Nepřítel pod hladinou

Duel v Atlantiku

(neoficiální název)

Akční / Dobrodružný / Drama / Thriller / Válečný

USA, 1957, 98 min

Vzhladom na rok vzniku je to velmi vydareny vojnovy kusok, co dosvedcuje aj ziskany Oskar za specialne efekty. Vysoka takticka a strategicka hra nemeckej ponorky a americkeho torpedoborca Buckley. Dvaja skuseni kapitani rozohravaju sachovu partiu na otvorenom mori. Neda sa to samozrejme porovnavat s Das Boot. Oproti nemu chyba filmu viac klaustrofobnych, depresivnych ponorkovych zaberov a napatia. Zaver je ale zase ludskejsi a civilizovanejsi. V dnesnej dobe sa taketo vojnove filmy netocia - co je na velku skodu.(9.5.2009)

"Ten americký veliteľ nie je amatér, ale ja tiež nie..." Po úvodných zoznamovacích minútach sa od prvého stretu americkej lode a nemeckej ponorky rozohráva zaujímavá a napínavá hra na mačku a myš. Taktický boj a hra o to, kto viac zariskuje a urobí väčšiu chybu v istých momentoch nenechá diváka ani vydýchnuť. Sympaticky pochybujúci kapitán nemeckej ponorky mi vzhľadom nejak pripomínal Old Sutterhanda(Lex Barkera). Znechutený hovorí o vojne, v ktorej nie je miesto pre česť..."Zlá vojna, zámer nepochopiteľný, zmysel nejasný..."Priestor dostáva tak americká ako aj nemecká strana, pomer síl na plátne je vzácne vyrovnaný a čo je ešte lepšie je nestranný. Hĺbkové bomby, torpéda a detonácie sú tu veľmi časté, takže nuda naozaj nehrozí. To, že k stretnutiu kapitánov, ktorí sa celý čas snažia jeden druhého potopiť, nakoniec dôjde, divák jednoducho vycíti. Pri ich vzájomnom pozdrave a pohľade do očí ma až zamrazilo. To sú skvelé momenty, kde jeden v druhom už nevidí nepriateľa , ale človeka. Takmer som dal plný počet. 80%.(28.11.2013)

Opravdu povedený film studia Fox .Smíříme-li se s tim, že máme dva kladné hrdiny,každého na druhé straně.....! Vychutnejte si válečné scény , na dobu vzniku filmu jsou skvělé ! Bude se Vám to zamlovat ! Nutné je samozřejmně provedení obrazu 16:9 a ozvučení min stereo..... Das Boot od toho však nečekejte........(19.3.2007)

Mam slabost pre tieto namornicke bitky a Petersenova Ponorka patri medzi moje oblubene filmy. Tento film by som, co sa tyka kvalit kludne priradil k Ponorke. Akurat treba zobrat do uvahy, ze Enemy Below je o 24 rokov starsi, takze to ma naivnejsiu atmosferu a suboj medzi torpedoborcom a ponorkou je dzentlmenský. Na technickej stranke sa tiez uz podpisal zub casu, takze sceny so zmensenymi modelmi dnes uz nikoho neohuria ale na druhej strane väcsina scen s realnou lodou vyzera pôsobivejsie ako dnesne vsadepritomne CGI. Velkou devizou filmu su postavy. Hlavne postavy kapitanov. Jak na americkej tak aj na nemeckej strane su stvarneni ako rozumni a skuseni ludia. Ziadne ciernobiele rozdelenie typu chrabry american a hnusny sialeny nacek sa tu nekona. Takze vysledkom je film, ktory mozno trochu zostarol po technickej stranke, ale akonahle sa rozohraje nahanacka medzi torpedoborcom a ponorkou, tak napätie je take huste, ze by sa dalo krajat. 8/10.(17.11.2015)

Na to, v akom roku tento film vznikol, má výborné efekty, atmosféru a vizuál. Preto dávam 3*. Keď som ho pozeral niekedy v roku 1993, bol som z neho nadšený. Teraz mi však táto dráma už pripomína iba rozprávku. Skutoční námorníci sa museli dobre chechtať na tomto filme, keď ho prvýkrát videli. Superrýchle torpéda, námorníci nevidia dymiace komíny už pomaly ani cez deň, a to iba na pár míl(V triedri to vyzerá, ako keby neboli od seba ďalej ako na skok). Nádrže vybuchujúce hlboko pod hladinou robia také výbuchy, ako keby vybuchovali rovno na hladine. A tá technika radarov, o tej pochybujem, že bola dostupná už v roku 1943. Kapitáni oboch plavidiel namiesto toho, aby vyhlásili poplach, tak si idú kľudne ľahnúť. Posádka tiež spí, poplach majú, až keď vyjde slniečko. Ponorke trvá vynorenie asi minútu, za ten čas americký geniálny kapitán stihol vymyslieť a zrealizovať stratégiu s matracmi, poslať ľudí z lode a pripraviť sa na útok. Taktiež v roku 1943 už nikto nebral na mori na nikoho ohľad, a už vôbec nie nemecká ponorka na americký torpédoborec, ten koniec je teda dosť odveci.(21.1.2018)

• - V rozhovoru v roce 1977 pro New York Times řekl německý herec Curd Jürgens, který hrál kapitána německé ponorky, že je pro něj tento film velice důležitý, protože se jedná o první film od ukončení války, který nevyobrazuje německého důstojníka jako šílence. (Mol)

• - Průměrná délka záběru je 8,7 vteřiny. (Mol)