Harry Potter a Relikvie smrti - část 2

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

Harry Potter a Dary smrti - 2.

Dobrodružný / Drama / Rodinný / Fantasy

Velká Británie / USA, 2011, 125 min

Bavila jsem se víc než u předchozího dílu s pracovním názvem 'reklama na britské lesy'; za to ty tři hvězdy. To je ale asi tak začátek a konec kladné části mého komentáře, protože ono 'velkolepé finále' si v mnoha ohledech představuji naprosto jinak. Místo jakéhosi stupňovaného napětí tu máte akci, která neustále v průběhu filmu začíná a končí, místo inteligentních, byť možná lehce patetických promluv ze sebe postavy chrlí jen stokrát omleté fráze, místo emocionálně vypjatých úmrtí některých hrdinů se na konci 'jen mezi řečí' dozvíte, kdo vlastně zemřel. Spojte si to dohromady s milionem logických zádrhelů, kterými trpí již předloha (Pokud Harry slyší vitály, proč k němu nemluvil již deník nebo Brumbálův prsten? Pokud v bance Gringottových nefunguje magie, jak může Hermiona všechny zachránit vznášecím kouzlem?), desítku nevtipných hlášek a několik 'hollywoodských' scén (polibek uprostřed bitevní vřavy), které bych se styděla zařadit i do filmu béčkové kvality; a možná pochopíte, proč i tříhvězdičkové hodnocení je více než laskavé. První část Relikvie smrti měla pár slušných scén, celkově se v ní však nic nestalo a byla více než zdlouhavá. Druhý díl má více zápletek, díky kterým příběh pořád někam směřuje a vyvíjí se, jejich zvárnění mi ale kvalitou připomíná onen děsivý epilog s 'Albusem Severusem'.(14.7.2011)

Překvapivě se zdaleka nejedná o nejlepší díl série, i když závěrečná bitva o Bradavice nahrávala tomu, aby se Yates vyřádil v akčních sekvencích a množství mrtvol mohlo zase vytřískat slušné emoce z diváků. Bohužel nedošlo ani na jedno. Nejsilnější pasáži je tak zakončení Princova příběhu. Osobně vidím největší slabinu v pravidelném dávkování tentokrát absolutně nevhodného humoru, který je prostě v této fázi příběhu naprosto zbytečný. Harry Potter by jednou měl dostat vlastní seriál, kde by všechny postavy měly dostatek prostoru a dostalo by se i na všechny nápady, které Rowlingová do jeho světa vložila.(16.8.2015)

Těšila jsem se na epické finále a to jsem dostala. Jistě, drobné výhrady mám. Z řady scén se dalo vyždímat mnohem víc a mohly být emocionálně působivější, což se týká hlavně smrti některých postav. Jejich smrt mimo záběr je nejspíš úlitba v rámci přístupnosti dětskému publiku. Na druhou stranu se tvůrci tentokrát zcela vyvarovali zbytečných "teen" vycpávek a chrlí na nás jednu monumentální akční scénu za druhou a občas si v téhle temné podívané dovolí i povedený vtípek. Jediným opravdu velkým kazem na kráse je 3D. Vzhledem k tomu, že se většina děje odehrává ve tmě, není místy kvůli tmavým scénám skoro nic vidět. Stále si ale myslím, že sedmý díl se neměl dělit na dvě části. Byli bychom ušetřeni zbytečně natahované první části a mohli si užít finále v celé své kráse. S tím se ale nedá nic dělat, důležité je, že završení potterovské ságy dopadlo více než dobře a my, fanoušci knih, můžeme být spokojení. (90 %)(11.7.2011)

[imdb: 8.5/10] | me: Veľmi slušná bodka za celou sériou. Dobrá akcia s výbornými efektami a pružným dejom držiacim pozornosť až do samého záveru, ktorý ma (veľmi nečakane) kvalitne pobavil a uzavrel tak celú ságu v potterovsky rozprávkovom duchu. Na každý z "potterovských" filmov som sa pozeral ako filmový divák, pretože knihy som nečítal a práve preto (ani teraz) nemám špecifické výhrady k samotnému scenáru a deju. Film uzavrel to čo ostalo otvorené spôsobom, ktorý ladí k celej sérii a dôstojne sa rozlúčil z fanúšikmi. Moja spokojnosť.(22.7.2011)

Vyvrcholení celé série je tu. Jen jeden může přežít. Svižné scény nepouští oko z plátna a 2 hodiny utečou jako nic. Část jedna byla spíš čekání na bouři než nějaké velkolepé dílo, zato druhá část je o něčem úplně jiném. Celkem úsměvný je konec, po vyvrcholení celého dějství, kde jsou ukázáni všichni z hlavních hrdinů jak vypadají po 20 letech. Jen doufám, že je to definitivní konec a pokračování by byla urážka celé dobře udělané série. ( Hodnocení: 9/10 )(21.4.2012)

• - V závěrečné scéně, když se bojuje o hrad v Bradavicích, můžeme vidět, jak se Voldemort (Ralph Fiennes) spolu se svým hadem Naginim přemístí. Přemisťování na školních pozemcích Bradavic se ale nedá uskutečnit. (Mr.Hudson)

• - Spoiler: Spisovatelka J. K. Rowling prohlásila, že to bude postava Hagrida (Robbie Coltrane), která určitě přežije až do samého konce vyprávění. Rozhodla tak proto, protože již od začátku zamýšlela scénu, kde Hagrid nese mrtvého Harryho (Daniel Radcliffe) zpět do hradu po finální bitvě. Jak Hagrid Harryho do čarodějnického světa přivedl, tak ho také odvedl. (cihlenka)

• - Kým všade na svete Dary smrti 2. zažívali mimoriadny úspech, Čínania si museli na premiéru počkať. Dôvodom bol propagandistický film Začiatok veľkej obrody, ktorý čínske úrady nechali vyrobiť ako poctu k 90. výročiu založenia komunistickej strany. Zároveň si stanovili aj presnú sumu, ktorú musia zarobiť, aby povolili premietať poslednú potterovku. (Greenpeacak)