Nepřítel pod hladinou

• Česko Duel v Atlantiku (neoficiální název) (více)

Ke dnu půjde buď americký torpédoborec, anebo německá ponorka... Ve vodách Atlantiku probíhaly během druhé světové války velké námořní bitvy, které mohly upomínat obří šachové partie. Jeden takový námořní duel představuje ústřední motiv dobrodružného válečného snímku Nepřítel pod hladinou v režii hollywoodského herce Dicka Powella. Když americký eskortní torpédoborec při hlídkové plavbě jižním Atlantikem zachytí na radaru neznámý kontakt, nový kapitán válečné lodi Murrell neváhá sledovat cíl. Jedná se o německou ponorku pod vedením válečného veterána von Stolberga, který se snaží setřást pozornost nepřítele. Začíná neúprosná námořní bitva v podání dvou mořských vlků, kteří si dokáží navzájem dokonale číst myšlenky a předvídat své další kroky. Americký torpédoborec se díky obratnému manévru dokáže vyhnout dvěma torpédům, německá ponorka pro změnu odolává hlubinným náložím. Rozložení sil na moři se mění každým okamžikem a poslat nepřítele ke dnu může jen ten, kdo prokáže pevnější nervy a využije momentu překvapení... Jako kapitán americké posádky se představil hollywoodský klasik Robert Mitchum, jeho protějšek ztvárnil německý herec Curd Jürgens. (Česká televize)

Reiner

Jen díky přemrštěnému "talentu amerického kapitána jsem toto dílo ohodnotil o stupínek níže, než kdyby film byl spíše realističtější ... ()

m.xFuck

Na to že je to film starý 60 let je stále funkční a koukatelný. Bez obav doporučím. Dneska už to není nic nervydrásajícího, ale stále to dokáže obstát i dnes. ()

PTuranyi

Vojnová dráma ponúkajúca "komorný" súboj amerického torpédoborca s nemeckou ponorkou. V porovnaní s filmom "Ponorka" je tento film ochudobnený o dobovú atmosféru, nie je taký technicky vypilovaný, ale je na ňom cítiť klasickú hollywoodsku školu. Vo všetkých ostatných ohľadoch sa "Ponorke" vyrovná. Príbeh gentlemanského zápasu dvoch kapitánov a posádok má dobrú atmosféru a nechýba mu napätie. Produkcia odviedla výbornú prácu a tých pár trikov znesie aj súčasnú kritiku hoci dobu vzniku na nich vidieť. Robert Mitchum úlohu kapitána zahral výborne a ani jeho náprotivok Curd Jürgens spolu s posádkami za ním nezaostali. 75% ()

paax

Je to vlastně takový romantický příběh o nekonečném kamarádství dvou (ne)přátel a jejich posádek zakončený částečným hepyendem. Ta válka nakonec byla docela fajn a všichni se měli rádi a jen se sem tam trošku kočkovali hlubinnými minami a torpédy. ()

Flippy

zajimavy ponorkarsky film, ktery ma bohuzel tak debilni konec, ze mi zkazil cely film.   SPOILER: scena, kdy kapitan U-bootu si periskopem prohledne poskozeny torpedoborec, necha U-boot vynorit ("Budeme palit na hladine. Nahoru. Staci jedno torpedo...") ... a necha se rozstrilet palubnimi dely torpedoborce. <facepalm> WTF? Proc by proboha  nekdo delal takovou neuveritelnou blbost ? Torpedo lze bezpecne odpalit z periskopove hloubky, neni treba vystavovat ponorku nebezpeci na hladine, kdyz muze zustat v bezpeci pod hladinou, kde ji ochromeny torpedoborec nemuze udelat vubec nic. Zkuseny ponorkovy velitel jako Von Stolberg by takovou hovadinu jako ve filmu neudelal, torpedoborec by dorazil dalsim torpedem z periskopove hloubky a zmizel by ze sceny driv, nez se objevi dalsi spojenecke lode. ()

megacik

Na to, v akom roku tento film vznikol, má výborné efekty, atmosféru a vizuál. Preto dávam 3*. Keď som ho pozeral niekedy v roku 1993, bol som z neho nadšený. Teraz mi však táto dráma už pripomína iba rozprávku. Skutoční námorníci sa museli dobre chechtať na tomto filme, keď ho prvýkrát videli. Superrýchle torpéda, námorníci nevidia dymiace komíny už pomaly ani cez deň, a to iba na pár míl(V triedri to vyzerá, ako keby neboli od seba ďalej ako na skok). Nádrže vybuchujúce hlboko pod hladinou robia také výbuchy, ako keby vybuchovali rovno na hladine. A tá technika radarov, o tej pochybujem, že bola dostupná už v roku 1943. Kapitáni oboch plavidiel namiesto toho, aby vyhlásili poplach, tak si idú kľudne ľahnúť. Posádka tiež spí, poplach majú, až keď vyjde slniečko. Ponorke trvá vynorenie asi minútu, za ten čas americký geniálny kapitán stihol vymyslieť a zrealizovať stratégiu s matracmi, poslať ľudí z lode a pripraviť sa na útok. Taktiež v roku 1943 už nikto nebral na mori na nikoho ohľad, a už vôbec nie nemecká ponorka na americký torpédoborec, ten koniec je teda dosť odveci. ()

horskejvlk

Skvělý námořní film, efekty hlubinných pum vše v reálu žádné počítačové efekty jak dnes, tenkrát to vyřešili opravdovým torpédoborcem a skutečnými hlubinnými pumami. Příběh o vojenské cti kdy za dobrý boj bylo vzdání pocty protivníkovi. Velitele U boutu byli pěkní prevíti zásadně přeživší stříleli tak zněl rozkaz admirála Dönitze. Zde to byla kpt. výjimka, což po filmu pověděl i německý herec Kurt Jürgens který ztvárnil kapitána U boot, fimový stereotyp kdy velitel Němců byl fanatický nacista který bojoval za fürera zde byl porušen, kapitán byl ukázán jako právě ta malá vyjímka neboť velitelé U boutu zabíjeli jak fanatici všechno a všechny po válce uváděli: co jsme se zajatci měli dělat ? ()