Lesní duch

Mia je mladá dívka, jejíž život je prostoupený zklamáním a závislostmi, požádá svého bratra Davida, jeho přítelkyni Natalie a přátele z dětských let Olivii a Erika, aby se společně s ní vydali do rodinné chaty v lesích, kde by jí pomohli vypořádat se s démony závislosti jednou provždy. Jakmile tam společně dorazí, Mia obřadně zničí své zásoby drog a přísahá před svými přáteli, že už na ně nikdy v životě ani nesáhne. V opuštěné chatě s překvapením zjistí, že se do ní kdosi vloupal. Sklep byl proměněn v bizarní oltář, obklopený desítkami mumifikovaných zvířat. Erika fascinuje prastará kniha, kterou tam objeví. V touze po odhalení jejích tajemství z ní nahlas předčítá, aniž by tušil, jaké následky bude jeho čin mít. Jak se zhoršují Miiny abstinenční příznaky, přestává se ovládat a pokusí se uprchnout, ale je zastavena děsivým viděním. V chatě se začíná chovat tak násilně, že jsou přátelé nuceni ji spoutat. Venku zuří nebezpečná bouře a lidé v chatě se zvolna začínají obracet jeden proti druhému. Jak stoupá brutalita útoků, je David postaven před nepředstavitelné rozhodnutí. (oficiální text distributora)

Genero

Lingvisty jistě potěší, že škaredé slovíčko začínající kun- a končící -da není jen hanlivé označení pro píču, ale i babylonské zaklínadlo, po jehož vyřknutí se začnou dít velmi podivuhodné věci. Například vás posedne zlý démon a vy si se směšným hýkáním oholíte svou tvář i s kůží. Tentokrát u toho ale (skoro) není Bruce Campbell, takže to stojí za babylonské zaklínadlo. Pan Alavarez dokázal ve svém dřívějším kraťasu za dvacet dolarů velice vynalézavě pomocí legračních obřích robotů srovnat Montevideo se zemí. Ale z mojí dětské kultovky, při níž jsem si tak pěkně káknul do plenek, vyrobil další skorobayovský remake s bandou idiotů, proti kterým je moje vakuová pumpa děkanem Filozofické fakulty. Je absurdní, že člověk, který na veřejnosti prohlašuje, že se jeho kvíkvé pohybuje v kladných hodnotách, dokáže vyplodit takové scénáristické laskominy jako: Proboha, ve sklepě visí na vlascích desítky hnijících koček a ten ohořelý trám strašně páchne spálenými vlasy... Hmm, tak to budeme muset ten příšerný nepořádek pořádně uklidit... nebo: Mia mluví děsivým démonickým hlasem a zvrací ektoplazmu a Olivia si odřezala v záchvatu šílenství střepem ze zrcadla podstatnou část obličeje... A sakra, může to být nějaká ošklivá nemoc, až přestane pršet, raději je vezmeme k lékaři. No nic, je to slušně krvavé, tak za dvě. ()

ScarPoul

Na to, že sa jedná o remake obľúbenej klasiky je to stráviteľné. Najsympatickejšia postava je Jane Levy. A som celkom rád, že bola v tomto filme. Takéto filmy totiž potrebujú dobre napísanú a sympatickú postavu. A ona jediná sa nejako vyvíja. Oproti predchádzajúcim dielom je táto viacej gore. Pravdou je, že mi aj chýbala tá temná fantasy atmosféra predchádzajúcich častí. Tu to bolo len nechutné a po strašidelnosti ani chýru ani slychu. Pričom Alvarez hlavne v úvode využíva neskutočne pôsobivé panoramatické zábery. Ale posun niekam dopredu sa nekoná. Je to vlastne bez očakávaní a bez prekvapivých zvratov. Zato je to ale remeselne zručne natočené. Má to solídne tempo a jedno z najpôsobivejších finále. To som si naozaj ako fanúšik náležite vychutnal. Tiež sa oplatí počkať do konca tituliek, hlavne z úcty k Bruceovi. Pre mňa trocha nadštandartná vec, len ma mrzí že to nebude pokračovať ďalej. Celkom by som chcel vidieť Levy s motorovou pílou namiesto ruky. ()

Lacike

Pôvodny Evil Dead 2 a 3 milujem pretoze to je neskutocna sranda. Jednotka ma ale nikdy nenadchla, pretoze sa snazi divaka vystrasit, ale u mna nepochodila. Po trikovej stranke pôsobi uz dost zastarale az smiesne a ani napätie alebo lakacky tam prilis nefunguju. Preto som sa na remake, ktory bude skutocne desivy tesil. A podla mna sa vydaril perfektne. Prve pozretie na mna zapôsobilo natolko, ze som doteraz nemal odvahu si film pustit znova. Nakoniec som si ho pustil a vychutnal som si, ze som bol cely cas doslova posraty od strachu. Oproti dalsiemu Alvarezovmu filmu Don't Breathe ma film ovela desivejsiu atmosferu a to po cely cas. Technicka stranka je famozna. Hratky s kamerou sice nedosahuju divokosti Raimiho originalu, ale Alvarez je ovela lepsi v budovani atmosfery a vsetky lakacky funguju bezchybne. Az som si pri niektorych poriadne zahresil od zlaknutia. No a nechutnym bonbonikom su gore sceny, ktore su poriadne stavnate. Az mi pri niektorych bolo dost neprijemne (rozrezany jazyk alebo odrezana ruka). Nastastie sa nezabudlo ani na zaujimave postavy. Dve zenske su sice len do poctu, ale surodenecka dvojka je skvela. Najmä moja oblubenkyna Jane Levy v hlavnej ulohe je famozna. A viem si ju predstavit aj v komedialnej polohe pokial by sa touto cestou vydalo pokracovanie podobne ako sa postupne menila pôvodna trilogia. Jedine postava Lou Taylor Pucciho ma trochu srala. Proste musel z tej knihy citat aj ked na to nemal dôvod. Odkazy na original su zabavne a vynaliezave. Pochvalu si zasluzi aj pôsobiva hudba a to najmä motiv z finale, ktory pripomina sirenu. Vysledkom je fantasticky horor u ktoreho sa tesim, ked si ho pozriem znova, ale tak skoro na neho odvahu nenajdem. Uprimne nechapem hodnotenia pod 3 hviezdicky a odpad môze dat len zaslepeny uctievac originalu, ktory nerozdychal vznik remaku. 9/10. ()

Caszidy

Na horor poměrně mohutná promo kampaň označovala nový Evil Dead za "nejděsivější film jaký kdy uvidíte". To je samozřejmě nesmysl. Jediné "nej" které mě k snímku napadá je nejkrvavější a to pouze za poslední dobu. Jinak je to upřímně vcelku nuda a při sledování jsem měl několikrát kacířské nutkání podívat se na ciferník hodinek, "jak dlouho ještě". To byl podle mně také hlavní "stimul" těch několika diváků, kteří v průběhu projekce opustili sál. Krve a nechutností je ve filmu vpravdě hodně, jenže jak všichni víme, pouze tohle kvalitní horor nedělá. Napínavá atmosféra se až na pár výjimečných momentů nedostavuje a klišoidní zrůdnosti typu "hlavní hrdinka upustí klíčky od auta právě když ji pronásleduje stvoření temnot", stejně jako nelogické až stupidní chování postav zadupávají jakékoliv vyšší ambice tohoto filmu hluboko do země. Mám takové podezření, že když před ČSFD projekcí dvojice slečen omlouvala POMA, že nemůže dorazit, což je škoda, jelikož má kvalitní horory rád, tak zda POMO čirou náhodou dobře nevěděl na "co" nás uživatele do kina poslal:-D Nejlepším okamžikem celého filmu je pravděpodobně potitulková bonusová scéna odkazující na původní předlohu, žel minimálně polovina "fanoušků" filmu z ČSFD už v sálu v té době nebyla. ()

GeusX

Pár lekaček, pár (i nechtěných) vtípků, samozřejmě i nějaká ta nelogičnost podléhající žánru, ale slušná hororová brutalita s hektolitry krve. "Nejděsivější film" však nikoliv. Takováto reklamní prohlášení si vždycky trochu podřezávají pod sebou větev...(A za to machrování ho tady samozřejmě všichni již v hodnocení zjebali.) Ale stejně jsem se dobře bavil, ačkoli jsem očekával trochu víc. A v (i po) závěrečných titulcích je malý bonbónek nejen pro znalé původní verze. 70% (kino, ČSFD projekce) Jsem zvědav jak na mne film zapůsobí na DVD... ()

maseer2

"nejděsivější film" zdaleka ne, spíš úsměvně absurdní (resp. v závěru k nasrání absurdní) a příjemně přímočará podívaná s hektolitry krve, pár lekačkami a nespočtem klasických hororových klišé.. traileru se vyhněte obloukem, protože vidět skoro všechny nejpodstatnější (= nejděsivější / nejnechutnější / nejvíce šokující) scény předem dost ubírá na jejich působivosti.. slabší 3* ()

PROROK14

Totálne hovno to určite nie je. Pozerať sa na to dalo. Celkom sa mi páčila atmosféra, zaujímavá kniha s príjemnými obrázkami a miernou schopnosťou predpovedať dianie a klincovačka. Násilie ma neohúrilo, ale ani neurazilo. ()

BoPo

Po väčšinu času som mal na tvári mierny úsmev. Bavil som sa. Aj keď slovo zábava je najvhodnejšie pre komédiu, tak tu sedí výborne. Jedná sa o zábavný horor, ktorého žáner neúspešne reprezentoval Robert Rodriguez a jeho Planeta Teror. Nečakajte žiadne veľké tajomno, prepracovaný príbeh či pointu. Čakajte pútavo podané jatka, kde sa nešetrí telesnými tekutinami. Lesní duch vstúpi erotikuš spôsobom do tela obete a začne sa show. Kto dáva dve hviezdy a menej, tak si asi objednal hamburger, dostal hamburger, a pritom sa čudoval, že nemá pred sebou steak. ()

Tommassi3

"Mio ??" - "Mia tady není, ty zasranej idiote !! Tvou malou sestřičku teď už znásilňujou v pekle !!" Původně jsem tušil taky znásilnění, tentokrát Raimiho původního snímku, ten to ovšem nedovolil, a Fede Alvaréz tak pod jeho ochrannými křídly stvořil jednoznačně nejsilnější horor co do fyzického prožitku a soundtracku, Roque Baňos se tady vytáhnul do mojí osobní skladatelské TOPky, posledních dvaceti let, u něhož o té pětihvězdičkové palbě nemusím přemýšlet ani vteřinu !! ()

Litsarch

"Nejděsivější film jaký kdy uvidíte." to opravdu nebyl, nečekaně. Ale moc dobrý gore festival to byl. Od originálu trochu změněn děj. Můžeme se sice hádat zda je to dobře nebo ne, ale čert to vem. Logiku to dávalo, tak bych to ani moc neřešil, jelikož o děj zrovna v tomto remaku ani moc nejde (i když) a změny od originálu jsem přijal kladně. Jsou věci, ve kterých je Evil Dead (2013) stejný jako originál. I když to některým nebude při chuti, tak mi prostě nevymluví vtipné scény a hlášky od "Už se cítím lépe." potom, co si usekla ruku, přes "Proč mě bolí obličej?" když má v něm několik hřebíků až po profesionální dolití benzínu do motorovky v podání Mii. Takových scén je tam více a poslední scéna s motorovkou je jen třešnička na dortu. Jsou ale věci, ve kterých je Evil Dead (2013) originál naprosto předčil a v žánru gore hororů se opravdu nemá za co stydět a to i po stránce atmosféry filmu. Řezničina to je prostě výborná, skvěle vizuálně zpracovaná s dobrým hudebním podkladem. O herecké výkony v těchto hororech skoro vůbec nejde, ale případné dobré výkony jsou brány velmi dobře. O hrůzu nahánějící atmosféru také ne, ale pokud jí i tak má dobrou, tak jen a jen dobře (a tento Evil Dead jí má). Tento žánr ale filmů prostě není Sinister, Insidious a podobné filmy. Tento žánr je čistě jen o brutalitě a čím více řezných a tržných ran, usekaných končetin a kdoví co ještě, tím více krve a to je to, o čem tento žánr je. A Evil Dead (2013) to splňuje prostě moc dobře. Že se někdo na ČSFD projekci dovolil zasmát? No a? Gore horory se moc vážně brát ani nedají, Evil Dead (2013) ani moc nedbá na chyby (pane Alvarez, srdce je na levé straně, ne na pravé) kterých tam je vcelku dost a obsahují výše zmíněné vtipné pasáže, kterým se prostě nedá nezasmát. Tento tip filmů chce brát takové jaké jsou a s klidem mohu říci, že toto je ve svém žánru moc dobrý počin, který rozhodně stojí za více než jedno shlédnutí. Osobně vyvražďovačky málokdy beru vážně a jen se bavím, jelikož nejde v nich o budování atmosféry apod., ale čistě jen o krev a počty mrtvol. Čím více, tím lépe. Čím více brutální a nechutné, tím lépe. Změněný konec oproti originálu využil Evil Dead (2013) právě v tomto "pravidlu" a divákovi nabídl ukázkový gore festival, který už do předchozího, originálem nalajnovaného, děje narvat nemohl. Říká se "100 lidí, 100 chutí", ale podle mě lidé, co tomuto filmu dávají nízké hodnocení nebo odpad, neví o hororech a jeho žánrech ani žbla a na ČSFD projekci se ocitli jen proto, že to bylo zadarmo. ()

Terva

Než začnu k filmu, chci něco napsat o divácích. Byl jsem na projekci ČSFD v CineStaru na Andělu a chování některých "uživatelů: jsem nějak nechápal. Skoro celý film (horor) se někdo smál, hihňal, uchechtával a všemožně nějak zesměšňoval příběh. Už v prvních chvilkách filmu zazní starolatinské slovo kunda, což je sice výraz pro ženský orgán (a nejenom ženský), ale výbuch smíchu v kině svědčí o tom, že někteří si pravděpodobně jen vzpomněli, jak tam poprvé strčili ruku (a nejenom muži). Když se chci kurva smát, tak mám chodit na komedie. A k filmu? Na co jsem to vlastně šel, nevíte? Já vím, šel jsem na film, jehož scénář je napsán a poprvé zfilmován v roce 1978 ( http://www.csfd.cz/film/7564-within-the-woods/ ), posléze zkvalitněn a prodloužen do celovečerního filmu, který se bezesporu stal jedním z neuctívanějších kultovních hororů ( http://www.csfd.cz/film/7557-lesni-duch/ ). Šel jsem tedy do kina z jistotou, že vím na co jdu. Vím, že to bude kruté, krvavé a sprosté. A bylo. Několik málo změn ve scénáři přineslo trochu jiný pohled na události a dokonce jednu velkou, ale nebudu prozrazovat. Jenže film měl hodně slabin. Za prvé bych chtěl upozornit, že tvůrci asi chtěli něco hodně rychle natočit. Několik chyb ve filmu je trochu moc. (Krb na druhé straně, než by měl být, oblečení, co je jednou od krve a bahna a v dalším záběru není a pak zase je, srdce na pravé straně (je na levé), hřebíky které jsou nastřeleny z jedné strany v dalším záběru jsou obráceně...atd) mám za to, že až si pořídím dvd bude tam toho víc. Za druhé - střih, je příšerný, některé střihové pasáže vlastně nic neodhalují, protože jsou prostě rychlé. Za třetí - klišé situace. Klíčky od auta spadnou nebo něco nejde nastartovat, když to zrovna nejvíc potřebujete - to nepatří do kvalitního hororu, to se dnes vkládá do céčkové produkce nebo do filmů jako je například Scary Movie. Za čtvrté - zvuk - lekací scény, kterých ve filmu moc není, jsou vlastně zvukové lekačky a že jsou hodně přeřvané, tomu věřte. Jen jednou jsem se leknul a nebylo to zrovna díky ději. Můj soused, který měl vedle nějakého svého kamaráda a oba jsou z té sorty hihňálků, co se smějí skoro furt a ani neví čemu, se jednou tak solidně lekl, že málem vyvrátil celou řadu - no a já se lekl abych nespadl, tak to byl můj nejhorovější zážitek. Sečteno podtrženo - šel jsem na klasiku a tu jsem dostal lehce připálenou. ()

Hismael

Tvůrci si možná myslí, že množství krve a uříznutých končetin určuje míru hrůzy, kterou divák u filmu zažije. Označení nejděsivější film, který kdy uvidíte, má zde asi stejný význam, jako kdyby vám někdo prodal párek v rohlíku, na kterém by bylo napsané – nejchutnější jídlo které kdy sníte. Lesní duch se celý odehrává u malé chatky v lese. Inovátorství vzhledem k tomu že se jedná o remake jednoduchého námětu neočekávejte. Celkově jde o takový klasický průměrný horor. ()

Beznoh

Tak tohle se podle mě moc nepovedlo. Moc překrvavělý, takže to ubírá na autetičnosti. Já teda hororry nemám rád vůbec, takže jsem možná byl trochu předpojatej, ale spíš jsem se nudil a děs jsem z toho teda fakt nepociťoval. Příjdemi to něce vy stylu Noční můry z Elm Street... ()

evilmind

Pokud by se tenhle film jmenoval úplně jinak, nehlásil se k odkazu oblíbené série našich mladých let, a nebyl propagován jako "nejděsivější filmová podívaná všech dob", možná bych k němu byl shovívavější. Takhle jsou pocity při odchodu z kina spíš rozpačité. Hlavním problémem je (alespoň pro mě) absence atmosféry, je tu sice dost povedených krvavých scén, ale nejsou nijak smysluplně spojeny, aby to nějak gradovalo, a dokonce zcela chybí kdokoliv, kdo by měl charisma nebo aspoň koule být hlavním hrdinou. Když si vzpomenu, jak mě kdysi vyděsilo, když jsem kdysi prvně slyšel, že role odpovídající Ashovi bude teď ženská... jenže on v ní není nakonec prostě nikdo! Všechny postavy jsou postradatelné a nudné, a ta přeživší má na tom mizivou zásluhu. To je nakonec asi největší zklamání filmu. Alvarez tak potvrdil, že má nesporný talent na tvorbu věcí, co vypadají cool, ale bohužel zatímco u kraťasu jen to bylo dost na to, aby sklidil obdivný jásot, u celovečeráku to prostě nestačí. ()

Xquick

Horor typu "nechutné záběry". Atmosféra víceméně žádná, charaktery ve filmu jsou vyloženě na zabití, chovají se naprosto jinak než byste čekali od normálního člověka. Trhání a řezání si vlastních končetin není pro postavy tohoto filmu vůbec žádný problém. ()

Chermy

Asi jediné gore, kterému jsem dal šanci a vlastně to vůbec nebylo špatné. Žádná ta nechutnost nebyla tak nechutná abych musel sklopit zrak (jakože na některých jiných filmech dělají zvrácený nekrofilní prasata) a kamera byla perfektní. Celé to místo bylo tak krásně atmosféricky natočené, že mě opravu bavilo se na to koukat :) ()

Seabeast

Další z řady "moderních zmršených remakeů" hororové klasiky. Tenhle ale obzvlášť. Bohužel jsem dlouho takhle laciný s*anec neviděl a měl jsem dost co dělat, abych dokoukal do konce. Přeplácanost z remakeu čvachtá na sto honů, obsahuje ultra dementní postavy (k tomu krajně nesympatické) a konstantně nudí zhruba od čtvrtiny filmu. Inu, gore efekty se sice vydařily, včetně masek, ale mně tohle opravdu nestačí. Nechce se mi věřit, že se na scénáři podílel samotný Sam Raimi, jež je tvůrcem původního Evil Dead. Být v jeho kůži, nechtěl bych se pod tím podepsat. Původní osmdesátkový skvost má veškeré znaky, které z něj právem činí kult - poutavý příběh, tajemnou atmosféru, skvělou hudbu, ikonického hlavního hrdinu, rafinovanou kameru, a tak dále, a tak dále. Zde všechno podstatné chybí a nemálo scén vyznívá nechtěně komicky. Nechť tento brak mizí v propadlišti hororové kinematografie, protože patří k těm nejhorším, co jsem zatím viděl. ()

svik

klasika, americký typ novodobého hororu za podpory mladistvých uprostřed lesa s hromadou nástrojů nahraní. ()

corpsy

Musím byť negatívny, ináč sa nedá. Remake jedného z najvplyvnejších hororov v dejinách sa biologicky ( rozumej tomu technicky ) snaží byť na rovnakej úrovni, ale paradoxne nová verzia za tou predchádzajúcou značne zaostáva. Masky nie sú strašidelné, aj keď sú dokonalé, gore z vašimi žalúdkami nezatočí, aj keď je ho tu dosť a zvukovo to nieje také pod kožu lezúce, ako v Raimiho spektákli. Inovatívny príbeh skôr vadí, ako inovuje a skôr by som uvítal doslovný prepis, než dejovú líniu o absťáku. Jeden z dokonalých príkladov, že netreba veriť ani ( dokonalým ) trailerom, ani odvážnym plagátovým sloganom. A nemôžem nespomenúť to znásilnenie stromom. Radšej si ho pozrite v origináli. Update 19.8.2013 - Čím to je, že to hororom sekne viac v prítmí obývačky? Zvyšujem na 4*. ()

joehot

Odečtou-li se citace a narážky na původní klasiku, je remake Evil dead naprosto průměrným, ba obyčejným hororem. ()

Pokračování Smrti ve tmě našlo režiséra

05.01.2020

Sci-fi Chaos Walking čekají přetáčky

Sci-fi Chaos Walking čekají přetáčky

05.05.2019

Co chystá režisér Smrti ve tmě?

Co chystá režisér Smrti ve tmě?

16.10.2016