Nepřítel pod hladinou

• slovenský

Nepriateľ pod hladinou

Akční / Dobrodružný / Drama / Thriller / Válečný

USA, 1957, 98 min

Na to, v akom roku tento film vznikol, má výborné efekty, atmosféru a vizuál. Preto dávam 3*. Keď som ho pozeral niekedy v roku 1993, bol som z neho nadšený. Teraz mi však táto dráma už pripomína iba rozprávku. Skutoční námorníci sa museli dobre chechtať na tomto filme, keď ho prvýkrát videli. Superrýchle torpéda, námorníci nevidia dymiace komíny už pomaly ani cez deň, a to iba na pár míl(V triedri to vyzerá, ako keby neboli od seba ďalej ako na skok). Nádrže vybuchujúce hlboko pod hladinou robia také výbuchy, ako keby vybuchovali rovno na hladine. A tá technika radarov, o tej pochybujem, že bola dostupná už v roku 1943. Kapitáni oboch plavidiel namiesto toho, aby vyhlásili poplach, tak si idú kľudne ľahnúť. Posádka tiež spí, poplach majú, až keď vyjde slniečko. Ponorke trvá vynorenie asi minútu, za ten čas americký geniálny kapitán stihol vymyslieť a zrealizovať stratégiu s matracmi, poslať ľudí z lode a pripraviť sa na útok. Taktiež v roku 1943 už nikto nebral na mori na nikoho ohľad, a už vôbec nie nemecká ponorka na americký torpédoborec, ten koniec je teda dosť odveci.(21.1.2018)

"Ten americký veliteľ nie je amatér, ale ja tiež nie..." Po úvodných zoznamovacích minútach sa od prvého stretu americkej lode a nemeckej ponorky rozohráva zaujímavá a napínavá hra na mačku a myš. Taktický boj a hra o to, kto viac zariskuje a urobí väčšiu chybu v istých momentoch nenechá diváka ani vydýchnuť. Sympaticky pochybujúci kapitán nemeckej ponorky mi vzhľadom nejak pripomínal Old Sutterhanda(Lex Barkera). Znechutený hovorí o vojne, v ktorej nie je miesto pre česť..."Zlá vojna, zámer nepochopiteľný, zmysel nejasný..."Priestor dostáva tak americká ako aj nemecká strana, pomer síl na plátne je vzácne vyrovnaný a čo je ešte lepšie je nestranný. Hĺbkové bomby, torpéda a detonácie sú tu veľmi časté, takže nuda naozaj nehrozí. To, že k stretnutiu kapitánov, ktorí sa celý čas snažia jeden druhého potopiť, nakoniec dôjde, divák jednoducho vycíti. Pri ich vzájomnom pozdrave a pohľade do očí ma až zamrazilo. To sú skvelé momenty, kde jeden v druhom už nevidí nepriateľa , ale človeka. Takmer som dal plný počet. 80%.(28.11.2013)

Skvělá záležitost s Robertem Mitchumem. Tento herec mnoha tváří (převážně cowboyských) si v šedesátých letech střihl hodně rolí vojáků. Létal mimo jiné se stíhačkou Sabre nad Korejí v Hunters, Vyloďoval se za Nejdelšího dne v Normandii a zde velí torpédoborci (nikoliv křižníku jak zde někdo uvádí) Haynes. Cestou narazí na německou ponorku a začíná hon na kočku a na myš. Mitchum je zkušený kapitán, umí přemýšlet jako velitel německé ponorky a dělat rychlá protiopatření v případech, které by jiného kapitána zakočily. Německý velitel tam dole však také není žádný začátečník a tak je radarem vybavený torpédoborec s hlubinnými pumami jen o krapet ve větší výhodě než v hlubinách skrytá ponorka s torpédy. Být to o rok později, zavolal by si Haynes na pomoc Catalyny či B24 speciálně vybavené na stíhání a zaměřování ponorek a společně by ji poslali ke dnu. Takto však máme možnost sledovat touhu zlikvidovat nepřítele z obou znepřátelených stran. Srovnání se šachovým turnajem je přesné ! Já se dobře bavil, tak jak to mám u válečných filmů rád. Konec překvapil. Dávám čtyři hlubinné pumy. * * * *(14.11.2012)

Opravdu povedený film studia Fox .Smíříme-li se s tim, že máme dva kladné hrdiny,každého na druhé straně.....! Vychutnejte si válečné scény , na dobu vzniku filmu jsou skvělé ! Bude se Vám to zamlovat ! Nutné je samozřejmně provedení obrazu 16:9 a ozvučení min stereo..... Das Boot od toho však nečekejte........(19.3.2007)

Vzhladom na rok vzniku je to velmi vydareny vojnovy kusok, co dosvedcuje aj ziskany Oskar za specialne efekty. Vysoka takticka a strategicka hra nemeckej ponorky a americkeho torpedoborca Buckley. Dvaja skuseni kapitani rozohravaju sachovu partiu na otvorenom mori. Neda sa to samozrejme porovnavat s Das Boot. Oproti nemu chyba filmu viac klaustrofobnych, depresivnych ponorkovych zaberov a napatia. Zaver je ale zase ludskejsi a civilizovanejsi. V dnesnej dobe sa taketo vojnove filmy netocia - co je na velku skodu.(9.5.2009)

• - Průměrná délka záběru je 8,7 vteřiny. (Mol)

• - V rozhovoru v roce 1977 pro New York Times řekl německý herec Curd Jürgens, který hrál kapitána německé ponorky, že je pro něj tento film velice důležitý, protože se jedná o první film od ukončení války, který nevyobrazuje německého důstojníka jako šílence. (Mol)