Nepřítel pod hladinou

• Česko Duel v Atlantiku (neoficiální název) (více)

Ke dnu půjde buď americký torpédoborec, anebo německá ponorka... Ve vodách Atlantiku probíhaly během druhé světové války velké námořní bitvy, které mohly upomínat obří šachové partie. Jeden takový námořní duel představuje ústřední motiv dobrodružného válečného snímku Nepřítel pod hladinou v režii hollywoodského herce Dicka Powella. Když americký eskortní torpédoborec při hlídkové plavbě jižním Atlantikem zachytí na radaru neznámý kontakt, nový kapitán válečné lodi Murrell neváhá sledovat cíl. Jedná se o německou ponorku pod vedením válečného veterána von Stolberga, který se snaží setřást pozornost nepřítele. Začíná neúprosná námořní bitva v podání dvou mořských vlků, kteří si dokáží navzájem dokonale číst myšlenky a předvídat své další kroky. Americký torpédoborec se díky obratnému manévru dokáže vyhnout dvěma torpédům, německá ponorka pro změnu odolává hlubinným náložím. Rozložení sil na moři se mění každým okamžikem a poslat nepřítele ke dnu může jen ten, kdo prokáže pevnější nervy a využije momentu překvapení... Jako kapitán americké posádky se představil hollywoodský klasik Robert Mitchum, jeho protějšek ztvárnil německý herec Curd Jürgens. (Česká televize)

majo25

Možno trochu na škodu pre toho, kto najprv videl jeden z dielov Star Treku: TAS, kde takto na seba útočia pozemská a vesmírna loď. Žeby inšpirácia práve týmto filmom? Kto vie. Každopádne aj tuto je pointa o tom, aby vlk dostal nažrať, a aby ovca ostala celá. V tomto prípade vyhrávajú pochopiteľne Američania, ale Nemci napriek kapitulácii neprichádzajú o svoju česť ani o ľuďskosť. Cítiť trochu naivity, aj pátosu, ale samotné spracovanie je rozhodne kvalitné. Škoda, že herecky je to iba o dvoch hercoch, ostatní sú iba štatisti. ()

andrii

Rivalové, které dělí kontinenty bouří, dělají vlny, když jsou na řadě. V hloubi ale proti zaměřování se na proudy dění, zamořování hledí "věžních" vodními děly. Polykání, potopení, potupení duší  říčným hadím pohřebištěm. ()

Mirokukii

Zručný válečný film dokazující, že i boj na hladině a pod ní může být velmi kvalitní drama. Robert Mitchum je výborný velitel. Až moc dokonalý, ikdyž se nás v úvodu snaží přesvědčit o něčem jiném. Nedarující svému nepříteli ani vlnu volného prostoru. Přehlídka taktiky, a vojenské prozíravosti v souboji dvou kapitánů, plávicích se každý ve své konzervě. ()

zigíš

Lidský, přehnaným military fetišem nezatížený pohled na jednu válečnou šachovou partii. Námořní drama kde se sympatie k oběma stranám povážlivě vyrovnávají. ()

Autogram

Urobiť pútavú akciu v ponorke nie je jednoduché, keď jedinou akciou je nabíjanie torpéda a vysúvanie periskopu. Nad hladinou a na lodi je to už lepšie, ale aj tak je to celé o dvoch kapitánoch ako dokonalých mužoch dokonale riadiacich svoje vojnové stroje a posádku. Na záver sa to rozbehne aj s happy-endom, ak sa to tak dá nazvať. –––– Vykucháme jim tu plechovku s tím jejich hudebním doprovodem. ()

Han22

Na tenhle film jsem byl hodně zvědavý ze dvou důvodů - jednak jsem ho mockrát viděl v programu Novy, ale nikdy se na něj nepodíval a jednak kvůli Oscaru za efekty, což je spolu s nejlepší písní pro mě po nejlepším filmu nejzajímavější kategorie. Jako to dopadlo? Inu Robert Mitchum a Curd Jurgens hrají spolu uprostřed Atlantiku lodě se vším tím "zásah" "mimo". Je to taktická hra plná nervů, zato prostá veškeré ideologie. Oba jsou kapitáni do morku kostí, zajímá je válka a její čest a ne nacismus či boj proti němu. Je to trošku nuda, podpořená tím že mě tyhle filmy zrovna moc neberou. Ale finální střetnutí a "head on" je parádní a je gentlemanský konec je natolik úžasný, že mě to nakonec přinutilo dát o hvězdičku víc, než jsem původně zamýšlel. Jen toho Oscara za efekty jsem moc nepobral, pár lodí, torpéd a nějaké trosky na konci není nic zvláštního, zjevně v roce 1957 nebyla konkurence moc velká (či spíše nulová). ()

Mikino00

Místy velmi napínavé naháněné na velmi malém prostoru jinak rozlehlého oceánu. Dva naprosto geniální kapitáni čekají kdo udělá první chybu, lépe z toho samozřejmě musí vyjít Američan. Jen mě mrzí ten přehnaný konec. ()

Warhorr

Americký torpédoborec vs německá ponorka. Na jedné straně nový, nezkušený, avšak ambiciozní velitel, na té druhé ostřílený veterán od První světové. Hra na kočku a na myš může začít. Někdy si však oba dva roli prohodí. Kdo z nich však dá rozhodující, smrtící ránu ? Výborné efekty a skvělé záběry pod hladinou. Jasně, není to Ponorka ( Das Boot ), ale na tu dobu je to perfektní podívaná a jeden z prvních ponorkových filmů vůbec. ()

ecis

Vzhladom na rok vzniku je to velmi vydareny vojnovy kusok, co dosvedcuje aj ziskany Oskar za specialne efekty. Vysoka takticka a strategicka hra nemeckej ponorky a americkeho torpedoborca Buckley. Dvaja skuseni kapitani rozohravaju sachovu partiu na otvorenom mori. Neda sa to samozrejme porovnavat s Das Boot. Oproti nemu chyba filmu viac klaustrofobnych, depresivnych ponorkovych zaberov a napatia. Zaver je ale zase ludskejsi a civilizovanejsi. V dnesnej dobe sa taketo vojnove filmy netocia - co je na velku skodu. ()

Kragujevac

Perfektní pohled na konflikt v Atlantiku. Oběma stranám je ve filmu věnováno stejné množství času a je zde naštěstí nestrannost. Herecké výkony obou kapitánů mi přišli velmi kvalitní a samotná kamera jakbysmet. Jedná se snad o jeden z těch nejlepších filmů o válce v Atlantiku vůbec. ()

Tormentor665

Není to špatný příběh, dokonce se to i v reálu stalo. I tak je to silně ahistorické, např. technologie na německé ponorce je silně přeceněná. Ovšem s ohledem na dobu vzniku tomu nelze moc vyčítat. Celkový dojem 70% ()

biergof

Ich bin ein Berliner. Aneb jak si filmem USA udobří kdysi nepřítele Germána, aby mohli společně čelit Sovětovi ve studené válce. Film natočen skvěle. Ale politický záměr do oka bijící! ()

Amonasr

Gentlemanský souboj amerického torpédoborce a německé ponorky. 12 let po válce již byl čas zahlazovat staré rány a nabádat ke smíření. Vykalkulovaný a poněkud naivní snímek, ale proč ne raději válečnou pohádku než drsnou a cynicky brutální hyperrealitu, jaké jsou naopak v módě dnes. ()

tartan

Americký torpédoborec versus nemecká ponorka. Súboj dvoch skvelých kapitánov. Taktická hra kto z koho až do úplného konca. Malá vojna v rámci vojny najväčšej. A víťazom sa nakoniec stáva... ľudskosť. Troma slovami skvelý vojnový film. ()

ostravak30

Nepřítel pod hladinou je skoro jako takový válečný western. Dva pistolníci, oba s rukama připravenýma, pot se lije z čela, hodiny tiše tikají. Kdo tasí první? Kdo lépe zasáhne? Zhruba tak působí tento film, kde občas oběma kapitánům brnká ta či ona situace na nervy a napětí by se dalo krájet. A tyhle věci Wendell Mayes nejspíš uměl, protože dobře vykreslil napětí u Dobrodružství Poseidonu či já viděl jeho Von Ryanův Expres. Zajímavě jsou vyobrazeny i hlavní postavy. Nacistický kapitán totiž není žádný fanatik stejně jako jeho vojáci, což ve válečných filmech není zcela běžné. Naopak to vypadá, že jde o rozumného člověka, což se v závěru ukazuje mj., když se oba kapitáni potkají. Při rozumné stopáži velmi zajímavý film. ()