Muži, kteří nenávidí ženy

• Švédsko Män som hatar kvinnor (více)

Před čtyřiceti lety zmizela Harriet Vangerová z rodinného setkání konaného na ostrově, který vlastnil a obýval mocný klan Vangerů. Přestože nebylo Harrietino tělo nikdy nalezeno, je její strýc přesvědčen, že šlo o vraždu, jejímž pachatelem je někdo z jeho rodiny. Rodiny, jejíž členové jsou mezi sebou sice spjati pevnými pouty, ale která je jinak zcela nefunkční. K vyšetření tohoto případu si proto najme investigativního novináře Mikaela Blomkvista (Michael Nyqvist), kterému pomáhá drsná potetovaná počítačová hackerka Lisbeth Salanderová (Noomi Rapace). Lisbeth Salanderová je mladá žena jako vystřižená z Tarantinových filmů, s tajemnou minulostí, za kterou se mstí a která z ní učinila skutečného outsidera. Je hackerkou světového formátu - s naprostou samozřejmostí se pohybuje ve virtuálním světe, kde je schopná získat jakoukoliv informaci, kterou chce. Kromě toho je neobyčejně inteligentní a má skvělou fotografickou paměť. Jakmile Blomkvist a Salanderová zasadí Harrietino zmizení do rámce četných podivných vražd, které se staly téměř před čtyřiceti lety, začíná se rozplétat temná a děsivá rodinná historie… (oficiální text distributora)

Ironhead

Dobra temna zanrovka... a hlavne uzasna charismaticka a sexy Noomi Rapace... ;) btw... Americkou verzi jsem nevidel, ale nemyslim, ze je nutne potreba koukat na to same a ne lip natocene znovu jen pretocene pro amiky.... stejny pripad vyborna Brutalni Nikita vs. vicemene prumerne Point of No Return... ()

Kozlowski8

První díl švédské trilogie Stiega Larssona, ve kterém je investigativní novinář Mikael Blomkvist najat jedním ze členů mocného klanu Vangerů, aby se pokusil vyřešit dávné záhadné zmizení v této rodině. Blomkvistovi pomáhá rozplétat složité vztahy v rodině svérázná počítačová hackerka Lisbeth Salanderová... Bravurně filmařsky odvedená práce. Velice členitý děj s velkým množstvím postav, což vyžadovalo jednak perfektní scénáristické zpracování předlohy a následnou stejně perfektní práci režiséra.To se podařilo a vzniklo výtečné dílo s mistrovsky vystavěnou severskou atmosférou, dokonalou hudbou a nezapomenutelnými dvěma hlavními aktéry. Role Blomkvista i Salanderové byly nejen výborně napsané, ale hlavně famózně ztvárněné. Michael Nyqvist vnesl do své role obrovské charisma a živočišnost, stejně tak Noomi Rapace se bravurně zhostila role kontroverzní, povahově složité Lisbeth. Dvě a půl hodiny utečou jako voda, mnohovrstevný příběh bez slabých okamžiků, napěchovaný napětím, dospěje mnohými dějovými křižovatkami a serpentínami do zajímavého konce a teprve potom přichází čas na pořádné vydechnutí. Švédové nasadili obrovsky vysokou laťku, o to větší je moje zvědavost a touha podívat se, jak s předlohou naložil David Fincher a američtí (a britští) herci. 95%. ()

brasek

Severská koprodukcia priniesla ozaj veľmi kvalitnú drámu s nádychom krimi. Na stopáž je scenár veľmi dobre spracovaný a divák sa nenudí v žiadnom okamihu. Osobne som nepostrehol hluché miesta, možno mi tam chýbalo viac mystiky. ()

LeePriest

Dlouho mi nic tak nevyrazilo dech, celé 2 a půl hodiny jsem jen napjatě zíral a užíval si každou minutu. Stačí když řeknu nejlepší krimi roku 2009? ()

Hilly

Mikael Blomkvist je skautem mezi dnešními novináři, jeho práce nespočívá v ambicích ani očerňování, jde mu jen o rozlousknutí pravdy a nabídku pomocné ruky. Přes fakt, že jej společnost odvrhla do nejtemnějších kanálů bezpráví, se odhodlá pomoci s tajemným případem zmizelé Harriet Vangerové za pomoci hackera Lis Salanderové. Klenot mezi thrillery, napětí střídá akci a emoce, zobrazuje detailně patologické chování různých porušených a hlavně sadistických osobností. První a snad i nejlepší díl trilogie, který absolutně nemohl být překonán americkým remakem, který se oproti originálu obtížně sleduje i s prstem v krku. ()

zigy

Lisbeth je jedna z nejzajímavějších postav ať už literatury, či filmu, se kterou jsem měl možnost se setkat. Larsson je mistr vypravěč a tento film s úctou převádí jeho knihu na plátno. Opakuji: s úctou a respektem, a tak by to mělo být. ()

Johanita

Četla jsem celou trilogii, hned jak vyšla. Pro mě je tohle o třídu lepší, než americká verze. Doteď nechápu, proč to někdo točil tak brzy znovu...že by se v americe švédské provedení nelíbilo?? Asi proto, aby Daniel Craig mohl "mrznout" v minus 16stupních 100km od Stockholmu, neschopen rozdělat oheň v krbu. Tak tuhle scénu v původní verzi nenajdete (proč asi?). Za to se více dozvíte o Lisbeth a o tom, co umí... a vůbec se dozvíte více informací. Lisbeth je taky je tak trochu víc "bad ass" a Kalle Blomkvist je sice menší fešák, no víc tak, jak jsem si ho představovala. ()

morepower

Tak jsem si to včera dal znova. Tahle zápletka mě prostě baví. Tenhle film považuju za jeden z nejlepších a to nejen za posledních pár let! ()

luciasce

Zvolila jsem si, že si přečtu knihu a pak se podívám na film a pak se podívám na americkou verzi. Myslím, že jsem dobře udělala. Kniha je komplexní a naprosto dokonale napsaná, film je dějově osekaný a pokud nevíte některé souvislosti, můžete se v tom ztratit. Nicméně rozdíl mezi knihou a filmem není tak velký, jako při druhém dílu milénia, kde mi přišla kniha naprosto špičková a film lehce odfláknutý. ()

Fuksinka

Kniha je zaplevelena nepodstatnymi detaily. Filmu se podarilo z ni vytahnout to dulezite a predat to divákovi jako vyborny, napinavy, syrovy film se skvelou atmosferou. Bohuzel jeste se mi nestalo, aby mi tolik vadil vzhled hlavniho hrdiny. Vylozene me to pri sledovani rusilo. Nepotrebuju zadneho modela, ale tohle bylo opravdu moc. Skoda. ()

cinemafil

Kvalitně zpracovaná detektivka. Scénář se vydařil. Klíčové role jsou zahrány brilantně. Remake nedosahuje přes hvězdné obsazení kvalit tohoto filmu. 4* ()

WaspSalander

Jsem zamilovaná do této knižní trilogie, takže jsem předem věděla, že film se nemůže s knihou vůbec rovnat. Kniha se čte jedním dechem a nenechá čtenáře, aby se odtrhl. Filmové zpracování je čistě průměrné. Ale myslím, že Noomi Rapace sedí role Lisbeth jako prdel na hrnec. ()

Teachman

Námět a zápletka: 4/10 ... Vizuální stránka: 5/10 ... Soundtrack: 5/10 ... Didaktický potenciál: 2/10 ... Celkový dojem: 4/10. ()

Easykill

Tohle je opravdu skvělý severský thriller, kterému nic nechybí. Mysteriózní, detektivní atmo by se dalo krájet! K tomu super prostředí, skvělé obsazení a je z toho top jiného kalibru. Moje oblíbenkyně Noomi Rapace tady svou roli posunuje někam daleko, opravdu skvělý výkon. Na první film trilogie to je až moc dobrý, takže doufám, že další filmy jsou na tom stejně dobře. ()

PTuranyi

Vynikajúci kriminálny thriller s výbornou produkciou a napínavým príbehom, ktorý sa nevyhýba brutalite. Postupne dávkované informácie, šokujúce vraždy, skvele stupňované napätie a zaujímavé postavy tvoria horľavú zmes, ktorá dokáže diváka prikovať k obrazovke. Naviac hoci ide o pomerne málo známych hercov, ich výkony sú výborné. ()

frenkie

Velmi povedený detektivní film v severském balení, které já tuze rád. I přes řádně dlouhou stopáž film nenudí a zvolna graduje k očekávanému finále. Není zde nouze o napínavé momenty, drsné scény a ,ehm, trochu jinou erotiku. Všechny dějové linky jsou uzavřeny, vše je vyřešeno. Na první pohled značně nesourodá dvojice "vyšetřovatelů" působí značně sympaticky, film není zbytečně ukecaný a řekl bych, že i bez logických lapsusů. Herecky zvládnuto velmi dobře, což se dá u zkušeného Michaela Nyqvista předpokládat a hakerku Lisbeth Noomi Rapace také uvěříme. Po delší době mohu dát s klidem plný počet hvězd....ale že to na konci Lisbeth slušelo, že? :-) ()

Jurcekk

Veľmi slušné.Vyhodil by som kurátora, pomohlo by to dĺžke, hoci to pekne odsýpa. Akoby si autori neboli istí, či chcú triler alebo sl. marplovú. Ale nenudia. Najviac sa teším na predlohu. Naj komentár: DaViD´82 ()

OldBeast

Film zůstavá daleko za knižní předlohou. Dolů jej táhne předvším Michael Nyqvist, který je prinejmenším nemastný, neslaný a při joggingu v teplákovce s mírnou nadváhou navíc směšný. Zkratkovitý scéněř dosáhne vrcholu stupidity ve chvíli, kdy Lisbeth pošle email přímo Mikaelovi. ()

Muži, kteří nenávidí ženy míří do televize

Muži, kteří nenávidí ženy míří do televize

29.05.2020

Protože těch adaptací slavné severské krimi Muži, kteří nenávidí ženy spisovatele Stiega Larssona stále ještě nebylo dost, chystá nyní Amazon svoji vlastní seriálovou verzi. Ta bude pochopitelně… (více)

Zemřel Michael Nyqvist, padouch z Johna Wicka

31.12.2016

Lisbeth v Lucerně: Film a prodej nové knihy

Lisbeth v Lucerně: Film a prodej nové knihy

24.08.2015

Příznivci knih a jejich filmového zpracování se obvykle dělí do dvou nesmiřitelných táborů, a do velké míry to platí i pro Milénium - Muže, kteří nenávidí ženy i další pokračování ságy. Internetové… (více)