Thriller / Drama / Psychologický

Česko, 1997, 130 min

Provokativně „poučný“ film nebo nechutná záležitost, která chce být úspěšná díku tomu, jak moc šokuje? Vyberte si sami optiku pohledu na tento film. V českém prostředí jde bezesporu o snímek, jež vybočuj z řady zažitých námětu a snaží se být velmi „naturalistický“. Osobně jsem v něm nehledal žádné poučení, působil na mě spíše jako „studená sprcha“, která vás vytrhne ze snu a vrhne do světa kolem vás, kde s ideály a rozmary daleko nedojdete. Bohužel mi připadá v mnoha věcech také nedotažený a naivní a proto nemůžu dát vyšší hodnocení.(8.4.2007)

Budu jedním z mála, který bude toto tvrdé naturalistické české drama vyzdvihávat. Pro mě je to už svým způsobem kult. Když jsem na ten film koukal před zhruba 10 lety s kamarády v teen věku žijící na vesnici a neznalý Prahy, všichni byli v šoku a ještě pár týdnů jsme o tom filmu zaníceně diskutovali a dotyční se báli do Prahy jet jen podívat. Mě naopak to téma oslovila natolik, že jsem v Praze objevil jednoho bisexuálního prostituta a překecal jsem ho, aby mi ukázal zákoutí a odvrácenej svět Prahy a realita byla ještě drsnější než ten film. Ale zpátky k filmu. Scénář napsal opravdový prostitut podle příběhů skutečných prostitutů a zahrál si i jednu z hlavních postav Davida. Herecké výkony jsou toporné až to bolí, ale na druhou stranu uvozují autenticitu a např. přehrávání Kostase Zerdolaglu v roli pornorežiséra Krysy je famózní. Některé scény jsou dechberoucí a mimořádně silné jako např. oslava mužského těla u zvrhlého angličana (Richard Toth), Sašova úvaha o vzpomínkách, natáčení gay porna u krysy (honit, honit, honit, co je s váma, nechali jste si kokoty doma? Mazejte si pro ně, kurva), hledání Marka jeho otcem...atd. Navíc působivá hudba Wolfganga Hammerschmida. Čeští tvůrci se podobných témat bojí, a když se občas odváží natočit něco věnující se aktuálním problémům, většinou to sklouzne do bezbřehé frašky (viz Suzanne, Perníková věž, Playgirls). Až nám naše problémy musel ukázat američan polského původu Wiktor Grodecki.(15.7.2007)

No přečíst si zase komenty některých lidí - velkých znalců filmu - na tento film, to stálo za to.....Tenhle film je hodně depresivní, ale hodně se mi líbil. Zatím neznám Grodeckého další filmy, ale myslím, že celé zpracování toho filmu bylo záměrné. Ten diletantismus ve zpracování (jak hojně se tohle slovíčko tady používá) mi k tomuto tématu absolutně seděl. Také neherecké výkony - především neherců Krysy a toho Američana. Z herců pan Karel Polišenský, který se svou vizáží snad ani jiné typy hrát nemůže. Hudba velmi povedená, skvěle dokreslující film. Postavy zákazníků podle mě perfektně vystihnuté. Film hodně dobrý !(28.9.2009)

• farmnf

Grodecki film plánoval jako šokující. Šokující poměrně je ale hlavně tím, že Grodecki ho neuměl natočit. Je to prostě příběh nezodpovědného blba, dělajícího buzikům prostituta, obklopeného partou dalších nezodpovědných kriminálních blbů. Možná, snad, kdyby to mělo slušnou režii a herce co nevylezli z ochotnických představení Dolních Dubňan, bylo by to i dívatelné.(21.10.2012)

"Jak všechno? Necháš se prcat do prdele nebo co? Ne? Tak to neni všechno kurva!" | "Nemoh bys mi říct něco kolem šlapání, prosimtě?" | "Jaký kecy? Vždyť jsou to pražský košťata, tam kouří vocasy, tady si hrajou na heteráky, šlapky buzerantský, já je znam. Póď, dokopem je." | "Vemte si tyhle časáky, komu nebude stát nedostane ani korunu. Potřebuje někdo z vás perník? Jó? Tak tady ho máte. Postavte si čuráky a jdeme rovnou na tu mrdačku, ještě dneska to musíme poslat do Německa." Strašně to tlačí na pilu, otřesný dialogy, příšernej Miroslav Čáslavka, ale kurevská zábava =). #nebojíšSeAIDS? (75%)(13.2.2018)

• - Natáčelo se i v bývalém Eurobaru v Ústí nad Labem, který byl svého času místem pro setkání gayů a lesbiček. Natáčelo se i na zámku Hrádek u Nechanic. (AmonK)

• - David Švec byl do filmu vybrán z důvodu jeho zkušeností s drogami. (prometheusll)

• - Na začátku filmu přijíždí Miroslav Čáslavka do Prahy vlakem od Plzně - jede přes Vyšehradský železniční most směrem ze Smíchova k Vyšehradu. Zhruba po půl hodině však odpovídá Davidu Švecovi, že je z Přerova. (Zdroj: ČSFD.cz)