Cass

Krimi / Drama / Životopisný

Velká Británie, 2008, 108 min

Hezká vstupenka do historie ICF, jak se z rawdies stávají town boys až po naprosto tvrdé hooligans. Ve filmu Rise of footsoldiers je velice vedlejší postava jednoho z hlavních chuligánů (hovadskejch, viď?) černoch. No a zde máme kompletní film o tamto pánu, který nasazoval život za West Ham United (I'm forever blowing bubbles), až z toho jednoho dne dospěl. Trochu naučné, ale hlavně je tam fotbal a rvačky.(25.5.2013)

Film o futbalových chuligánoch a za celý čas (v podstate celkom logicky) nevidíte ani záber z futbalu. Prekvapujúco sa ale okrem retro obrazov nedostanete ani na tribúny medzi chuligánov. Dokonca ani bitiek nie je práve veľa - čo mne osobne nechýbalo, hlavne ak sa v iných filmoch robia občas na efekt a násilie je tak trošku samoúčelné. Celý príbeh sa odohráva svojim spôsobom v ústraní na trase rodina-krčma-ulica. Cass však našťastie nie je presladený či zidealizovaný film o chuligánoch ale špecifická, no vydarená sociálna dráma (akurát nie zaujímavá pre každého) - správne dávkovaná a v podstate taká ako má byť. Teda až na obohratú šablónu "najskôr akože košér bitky - potom zákerná bitka - pomsta - atď. ..", s ktorou som však bol v podstate zmierený už dopredu, nakoľko je to v každom jednom takomto filme tak trochu samozrejmosť. Našťastie záver stál za to.(23.1.2010)

Neokoukané tváře, dobré herecké výkony a opět jiný pohled na britské Hooligans. Tohle téma mě poslední dobou zajímá, Football Factory to samozřejmě nemůže překonat, ale i tento film na mě v mnohém zapůsobil. Cass - hlavní hrdina - se potýká s problémem začlenění do společnosti. A věřím, že v sedmdesátých a osmdesátých letech v UK byla rasová nesnášenlivost i větším problémem. Není to celé o Hooligans, je to hlavně o úhlu pohledu jednoho člověka - a zcela ho chápu, když ho v ranném věku mezi sebe nevzal nikdo, než právě ICF. Film mě nenudil ani minutu a to si myslím, že jsem náročný dívák. Od začátku mě chytl a pustil až na konci. Doporučuju. Sice neznámý, ale výborný snímek.(7.1.2009)

„Last place I wanted to die was south of the river, in Millwall country, lowlife city. I'd experienced more violence than you'd ever want in a thousand lifetimes, so I always thought I'd go out fighting. I'd been shot, I'd been stabbed, I'd been kicked senseless. But I'd handed out my fair share of retribution and all. It'd all been part of the game up until then...“ OI! Cass je skutočný príbeh o hooliganovi, drukujúcemu „kladivárom“ z West Hamu, ktorý zapadá do šablóny žánrových kolegov (Green Street Hooligans, The Football Factory, Rise of the Footsoldier a pod.) a ničím úžasným ich neprekonáva. Odlišuje sa od nich akurát hlavnou postavou, ktorou je tentokrát sirota jamajského pôvodu (Carol „Cass“ Pennant) adoptovaná starším „bielym“ manželským párom, pričom Cass je logicky od malička konfrontovaný s ostatnými chlapcami z ulice kvôli farbe svojej pleti. Nájde si svoj „lebensraum“ ako rowdie londýnskeho West Hamu, kde sa vždy vrhá do bojov v prvej línii, čím si získa rešpekt ostatných „fanúšikov“. Pobyt vo väznici, ako aj láska k žene ho nakoniec privedie na správnu cestu a o svojej odvrátenej časti života napíše pár kníh, ktoré sa po veľkom úspechu dočkajú sfilmovania...V úlohe Cassa Pennanta hviezdi huge Nonso Anozie...(29.8.2009)

No bohužel, docela zklamání. Jedná se o nejnovějšího "bratra" britských filmů o chuligánech, jako jsou třeba Hooligans, Rise of the Footsoldier a další. Musím ale říct, že jejich kvalit rozhodně nedosahuje. Je to film o násilí, který jakoby se násilí vyhýbal. Žádná bitka ve stylu, svých starších předchůdců. Kdyby to vyprávěl sám Cass Pennant někde v rádiu vyšlo by to skoro nastejno. Bohužel.(9.3.2009)

• - Ve filmu si zahraje i člověk, jehož životní příběh film vypráví - Cass Pennant. Jeden z nejznámějších fotbalových výtržníků Británie si zahraje vyhazovače. Vidět ho můžeme především na konci filmu, kde hlídá dveře hospody. (don corleone)

• - Leo Gregory, který hraje Freemana zase hrál ve filmu Green Street Hooligans (2005). (don corleone)

• - S většinou klíčových členů štábu zašel Cass Pennant na fotbal, aby je lépe poznal, aby viděl, jak se v prostředí jemu blízkému chovají. Například s představitelem hlavní role Nonsem Anoziem šel na zápas o záchranu West Ham - Bolton v roce 2007. West Ham vyhrál. Nonso fandí Liverpoolu. (don corleone)