Muži, kteří nenávidí ženy

• Švédsko Män som hatar kvinnor (více)

Před čtyřiceti lety zmizela Harriet Vangerová z rodinného setkání konaného na ostrově, který vlastnil a obýval mocný klan Vangerů. Přestože nebylo Harrietino tělo nikdy nalezeno, je její strýc přesvědčen, že šlo o vraždu, jejímž pachatelem je někdo z jeho rodiny. Rodiny, jejíž členové jsou mezi sebou sice spjati pevnými pouty, ale která je jinak zcela nefunkční. K vyšetření tohoto případu si proto najme investigativního novináře Mikaela Blomkvista (Michael Nyqvist), kterému pomáhá drsná potetovaná počítačová hackerka Lisbeth Salanderová (Noomi Rapace). Lisbeth Salanderová je mladá žena jako vystřižená z Tarantinových filmů, s tajemnou minulostí, za kterou se mstí a která z ní učinila skutečného outsidera. Je hackerkou světového formátu - s naprostou samozřejmostí se pohybuje ve virtuálním světe, kde je schopná získat jakoukoliv informaci, kterou chce. Kromě toho je neobyčejně inteligentní a má skvělou fotografickou paměť. Jakmile Blomkvist a Salanderová zasadí Harrietino zmizení do rámce četných podivných vražd, které se staly téměř před čtyřiceti lety, začíná se rozplétat temná a děsivá rodinná historie… (oficiální text distributora)

GeorgeHans

Kniha je predsa len niekde inde a má to niečo naviac, čo film nemá a prečo sa k nej narozdiel od Oplevovej adaptácie ešte určite vrátim. Keď sa však Larssonovu výbornú predlohu nečítali, štvrtú hviezdičku si môžte pridať takmer stopercentne. Vďaka skvelému castingu som k nej taktiež nemal ďaleko. 70% ()

Michelle75

Tři hvězdy za neokoukané tváře, které zase hrají úplně jinak, než jsme zvyklí, za tu severskou nepřikrášlenou syrovost a naposled za pátrání po čtyřicet let staré záhadě, která člověka zvědavě naladí. Časem možná o jednu * přidám. ()

killjezor

Film jsme sledovali se ženou, ona knihu četla, já nikoli. Z mého pohledu tedy nic nechybělo. Režie byla strhující, hluchých míst pomálu. Vyprávění mě drželo dostatečně napnutého, některé scény až zbytečně naturalistické, ale jenom dokreslovaly celkovou zvrácenost charakterů. Ve finále některé věci působily nedotaženě, ale kdyby na stole neležely 2 pokračování, byl bych spokojený. Naopak z pohledu mé ženy bylo hodně věcí vypuštěno, taky ji dost vadila časová poslupnost, která byla jiná než v předloze. Pro ni to byl lehce nadprůměrný film, pro mne skoro bez výtek. ()

noctambule

Dala jsem si s tímhle kouskem na čas. Nejdřív mi dobu trvalo než jsem se dostala k přečtení knihy, protože jsem to chtěla v takovém pořadí:-) Poté jsem čekala až ze mě spadne obrovské nadšení, které s sebou zákonitě nese velké očekávání. Ale asi jsem nečekala dost dlouho, jsem zklamaná. Nedokážu odstřihnout knihu od filmu, Larsson napsal geniální věc, jejíž přenesení na plátno vidím velmi kriticky. Kniha je napsána "filmově" a podle mě už proto není třeba natáčet film, ale chápu, točit adaptace knih, zvlášť tak úspěšných, je dnes v módě. I tak jsem byla natěšená, nebo spíš zvědavá. Vykreslit mrazivou atmosféru se podařilo skvěle, obsazení Lisbeth se vydařilo ještě líp, problém jsem měla s Mikaelem, takhle jsem si ho fakt nepředstavovala:-) nejen vzhledově, ale i charakterově byl jiný, přišel mi takový uťáplý, časem jsem si zvykla, ale nebylo to prostě ono. I obsazení dalších postav mi nesedlo. Scénář musel být zákonitě osekaný o některé dějové linie a postavy, film je na jednu stranu rozvleklý, ale zároveň rychlý, aby zvládl převyprávět bohatý příběh. Podle mě jsou tam ale některé důležité věci vynechány nebo změněny, postavy, které já bych zdůraznila, tam nemají moc prostoru, hlavně že policie je tam každou chvíli, ale já jsem detailista. Män som hatar kvinnor není špatný film, pořád ho vnímám jako nadprůměrný, problém je ve mě, nedokázala jsem si ho užít, věděla jsem, co bude následovat, hledala jsem chyby a čekala, co zase Oplev vynechá. Tak trochu závidím lidem, kteří půjdou na Finchera jako nepopsaný list papíru. Věřím, že jeho adaptace bude vydařenější, ale v konkurenci s knihou stejně nemá šanci, podle mě je to nezfilmovatelné. ()

KoRner

Životný príbeh o traume, ktorá sa vyrieši na pozadí oveľa väčšieho prípadu. Na to, že film má 146 minút a nie práve najneodhaliteľnejších podozrivých je dosť blbé, že som sa občas v príbehu stratil a vysvetlenie príde tak zo zásady o desať minút. Hlavne tých prvých 30 by si zaslúžilo skrátiť. Prostredie je ale správne depresívne a aj herci sú veľmi dobrí. Takže odo mňa pre túto kriminálnu "adventúru" také slabšie 4*. Alebo ak uvidím, že Fincher je lepší, tak o jednu dole. ()

korndaddy

První díl o setkání ústřední dvojice nedopadl nejhůř, ale mám lehký pocit, že se z toho dalo vytěžit daleko více. Noomi je skvělá. ()

Nemik96

Původně jsem se chtěl podívat na nejnovější USA verzi tohoto filmu, ale omylem jsem stáhnul tuto zač jsem vděčný protože mě tento film naprosto uchvátil. Moc se mi líbilo syrové, místy až drastické podání celého příběhu, který měl tak hutnou atmosféru že jsem ho hltal se zatajeným dechem. V částech filmu kde probíhalo pátrání jsem si zavspomínal na můj oblíbený film Purpurove řeky kde to bylo hodně podobné. Michaela Nyqista ani Noomi Rapace jsem před tímto filmem neznal a musím konstatovat, že ne vždy musí film obsahovat Hollywoodské superstár aby dosáhl top kvalit oba byli prostě skvělí. Když to všechno shrnu nezbývá mi než udělit plný počet hvězd a objednat si DVD protože tohle si určitě pustím rád znova. Jsem hrozně zvědav jestli remake 2012 bude dosahovat stejných kvalit. ()

janik.sk

Som veľký fanúšik miléniovej trilógie (najmä ako čitateľ) a táto severská verzia sa mi páčila omnoho viac ako americká. Lisbeth síce vizuálne nezodpovedá knižnému popisu, vo filme je zaoblenejšia ako by mala byť, ale charakterovo to herečka zvládla na výbornú. Lisbeth je fascinujúca ženská hrdinka, kontroverzná, nevyspytateľná, tajomná a ja ju žeriem. Film má strhujúci dej, je napínavý, ale predsa len odporúčam prečítať si knihu. Isté veci zostali vo filme len naznačené, divák nemal možnosť dozvedieť sa viac o pohnútkach a myšlienkových pochodoch hlavných hrdinov. ()

Jespe-film

Sirové, dramatické a s dokonalým popisem postav, které neničí hvězdné herecké obsazení. Zkrátka pravá skandinávská tvorba. A všechny 4 žánry zde v popisu nejenže sedí, ale dokonce jsou rozděleny rovnoměrným podílem. ()

bari68

Jeden z tých filmov, ktorý vás na začiatku usadí do pohovky a s otvorenou pusou pustí až na konci, je to ten film, ktorý vás nenechá prestať rozmýšľať nad dejom a skutočnosťami, či je to práve jeden z tých kategórie snímkov, ktorý sa dajú zaradiť do škatuľky nekonvenčných, napínavých detektívnych thrillerov. Švédske Bio znovu boduje. ()

HiddenDragon

Teda ted koukam, ze existuje i prodlouzena verze krucis...no tak priste. Kazdopadne i ta klasicka u nas vydana je velmi povedena. A musim rict, ze se mi asi libi o trosku vic nez amer. zpracovani. Fincherova verze mi prijde lehce temnejsi, paradoxne studenejsi a zasnezenejsi, a co se tyce dvou hlavnich postav rovnez trochu lepe zahrana. Ovsem tato puvodni svedska (resp. danska dle tvurcu) mi prijde divacky prijemnejsi. Nevim, mozna je to tim, ze jsem ji videl jako druhou, a vedel o co jde, ale i tak mi prijde, ze to zde po detektivni strance zvladli lip. Ze stopy jsou vic vysvetleny, zatimco u Finchera jsem se trochu ztracel a musel dej vracet (zvlast kdyz koukate bez dabingu). Tady je i vic videt to spojeni mezi Lisbeth a celym pripadem. Vic clovek chape jeji angazovanost. Take filmarsky zvladli lepe konec. Misto zdlouhave anabaze s kradenim penez z Kajmanskych ostrovu to vyresili ve dvou minutach a naprosto to dostacovalo. V tomhle smyslu byl Fincheruv konec mnohem horsi, nebo lepe receno zbytecne rozpracovany. Kazda verze ma tedy svoje pro a proti. Craig je divacky zajimavejsi, prostredi je stisnenejsi az hororovejsi, a anglictina se lip posloucha....tady je to misty zase logictejsi, coz je pro krimi podtstatne, a prijde mi, ze tu i je i "vice Svedska". Obe verze kazdopadne stoji zato a i kdyz se v nekterych detailech lisi, jsou to vpodstate obdobne kopie. ()

Loki_Six

"Lisbeth is a young woman who's a bit...well, special, shall we say. Please don't be fooled by her appearance, she's our best researcher." ()

Zagros

Po přečtení celé původní trilogie Milénium, která víceméně odstartovala úspěchy severských krimi u nás, jsem si říkal, že je to dobrá detektivka a, i když mě tenhle žánr moc nebere, všem jsem ji doporučil a po zfilmování jsem se nadšeně pustil i do filmové verze. Musím říct, že to nedopadlo úplně špatně. Knize se to nevyrovná, ale i přes znalosti děje a podvědomého srovnávání, mě film bavil a místy i napnul. Moc se mi líbilo i obsazení a herecké výkony. Jsem rád, že se toho ujali sami Švédové. Je na tom vidět citlivý přístup. Pokud bych knihu nečetl, dokázal by mě děj napnout mnohem více a přidal bych i hvězdu navíc. Po opětovném setkání nakonec přidávám i tu čtvrtou hvězdu. Tak drsná severská atmosféra mě znovu dokázala vtáhnout a ani mi nijak nevadilo, že jsem si občas něco vybavil. ()

klukluka

Před 13-ti lety- v době vzniku- jsem tomu nasypal 5 hvězd a div jsem se z toho tehdy nesesypal- byl jsem z toho úplně štajf, totální nirvána. Teď, když to píšu, se tomu musím smát. Je to dobrý, ale vytratil se z toho ten údiv a nedostavil se ani v nejmenším ten tehdejší šok a úžas z Lisbeth a její nonkonformity- všechny ty vraždy, úskoky, všechno to násilí…to všechno mi za ta léta zevšednělo, protože jsem od té doby viděl podobných filmů habakuk. Ale uznávám- Muži, kteří nenávidí ženy tu éru odstartovali. Na pět už to dnes nemám, i čtyři jsou dost, ale za to průkopnictví…. ()

raven

Stieg Larsson dostal aj mna... Ale filmovemu spracovaniu oproti knihe nieco chyba... Napriek tomu 4* a zaujimalo by ma, ci sa dostane do nasej kinodistribucie... ()

Eraserhead

Přesto, že má film dvě a půl hodiny je vyprávěn velmi zkratkovitě. Motivace postav jsou v knize rozebrány do nejmenších detailů a závěrečné rozuzlení je podáno o dost více šokujícím způsobem než ve filmu. Aby se tam dostalo vše, musel by mít dvojnásobnou stopáž. Přesto se těším na to, jak se s tímto úkolem vypořádá David Fincher, který by měl pracovat na remaku a látka je to pro něj jak stvořená - novinářské prostředí spojené s pátráním po sériovém vrahovi si už velmi úspěšně zkusil v Zodiacovi. ()

ruhebitte2010

Místy film skutečně ztrácí dech, trochu se ztrácíte v ději (hlavně zpočátku), ale ta atmosféra a hudba jsou na špičkové úrovní. ()

Muži, kteří nenávidí ženy míří do televize

Muži, kteří nenávidí ženy míří do televize

29.05.2020

Protože těch adaptací slavné severské krimi Muži, kteří nenávidí ženy spisovatele Stiega Larssona stále ještě nebylo dost, chystá nyní Amazon svoji vlastní seriálovou verzi. Ta bude pochopitelně… (více)

Zemřel Michael Nyqvist, padouch z Johna Wicka

31.12.2016

Lisbeth v Lucerně: Film a prodej nové knihy

Lisbeth v Lucerně: Film a prodej nové knihy

24.08.2015

Příznivci knih a jejich filmového zpracování se obvykle dělí do dvou nesmiřitelných táborů, a do velké míry to platí i pro Milénium - Muže, kteří nenávidí ženy i další pokračování ságy. Internetové… (více)