovi z oka vypadl. ()

m.krudenc

Že může mít takový špinavý, krvavý a syrový film přímo úžasnou myšlenku a pointu? Ano, může. Největším nepřítelem není Ďábel, ani ta černá smrt, ale pověrčivost a fanatismus. Náboženský fanatismus, který ve jménu boží lásky chce všechny obrátit na cestu pravou nebo je nemilosrdně potrestat. Musím říct, mě film uchvátil jak obsahem, tak zpracováním. ()

Revanx

Príjemná nízkorozpočtovka, ktorá v druhej polovici stráca dych. Napriek tomu stojí za pozretie, aj vďaka skvelému Seanovi Beanovi a tej správnej depresívnej atmosfére . ()

liquido26

Rozhodně příjemné překvapení. Příběh zabalený do správně drsné středověké atmosféry, lehce šmrncnutý hororem a především skvěle natočený. Zezačátku jsem z toho cítil lehkou, i když asi nezáměrnou, inspiraci snímkem Poslední údolí (mor, čarodějnice, netknutá vesnice, do které přichází skupinka vojáků dělat neplechu, střet dvou vyznání - v tomto případě křesťanství a pohanství atd.). Potom, když film nabral hororovější ráz, tyto asociace mě okamžitě opustili a maličko jsem si vzpomněl na Wicker Mana. Tím v žádném případě nechci říct, že by to byla nějaká vykrádačka. ___ Téma pohanství vs. křesťanství, respektive fanatické pohanství vs. fanatické křesťanství, je zde hodně dobře ztvárněno a podobně jako v tom Posledním údolí (tam zase bylo katolictví x protestantství) nabízí různé podněty k zamyšlení, i když zdaleka ne v takové míře. __ Kromě již zmiňované atmosféry jsou hlavní devizou filmu skvělí představitelé hlavních rolí - pohanská kněžka a léčitelka v podání Carice Van Houten a biskupský vyslanec a náboženský fanatik Ulrik, kterého si zahrál Sean Bean, jenž si tak vlastně skoro zopakoval svou roli z Pána prstenů :-)) ()

Hoyt

Skvělý historický film, který až hnusně pravdivě popisuje jedno z nejhorších období středověku. Líbilo se mi, že tam vlastně nejsou žádné kladné postavy a každý má z části pravdu. Ve filmu excelují Sean Bean a Carice van Houten. ()

corpsy

Námetovo podobné snímky SOLOMON KANE a SEASON OF THE WITCH síce neboli žiadne kinematografické excelentnosti, ale mali aspoň o dosť zábavnejší a efektnejší príbeh a obsahovali jednoznačnosť a nie iba náznaky. Teda všetko, čo BLACK DEATH nemá. Drsné, to áno, ale s minimom pútavosti. ()

ConanVJ

Temná historická podívaná s působivou atmosférou. Mě tento film bavil a konec mě i dost překvapil. Soundtrack se taky povedl. 80% :) ()

Kryton

V začátku to chce zmínit, že film rozhodně neměl velký rozpočet i tak je tento film daleko lepší ve všech ohledech oproti mírně příbuznému Season of Witch s Perlmanem a Cagem. Tým žoldáků se má vydat spolu s mnichem na výpravu za čarodějnicí/necromantem, kde pak konec nevěští nic dobrého. Místy brutální (sekání hlav, trhání rukou), špinavé a rozhodně né optimistické. Středověk jak se patří a sluší na evropské poměry. ()

ledzepfan

On to vlastně není úplně špatný film-ale má v sobě pár věcí,které mu prostě nesluší(rádoycool hrubozrná kamera,dost děsní hercí(teda až na tu ženskou) a dost jednoduchý příběh)-navíc celý film zbaběle těží jen z té ústřední myšlenky, která zaručeně vytáčí každého trochu rozumného člověka...No a za to,že -cca poslední třetinu- film všechen svůj střelný prach a potenciál střílí tak něják na prázdno a mimo rytmus, musím hodnotit jako naprostý průměr=nenadchne,neurazí,chvilkama zaujme ale nezůstane v paměti.... ()

Středověk, mor, černá magie, zombíci

Středověk, mor, černá magie, zombíci

06.02.2008

Brrr! Už tahle kombinace zní nepříjemně, takže od britského gotického hororu Black Death neočekávejte žádnou vesnickou selanku. Jsme v Anglii během první vlny černé smrti, tedy epidemie moru. Jakoby… (více)