Harry Potter a Relikvie smrti - část 2

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

Harry Potter a Dary smrti - 2.

Dobrodružný / Drama / Rodinný / Fantasy

Velká Británie / USA, 2011, 125 min

David Yates

Předloha:

J. K. Rowling (kniha)

Steve Kloves

Eduardo Serra

Daniel Radcliffe, Emma Watson, Rupert Grint, Helena Bonham Carter, Bonnie Wright, Maggie Smith, Evanna Lynch, Robbie Coltrane, Alan Rickman, Geraldine Somerville, Natalia Tena, Kelly Macdonald, Tom Felton, Emma Thompson, Ralph Fiennes, Michael Gambon, Gary Oldman, Jason Isaacs, Domhnall Gleeson, John Hurt, Ciarán Hinds, David Thewlis, Clémence Poésy, Helen McCrory, Jim Broadbent, Julie Walters, James Phelps, Matthew Lewis, Oliver Phelps, Jessie Cave, Miriam Margolyes, Mark Williams, Adrian Rawlins, Nick Moran, Sean Biggerstaff, Warwick Davis, Katie Leung, Gemma Jones, Scarlett Hefner, Anna Shaffer, Isabella Laughland, Chris Rankin, Devon Murray, Louis Cordice, Josh Herdman, Ryan Turner, Alfred Enoch, Afshan Azad, Guy Henry, David Bradley, Georgina Leonidas, Freddie Stroma, Robbie Jarvis, Emil Hostina, George Harris, William Melling, Arthur Bowen, Daphne de Beistegui, Helena Barlow, Dave Legeno, Grace Meurisse Francis, Jamie Campbell Bower, Bertie Gilbert, Ralph Ineson, David Heyman, David Barron, Maxwell Laird, Valerie Dane, Jade Gordon, Jon Campling, Graham Duff, Ian Peck, Ninette Finch, Hebe Beardsall, Sha'ori Morris, Benn Northover, Jon Key, Joe Kallis, Craig Garner, Ashley McGuire, Marianne Chase

Mark Day

Scénografie:

Stuart Craig

Kostýmy:

Jany Temime

Rozhodně je to téměř o hvězdičku lepší než první část (ale hodnotím stejně, protože ty 4* si to prostě nezaslouží). Ano, máme tu závěr velkolepé ságy o Harrym Potterovi, na mrk se uvidíme se spoustou starých známých, jenomže... všichni mají štěk, nic není pořádné, opravdové a hudba taky nebyla nic extra - slečna nevýrazná (zrovna tady, když to má být tak epic!). Na to, že to mělo 130 minut, mi film uběhnul velmi rychle - plus. Bohužel spousta scén vyzněla tak nějak divně, na prázdno, byly zde nelogičnosti (viz pořadí Hermiona - had - Ron, v dalším záběru had - Hermiona a Ron; jak se ta Hermoška kolem toho hada dostala je mi záhadou...), i scéna, při které mi ukápla slza, celé to dějství bylo tak nehorázně přerušeno, že jsem si nemohla ani pořádně užít ten pocit lítosti, žalu... škoda. A pak boj s Voldym. Vždyť to bylo až směšné; i ta jeho smrt - to jsme se opět vrátili do jedničky? Přes dílčí nedotaženosti k mé nespokojenosti to byl vcelku fajn film, ale do kina bych na něj jít nemusela (byla jsem), stačilo to DVD. Na to, jak jsem očekávala, že film bude mít grády, vyzněl do ztracena. Lepší 3*, ať nežeru. Btw. Jsem fanoušek ságy, ale nechce se mi na to koukat obdivnýma očima plnýma sentimentu.(9.9.2011)

Bavila jsem se víc než u předchozího dílu s pracovním názvem 'reklama na britské lesy'; za to ty tři hvězdy. To je ale asi tak začátek a konec kladné části mého komentáře, protože ono 'velkolepé finále' si v mnoha ohledech představuji naprosto jinak. Místo jakéhosi stupňovaného napětí tu máte akci, která neustále v průběhu filmu začíná a končí, místo inteligentních, byť možná lehce patetických promluv ze sebe postavy chrlí jen stokrát omleté fráze, místo emocionálně vypjatých úmrtí některých hrdinů se na konci 'jen mezi řečí' dozvíte, kdo vlastně zemřel. Spojte si to dohromady s milionem logických zádrhelů, kterými trpí již předloha (Pokud Harry slyší vitály, proč k němu nemluvil již deník nebo Brumbálův prsten? Pokud v bance Gringottových nefunguje magie, jak může Hermiona všechny zachránit vznášecím kouzlem?), desítku nevtipných hlášek a několik 'hollywoodských' scén (polibek uprostřed bitevní vřavy), které bych se styděla zařadit i do filmu béčkové kvality; a možná pochopíte, proč i tříhvězdičkové hodnocení je více než laskavé. První část Relikvie smrti měla pár slušných scén, celkově se v ní však nic nestalo a byla více než zdlouhavá. Druhý díl má více zápletek, díky kterým příběh pořád někam směřuje a vyvíjí se, jejich zvárnění mi ale kvalitou připomíná onen děsivý epilog s 'Albusem Severusem'.(14.7.2011)

Grandiózne finále. Prvá časť (Darov smrti) navnadila na veľkolepé ukončenie fenomenálnej ságy, ktorá možno zo začiatku nevyzerala z môjho pohľadu až tak vábne, každým pokračovaním sa môj interest o potterovskä sériu zvyšoval priamou úmerou. Vďačím najmä režisérom a sčasti aj vygradovanému scenáru, ktorý zakaždým pridal na atmosfére, všetko sa to pekne zatemňovalo až do epického vyvrcholenia, kde mágia a čary nadrali iný rozmer a s prvým filmom série to nemá takmer nič spoločné. A zároveň mnohé má. Dravosť a nekompromisnosť tvorcov si podáva ruky so stále neutíchajúcou hravosťou a infantilnosťou, ktorú som kedysi sérii vyčítal. Možno by som po opätovnom zhliadnutí všetkých častí nebol taký skeptik. Nič to ale nemení na fakte, že tento film dôstojne zavŕšil celú sériu a mne nezostáva nič iné, len nostalgicky zatlieskať a poďakovať celému štábu za roky driny a pani Rowlingovej za skvelú prácu a nekonečnú fantáziu. 90%.(19.11.2014)

Film zhlédnut v 3D (s dabingem) na půlnoční premiéře. To, na co se fanoušci Harryho Pottera těšili a odpůrci možná ještě víc, je zde. Poslední díl potterovské série. A musím říct, že na to, jak epické byly trailery, jsem čekal ještě o kousek více. Byli jsme na tom se sestrou a oba jsme se shodli, že to je sice super díl a taky povedený konec, ale že tam něco málo chybělo. Na filmu jsem byl v 3D, na které jsem slyšel smíšené reakce - jedni ho zavrhovali (hlavně zde) někteří naopak říkali, že stojí za to (pár komentářů na IMDb). Mně 3D překvapilo - v některých scénách bylo použito v rámci vypravování, stejně jako u Avatara (některé kamerové nájezdy) a asi třikrát nebo čtyřikrát na vás něco vyskočilo z plátna (např. drak). Na druhou stranu šlo hodně poznat, že film byl do 3D konvertován, protože v některých scénách byl obraz dost rozmazaný a v některých jsem zase viděl dvojmo, což mi "trochu" vadilo. K příběhu - ty důležité části, které jsem si pamatoval z knihy, tam byly a plus mínus tak, jak jsem si je představoval (ale např. bitvu o Bradavice jsem si představoval ještě trochu epičtější, delší, lepší). Vše bylo vysvětleno (pro ty, co knihu nečetli) a ten závěrečný epilog (který mi pokazil zážitek ze skvělé knížky, kterou jsem přečetl prakticky za jediný den) zde udělali tak, že mi to ani nevadilo. Co říci na samotný závěr? Poslední díl této ságy, která mladším generacím ukázala, na co jsou takové ty hranaté věci, které mají jejich rodiče v poličkách, se povedl, ale přesto bych byl opatrný s řečmi typu "nejlepší z potterovské série". Protože (teď vystoupím z davu) - První část se mi líbila tak, že jsem neváhal s plným počtem a tady jsem po skončení dlouho přemýšlel mezi 80 - 90 %. Protože jak už jsem zmínil na začátku, navzdory všemu, co dobrého můžu říct o tomto filmu, NĚCO tomu chybělo. Nakonec jsem se rozhodl pro těch 90 %, protože z kina jsem odcházel hodně spokojený a maličko zklamaný. A když jsem pak o tom přemýšlel, tak mi to za to, že jsem se domů dostal chvíli před pátou ranní, opravdu stálo.(14.7.2011)

Na Davida Yatese se zlobit nelze. Zakončit osmifilmovou ságu, tak aby předčil vše, co již bylo napsáno a natočeno, tak na tom by si i lepší borci vylámali zuby. Takhle je celé finále "jen" docela uspokojivé. A z Daniela Radcliffa nakonec vyrostl opravdový akční bijec, jen kdyby se mu do cesty nepletly ty pubertální "lásenky", s kterým si vlastně nedovedl poradit ani David Yates. U mě dobré.(18.7.2011)

• - Většina událostí filmu - od vloupání ke Gringottovým až po bitvu o Bradavice - se odehrává během jednoho dne. (sima275)

• - Ve scéně, kdy se Bradavičtí učitelé chystají zaštítít Bradavice kouzly, si v pozadí lokne profesor Křiklan (Jim Broadbent) jakéhosi lektvaru, pravděpodobně Felix Felicis, neboli tekutého štěstí. (vojtaruzek)

• - Harryho jizva byla Danielu Radcliffovi za celou dobu natáčení namalována celkem více než 2000krát, jeho dublérům nebo náhradníkům pak asi 3800krát. (Hromino)