Harry Potter a Relikvie smrti - část 2

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

Harry Potter a Dary smrti - 2.

Dobrodružný / Drama / Rodinný / Fantasy

Velká Británie / USA, 2011, 125 min

A já si těch pět hvězd dovolím dát. Byl jsem s tím nakonec po těch dlouhých deseti letech víceméně spokojený. Trvalo to, prošel jsem si během tím samotným mládím, stárnul jsem s herci, prožíval osobní zážitky a prožitky, štěstí i trápení. Jakmile se ale na scéně objevil nový díl Harryho Pottera, neváhal jsem, a okamžitě za ním běžel za mým kamarádem, kinem. Ten mi vše připravil, stačilo se usadit. Knihy jsem během filmů četl dřív, takže jsem už věděl, co mě bude každý film čekat. Už jsem byl atk zblblej, že mi postavy při čtení v hlavě mluvili stejně, jako jsou nadabovaní u nás a já jsem tím vším jednou za čas prostě žil. Stejně tak jsem ožil, když Harry nedávno dorazil do kin...naposled. Po shlédnutí jsem si ihned uvědomil, že nekončí jenom samotný film, ale také končí kus mého mládí, na které bych mohl nadávat, ale také se k němu vracet. Když se budu vracet, jedna z těch skutečností bude kvůli Potterovi. Je to tak, každá generace má něco a ani ta naše nebyla ochuzena. Co se týče filmu...zkazit se to nemohlo. Kdyby se to, i čirou náhodou, přecijen zkazilo, asi by tvůrcům utrhli koule a nacpali je mozkomorům pod kabát. Tvůrci si to ale nemohli dovolit. Proto jsem očekával obrovskou bitvu a tu jsem taky dostal. Nepřátel bylo kvantum a bylo to epický jako blázen. Humor nechyběl, Ron tradičně moc nemluvil a když už jo, tak to byla jasná hláška, každý v tom příběhu měl svůj řád a tak by to v dobré knize také mělo být. Teď už jenom přemýšlím, na co se do budoucna těšit dál. Moc toho od minulosti není. Nejdřív Hvězdné války a poté Harry Potter s Pánem Prstenů. Všecko už je zakončeno a pochybuju, že se v dosavadním životě setkám s něčím, co bude mít dílů víc a dokáže mě zaujmout jako právě Harry Potter. Nebudu na to mít jak dětství, čas, tak ani myšlenky. Nicméně teď si to ještě užívám. Harry Potter pořád doznívá...asi si půjdu od znova přečíst knížky a zavzpomínat. Teď už s kompletním dabingem v mé hlavě a imaginárním světem Bradavic, který už si nemusím představovat, stačí jen zavzpomínat.(15.7.2011)

Keby som to nevidel v 3D, tak by som dal tých hviezd 5... bolo vidieť, že to bolo do 3D len konvertované a príliš veľa záberov bolo rozmazaných - tvorcovia vám vyslovene prikazujú kam sa máte pozerať. Ak je v zábere Harry, za ním Ron a vzadu stojí Hermiona, tak ostro vidíte len ak sa pozeráte na Harryho. Ak sa chcete pozerať na Hermionu, tak smola, pretože tú budete vidieť tak dvojmo, že bude mať 2 hlavy :D Tiež mi vadili lacné, klišé dialógy a ešte lacnejší záver, ktorý však vyčítam autorke knihy, nie tvorcom filmu. Napriek tomu sa pridávam k názoru, že ide o najlepšiu, najepickejšiu Potterovku, ktorú sa určite oplatí vidieť. Ak sa však chystáte do kina, tak choďte na 2D verziu ;)(4.8.2011)

Film zhlédnut v 3D (s dabingem) na půlnoční premiéře. To, na co se fanoušci Harryho Pottera těšili a odpůrci možná ještě víc, je zde. Poslední díl potterovské série. A musím říct, že na to, jak epické byly trailery, jsem čekal ještě o kousek více. Byli jsme na tom se sestrou a oba jsme se shodli, že to je sice super díl a taky povedený konec, ale že tam něco málo chybělo. Na filmu jsem byl v 3D, na které jsem slyšel smíšené reakce - jedni ho zavrhovali (hlavně zde) někteří naopak říkali, že stojí za to (pár komentářů na IMDb). Mně 3D překvapilo - v některých scénách bylo použito v rámci vypravování, stejně jako u Avatara (některé kamerové nájezdy) a asi třikrát nebo čtyřikrát na vás něco vyskočilo z plátna (např. drak). Na druhou stranu šlo hodně poznat, že film byl do 3D konvertován, protože v některých scénách byl obraz dost rozmazaný a v některých jsem zase viděl dvojmo, což mi "trochu" vadilo. K příběhu - ty důležité části, které jsem si pamatoval z knihy, tam byly a plus mínus tak, jak jsem si je představoval (ale např. bitvu o Bradavice jsem si představoval ještě trochu epičtější, delší, lepší). Vše bylo vysvětleno (pro ty, co knihu nečetli) a ten závěrečný epilog (který mi pokazil zážitek ze skvělé knížky, kterou jsem přečetl prakticky za jediný den) zde udělali tak, že mi to ani nevadilo. Co říci na samotný závěr? Poslední díl této ságy, která mladším generacím ukázala, na co jsou takové ty hranaté věci, které mají jejich rodiče v poličkách, se povedl, ale přesto bych byl opatrný s řečmi typu "nejlepší z potterovské série". Protože (teď vystoupím z davu) - První část se mi líbila tak, že jsem neváhal s plným počtem a tady jsem po skončení dlouho přemýšlel mezi 80 - 90 %. Protože jak už jsem zmínil na začátku, navzdory všemu, co dobrého můžu říct o tomto filmu, NĚCO tomu chybělo. Nakonec jsem se rozhodl pro těch 90 %, protože z kina jsem odcházel hodně spokojený a maličko zklamaný. A když jsem pak o tom přemýšlel, tak mi to za to, že jsem se domů dostal chvíli před pátou ranní, opravdu stálo.(14.7.2011)

Takhle se to má dělat. Během krize v rámci zvyšování cílů z jednoho filmu uděláte dva, najměte vopičáka, který za režírování nebude moc chtít a zamluvíte si finančně nenákladné lokace v pořadí: jeskyně, les, modré pozadí, pole. Pak už jenom nakukáte zhruba třístovce komparzistů, že tady všechno končí a přepisují se dějiny, pustíte jim Návrat krále („Takhle nějak musíte po tom poli zdrhat. Akorát vás bude míň.“) a vyrýžujete nejlepší víkend historie box office. Bez legrace, ta snaha ušetřit z toho bijáku čpí víc, než bych u takovýhle ságy čekal. Místo fatálních líbaček, ďábelsky rozlomených hůlek a stěžejních umrtí, ze kterých se vám zamlží brýle je tu jenom popcornová rutina zabalená do hořekujích postav proplétajících se mezi vodními tryskami, padajícími kameny a poletujícími ohni. Ale co na tom? Prostor k restartu tu přece jenom je a celá tahle série dá na chvíli účetním zapomenout, co to jsou červená čísla.(27.7.2011)

It all ends. A končí to naozaj dôstojne, pričom divák, ktorý s Harrym Potterom čo to preskákal zákonite nemôže zostať chladným. I keď zostávam hlavne fanúšikom kníh, filmové adaptácie im hanbu nerobia a v niektorých momentoch ich aj prekonávajú. Za tých 10 rokov sa pritom zmenilo dosť a David Yates diel od dielu dokazoval, že jeho voľba bola správna. Platí to aj pri Relikviách smrti 2, to je ale hlavne zásluha knihy, ako finále a vyvrcholenie to funguje na jednotku, i tak sa ale nemôžem zbaviť dojmu, že ako jeden veľký film by to fungovalo ešte lepšie. Ani tak by zrejme nešlo o bezchybnú záležitosť, pretože to samotného finále dej plynie skôr cez jednotlivé momenty a nie úplne prirodzeným spôsobom. Vizuálne a herecky však prvotriedne a nostalgia pri epilógu je u čitateľov kníh zaručená tak či tak, pričom v konečnom dôsledku je práve to je to hlavné. Jedna sága jednej generácie definitívne skončila a nám neostáva nič iné, len na ňu spomínať.(18.7.2011)

• - Emma Watson si při zakončení ságy symbolicky ostříhala vlasy. (R´Hell)

• - Podle spisovatelky J. K. Rowling se bitva o Bradavice odehrála 2. května roku 1998. (cihlenka)

• - Filmové studio Warner Bros. darovalo J.K. Rowlingové jako dík za umožnění zfilmování její knižní série čtyřicet diamantových přívěšků. (Mafyn)