Thriller / Drama / Psychologický

Česko, 1997, 130 min

Jedna z nejlepších českých komedií porevoluční éry s neuvěřitelně trefnou hudbou, herci a hláškami, kterým se filmy jako Kouř, Samotáři či Gympl opravdu nevyrovná. A že to má být spíše thriller? věřím, že pro některé i je, ale pro mě spíše velmi zábavnou prevencí, abych se náhodou neuchýlil jednoho dne stejnou cestou jako Marek. Pokud by to někomu nestačilo, doporučuji i dva dokumenty od stejného režiséra na toto téma. https://www.youtube.com/watch?v=dEWwa60rjGY(20.7.2016)

Poláky skoro vždy zajímá realita, na nic si nehrají (na rozdíl od ...). Asi dost nepříjemné ke koukání, zvláště pro (mladé) muže. Zjištění, že mužská-chlapecká prostituce je dnes stejně frekventovaná jako ženská, docela děsí. Aspoň v tak syrové podobě, jak je podána v tomto filmu. Já "neumětelský" a špinavý dojem chválím. Pokud někdo byl na hlaváku a v přilehlých putykách, ví, že to žádný Hilton nebyl. V 90. letech minulého století. Drogy, točení porna nejhorší kategorie atd. Takže za mě hodně dobrý film.(11.2.2014)

Špinavý, depresivní film ze kterého úplně čiší, že autor prostředí hodně dobře znal. Ve mně se pořád mlelo zhnusení, odpor, strach a zároveň zájem o to, jak to celé asi dopadne... Podle mne jde o jeden z nejvýraznějších filmů 90. let... Celkem se tu zmiňují herecké výkony, které - a to je fakt - stojí občas dost za prd. Na druhé straně ovšem je nutno vědět, že část rolí obsadili reální kluci z ulice (blbé tedy je, že doteď nevím, kdo tam byl profi herec a kdo šlapka) a to, že film poskytuje řadu opravdu vtipných hlášek. Hlavně natáčení u krysy je zdrojem vynikající zábavy. "Tak co, kdo se nechá píchat do prdele? Ty? Super, máš hlavní roli." nebo "tak hoňte, hoňte. Máte 10 sekund!" případně "cože? ty chceš radit starýmu filmaři?". Celkově: doporučuju si film užít jako podobenství a moc nekoukat na zkažené detaily jako je policie opouštějící byt bez prohlídky. Stojí to za to a stojí to o dost výš než většina jiné české produkce.(25.4.2011)

Budu jedním z mála, který bude toto tvrdé naturalistické české drama vyzdvihávat. Pro mě je to už svým způsobem kult. Když jsem na ten film koukal před zhruba 10 lety s kamarády v teen věku žijící na vesnici a neznalý Prahy, všichni byli v šoku a ještě pár týdnů jsme o tom filmu zaníceně diskutovali a dotyční se báli do Prahy jet jen podívat. Mě naopak to téma oslovila natolik, že jsem v Praze objevil jednoho bisexuálního prostituta a překecal jsem ho, aby mi ukázal zákoutí a odvrácenej svět Prahy a realita byla ještě drsnější než ten film. Ale zpátky k filmu. Scénář napsal opravdový prostitut podle příběhů skutečných prostitutů a zahrál si i jednu z hlavních postav Davida. Herecké výkony jsou toporné až to bolí, ale na druhou stranu uvozují autenticitu a např. přehrávání Kostase Zerdolaglu v roli pornorežiséra Krysy je famózní. Některé scény jsou dechberoucí a mimořádně silné jako např. oslava mužského těla u zvrhlého angličana (Richard Toth), Sašova úvaha o vzpomínkách, natáčení gay porna u krysy (honit, honit, honit, co je s váma, nechali jste si kokoty doma? Mazejte si pro ně, kurva), hledání Marka jeho otcem...atd. Navíc působivá hudba Wolfganga Hammerschmida. Čeští tvůrci se podobných témat bojí, a když se občas odváží natočit něco věnující se aktuálním problémům, většinou to sklouzne do bezbřehé frašky (viz Suzanne, Perníková věž, Playgirls). Až nám naše problémy musel ukázat američan polského původu Wiktor Grodecki.(15.7.2007)

Drsny a filthy film, ktory by si zasluzil remake s lepsim reziserom, vacsim rozpoctom a mozno lepsie napisanym scenarom, ale so zachovanim atmosfery, pretoze dnes by tato tematika uz nevzbudila taky uzasny rozruch, kedze sme na nu svojim sposobom zvyknuti a uz sme videli a zazili vo filmovej tvorbe naozaj vsetko. Aj napriek svojej dlzke ma snimok do seba absolutne vtiahol a ten pocit, ktory vo mne zanechal po dopozerani sa da urcite opisat par slovami... Lutost, beznadej, radost z toho, ze mam taky lahky zivot a hlavne nemoznost pochopit, ze toto by naozaj malo byt zobrazenie reality. Nie v tom zmysle, ze by som to filmu neverila, ale v tom zmysle, ze je pre mna nepochopitelne, ze to tak naozaj je, pretoze viem, ze to tak je. Asi iba naivny blazon by veril, ze drogy, sex, prostitucia, kriminalita nie su "rakovinou" nasich "svetlych zajtrajskov".(14.9.2009)

• - Natáčelo se i v bývalém Eurobaru v Ústí nad Labem, který byl svého času místem pro setkání gayů a lesbiček. Natáčelo se i na zámku Hrádek u Nechanic. (AmonK)

• - David Švec byl do filmu vybrán z důvodu jeho zkušeností s drogami. (prometheusll)