Mandragora

Thriller / Drama / Psychologický

Česko, 1997, 130 min

Vůbec mě tento film nelákal a opět se potvrdilo, že to bylo špatně. Film se dle mého vydařil poměrně slušně. Neznámí herci, prostředí a jiné dodávali filmu větší věrohodnost. Tedy až na jisté momenty, které by se daly vytknout, ale i tak mě snímek zaujal.(7.7.2011)

Zajímalo by mě, kde se dají sehnat prachy na natočení tak "nepěkného" filmu...ke konci už je to mírně rozvleklé, i když scény z natáčení pornofilmu jsou brilantní ("Ty budeš poučovat starýho filmaře?"), v samotném závěru na záchodcích už tvůrci moc tlačí na pilu...celkově solidní, i když podruhé to už asi nedám...(10.6.2004)

Někdy před 4mi lety mi o tomhle snímku vyprávěl můj nejlepší kamarád a zároveň spolužák na střední škole. Básnil mi, jak je to vynikající a výjimečný snímek a že ho musím vidět. Přinesl mi ho na videokazetě, ta byla ale bohužel tak ohraná, že jsem z filmu neměla vůbec nic a po pár minutách jsem jej vypla. Celé ty 4 roky mě to mrzelo, že jsem ho nemohla vidět a neměla jsem se k němu jak dostat. Dnes jsem to konečně napravila a musím říct, že mě poměrně dost překvapil. Od českých tvůrců (a konečně můžu říct, že kolegů) už jsem se v novodobé kinematografii dočkala spousty zajímavých námětů, ale jakmile přijde téma do mezí mnohdy nepochopených a velmi riskantních, jsem šťastná jako dítě, protože takové já mám nejraději. Tenhle snímek je opravdu realistický. Pamatuji si, že když jsem byla malá, tak krom toho, že se říkalo, že si nemáme brát sladkosti od cizích, tak se i říkalo, že si máme dávat pozor, aby nás někdo neunesl a nemuseli jsme pro něj šlapat. Hned první čtvrthodina mě šokovala výběrem herců, on ten oplzlý na mladý kluky vysazený chlápek byl opravdu prvotřídně obsazen, z toho číšily úchylky každým gestem. A takhle to bylo úplně po celý film. Sprostá slova, nahota, pornografie, bolest, špína, beznaděj. Jak tohle se podařilo tvůrcím natočit, aby to bylo opravdu takhle věrohodné, nad tím mi zůstává rozum stát, ale já to dopátrám .. // četla jsem si mnohé názory ostatních a tomuhle filmu je vyčítáno jak je zahrán a celkově technicky zpracován a režijně nezvládnut - já bych chtěla jen dodat, že samo o sobě natočit film je obrovský kus tvrdé práce a že někdo nemá například dostatek peněz, herce, atd. atd. tak se to vždy odrazí a tenhle snímek je natolik riskantní, že věřím, že už tenkrát se ho distributoři a ostatní báli. Mě ale i tak vyrazil dech, protože tohle se vidí dosti málo. A budu si stát za tím, že je vynikající a nebylo by od věci se k tomuhle po letech vrátit ..(18.9.2008)

Drsny a filthy film, ktory by si zasluzil remake s lepsim reziserom, vacsim rozpoctom a mozno lepsie napisanym scenarom, ale so zachovanim atmosfery, pretoze dnes by tato tematika uz nevzbudila taky uzasny rozruch, kedze sme na nu svojim sposobom zvyknuti a uz sme videli a zazili vo filmovej tvorbe naozaj vsetko. Aj napriek svojej dlzke ma snimok do seba absolutne vtiahol a ten pocit, ktory vo mne zanechal po dopozerani sa da urcite opisat par slovami... Lutost, beznadej, radost z toho, ze mam taky lahky zivot a hlavne nemoznost pochopit, ze toto by naozaj malo byt zobrazenie reality. Nie v tom zmysle, ze by som to filmu neverila, ale v tom zmysle, ze je pre mna nepochopitelne, ze to tak naozaj je, pretoze viem, ze to tak je. Asi iba naivny blazon by veril, ze drogy, sex, prostitucia, kriminalita nie su "rakovinou" nasich "svetlych zajtrajskov".(14.9.2009)

No celkově to na působilo dosti tak jakoby bez okolků se teď budeme bavit o drogách a prostituci...Líbí se mi,že se filmaři s ničím nes**li a podali to tak jak to doopravdy je. Náctiletý Marek pohledný a hlavně naivní jede do hlavního města za "zábavou" a vůbec netuší jak si dokáže zpackat život. Nejen,že je krásně vidět ten moment, kdy si Marek uvědomil, že zašel příliš daleko, ale taky ten kdy vlastně ani ty peníze nejsou všechno a ta honba za nimi je někdy dost zbytečná. Vynechala bych dlouhatánský úvod a tolik těch záběrů na transky. Dost mě teda dostal konec, když otec stojí na záchodcích pár centimetrů od syna, který asi vykrvácí..Škoda mluvit nad zbytečně zmařenými mladými životy - je to jen věc volby.(16.9.2012)

• - David Švec byl do filmu vybrán z důvodu jeho zkušeností s drogami. (prometheusll)

• - Natáčelo se i v bývalém Eurobaru v Ústí nad Labem, který byl svého času místem pro setkání gayů a lesbiček. Natáčelo se i na zámku Hrádek u Nechanic. (AmonK)