Nepřítel pod hladinou

• slovenský

Nepriateľ pod hladinou

Akční / Dobrodružný / Drama / Thriller / Válečný

USA, 1957, 98 min

Opravdu povedený film studia Fox .Smíříme-li se s tim, že máme dva kladné hrdiny,každého na druhé straně.....! Vychutnejte si válečné scény , na dobu vzniku filmu jsou skvělé ! Bude se Vám to zamlovat ! Nutné je samozřejmně provedení obrazu 16:9 a ozvučení min stereo..... Das Boot od toho však nečekejte........(19.3.2007)

Možno trochu na škodu pre toho, kto najprv videl jeden z dielov Star Treku: TAS, kde takto na seba útočia pozemská a vesmírna loď. Žeby inšpirácia práve týmto filmom? Kto vie. Každopádne aj tuto je pointa o tom, aby vlk dostal nažrať, a aby ovca ostala celá. V tomto prípade vyhrávajú pochopiteľne Američania, ale Nemci napriek kapitulácii neprichádzajú o svoju česť ani o ľuďskosť. Cítiť trochu naivity, aj pátosu, ale samotné spracovanie je rozhodne kvalitné. Škoda, že herecky je to iba o dvoch hercoch, ostatní sú iba štatisti.(21.3.2015)

,,DRŽTE HO ZA RUKY." ,,MÁ IBA JEDNU, PANE." __ Do mojich spomienok spred viacerých rokov (možno 20 dozadu) sa hlboko vryl film o súboji ponorky s vojnovou loďou, preto malo byť sledovanie filmu najmä overením si, či by mohlo ísť o rovnako dielo. Pretože si na celkové podrobnosti a na dej pamätám iba matne (snáď toľko, že tromfy mala v rukách ponorka a na frak dostávala loď, zatiaľčo tu je to skôr opačne), povedal by som, že o ,,Nepriateľa pod hladinou" nešlo. Napriek mnohým rokom od jeho nakrútenia ide stále o veľmi solídnu, skôr napínavú než nervy drásajúcu záležitosť, a i keď som videl z daného obdobia trikovo lepšie kúsky, najväčšími ťahúňmi sú predstavitelia oboch proti sebe stojacich kapitánov. Ako už bolo poznamenané, napriek záverečnej deštrukcii tu skôr zvíťazí ľudskosť a ponúknutie cigarety pôsobí už idealizovane. V 50. rokoch sa udeľoval Zlatý glóbus filmom ,,podporujúcich porozumie" a trocha sa divím, že sa tento počin neocitol medzi kandidátmi. (371. hodnotenie, 26. komentár k filmu)(28.11.2016)

"Ten americký veliteľ nie je amatér, ale ja tiež nie..." Po úvodných zoznamovacích minútach sa od prvého stretu americkej lode a nemeckej ponorky rozohráva zaujímavá a napínavá hra na mačku a myš. Taktický boj a hra o to, kto viac zariskuje a urobí väčšiu chybu v istých momentoch nenechá diváka ani vydýchnuť. Sympaticky pochybujúci kapitán nemeckej ponorky mi vzhľadom nejak pripomínal Old Sutterhanda(Lex Barkera). Znechutený hovorí o vojne, v ktorej nie je miesto pre česť..."Zlá vojna, zámer nepochopiteľný, zmysel nejasný..."Priestor dostáva tak americká ako aj nemecká strana, pomer síl na plátne je vzácne vyrovnaný a čo je ešte lepšie je nestranný. Hĺbkové bomby, torpéda a detonácie sú tu veľmi časté, takže nuda naozaj nehrozí. To, že k stretnutiu kapitánov, ktorí sa celý čas snažia jeden druhého potopiť, nakoniec dôjde, divák jednoducho vycíti. Pri ich vzájomnom pozdrave a pohľade do očí ma až zamrazilo. To sú skvelé momenty, kde jeden v druhom už nevidí nepriateľa , ale človeka. Takmer som dal plný počet. 80%.(28.11.2013)

Vzhladom na rok vzniku je to velmi vydareny vojnovy kusok, co dosvedcuje aj ziskany Oskar za specialne efekty. Vysoka takticka a strategicka hra nemeckej ponorky a americkeho torpedoborca Buckley. Dvaja skuseni kapitani rozohravaju sachovu partiu na otvorenom mori. Neda sa to samozrejme porovnavat s Das Boot. Oproti nemu chyba filmu viac klaustrofobnych, depresivnych ponorkovych zaberov a napatia. Zaver je ale zase ludskejsi a civilizovanejsi. V dnesnej dobe sa taketo vojnove filmy netocia - co je na velku skodu.(9.5.2009)

• - Průměrná délka záběru je 8,7 vteřiny. (Mol)

• - V rozhovoru v roce 1977 pro New York Times řekl německý herec Curd Jürgens, který hrál kapitána německé ponorky, že je pro něj tento film velice důležitý, protože se jedná o první film od ukončení války, který nevyobrazuje německého důstojníka jako šílence. (Mol)