Duch ve stroji

• Česko Ghost in the Shell (více)

Major (Scarlett Johansson) je velitelkou Sekce 9, speciální policejní jednotky, která bojuje proti těm nejhorším kyberzločinům. Příběh se odehrává v blízké budoucnosti, kdy je svět závislý na moderních technologiích ještě víc než dnes a každé narušení technologického řádu může mít nedozírné následky. Koneckonců i hrdinka filmu je hi-tech produktem, dokonale vyváženou kombinací robota a člověka. S lidským mozkem a vyspělou robotickou schránkou se Major snaží dopadnout zločince, jehož cílem je zničení společnosti Hanka Robotics, lídra ve vývoji umělé inteligence. Major se však nepotýká pouze se zlem, ale také s vlastními pochybnostmi, když ji začíná zrazovat jediná nedokonalá část jejího jinak dokonalého těla – mozek. Čím dál častěji se jí v hlavě vynořují nesrozumitelné vjemy, které se zpočátku snaží potlačovat, ale posléze podněcují její zvědavost a přirozenou touhu přicházet záhadám na kloub. Tyto vjemy by mohly být otisky její předchozí existence, mohly by být klíčem ke vzpomínkám na její lidské Já, mohly by být klíčem k otevření její osobní Pandořiny skříňky, po němž se už na svět nebude dívat stejnýma očima. Protože všechno je jinak... (Cinemart)

Grran

Scarlett se do toho opět obula, musím říct, že jí tydle role (Lucy..) opravdu jdou. Sice je to trošku zdlouhavěji řešené, ale člověka to pobaví. ()

Lacike

Original som nikdy nevidel, takze k filmu som pristupoval bez predsudkov. Mne to pripomenulo novy Tron. Sterilna zapletka odohravajuca sa v pôsobivo pojatom prostredi. Vôbec nevadi, ze viacero motivov uz bolo od uvedenia originalu mnohokrat pouzitych v inych filmoch, pokial by zapletka mala stavu a poriadny drajv. Ved nedavny Robocop, ktory pojednava o identickych motivoch, akurat s muzskym hrdinom, fungoval bez problemov a to aj v PG-13 ratingu. Lenze postavy v Ghost in the Shell su mrtvolne sterilne a tym padom ani vyvoj hlavnej hrdinky ma emocionalne vôbec nezasiahol. Aspon ze vyzera cely cas fakt sexy. Herci proste nemaju co hrat a tak ma zaujalo len to, ze Kitano cely film hovori japonsky o ostatni anglicky. Dôvod? Ten je vo hviezdach. Rovnako sterilna je bohuzial aj akcia. Je sice dokonale prehladna, triky su kvalitne, ale je to proste nuda. A vdaka PG-13 ratingu uplne bez krvi. Aspon trochu ma grady akurat prestrelka v ktorej sa predvedie Kitano. Ale vizual to ma fakt pekny. Skoda, ze sa v tom meste neodohrava lepsi pribeh. Vysledok je pekne vyzerajuca nuda. 5/10. ()

Mike.Myers odpad!

Myslel jsem, že film Půlnoční dítě byla nudná impotentní srajda. Nečekal jsem, že může být horší film, nicméně Ghost in Shell je tak nudný, nezajímavý shit, že si radši pustim příště Ekvádorský film o životě liliputa hledajícího koblihu na cestě do Minessoty.. Díky nechci. Všem maximálně nedoporučuji. To už je lepší jít ven a skočit do kontejneru. ()

ScarPoul

Tri roky odhodlávania a dva nezdarené pokusy to dopozerať. Na tretí raz som to dal. Ale mal som sa na to úplne vykašľať. Je veľmi malé množstvo Anime (seriálov, či filmov), ktoré považujem za perfektné. GITS k nim patrí. Práve preto som mal z tejto verzie také obavy. A vlastne sa mi potvrdilo úplne všetko. Sanders nie je osobitý tvorca. Zachraňuje mu to tu dosť kamera a špeciálne efekty. Tieto dve zložky ako jediné fungujú tak perfektne a bezchybne, že sa na to dá pozerať aj napriek tomu, že je to autorsky a scenáristicky blbučké. Oproti pôvodnému dielu, ktoré stálo na filozofickej myšlienke je toto popisný, povrchný a účelový film, ktorý ma prilákať fanúšikov Black Widow. A tu sa dostávame k tomu hlavnému. Ešte hádam nikdy som nevidel film, ktorý by bol tak zle nacastovaný. Nefunguje tu ako postava absolútne nikto. Dokonca aj môj obľúbený Takeši si tu mudruje po japonsky a má hlboko v piči všetkých čo speakujú po anglicky. Johansson je tak strašne toporná a nezaujímavá, až je to zarážajúce. V Under the Skin to fungovalo ( ale tam ukázala aj prsia), tu je jej prejav neznesiteľný. A zvyšok nebudem komentovať. Binoche má vždy noblesu, tu hrá ako stredoškolský komparzista. Plus akcia je nemastná, neslaná a tie údajné " citácie" z povôdného diela sú tu o dve triedy horšie. Nefunkčný film, ktorý neponúka absolútne nič. Ani do sveta GITS ani do žánru sci-fi. Je to len ukážka toho, že Amerika vie robiť veci na efekt. To je všetko. ()

malylada

Animák se teprve chystám shlédnout, nemohu tedy porovnat, ale po dnešní projekci musím říci, že je pro mě trochu překvapení, když se hovoří o kultu. Zápletka je na můj vkus zbytečně dlouze natahovaná, když vezmu v potaz, že se jedná o jednoduchou a snadno předvidatelnou pointu. Nejsem zcela přesvědčen, zda se Scarlett do role zcela hodila a je to snad jediný film, kdy se vytratil její sex-appeal. Vizuálně a zvukově jsou to naprosté orgie a s nápady budoucnosti si opravdu neskutečně vyhráli. Průjezdy kamerou městskými ulicemi, hologramy jsou velice působivé. To samé se dá říci o maskách, celkovém vzhledu protivníků a veškerých postav. Jenže s podivem se tyto věci nepodařilo propojit s akcí, která je béčkově průměrná a žádná akční scéna nestojí za zapamatování. Je to taková škoda, když si vzpomenu na nedávného Johna Wicka 2 a přesně takovou choreografii tento film potřeboval. Celé to pomalým tempem směřuje k dosti nepovedenému závěru, včetně střetu s hlavním padouchem a scény jako z Robocopa. S filmem si vizuálně tak vyhráli, že zapomněli na vše ostatní.......6/10 ()

Gwaihir

Kdyby to byla jen pouhá předělávka, byla by pravděpodobně nejlepší z těch, které jsem kdy viděl. Jenže není, což je velké plus, protože přes všechny využité podobnosti je to jiný příběh, vlastně předcházející originálu. A je to úvod vynikající, který perfektně míchá původní japonské prvky s těmi americkými. Musím říct, že mi to opravdu sedlo také proto, že zůstala do značné míry zachována filosofická rovina. Fantazie, realita, sny, vzpomínky, vše je totéž. Cyberpunk is not dead. 95 % ()

BoPo

Aj keď nejde o remake v pravom slova zmysle, tak Ghost in the Shell vzbudzoval rovnaké obavy, ktoré ma odradili od Total Recall (2012) či Robocop (2014). No skúsil som. Vizuálne sa film vydaril. Samozrejme nič čo by posúvalo hranice, ale na dnešnú dobu očakávaná, a teda nutná kvalita, ktorá je najväčším plusom filmu. Animovaný originál som nevidel, takže neviem koľko z pôvodného príbehu bolo vykuchané, zmenené, ale aj tak by som problém tipoval na to, že je medzi filmami 22 rokov. Matrix a spol si totiž najlepšie už dávno ukradli. Problém číslo dva je Scarlett Johansson. Prihrbiť sa a robiť dlhé kroky Vám zabijácky imidž nedodá. Nie je to prúser, ale vďaka svojej "kvalite" bude Ghost in the Shell čoskoro pre Novu a Primu trhákom týždňa/mesiaca. ()

Tommassi3

"Myslíme si, že nás naše vzpomínky určují, ale není to tak.. To dělají naše činy.." Ghost in the Shell natolik obohacuje celou franšízu, celou ságu, že mluvit o něm jako o remaku, špatném zvláště, jakkoli v souvislosti se špatnou propagací i zacílením bijáku, by bylo patrně stejně pomýlené jako Sandersův rozkošně atypický blockbuster nazvat japonsko-hollywoodským hybridem.. Jakkoli toto slovo používám rád a zde se přímo polysémanticky nabízí..;) Skvostná cyberpunková vize, již svazuje pouze vlastní opatrnost vůči očekávání.. Ať již fanouškovským či producentským.. ()

GeusX

Kyberpunkové sci-fi s pěknou hi-tech Scarlettkou a předvídatelným, ne příliš originálním dějem. Trocha zajímavé akce, ale přece jen ji chybí víc novoty. (viděl jsem: 1x cz) ()

Hwaelos

Kdyby to mělo nějakej děj, mohlo by to bejt i dobrý, chtělo by se říct, jenže... Nejsem fanda původního GitS - když jsem před nějakými sedmi, osmi lety originál viděl, tak mi to už přišlo myšlenkově zastaralý. Smutný pak je, že tahle adaptace vlastně nepozměnila skoro nic, jinými slovy - neaktualizovala témata dvacet let starého sci-fi, což vyústí vždycky nevyhnutelně v průšvih. Mohl z toho být aspoň akční výplach, ale na to je zase film moc statickej. A krom toho, jak už jsem zmínil na počátku, v podstatě chybí děj i nějaký sepjetí s postavama, takže mě to celkově nechalo hodně chladným. Co to táhne nahoru, jsou vážně skvělý efekty - i když samotná vizualizace kyberprostoru vypadá i v pojetí (dnes už skoro stařičkého) Matrixu, kde se k internetu ještě připojuje přes telefonní linku, mnohem přesvědčivěji a míň naivně. Zbytečný film. ()

CiTrus007

Japonský originál neznám, a tak se zatím nemohu vyjádřit k filosoficky-kontemplativní složce, která skalním fanouškům v nové adaptaci schází. Pokud však snímek mohu rozebrat jako autonomní dílo, nebylo to vůbec špatné. Hned od začátku mě zaujaly působivé obrazy v pojetí Jesse Halla. Důmyslné hrátky se světlem, barvami, reflekcí, kontrastem a perspektivou na mě místy působily až příliš sofistikovaně. Nemohl jsem se proto ubránit dojmu, že se film v tomto ohledu odkazuje na původní grafický materiál předlohy. Navíc touto cestou snímek zvolna prozkoumává a vykresluje ponuré heterotopické město budoucnosti. Záběry po vzoru Blade Runnera často spočinou na detailech podstatně déle než by bylo nutné, čímž získávají poněkud atmosférický nádech a dávají prostoru charakter. Rád bych také vyzdvihnul hudební doprovod, který povedeně kombinuje mohutné hypnotizující chorály s futuristicky elektronickými rytmy. Za jedinou opravdu slabou stránku považuji režii. Scénář filmu rozvíjí zápletku vhodnou pro mysteriózní drama nebo akční thriller. Režisér Sanders si ovšem nedovedl zvolit jednu ze dvou cest, často je plete dohromady a přeskakuje mezi žánry. Tím je bohužel závažně narušena dynamika celého filmu, který se znatelně pokouší o lineární gradaci a v druhém aktu zcela ztratí hybnost kvůli intimní analýze postavy hlavní hrdinky. 7/10 ()

joehot

Upřímně, není to kdovíjak inteligentní a není to příběhově tak dobré jako první anime film (mangu jsem ještě nečetl). Ale i přesto jsem byl příjemně překvapený. Předně: moje očekávání byla malá a spíš v záporu než nulová (co taky jiného vzhledem k tomu, že režíruje člověk s dementní Sněhurkou a lovcem na krku?), druhak - že bude příběh hollywoodsky zjednodušený, se dalo čekat už z traileru. A do třetice - na zadek nesedám ani z originálu, který za ta léta přeci jen trochu zestárl (a proto je paradoxní, že hraný GITS přišel 18 let po Matrixu). Pozitiva ale vidím: v postupném dávkování "stop", v poměrně uspokojivý sinusoidě dynamiky, a hlavně ve velice povedeném audiovizuálu (byť některé záběry na města mi přišly lehce nedotažené, většina působila skvěle). A nakonec i ve Scarlett (a dalším obsazení). Že byla prkenná? To bylo záměrem, ne? Několikrát jsem se přištihl, že mi připomíná vyvoleNEOho Keanu. Takže ještě jednou: příjemné překvapení. ()

corpsy

Na začiatok, n@sert€ si pokrytci, ktorí nadávate na ´´bielenie vo filme´´ ( nedávne snímky, ako napr. BOHOVIA EGYPTA ). A čo tak pozrieť sa do minulosti ( komiksovky DAREDEVIL 2003, Nick Fury v MCU, či FANTASTICKÁ ŠTVORKA 2015 ). V poriadku? A buďte takí láskaví a pozrite si všemožné manga anime. Majú Aziati komplex šikmých očí? A ak áno, nech sa nečudujú, že Hollywood obsadzuje do live action adaptácií iné národnosti. Pozitívum je Scarlett Johansson, ktorá sa snáď pre Motoko Kusanagi narodila. Škoda ale, že iba výzorom. Snímok, je jedna veľká nuda, ktorá zatvára a zároveň aj otvára kruh menom MATRIX, pretože ako spomenutý snímok čerpal s originálu, tak táto adaptácia čerpá viac s Neových dobrodružstiev. 100 ( + - ) minút rádoby akcie a rozpohybovaných pohľadníc na futuristické mesto New Port City. Pre mňa to nestačí. ()

ConanVJ

Pro mě povedená adaptace komiksu s parádním obsazením, skvělými triky a zajímavým hudebním doprovodem. Příběh je pěkný, i když ničím asi nepřekvapí ani neznalé předlohy. Akce je zde hodně a je pěkně natočená. Futuristická vizáž filmu působí pochmurně a stísněně. 3D v IMAXu pěkné. Já si film užil a dávám mu 85% :) ()

PauloZ

Vizuální lahůdka, výborně zpracovaný svět, skělý OST a parádní obsazení. Trošku zamakat na příběhu a celé to víc usadit, aby si to ve výsledku líp sedlo jako celek a nepůspobylo to tak rozkouskovaně. Klidně bych snesl dalších 20 minut, kdyby to mělo být k dobru. K tomu doladit bojové scény a trošku jich přidat, tak aby to mělo větší dynamiku a grády, tak je to bez debat. ()

agentmiky

Rupert Sanders je pro mě velkou neznámou (krom Sněhurky a Lovce, což ale nebyl bůhvíjaký výsledek), jako kdybych v zásadě skočil do neprobádaných vod. Ale tento režisér v tomto scifíčku ukázal, že v sobě skrývá nějaký ten talent. Ghost in the Shell nepřináší do tohoto žánru žádné inovace, jede již na zažitém systému, ale vše je obaleno v tak skvělém vizuálu (ihned jsem si vzpomněl na Blade Runnera), z kterého nemůžete spustit své oči ani na moment. Dále pak zde máme zvučná jména v obsazení, nevyzdvihl bych ani tak Johansson za hlavní roli, ale zejména Kitana hrajícího velitele Sekce 9. Nedostal tak velký prostor, ale žádnou minutu nepromrhal a ukázal, jaké má pořád tento muž charisma (zejména jeho scéna na parkovišti stála za to). Musím taktéž pochválit scénář, žádné větší díry jsem nezaznamenal, což mě kladně překvapilo. Příběh je ničím nevyčnívající, přesto se ale pochlubí zajímavou zápletkou s několika zvraty. Akce byla přímočará, dobře natočená a hlavně skvěle ozvučená jako celý film. Za poslední roky jsem v žánru sci-fi nezmerčil žádnou pecku, ale tento film se zničehonic objevil na mém radaru a ihned se z něj stala perfektní záležitost. Není to plný počet, ale jsou to jednoznačné tučné čtyři. Za mě dávám 86 % ()

Adasin

Četla jsem všechny díly mangy, které u nás vyšly a viděla jsem oba Oshiho filmy, seriál Stand Alone Complex, sérii Arise, vlastně všechno, co podle mangy vzniklo (až na filmy shrnující seriál Stand Alone Complex). Zde opět platí to, co jsem napsala již u několika jiných filmů snažících se o adaptaci knih či animovaného seriálu - film si rozhodně víc užijí lidé neznalí předlohy nebo anime. Tenhle film není ani tak remakem původního Oshiho filmu (který připomíná jen pár scén a soundtrack na začátku závěrečných titulků), ale kombinací prvků z Oshiho filmů, seriálu Stand Alone Complex (hlavně druhá série) a mangy a myslím, že i trochu ze série Arise. Do toho se tvůrci snaží přijít ještě s něčím navíc. Nejvíce mi asi vadila změna jména Majora, přestože byla nakonec vysvětlena, docela mi to kazilo zážitek. Scarlett mi jako Motoko nevadila, a ne jenom proto, že je moje oblíbená herečka, podle mě se role zhostila se ctí. Ze zbylých členů Sekce 9 je blíže představen akorát Batou, ostatní tam buď mají jenom cameo nebo jsou vynecháni úplně, avšak jeden nový naprosto zbytečný člen přibude. U velitele Aramakiho mě pak zarazilo to, že mluvil jiným jazykem než ostatní (snad kromě snipera Saita), všude jinde mluvili všichni stejným jazykem, ať se jednalo o originální, český nebo anglický dabing. Hodně lidí tu chválí vizuál - i mě se líbil, ale spíš se vrátím k anime. Město v noci a triky byly dobré, hezky se na ně koukalo, ale výsledný dojem občas kazily až příliš tmavé a nepřehledné pasáže. Jindy jsem si zase vzpomněla na nepovedený remake Total Recall. Ale soundtrack, ten byl parádní, ten jsem si užila, k tomu nemám nic, co bych vytkla. Ve výsledku nakonec velmi těsné čtyři hvězdičky, určitě se nejedná o takové zprznění předlohy jako tomu bylo např. u Posledního vládce větru a Ghost in the Shell je moje oblíbené univerzum. 7/10 ()

SaNcHeZ_cz

Japonská klasika optikou západu. Hraná adaptace Ghost in the Shell je sice v mnohém trochu nevyrovnaná a nedotažená do konce, zároveň ale má atmosféru jako hrom, skvělý hudební doprovod, působivý vizuál a funguje jako vcelku zajímavá a umírněnější varianta jinak celkem divokého animovaného originálu. Pokud vám tedy jako mě není japonská verze úplně po chuti díky divokosti, může vám toto fungovat jako slušná alternativa [75%]. ()

Wysch

Dat soundtrack, yo! Samozřejmě standardně oproti předloze došlo k otupění základní myšlenky, ale (audio)vizuál je tak skvělej, že z toho ta manga přímo čiší. Vypnout mozek, oprostit se od toho, že Ghost in the Shell mělo bejt vícerovinatý postmoderní cyberpunk sci-fi, a člověk si tu příjemně sestříhanou stopáž - při pohledu na Scarlettiny křivky - užije. Solidní béčko, nic víc, ale pro budoucnost americkejch zpracování japonských mang možná skvělej start, na kterej budeme jednou vzpomínat. "This is the chance for Japanese property to be seen around the world." - a to samotný i vysvětlí, proč americká verze je v porovnání s mangou tak duchaprázdná a zbytečně se místy soustředí na tupější otázky. Ale ten soundtrack je naprosto úžasnej. ()

Scarlett Johansson jako šéfka podsvětí

Scarlett Johansson jako šéfka podsvětí

04.07.2018

Herečka Scarlett Johansson (Vicky Cristina Barcelona, Lucy) a režisér Rupert Sanders (Sněhurka a lovec) za sebou mají čerstvě spolupráci na filmové adaptaci slavné mangy Ghost in the Shell. A zřejmě… (více)

Akira od režiséra Thora?

Akira od režiséra Thora?

21.09.2017

Letošní hraná verze Ghost in the Shell moc velký byznys neudělala. Hollywood se z toho ale nepoučil a studio Warner Bros. momentálně žene do kin Akiru. Šestidílná manga Katsuhira Otomy se v roce 1988… (více)

PF 2017

PF 2017