Harry Potter a Relikvie smrti - část 2

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

Harry Potter a Dary smrti - 2.

Dobrodružný / Drama / Rodinný / Fantasy

Velká Británie / USA, 2011, 125 min

• Bluntman

Předchozí díly pod režijním vedením Davida Yatese přestaly být zajímavé z estetického hlediska a nabývaly na pozoruhodnosti svým zaměřením se pouze na - nesmírně početnou, nutno poznamenat - fanouškovskou skupinu. Narativní doťuknutí celé ságy už ale nestojí za pozornost ani z tohoto hlediska, protože se od fanouškovského diskurzu upustilo, a začíná být hodno zájmu až díky kritickým ohlasům, na nichž se výrazně podepsal hype "epického zakončení vyprávění pro celou jednu generaci". Zatímco první část posledního dílu by se s trochou nucené snahy dala obhájit jako odvážný narativní experiment, "dvojka" selhává jako samostatné vyprávění, jako završení příběhu kouzelníka s jizvou na čele i jako adaptace. Syndrom druhých polovin se zde projevuje velkou měrou, protože film nemá začátek, prostředek i konec a přechody mezi jednotlivými akty jsou až příliš nucené a neobratné. Nevadilo by to, kdyby daný přístup byl opodstatnitelný v rámci série, ale na místo strukturování vyprávění do větších celků mají sekvence podobu uzavřených adventurních úkolů s jasnými deadliney. Na předchozí díly se odkazuje jenom situováním na konkrétní místa a užitím stejných záběrů ve flashbacích. Je ode mě jako nečtenáře posledních dvou knih odvážné tvrdit, že ve výsledku nejde ani o dobrou adaptaci, ale pokud kvůli neukázáním scén úmrtí kladných postav postrádají činy přeživších během bitvy motivické opodstatnění a nezmínily se věci, které se zde najednou objeví a zužitkovávají, nemůže jít o ukázku dobrého převodu textu z jednoho média do druhého. A i ten vyzdvihovaný styl, který se vyznačuje netradičními úhly záběrů (rakurzy), decentralizovanou kompozicí a "nahrazení" konvenčního snímání dialogových scén (záběr/protizáběr) obkroužením postav v prostoru, se stalo v posledních letech v rámci blockbusterové kinematografie normou (viz batmanovská sága od jinak hodně stylisticky konzervativního Nolana, oproti němu formální progresivnost Abramse). Je dobře, že Harry skončil, protože až na výjimky z pravidla představoval zpátečnického představitele blockbusterové kinematografie, přizpůsobujícího se tak leda moderním trendům (opravdu je poznat, která akce má narativní opostatnění a která slouží jen jako atrakce kvůli 3D).(20.7.2011)

Je trochu úlet přeskočit pár dílů a pustit si rovnou ten poslední. Ale zas sem slyšel, že stojí za hovno, tak proč se zdržovat? Docela mě pobavil vztah zrzka s Hermionou. Prý jí bylo za těžko se s ním vocucávat, tak jsem si představoval jak jí u toho polibku při natáčení asi bylo:) Pro mě je, svou propracovaností, nejlepším dílem série Vězeň z Azkabanu.Ten zbytek potom už je jen ždímání dalších prachů z fandů.(13.3.2012)

Epický look se rozhodně neudělá tím, že nechám kroužit kameru okolo debatujících postav, které se vysvlékají z mokrých hadrů u skotského jezera a k tomu hraje hrozivě dramatická hudba ... Ale pokusit se vo to možem, to jako jo, jen se pak nemůžeme divit, že z očekávaného tornáda emocí a velkolepého souboje doba a zla nám zůstane snůška přehrávajících adolescentů a odbyté vyvrcholení. (dvě nedávám jen proto, že jsem to slíbil Remdě :((14.7.2011)

Vyvrcholení celé série je tu. Jen jeden může přežít. Svižné scény nepouští oko z plátna a 2 hodiny utečou jako nic. Část jedna byla spíš čekání na bouři než nějaké velkolepé dílo, zato druhá část je o něčem úplně jiném. Celkem úsměvný je konec, po vyvrcholení celého dějství, kde jsou ukázáni všichni z hlavních hrdinů jak vypadají po 20 letech. Jen doufám, že je to definitivní konec a pokračování by byla urážka celé dobře udělané série. ( Hodnocení: 9/10 )(21.4.2012)

Rozhodně je to téměř o hvězdičku lepší než první část (ale hodnotím stejně, protože ty 4* si to prostě nezaslouží). Ano, máme tu závěr velkolepé ságy o Harrym Potterovi, na mrk se uvidíme se spoustou starých známých, jenomže... všichni mají štěk, nic není pořádné, opravdové a hudba taky nebyla nic extra - slečna nevýrazná (zrovna tady, když to má být tak epic!). Na to, že to mělo 130 minut, mi film uběhnul velmi rychle - plus. Bohužel spousta scén vyzněla tak nějak divně, na prázdno, byly zde nelogičnosti (viz pořadí Hermiona - had - Ron, v dalším záběru had - Hermiona a Ron; jak se ta Hermoška kolem toho hada dostala je mi záhadou...), i scéna, při které mi ukápla slza, celé to dějství bylo tak nehorázně přerušeno, že jsem si nemohla ani pořádně užít ten pocit lítosti, žalu... škoda. A pak boj s Voldym. Vždyť to bylo až směšné; i ta jeho smrt - to jsme se opět vrátili do jedničky? Přes dílčí nedotaženosti k mé nespokojenosti to byl vcelku fajn film, ale do kina bych na něj jít nemusela (byla jsem), stačilo to DVD. Na to, jak jsem očekávala, že film bude mít grády, vyzněl do ztracena. Lepší 3*, ať nežeru. Btw. Jsem fanoušek ságy, ale nechce se mi na to koukat obdivnýma očima plnýma sentimentu.(9.9.2011)

• - Spoiler: V závěrečné scéně, kdy se Harryho (Daniel Radcliffe) děti loučí se svými rodiči, už Harry nemá na čele jizvu. Podle knihy mu přitom nezmizí. (Snilek1379)

• - Spoiler: Ve filmu je pár pozměněných záběrů, jak tvůrci říkají, kvůli emocionálnějšímu zážitku. Například Snape měl být podle knižní předlohy zabit v Chroptící chýši, ale tvůrcům se loděnice zdála lepší. Také smrt Bellatrix a Voldemorta byla v knižní předloze jiná a Harry v knize na konci knihy nezlomil bezovou hůlku, ale opravil si s ní vlastní. (Elbarto08)

• - Ve scéně, kdy Snape (Alan Rickman) po boji s profesorkou McGonagallovou (Maggie Smith) utíká a po Bradavicích se rozléhá Voldemortův (Ralph Fiennes) hlas, můžeme si všimnout, že Harry (Daniel Radcliffe) má na sobě obyčejný kabát. V jednom z dalších záběrů na sobě má však Nebelvírský hábit. (spiderakhero)