Nepřítel pod hladinou

• Československo

Nepriateľ pod hladinou

Akční / Dobrodružný / Drama / Thriller / Válečný

USA, 1957, 98 min

Možno trochu na škodu pre toho, kto najprv videl jeden z dielov Star Treku: TAS, kde takto na seba útočia pozemská a vesmírna loď. Žeby inšpirácia práve týmto filmom? Kto vie. Každopádne aj tuto je pointa o tom, aby vlk dostal nažrať, a aby ovca ostala celá. V tomto prípade vyhrávajú pochopiteľne Američania, ale Nemci napriek kapitulácii neprichádzajú o svoju česť ani o ľuďskosť. Cítiť trochu naivity, aj pátosu, ale samotné spracovanie je rozhodne kvalitné. Škoda, že herecky je to iba o dvoch hercoch, ostatní sú iba štatisti.(21.3.2015)

Vzhladom na rok vzniku je to velmi vydareny vojnovy kusok, co dosvedcuje aj ziskany Oskar za specialne efekty. Vysoka takticka a strategicka hra nemeckej ponorky a americkeho torpedoborca Buckley. Dvaja skuseni kapitani rozohravaju sachovu partiu na otvorenom mori. Neda sa to samozrejme porovnavat s Das Boot. Oproti nemu chyba filmu viac klaustrofobnych, depresivnych ponorkovych zaberov a napatia. Zaver je ale zase ludskejsi a civilizovanejsi. V dnesnej dobe sa taketo vojnove filmy netocia - co je na velku skodu.(9.5.2009)

,,DRŽTE HO ZA RUKY." ,,MÁ IBA JEDNU, PANE." __ Do mojich spomienok spred viacerých rokov (možno 20 dozadu) sa hlboko vryl film o súboji ponorky s vojnovou loďou, preto malo byť sledovanie filmu najmä overením si, či by mohlo ísť o rovnako dielo. Pretože si na celkové podrobnosti a na dej pamätám iba matne (snáď toľko, že tromfy mala v rukách ponorka a na frak dostávala loď, zatiaľčo tu je to skôr opačne), povedal by som, že o ,,Nepriateľa pod hladinou" nešlo. Napriek mnohým rokom od jeho nakrútenia ide stále o veľmi solídnu, skôr napínavú než nervy drásajúcu záležitosť, a i keď som videl z daného obdobia trikovo lepšie kúsky, najväčšími ťahúňmi sú predstavitelia oboch proti sebe stojacich kapitánov. Ako už bolo poznamenané, napriek záverečnej deštrukcii tu skôr zvíťazí ľudskosť a ponúknutie cigarety pôsobí už idealizovane. V 50. rokoch sa udeľoval Zlatý glóbus filmom ,,podporujúcich porozumie" a trocha sa divím, že sa tento počin neocitol medzi kandidátmi. (371. hodnotenie, 26. komentár k filmu)(28.11.2016)

Skvělá záležitost s Robertem Mitchumem. Tento herec mnoha tváří (převážně cowboyských) si v šedesátých letech střihl hodně rolí vojáků. Létal mimo jiné se stíhačkou Sabre nad Korejí v Hunters, Vyloďoval se za Nejdelšího dne v Normandii a zde velí torpédoborci (nikoliv křižníku jak zde někdo uvádí) Haynes. Cestou narazí na německou ponorku a začíná hon na kočku a na myš. Mitchum je zkušený kapitán, umí přemýšlet jako velitel německé ponorky a dělat rychlá protiopatření v případech, které by jiného kapitána zakočily. Německý velitel tam dole však také není žádný začátečník a tak je radarem vybavený torpédoborec s hlubinnými pumami jen o krapet ve větší výhodě než v hlubinách skrytá ponorka s torpédy. Být to o rok později, zavolal by si Haynes na pomoc Catalyny či B24 speciálně vybavené na stíhání a zaměřování ponorek a společně by ji poslali ke dnu. Takto však máme možnost sledovat touhu zlikvidovat nepřítele z obou znepřátelených stran. Srovnání se šachovým turnajem je přesné ! Já se dobře bavil, tak jak to mám u válečných filmů rád. Konec překvapil. Dávám čtyři hlubinné pumy. * * * *(14.11.2012)

Zručný válečný film dokazující, že i boj na hladině a pod ní může být velmi kvalitní drama. Robert Mitchum je výborný velitel. Až moc dokonalý, ikdyž se nás v úvodu snaží přesvědčit o něčem jiném. Nedarující svému nepříteli ani vlnu volného prostoru. Přehlídka taktiky, a vojenské prozíravosti v souboji dvou kapitánů, plávicích se každý ve své konzervě.(21.5.2013)

• - V rozhovoru v roce 1977 pro New York Times řekl německý herec Curd Jürgens, který hrál kapitána německé ponorky, že je pro něj tento film velice důležitý, protože se jedná o první film od ukončení války, který nevyobrazuje německého důstojníka jako šílence. (Mol)

• - Průměrná délka záběru je 8,7 vteřiny. (Mol)