Harry Potter a Relikvie smrti - část 2

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

Harry Potter a Dary smrti - 2.

Dobrodružný / Drama / Rodinný / Fantasy

Velká Británie / USA, 2011, 125 min

Vsechny vztahy vyreseny, vsechny zahady objasneny, kdo stoji za Harrym a kdo za Voldemortem vyjasneny, vetsina priprav na zaverecnej souboj zarizena v predchozich dilech a posledni dil. Clovek by tudiz cekal dvouhodinovou ultra rezbu, kde si to do posledniho carodeje vsichni rozdaj a vsechno rozsekaj na hadry. A presne tohle bych mel po deset let se tahnouci filmovy serii taky dostat. Jenze tramtadada, velky prekvapko, mame tu kretena Yatese. Jiste, v porovnani s jeho predchozima filmama je tohle akcni vrchol a nechapejte to spatne, jeho filmy za nejak vyrazne spatny nepovazuju, ostatne vsem jsem dal po 4*, ale kurva zaver takovyhle serie si snad zaslouzi nakou vetsi naloz. Problem je, ze maj tvurci zase potrebu odhalovat nejaky tajemstvi, na ktery se je vlastne nikdo ani neptal. Tim, ze posledni knihu rozsekli do dvou dilu, protoze by tolik deje do jednoho nenarvali (chceme vic penez) vzniknul problem, protoze jaksi nemaj do filmu co dat, Part 1 mela dve a pul hodiny a to vic nez polovinu sedeli tri kamosi v lese a nic moc se nedelo. Vysledek je ten, ze Part 2 nema ani ubohy dve hodiny a je tak nejkratsim filmem. Navic to trochu pusobi, jak kdyby nechteli do filmu investovat takovy penize, nektery zabery pusobi lehce chude a malo epicky. Sem tam se samozrejme najde dobrej souboj, ale neteste se na zadny velky umirani, chceme prece aby na film prisly i deti, tudiz je to vetsinou ve stylu zacatek souboje - konec souboje. Takze uvidite jak na sebe vytahnou hulky a pak az jak se na zemi vali nejaky mrtvoly, kde ani nevite, kdo to je, takze zadny zabery kdo vyhraje souboj, kdo prohraje a kdo umira. Samozrejme ne uplne vzdy, ale vetsinou ano. Proste je to jakoby z pohledu Harryho, kterej samozrejme u vsech bitek neni, takze spousta postav zhebne nekde stranou, aniz by o tom nekdo moc mluvil. Dalsi problem je v tech jakoze epickejch zaberech, kdyz na sebe bezi banda zlejch a banda hodnejch kouzelniku, vsude slehaj blesky a do toho na jedny strane stoji obri a pavouci a na druhy hlineny golemove, cekal bych rezbu gigantickejch rozmeru a ne par zaberu vykradenejch z Pana prstenu, kde navic film, kerej je o 8 let starsi, bez sebemensiho problemu ve vsech ohledech tenhle prekonava a tak ty souboje dvou "armad" pusobi jak chudej bratricek. Co se tyce zaveru, ten si snad mohli odpustit, oni hlavni postavy zadny velky fesaci nejsou a na zaver vypadaj jak stary sasci. Proste chtelo to vic emoci, vic epic scen, min kecu a hlavne nerozdelovat na dva filmy. Z Yatesovo filmu nejlepsi, celkove ale zklamani a vic nez 4* to nebudou.(4.1.2012)

JISTĚŽE JE TO V TVÉ HLAVĚ, HARRY. TO NEZNAMENÁ, ŽE TO NENÍ SKUTEČNÉ. Potter roste s publikem. Druhý díl sedmého dílu už není povinné uvedení do děje, ale pořádná jízda. Všechno, co jsem této sérii vytýkal, že v tomto filmu obrsousilo na maximálně snesitelnou míru (rodinná historie, dovysvětlovávání.) Yates to zvládl. Přesto vám po skončení nepřipadne, že jste viděli něco i částečně důležitého pro filmovou historii. 90%.(21.7.2011)

It all ends. A končí to naozaj dôstojne, pričom divák, ktorý s Harrym Potterom čo to preskákal zákonite nemôže zostať chladným. I keď zostávam hlavne fanúšikom kníh, filmové adaptácie im hanbu nerobia a v niektorých momentoch ich aj prekonávajú. Za tých 10 rokov sa pritom zmenilo dosť a David Yates diel od dielu dokazoval, že jeho voľba bola správna. Platí to aj pri Relikviách smrti 2, to je ale hlavne zásluha knihy, ako finále a vyvrcholenie to funguje na jednotku, i tak sa ale nemôžem zbaviť dojmu, že ako jeden veľký film by to fungovalo ešte lepšie. Ani tak by zrejme nešlo o bezchybnú záležitosť, pretože to samotného finále dej plynie skôr cez jednotlivé momenty a nie úplne prirodzeným spôsobom. Vizuálne a herecky však prvotriedne a nostalgia pri epilógu je u čitateľov kníh zaručená tak či tak, pričom v konečnom dôsledku je práve to je to hlavné. Jedna sága jednej generácie definitívne skončila a nám neostáva nič iné, len na ňu spomínať.(18.7.2011)

S Harry Potterem skončila jedna má kapitola dětství a dospívání. A konec to byl vskutku důstojný. Mé pocity bych popsala asi tak, že jsem byla smutná i šťastná zároveň. Jednoduše řečeno je to jízda od začátku do konce a kdo si stěžuje na slabý emocionální zážitek, zřejmě viděl film s dabingem, ten totiž hodně scénám ubral (byla jsem v kině na obou verzích, takže můžu srovnávat). Na mě zapůsobil nejsilněji asi příběh Severuse Snapea, kterého jsem do onoho momentu neměla ráda. Ten musel vzít dech snad každému. Po shlédnutí mě bolela hlava od zadržování slz, ale i bránice od smíchu, protože potterovský humor nescházel :)) Výborné a projednou zase nemám co vyčíst. No dobře, snad až ten neskutečně trapný konec, za který ale může Rowlingová, lépe se to natočit asi nedalo..(16.7.2011)

Krásně a kouzelně to začalo, dramaticky a velkolepě to skončilo...Se závěrem jsem nad míru spokojená. Oproti první části tady nemám nad čím uvažovat a rovnou pálím plný počet hvězd. Měla jsem vážně pocit, že něco důležitého končí a musím přiznat, že i slza mi ukápla. Z mého pohledu tvůrci nezapomněli na nic..dokonalé odhalení pravdy o Snapeovi, finální boj mezi Harrym a Voldemortem a závěrečná vzpomínka na to, jak to všechno začalo..zase jednou 100%.(10.8.2011)

• - Většina událostí filmu - od vloupání ke Gringottovým až po bitvu o Bradavice - se odehrává během jednoho dne. (sima275)

• - Několikrát je zmíněno, že Harry (Daniel Radcliffe) má zelené oči po matce. Když si však Harry prohlíží Snapeovy (Alan Rickman) vzpomínky, Lily (Geraldine Somerville) oči zelené nemá, stejně jako Harry. (Marrty3)

• - Pro roli Heleny z Havraspáru nejdříve autoři zvažovali obsazen Kate Winslet, ale její agent nabídku odmítl ještě dříve, než by se herečka mohla stihnout rozmyslet, s tím, že by Winslet nechtěla svým obsazením „následovat každého druhého herce z Británie“. Role následně připadla herečce Kelly Macdonald. (JayZak)