Nepřítel pod hladinou

• Česko Duel v Atlantiku (neoficiální název) (více)
Trailer

Ke dnu půjde buď americký torpédoborec, anebo německá ponorka... Ve vodách Atlantiku probíhaly během druhé světové války velké námořní bitvy, které mohly upomínat obří šachové partie. Jeden takový námořní duel představuje ústřední motiv dobrodružného válečného snímku Nepřítel pod hladinou v režii hollywoodského herce Dicka Powella. Když americký eskortní torpédoborec při hlídkové plavbě jižním Atlantikem zachytí na radaru neznámý kontakt, nový kapitán válečné lodi Murrell neváhá sledovat cíl. Jedná se o německou ponorku pod vedením válečného veterána von Stolberga, který se snaží setřást pozornost nepřítele. Začíná neúprosná námořní bitva v podání dvou mořských vlků, kteří si dokáží navzájem dokonale číst myšlenky a předvídat své další kroky. Americký torpédoborec se díky obratnému manévru dokáže vyhnout dvěma torpédům, německá ponorka pro změnu odolává hlubinným náložím. Rozložení sil na moři se mění každým okamžikem a poslat nepřítele ke dnu může jen ten, kdo prokáže pevnější nervy a využije momentu překvapení... Jako kapitán americké posádky se představil hollywoodský klasik Robert Mitchum, jeho protějšek ztvárnil německý herec Curd Jürgens. (Česká televize)

Trailer

Enšpígl

Hodně se mě líbilo závěrečné finále v podobě takového toho čistokrévného chlapáctví a současně antiválečné vyznění. Jinak obecně mám rád střet dvou chtyrých chlapů jako v totmo případě. Kapitán německé ponorky mě přišel divácky zajímavější a usmíval jsem se nad jeho pohrdáním Hitlerem, které bylo sice jen okrajové, ale o to víc se mě líbilo. Na snímku je sice vidět staří, někdy bylo až okatě jasné že se jedná o modýlek někde v akvárku, ale z hlediska poutavosti vyprávění, co bychom za tuhle poctivku dneska dali. ()

majo25

Možno trochu na škodu pre toho, kto najprv videl jeden z dielov Star Treku: TAS, kde takto na seba útočia pozemská a vesmírna loď. Žeby inšpirácia práve týmto filmom? Kto vie. Každopádne aj tuto je pointa o tom, aby vlk dostal nažrať, a aby ovca ostala celá. V tomto prípade vyhrávajú pochopiteľne Američania, ale Nemci napriek kapitulácii neprichádzajú o svoju česť ani o ľuďskosť. Cítiť trochu naivity, aj pátosu, ale samotné spracovanie je rozhodne kvalitné. Škoda, že herecky je to iba o dvoch hercoch, ostatní sú iba štatisti. ()

Martin741

Moj prvy film od Dicka Powella a hned ultra masakrozna naloz. sympaticka hra na macku a mys, kde na jednej strane stoji americka lod na cele s Robertom Mitchumom /Lovcova Noc, Pryc od Minulosti, neskor aj El Dorado s Johnom Wayne-om/ a na druhej strane zase nemecka ponorka na cele s Curdom Jurgensom /kultovy Karl Stromberg z bondovky Spy who Loved me/. A moze sa zacat filmarina. Prva polhodina je len taka otukavacka, ale potom sa to rozbehne, nemecky kapitan Curd Jurgens praktizuje iste veci, aby zasiahol mitchumovu lod, a Mitchum mu to oplaca. Vyborne dialogy, vybuchy a kopa akcnych scen + masakrozny zaver. Oplati sa mat tento snimok vo filmoteke. 92 % ()

Han22

Na tenhle film jsem byl hodně zvědavý ze dvou důvodů - jednak jsem ho mockrát viděl v programu Novy, ale nikdy se na něj nepodíval a jednak kvůli Oscaru za efekty, což je spolu s nejlepší písní pro mě po nejlepším filmu nejzajímavější kategorie. Jako to dopadlo? Inu Robert Mitchum a Curd Jurgens hrají spolu uprostřed Atlantiku lodě se vším tím "zásah" "mimo". Je to taktická hra plná nervů, zato prostá veškeré ideologie. Oba jsou kapitáni do morku kostí, zajímá je válka a její čest a ne nacismus či boj proti němu. Je to trošku nuda, podpořená tím že mě tyhle filmy zrovna moc neberou. Ale finální střetnutí a "head on" je parádní a je gentlemanský konec je natolik úžasný, že mě to nakonec přinutilo dát o hvězdičku víc, než jsem původně zamýšlel. Jen toho Oscara za efekty jsem moc nepobral, pár lodí, torpéd a nějaké trosky na konci není nic zvláštního, zjevně v roce 1957 nebyla konkurence moc velká (či spíše nulová). ()

curunir

,,DRŽTE HO ZA RUKY." ,,MÁ IBA JEDNU, PANE." __ Do mojich spomienok spred viacerých rokov (možno 20 dozadu) sa hlboko vryl film o súboji ponorky s vojnovou loďou, preto malo byť sledovanie filmu najmä overením si, či by mohlo ísť o rovnako dielo. Pretože si na celkové podrobnosti a na dej pamätám iba matne (snáď toľko, že tromfy mala v rukách ponorka a na frak dostávala loď, zatiaľčo tu je to skôr opačne), povedal by som, že o ,,Nepriateľa pod hladinou" nešlo. Napriek mnohým rokom od jeho nakrútenia ide stále o veľmi solídnu, skôr napínavú než nervy drásajúcu záležitosť, a i keď som videl z daného obdobia trikovo lepšie kúsky, najväčšími ťahúňmi sú predstavitelia oboch proti sebe stojacich kapitánov. Ako už bolo poznamenané, napriek záverečnej deštrukcii tu skôr zvíťazí ľudskosť a ponúknutie cigarety pôsobí už idealizovane. V 50. rokoch sa udeľoval Zlatý glóbus filmom ,,podporujúcich porozumie" a trocha sa divím, že sa tento počin neocitol medzi kandidátmi. (371. hodnotenie, 26. komentár k filmu) ()

• Herci strávili asi mesiac natáčaním na palube amerického torpédoborca USS Whitehurst (DE-634). (westerns)
  • Melódia, ktorú spieva posádka nemeckej ponorky, pochádza z 18. storočia a volá sa „Der Dessauer Marsch“. (westerns)
  • Robert Mitchum spadol počas natáčania na jeden z lodných mostíkov a vážne sa zranil, čo si vyžadovalo, aby mal počas nakrúcania na sebe chrbtovú ortézu. Taktiež niektoré hĺbkové nálože vypálené z torpédoborca ​​US. námorníctva použitého vo filme boli náhodne vypustené v rovnakom čase, čo spôsobilo poškodenie kormidla lode a jej trupu. (westerns)