Muži, kteří nenávidí ženy

• Švédsko Män som hatar kvinnor (více)

Před čtyřiceti lety zmizela Harriet Vangerová z rodinného setkání konaného na ostrově, který vlastnil a obýval mocný klan Vangerů. Přestože nebylo Harrietino tělo nikdy nalezeno, je její strýc přesvědčen, že šlo o vraždu, jejímž pachatelem je někdo z jeho rodiny. Rodiny, jejíž členové jsou mezi sebou sice spjati pevnými pouty, ale která je jinak zcela nefunkční. K vyšetření tohoto případu si proto najme investigativního novináře Mikaela Blomkvista (Michael Nyqvist), kterému pomáhá drsná potetovaná počítačová hackerka Lisbeth Salanderová (Noomi Rapace). Lisbeth Salanderová je mladá žena jako vystřižená z Tarantinových filmů, s tajemnou minulostí, za kterou se mstí a která z ní učinila skutečného outsidera. Je hackerkou světového formátu - s naprostou samozřejmostí se pohybuje ve virtuálním světe, kde je schopná získat jakoukoliv informaci, kterou chce. Kromě toho je neobyčejně inteligentní a má skvělou fotografickou paměť. Jakmile Blomkvist a Salanderová zasadí Harrietino zmizení do rámce četných podivných vražd, které se staly téměř před čtyřiceti lety, začíná se rozplétat temná a děsivá rodinná historie… (oficiální text distributora)

TomPrusik1

Už nějaký čas jsem věděl o zfilmované podobě švédské trilogie Milénium. Nakonec jsem se dostal k tomu, že jsem si nejdříve přečetl skvělou knížku Muži, kteří nenávidí ženy a tak můžu srovnávat s knížkou. Nutno uznat, že se to Švédům povedlo zfilmovat velmi dobře. Příběh opravdu vyžaduje větší stopáž a nebylo by na čem na čem šetřit. Z herců se mi nejvíc líbila Noomi Rapace. Lisbeth je náročná postava a ona ji zahrála perfektně. spíš mi vadil Michael Nyqvist v roli novináře Blomkvista. Někdy koukal jak tele na noví vrata a to působilo, jako kdyby byl blbec. A v knize nebyl. Práce scénáristů byla dobrá, ale některé scény se rozhodli napsat podle sebe (bylo jich naštěstí málo) a to nebyl úplně nejlepší krok. Nad genialitu Larssonova románu prostě něměli. Přesto velmi slušná práce. 80% ()

Splasher

Tak co to tu máme. Švédštinu, která zní tak tajemně. K ní přihodtě tajemnou rodinu s nacistickou minulostí a ještě tajemnou hackerku (může být někdo tajemnější než Goth?). No a na světě máte solidní detektivku. ()

SeanLSD

Obrovsky mi prospela neznalosť predlohy - nikdy som nevedel, kam ma príbeh zavedie. NIe že by som o nej nevedel - môj šéf u sťahovákov celú trilógiu už zo dva roky nadšene a poctivo propaguje aspoň na každom druhom výjazde a kupuje ju na stohy do daru hocikomu k ľubovoľnej príležitosti. Našťastie ale napriek tisícom slov nikdy nebol schopný prerozprávať o čom že to vlastne celé doprdele je. Tak, a teraz to už viem. ()

Radiq

Nesnáším muže, kteří nenávidí ženy, to řikám o reálným světě, ve kterým by takový kurvy měli kastrovat a mučit 14 dní, než chcípnou v největších bolestech. Nebo možná by bylo lepší je jenom zmrzačit a nechat žít, aby trpěli dýl (polít ksicht kyselinou, kůži jim oprančit nad ohněm a sypat na ně sůl, uřezat rty a oční víčka a poslat je někam na úřad). Ovšem jakožto film se mi Muži, kteří nenávidí ženy, líbili. Ne kvůli těm hnusnejm skutkum pachávejm, ale 1) kvůli švédštině, 2) kvůli neznámejm tvářím, což je vlastně ekvivalent "za prvé", 3) poutavej děj, kterej baví i přes délku filmu (jojo, napětí se pořád stupňuje), 4) propracované postavy, 5) dokonale reálně vyobrazené mrtvoly, 6) nezačlo se to kamerou koukat do zdi, když se měla objevit nějaká ta nahota. Prostě se to dá žrát jedním dechem, teda spíš vdechávat na jedno polknutí... PS: po druhé jsem se díval na kratší verzi, navíc s dabingem, a ta je pěkně na hovno. Plno důležitýho tam chybí. A dabing je otřesnej. Jenom proto bych hodnotil míň, ale neudělám to, jenom si sežeňte tu delší verzi, jinak budete zklamaní. ()

danliofer

Řemeslně velmi kvalitně a originálně zvládnutý film, který se se mnou ale minul tematicky natolik, že mu nemůžu dát vyšší hodnocení, ačkoliv většina skandinávské produkce je pro mě pětihvězdičková. Možná i proto, že už mám ze skandinávských filmů nakoukáno víc než dost, mi přijde tento film tak trochu jako takový skandinávský filmový blockbuster, který se tváří jako něco víc, než je. A protože jsem ten den šla na Nolanův Dokonalý trik - omylem o týden později, než ho dávali - tak jsem sáhla v nouzi po skandinávském filmu ve víře, že to zalepí tu záplatu. Tentokrát se ale nestalo... Ne každý den je holt filmové posvícení. P.S. Příběh Lisbeth by vydal na samostatný film. P.P.S. Takový filmeček Razone má tu správnou opravdovost, kterou jsem čekala i od zfilmovaného S. Larssona. ()

dr.fish

Precizní práce, i když nijak objevná. Nenudil jsem se téměř ani chvíli, přestože takových filmů už bylo a ještě bude. A hlavně to nebylo americké, to na tom bylo nejpříjemnější. Bližší evropskému vnímání. ()

tomeek

Temný, klasicky seversky ponurý a pomalý krimi-thriller s docela originálním příběhem. Netuším, proč to Amerika po dvou letech potřebuje remakovat :/ ()

bartias

Napínavý a tajuplný thriller s "dvojitým" koncem představuje dvojici nesourodých ale o to zajímavějších hrdinů. Odvážný novinář idealista a iluzí zbavená delikventka vyšetřují zmizení mladé dívky, ke kterému došlo před několika desetiletími. Přitom odhalují sérii rituálních vražd. Kriminální špína, kterou vyhrabou, je synonymem pro nešvary dnešní "civilizované" společnosti. Muži, kteří nenávidí ženy chvílemi připomínají slavné Mlčení jehňátek nebo dokonce i kultovní Twin Peaks. Přitom si ale zachovávají švédsky mrazivou atmosféru a s ní i svou výsostnou originalitu. ()

flyboyeda

Tak moc moc dobre a mrazive bububu, ze jsem dodnes nenasel odvahu podivat se na americky remake, a to mam Finchera hodne rad... ()

mr.filo

Mnoho povyku pro nic, je to (skoro) temné severské psycho-drama s rozpláclým koncem. Přes to kvalitně odvedená řemesla. Kdo si potrpí na krvi a násilí, tak tam něco takového je. ()

matezzz

Propracovaný scénář se spoustou linií, kde postupem času napětí přibývá a atmosféra houstne, neokoukané tváře výborných herců, pěkné zasněžené prostředí a hodně drsné scény. To všechno ve mně vyvolalo ohromný pocit, který jsem rozdýchával ještě dost dlouho po skončení filmu. ()

martycross

Rozsekat autory scénáře na díly i s hlavou a s tukem a kněz to narovná na dříví...!! :D (viz. RJ - třetí kniha Mojžíšova, Kapitola 1, Verš 12). Tohle se švéďákům nepovedlo. Knížka je mnohokrát lepší, přečetl jsem ji doslova "jedním dechem". A těšil jsem se na "zvizualizování" tohoto swerige miracle :D :D Naplánoval jsem si to tak, že hned jak dočtu knížku, vrhnu se na film. Ale jak už zde bylo několikrát řečeno, ve filmu bylo z knížky tak nějak od každého trochu, celé to pohromadě dle mého vůbec nedrželo. Hned mě napadali mnohé verze, jak tu kterou dějovou linku radši úplně opustit, abych se o to hlouběji mohl věnovat nosné linii. Tenhle film jednoznačně potřebuje hollywoodskou produkci, pak to může bejt bomba. Pokud tedy švédští scénáristé neskončili jako zápalná oběť, doporučuji alespoň vyobcovat je ze společenství svého lidu (viz. MARI - třetí kniha Mojžíšova, Kapitola 20, Verš 18) ;) ()

LeoH

To je tak osvěžující, slyšet v tomhle žánru pro změnu zas jiný jazyk než angličtinu, koukat na obrázky v nejlepší tradici severského šerosvícení, poslouchat filmovou muziku, která má hlavu a patu a nejsou to jen mechanické zvukové omalovánky. To všechno, navíc dobře vystavěný scénář s rafinovaně, na drobnostech, budovaným napětím... no, už dávno jsem žádný thriller takhle silně neprožíval. A jak jsem poslední roky alergický na naturalisticky násilné scény, zejména pokud jde o násilí na ženách, a snad ještě víc drobný spoiler >> na psychopatické kutily, co si doma po nocích staví překombinované vraždicí stroječky << konec drobného spoileru, tady toho všeho bylo řekněme tak akorát, s obhajitelným smyslem a dostatečnou katarzí. Do pěti tomu chyběl jenom ždibec (konkrétně pocit, že by to ve mně mohlo zanechat nějakou dlouhodobější stopu). ()

chelseaman22

Lze polemizovat o tom, jak pečlivě režisér četl knižní předlohu (či nečetl). Lisbeth má být 150 cm vysoká a 45 kg těžká a dle svým vlastních slov nemá mít žádná stehna. Všechny ženy jsou v knize líčeny jako krasavice z Hollywood Boulevard, ale tady to jsou neforemné staré a zapšklé babizny (a polovinu z nich má Michael údajně přeříznout). A ten konec je úplně podělanej - režisér si to udělal jak chtěl, ale moc to nedopadlo. Proto mne nepřekvapuje, že Amíci zkouší remake celé trilogie. Už první díl je jasným příkladem toho, že na tom jsou lépe než kolegové ze Švédska. Herecké srovnání Craig - Nyqvist je prostě nesrovnatelné. Americká verze je víc strhující a má nesrovnatelně lepší kameru (za což mimo jiné obdržela Oscara). Ve Švédsku obrovský megahit, ve zbytku světa tento průměr prostě nemůže prorazit. Zklamání. 63% Celosvětový výdělek k 27. 2. 2013: $104,395,170, což je 8,03 násobek budgetu ()

Mr.Ripley

Technicky nijak zvlášť chladné a odtažité, jako Fincherův remake. Nicméně obsahově a atmosféricky mnohem bližší předloze. ____ Noomi Rapace je Lisbeth Salander, ale Michael Nyqvist rozhodně není Mikael Blomkvist! ()

JimmyII

Mám pocit, že se to nemůže líbit nikomu, kdo si už předtím užil knihu. Dalo by se filmu odpustit, že se mi příliš netrefil do mé představy o knize, ale Lisbeth je tu až moc drsná, tělo má jak kluk a ještě chlupaté podpaží. Navíc se po většinu filmu tváří jako mentálně zaostalá, na rozdíl od knihy, kde to sice je drsňačka, ale pořád v ní je něco ženského, něžného a především je po čertech pohotová. Blomkvist je tu moc slizký, nemastný a neslaný, na investigativního novináře, lamače ženských srdcí a věčného hledače pravdy. A dalo by se pokračovat. Co ale filmu neodpustím jsou změny, zkratky a zjednodušování. Jistě, kniha má 530 stran a film má už takhle 150 minut, ale tady nešlo o krácení, aby to mělo rozumnou stopáž. Autoři filmy zplošťovali postavy, měnili postup pátrání a způsob objevení stop, zvraty, přístupy lidí... všechno jinak a pěkně pitomě, takže jsem měl pocit, že sleduju béčkovou krimi, která mě nebavila ani nenapjala. Strašná škoda, vzhledem k tomu, že knihy jsou snad to nejčtivější, co jsem kdy četl. ()

Hebča

Mrzí mě to hodnocení, protože popravdě zfilmovat těch pět set stránek nabitých Larssonovým fanatickým zalíbením pro detail, množství postav a odboček v již tak dost spletitém ději a zachovat či snad ještě umocnit (o tom si můžu nechat zdát) ten dechberoucí pocit zažívaný s každým odkrýváním nových tajemství, je již samo o sobě počin hodný obdivu a nedopadlo to zas tak špatně! Ale na to, že to je švédský film a už vůbec nemluvě o tom (prostě to musím zdůraznit podruhé) z jaké předlohy vychází, to mohlo být daleko temnější a nervydrásající. Noomi Rapace ovšem dokonalá! 20.8.2010 ......update: po zhlédnutí všech tří dílů musím chtě nechtě uznat, že sice ne vše je ve filmu tak, jak bych si to představovala, ale své kouzlo ta adaptace má a hlavně Noomi Rapace, to je volba hodná Nobelovky. Kniha zůstává ale pořád asi tak přibližně tisíckrát napínavější, ale 3 hvězdičky... to bych Švédům křivdila, takže za 4, ale s hodně hodně odřenýma ušima (což platí zvláště pro ty další dva díly). ()

Sonnik

Seveřani bývají herecky stoprocentní a tady to potvrzují dvojnásob a když k tomu ještě přidáme mistrovskou zápletku a skvěle vypiplané charaktery (Lisbeth !!!) tak mi vychází stoprocentní thriller. Larssonovy knihy mám v merku už dlouho a po shlédnutí trilogie mě už před nima nic nezastaví. Nemůžu se dočkat. "Žiju sen každého muže. Beru si, co chci." ()

Belbo

Škoda mnoha rovin, které nedokázaly udržet jednolitou celistvost příběhu. Děj balancuje na mezi detektivkou a psychologickou až sociální sondou stojící v opozici k druhé, plynulejší a kompaktnější, linii. I při přihlédnutím k nerytmickému přeskakování a škobrtání s několika silnými momenty dávám víc než zasloužené 4. ()

Muži, kteří nenávidí ženy míří do televize

Muži, kteří nenávidí ženy míří do televize

29.05.2020

Protože těch adaptací slavné severské krimi Muži, kteří nenávidí ženy spisovatele Stiega Larssona stále ještě nebylo dost, chystá nyní Amazon svoji vlastní seriálovou verzi. Ta bude pochopitelně… (více)

Zemřel Michael Nyqvist, padouch z Johna Wicka

31.12.2016

Lisbeth v Lucerně: Film a prodej nové knihy

Lisbeth v Lucerně: Film a prodej nové knihy

24.08.2015

Příznivci knih a jejich filmového zpracování se obvykle dělí do dvou nesmiřitelných táborů, a do velké míry to platí i pro Milénium - Muže, kteří nenávidí ženy i další pokračování ságy. Internetové… (více)