Harry Potter a Relikvie smrti - část 2

• Velká Británie Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2 (více)
Dobrodružný / Drama / Rodinný / Fantasy

Scénář:

Steve Kloves

Kamera:

Eduardo Serra

Daniel Radcliffe, Emma Watson, Rupert Grint, Helena Bonham Carter, Bonnie Wright, Maggie Smith, Evanna Lynch, Robbie Coltrane, Alan Rickman (více)

Potterovská fantasy sága se uzavírá, tímto dílem nelítostný zápas dobra se zlem vrcholí. Trojice věrných kamarádů - Harry, Hermiona a Ron - plní úkol, který po zásahu smrtící kletbou nemohl splnit moudrý Albus Brumbál. Na trojlístek hrdinů číhají nebezpečné nástrahy na každém kroku, ale ani v nucených úkrytech neztrácejí podporu oddaných přátel. Vypátrání a zničení viteálů je jedinou zárukou jejich vítězství. Harryho čeká rozhodující bitva s lordem Voldemortem, která rozhodne o osudu čarodějnického světa a školy v Bradavicích. (TV Nova)

Beer Ceps

SEM TAM NĚJAKÝ SPOILER!!! S velkým zpozděním jsem konečně měl tu čest vidět poslední dobrodružství našeho čtyřokého hrdiny s frakturou čelní stěny. Bohužel, mé očekávání se vyplnilo. Osmkrát vyvrhnuté Chardonnay bude chutnat již po čtvrtém pozření, jako žalůdeční kaše, i když z počátku šlo o skvělé víno. Zvýšením násilí a nadávek se jen potvrzuje o beznadějnou snahu vnést do už tak opakovaného děje nějakou originalitu. Sem tam se mihne nějaký přiblblý fór, vyznání lásky, srdcervoucí proslovy, ochutnání hlavy a jedno velké poselství o lásce ke konci, které bychom nalezli v sentimentální příručce pro režiséry, kteří už neví jak vařit z vody. Přitom pohled na destrukci Bradavic ve mě vzbuzoval krásný pocit zlomyslné radosti, škoda. Král je mrtev, ať žije král, se nekoná. ()

Norfice

Stylové zakončení celé ságy Harryho Pottera. V porovnání s první částí "Relikvie smrti" je tohle 100 a 1. Velmi povedený hudební doprovod a vizuální efekty. Jednoznačně 5*****. ()

Vercinix

Původně jsem zde komentář neměl a na obzoru pod červánky hodnocení se blyštěly pouze tři hvěždičky. Nicméně přišel jeden neskonale dlouhý (a přece tak krátký) den, kdy jsem shlédl celého Harryho v kuse a cítím se být povinnován kousi filmovou ctí, jež mi velí, abych se Harrymu omluvil. Bezprostředně po jízdě je to na pět naprosto jasných :) PS poznámka pro rýpaly: (takže pro tu část mě, co na mě nadává, když si myslí, že jsem něco pořádně nedovysvětlil :-D) : je to sice komentář k celé sérii, ale hodnocení upravuji u posledního dílu (tj. jedné samostatné části z osmi) po zvážení kontextu ve kterém se vyskytoval (aneb séri(ál)ová metafilmika :-D) ()

manonfire

Jako nečtenář předlohy (v tomto případě hrdý) jsem se před finále maličko hřál myšlenkou, že by Harry skutečně zemřel, podmiňujíce tak jedinou možnou cestu ke zničení toho, jehož jméno se neříká. Ne, že by mi byl hoch nějak extrémně nesympatický, ale smutné konce mám ve filmech zkrátka a dobře moc rád, zvláště ukončují-li takovouto ságu. Tušil jsem sice, že to nedopadne, protože k pohádce dobrý konec patří a také mají prostě blockbustery svá pravidla, aby ovečky odcházely z kin veselé a usměvavé. Bohužel se obavy vyplnily a Harry přežil, dokonce si v rámci happyendu vzal za manželku ošklivou zrzku, zatímco její bratr, ošklivý zrzek Ron si vzal tu zrzečku krásnou, jejíž dokonalost hyzdí(hýždí) jen a pouze její nevkus pro nabíječe. Vyvoleným se tak stal ten povětšinou Vyvalený (Ron). Pokud bych měl zhodnotiti celou sérii, pak OK, příběh malého kouzelníka a spol. mě dokázal zabavit, a byť se určitě nestanu jeho skutečným obdivovatelem(Jsem holt generace Nekonečného příběhu) tak narozdíl od debilit typu Star wars či Pána Prstenu, mu jeho fantasy příslušnost, dokáži tolerovat, leckdy i ocenit. Ona totiž fantasy apriori pro děti je v pořádku, ovšem fantasy pro dospělé je spolu s komixovkami, řekl bych, morem kinematografie a devastátorem mozku diváka, byť, co si budeme povídat, zejména takového, který podobnou "tvorbu" vyhledává a preferuje na úkor dospělejších témat, takže toliko škody vlastně způsobiti nemůže. Pokud jde o herce, obsazena byla postupně veškerá britsko-irská elita, takže vynechám porovnávání schopností a vyzdvihnu ty, jenž byli pro své role vybráni velmi šťastně typologicky a postava jim parádně sedla: Krom půvabného štěku milovaného Kennetha Branagha, to byl Alan Rickman, Helena Bonham Carter, Brendan Gleeson, a zejména pak výstavní svině Imelda Staunton a brilantně přesná zvláštnost Evanna Lynch. 60% ()

zsn

Slabší než předchozí díl. A plno slz na konci. Brečela jsem tedy u smrti Siriuse, Brumbála a při scéně o 19 let později. Pak jsem brečela až při reálné smrti Olevandra, tedy Johna Hurta z Vetřelce... No, mohlo to pokračovat jako nikdy nekončící sága dále a dále, klidně novou generací. Fantastická zvířata se Harrymu totiž nikdy nevyrovnaj, jsou příliš "zamerikanizovaná". Nicméně Harry je pořád výdělečný nespočtem sběratelskýxh předmětů, které se pořád inovují a stojí tolik, jako na počátku celé éry. Totéž platí pro filmová londýnská studia s novou expozicí. Pokud chcete zažít Bradavice na vlastní kůži, ač jen na den, žel nikoliv na celý semestr, pak doporučuji alespoň tuto satisfakci. A dále - kdo z nás obyčejných smrtelníků nemá foto na nástupišti 9 3/4, ten jako by nebyl... fanoušek Harryho Pottera. ()

fiLLthe3DD

Čekal jsem víc, napoprvé mě snímek dost zklamal, s každým dalším zhlédnutím to však bylo lepší a lepší... Z Harryho jsem však bohužel vyrostl. Chválím herecké výkony, výpravu a efekty, rovněž i některé scény se povedly, ale čekal jsem víc... ()

Fox85

Tak a už to mám za sebou, konečně poslední díl. A byť jsem všechny hodnotil stejně, tenhle asi patří mezi ty nejlepší ()

h0n24 odpad!

Kontrast první části - prakticky nonstop akční. Temné scenérie již známého dokreslují už tak dost vyhypovanou atmosféru. Hořící hřiště famfrpálu. Vybuchující most. Úchvatné. ░ Zaujalo: Snapeovy vzpomínky ░ Dojem pokazilo: křičící Grey Lady (Helen Ravenclaw) okopírovaná z Pána Prstenů (eg řvoucí Galadriel na Froda), setkání s Dumbledore v Harryho mysli na nádraží (déjà vu Matrixu) ()

Lenka_J

Velkolepé finále, nádherné ukončení desetiletého putování spolu s hlavními hrdiny. Je skutečně málo věcí, které bych u tohoto dílu vytkla, když jsem před dvěmi lety četla knížku, tak jsem si to takhle nějak představovala, že by to mohlo vypadat a taky že jo. Jako všechny Potterovské filmy a knížky mají pro mě nepopsatelnou atmosféru, dnes u filmu jsem ji cítila několikanásobně. Můžu jen konstatovat s nostalgickým povzdechnutím, že jsem naprosto spokojená a šťastná, že to pan Yates a především J. K. Rowling dokázala takhle bravurně zakončit. ()

Mr.Nigga

Příjemné zakončení ságy, která začala jako zábava pro děti a postupně se vyvinula v temné dobrodružství. Velice dobré efekty a hudba, sem tam vtipná scéna a přestože se film nedrží otrocky knižní předlohy, změny jsou minimální a nerušivé. Emociálně trochu sušší, než předchozí díly a vykreslení vztahů mezi postavami na konci byla pro mě nedostatečné a šlo ruku v ruce s nedovyprávěnými klíčovými elementy příběhu, které v knize jsou. Jedná se však pouze o maličkosti, které nijak neubírají ze zažitku z filmu. Co ze zážitku ubírá je stupidní 3D, které zvlášť u rychlých a tmavých scén prostě nefunguje, český dabing a nevychovaní návětěvníci kin - to je ale úplně jiný příběh... ()

ondra.kymla

Podle mně, nejlepší Harry Potter. Samozřejmě, s knižní podobou to občas nemělo nic společného, ale i tak to byl rozhodně zdařilí kousek. Nádherné zpracování bylo hlavně u scén v Gringotové bance a "o 19 let později". To byli opravdu perly. Občas to mělo dokonce umělecké záběry, hlavně ve chvíli kdy Harry umřel a povídal si s Brumbálem a oba byli zabírány skoro z "leteckého" pohledu. Nejvíce se podle mně za celou tu dobu změnil Nevil, a to v tomto díle dokazuje, že už není ten ufňukaný moula, ale že je to kluk, který neváhá useknout Nagini hlavu a který miluje Lenku. Dále jsme mohli vidět snad všechny profesory, kupříkladu madam "Preetovou" - (Nevím, jak se to píše) - , kterou jsem kupříkladu v minulém díle snad ani nezaznamenal. Opravdu nechutná scéna ovšem byla, kdy se č***k Voldemort prochází v kalužích krve z nebohých skřetů, které předtím zabil. Ale pokud si myslíte, že to bude temný díl, a že se v něm neobjevili žádné vtipné scénky, tak to jste na omylu, kupříkladu jsem se válel smíchy, když jsem viděl Rona po 19 letech. Jinak ve filmu bylo i pár vtipů, především ze strany Rona, a jeho vtipných výrazů. Myslím že David Yates a jeho tým, udělal opravdu skvělou práci a to vše doprovází hudba od Alexandera Desplata. Rozhodně na něj musíte jít do kina, protože jinak si to moc neužijete, hold velké stříbrné plátno je něco jiného než obrazovka počítače. ()

marrjaana

Po předchozím díle jsem čekala možná něco o trochu lepšího, dávám lepší čtyřku, do těch pěti tomu něco chybí ()

FIBO

Bez nadsázky absolutní a nejmonumentálnější epické vyvrcholení Potter fenoménu. Fanoušci jak literárních tak filmových předloh zažijí doslova "sklizeň" a zúročení všeho, co si doposud zamilovali. Jako divák a zároveň fanoušek literární předlohy jsem si znovu zažil pocit, který jsem získal při postupném čtení závěrečné části posledního dílu - pocit neopakovatelný a těžko popisující, který však, pokud si divák odnese z kina, se opakuje jen málokrát za život. Byly zde takové 3-4 momenty, které mě opravdu dojaly. Mezi dva patří "stavba" magického štítu na hradem a vyvolání "ochránců" Bradavic a druhá epilog, u kterého jsem prakticky nezamýšlel, že bude filmově ztvárněný. Jak celý film, tak i závěrečná pasáž, mě doslova a do písmene rozbily. Film, holt dokáže s člověkem někdy dělat divy a tady se jim to povedlo, opravdu povedlo. Kruh se uzavřel. ()

kisha

Nad očekávání. Harry, Ron a Hermiona opět hází jeden vyděšeně-odhodlaný pohled za druhým a utíkají před ohýnky, smrtijedy a kletbami, zatímco v pozadí hraje nesmrtelná hudební linka, ovšem na rozdíl od předchozích nejméně dvou dílů je tu hlavním tématem boj Harryho armády proti Voldemortově sebrance, nikoliv bouřící se hormony bradavického studenstva. Emočně to pravda není příliš vypjaté, někteří z mých oblíbenců skonali jen tak, aby se neřeklo, a některé postavy (H.B.Carter, M.Smith..) by si rozhodně zasloužily více prostoru, ale s mhouřením očí se nebojím dát poslednímu dílu plný počet hvězd. A vysmívané poslední minuty mě nijak výrazně neurazily. ()

fruitbueno

Poslední Harryho biják je nejakčnější, proti minulému je doslova narvaný akcí a zběsilostmi (Gringottovi, útok na Bradavice - super), ale na to, jak silnou měl předlohu je zároveň emočně sakra vedle. Čekala jsem, že se mi do paměti a podvědomí dostanou silné scény (nebudu zastírat, že hlavně Snapeův příběh), ale místo toho velké nic. Škoda, jsem fakt zklamaná. Mít dořešenou tuhle "citovou" rovinu, mohl to být díl, který by směle konkuroval třetímu. Tleskám ale opět Desplatově hudebnímu podmazu, paráda. A tleskám ostravskému multikinu za posílení programu o titulkované verze:-) ()

Reanimated

Jednoznačné zklamání. A to na všech frontách. Chybí solidní akce (kam se poděly nápady a režijní fígle typu kinetické honičky v lesích z první části?) a důrazné nejsou ani emoce (předchozí úsek na ně úspěšně tlačil hned od prvních minut v oné "zapomínací sekvenci"). Druhá část je prostě jen nutným telegrafickým přehledem věcí, s kterými se hlavní trio musí vypořádat, než se dostanou do fáze "and they lived happily ever after". Což nám na konci tvůrci narvou se vši cukrkandlovou trapností. Tak přesně totiž vypadal finalní nájezd, kde Harry stojí vedle Hermiony. Jakoby tím skoro účetní WB říkali - zaptlaťte dost a do roka máte neoficiální sequel, kde si to Hermiona rozmyslí... Jo a 3D je totálně na houby. A dabing mi přišel oproti první části chladný a otravný. Jo a za našimi místy seděl otravný fracek, který poskytoval ději "fundovaný" komentář. To sem sice tolik nepatří, ale pravdou je, že jsem jako nečtenář v ději poprvé tápal. ()

Dromed

Jako samotný film 4 hvězdy. Harry Potter jako celek bez přemýšlení pět. Tohle není jen literární a filmový fenomén. Harry je POP fenomén celé jedné dekády, jedné generace. Gratuluji a zároveň děkuji Joanne Rowlingová. To co byl pro 19. století Andersen, a pro 20. století Tolkien je pro století 21 Rowlingová. ()

Germanotta

Nedávno som bola v kine, priznám sa že 3D ma trošku sklamalo, určite by som to viac prepracovala ked už to má byť posledná časť najúspešňejšej ságy. Musím povedať že taká atmosféra aká bola v kine pri tomto filme som už dlho nezažila, väčšina ľudí ani nedýchala ked sa odohrávala vojna medzi Voldemortovými prívržencami a študentmi Rockfortu, ešte doteraz mi ostal ten skvelý pocit z dobre ukončeného filmu. Trošku som sa bála ako režísér spraví z 20. ročných hercov 36. ročných a samozrejme ani v tomto smere som nebola sklamaná, teraz môžme všetci ľutovať že táto skvelý sága po 10 rokoch skončila. ()

widla

Achjo.... Hodně jsem přemýšlela nad tím, kolik hvězdiček dám a co tady vlastně napíšu... No a upřímně? Pořád v tom nemám jasno. Ano, skončila jedna éra. Ano, byl to epický konec. A ano, byl relativně dojemný. Ale čekala jsem, že po závěrečných titulcích budu sedět jako přikovaná k sedačce a v duchu si říkat něco ve smyslu "Bože.. to bylo dokonalé. Co já teď budu dělat?" .. No nestalo se. Ještě dlouho po odchodu z kina jsem měla rozporuplné dojmy, Film jako takový byl skvělý. Vlastně to byl uskutečněný sen každého filmového fanouška - máte celý 2 hodinový film jenom na vyvrcholení a finále! To je přece skvělé. A když bych se držela jenom toho, tak bych dala 5 hvězd bez váhání. Ale jsem zarytý fanda knih (ať si kdo chce říká co chce, Harry Potter se mnou vyrostl a já se za to nestydím!!) a jako takovému byl pro mě film zklamáním. Připadal mi neukončený... Prostě jsem čekala konec jako v knize, kde jsem místy ani nedýchala jak jsem byla napjatá (finální scéna z Velké síně). Ale konečná a velká vysvětlující a zároveň epická scéna se ve filmu nekonala. Takže jako knižní fanoušek cítím veliké zklamání... No ale tahle stránka je přece jenom o filmech, že? Souhlasím se všeobecným názorem, že obě části dohromady dávají celek. První se s druhou stává lepší a naopak. Herecké výkony jsou vynikající, až na Radcliffa, o kterém se to ví už dýl. Efekty jsou dechberoucí (film jsem viděla 2D a stejně jsou). Hudba - skvělá!!! No takže kolem a kolem - 5.hvězdička není, protože skalní fanda ve mě mi ji nedovolí dát... Každopádně se jedná o docela důstojné zakončení celé jedné epochy :) ()

Čeká Hollywood historické spojení dvou studií?

Čeká Hollywood historické spojení dvou studií?

22.12.2023

07.08.2023

Marvel čelí rekordnímu propadu

Marvel čelí rekordnímu propadu

26.02.2023

Před týdnem jsme se ptali, jestli je Marvel imunní vůči kritice, když třetí Ant-Man přes špatné recenze za první víkend vydělal přes 225 milionů dolarů, na poměry hmyzího superhrdiny skvělý výsledek.… (více)