Thriller / Drama / Psychologický

Česko, 1997, 130 min

Je to velmi drsná problematika a film je založen na pravdě. Viděla jsem i původní nesestříhaný materiál, dokument, ze kterého tento film byl tvořen s komentářem autora dokumentu a sociálního pracovníka z Prahy, a opravdu něco tak strašlivého jsem neviděla. Takže body jsou hlavně za kontext a pozadí filmu(28.4.2012)

Kolik je ti? - Patnáct. - A co děláš? - Co si zaplatíš... Brutální výlet do devadesátek za pány ze dna jezera, k trochu jinému hotelu, než před kterým tenkrát šlapali Keanu s Riverem v Mém soukromém Idahu. Tenhle krutý film mě kdysi dost vyděsil - a to i přes řadu temně komických momentů, třeba kolem toho, jak se v Krysím doupěti mezi gulášovkou a bičíky točí kovbojky...(14.2.2018)

Paní prodavačka, která mi DVD prodávala, mi snad čtyřikrát řekla, že je to hodně drsné. Známá, která u mě DVD následně viděla, mi řekla, že je to prý drsné. Tak jsem se na to podíval - ano, je to drsné. A taky dosti depresivní. Film myslím si dobře zobrazuje téma, kterým se zabývá, bohužel provedení je dost špatné - pofidérní herecké výkony, slabý scénář, režie taky nic moc.(18.4.2010)

Bráno ze zpětného pohledu je to v českém prostředí unikátní snímek, který těžko bude hledat srovnání. Námět i způsob natáčení uchoval v sobě těžko popsatelné devadesátá léta v ČR. Peníze, perverznost, dekadence, drogy, špína a zkaženost společnosti, která se poptávala po všem, co bylo zakázané a mohla si to snadno koupit na ulici nebo před Hlavním nádražím v Sherwoodu vysublimovala v Mandragoře. Hnusný postkomunistický hlavák a v něm odpad společnosti nabízející servis "slušným" tátům od rodin. To přetrvalo dodnes, jen je to trošku míň vidět a bahnhof se spravil. V parku svého času nebyl problém zahlédnout známé herce či politiky. Zanedbaný zfetovaný kluk na rychlovku...jo to (bylo) je jen pro fajnšmekry. Ve filmu se objevují i známé figurky pražské sexuální žumpy. Třeba Krysa, ta si u některých mých známých vydobyla kultovní status ;) . 78%.(16.7.2014)

6969 hodnotenie na čsfd. Už iba kvôli takýmto číslam si to doslova pýtalo film, ktorý by sa točil okolo sexu. Nakoľko však pornografické filmy nesledujem, chcelo to niečo kontroverzné. Film Mandragora takým rozhodne je. Je vidieť že film vznikol v časoch, keď sa pod tvorbu autorov ešte podpisovali roky normalizácie a komunistického režimu, nakoľko od jeho pádu ešte v časoch natáčania neubehlo príliš veľa rokov.Zároveň výnimočne hodnotím film po pozretí jeho polovice, pretože aj napriek tomu že je to iba film a že herec bol v tom čase už dospelý a za 15 ročného chlapca iba vystupoval mnohé scény boli pomerne znepokojivé, pretože boli reálne. Pád komunizmu využili "obchodníci" s bielym mäsom dokonale a netýkal sa iba žien ale bohužiaľ aj detí.Sadistické zneužívanie malého chlapca vo Švédsku známe ako Bjornov záznam, ktorý bol nakoniec chlapcom z bývalého ZSSR ktorého progresívny obyvatelia Západnej Európy pre potešenie svojich klientov po zneužití aj vykastrovali a nakoniec zabili bolo nepochybným znakom toho že sa otvárajú brány nového trhu. To by však bolo na dlhšiu úvahu. Niektoré konverzácie a momenty vo filme sú pomerne trápne a nedosahujú úroveň podobných filmov Swinki či Lilja4ever, avšak na rok vzniku sú na naše pomery rozhodne vydareným kontroverzným filmom. Uvidím či po druhej hodine zmením názor, ale v tej prvej Marekov ošiaľ a túžba po bohatstve narazia na krutú realitu tohto priemyslu.Avšak na jedno sústo som tento film nedal a to som zvládol na posedenie aj Srpski film či 120 dní Sodomy. Aktualizácia komentára po dorazení druhej hodiny filmu - nechýbalo veľa a filmu by som dal plný počet, najm§ vďaka skvelému záveru, ale niektoré momenty boli predsa len o niečo slabšie. Napriek tomu vďaka odvážnej téme je spolu s Perníkovou vežou Mandragora jedným z najlepších českých filmov natočených po rozdelení Československa.(1.9.2020)

• - David Švec byl do filmu vybrán z důvodu jeho zkušeností s drogami. (prometheusll)

• - Na začátku filmu přijíždí Miroslav Čáslavka do Prahy vlakem od Plzně - jede přes Vyšehradský železniční most směrem ze Smíchova k Vyšehradu. Zhruba po půl hodině však odpovídá Davidu Švecovi, že je z Přerova.

• - Natáčelo se i v bývalém Eurobaru v Ústí nad Labem, který byl svého času místem pro setkání gayů a lesbiček. Natáčelo se i na zámku Hrádek u Nechanic. (AmonK)