Když unikne jen jediný, bude to vítězství. Frank Sinatra jako strůjce troufalého útěku za hranice fašistické Itálie... Na sklonku fašistické diktatury Benita Mussoliniho se plukovník letectva americké armády Joseph Ryan ocitá v italském zajateckém táboře. Jako zajatec s nejvyšší hodností se stává vůdcem spojeneckých vojáků, kteří plánují útěk z tábora řízeného italským tyranem Battagliou. Po kapitulaci Itálie se podaří vězňům dostat na svobodu, záhy se ovšem ocitnou v rukou německé jednotky, která jim vystaví jednosměrnou jízdenku do Říše. Plukovník Ryan ale vymyslí plán, jak se zmocnit celé vlakové soupravy pod přísným dohledem vrchního nacistického vedení. Stačí využít vhodné příležitosti k převzetí německého expresu. Začíná zběsilá vlaková jízda za nepřátelskou linii v režii neohroženého Ryana, jehož ztvárnil hvězdný Frank Sinatra. Když se podaří dostat za hranice Itálie alespoň jednomu, bude to představovat vítězství. (Česká televize)

VanTom

Úvodní pasáž v italském zajateckém táboře připomínala spíš parodickou grotesku na útrapy války a je faktem, že snímek se komediálnímu odlehčování nevyhýbal ani dále. Obsazení a únos transportního vlaku a jeho průjezd okupovaným územím však již poskytly odlišný, zasazením jedinečný dramatický obrázek, vrcholící slavnou finální scénou. ()

Aqualung

Myslím,že šlo o benefiční film pro pana Sinatru,ale to nijak nesnižuje hodnotu tohoto snímku.V obecné rovině je to o lidské důstojnosti,odvaze.Kdosi, myslím, že to byl Ernest Hemingway definoval odvahu jako důstojnost po nátlakem.A tady se to objevuje naplno.Silná osobnost v podobě plukovníka letectva USA se dostává ke skupině, řekněme zanedbaných vojáků, takto válečných zajatců.A s razancí se snaží vyzvednout je zase mezi lidi.Pravda,podmínky ve vězení jsou komplikující, ale jak už to bývá, lze se přes to přenést, anebo být popohnán.A motivace k útěku je velice silná. A daří se to téměř všem.Jen ten, který vše odstartoval končí na kolejích za odjíždějícím vlakem s kulkami v těle.Nikdy se nesmí rezignovat..... ()

BMAJTZ

Miluji válečné filmy jež jež vypadají nějak takhle a mají jemný nádech nadsázky. Stejně tak miluji filmy o útěku z vězení stejně jako The Great Escape. Asi jsem sentimentální, ale přesto, že na staré filmy moc nekoukám, tak staré válečné filmy u mě před novou tvorbou jednoznačně vítězí. Tohle je jenom další ukázka toho, že se výborné emotivní, dobrodružné a dramatické filmy točily i bez různých digitálních efektů. Na závěr snad jenom dodám, že pokus se vám líbily filmy jako již zmiňovaný velký útěk, nebo Oddíl 10 z Navarone bude se vám líbit i Von Ryanův Expres ()

Maynard.

Nemám rád filmy, který jsou samy o sobě limitovaný "výběhem", což znamená, že mi vlastně vadí sledovat film, který se povětšinou odehrává na jednom místě, tentokrát vlak. Jako mladej sem tohle viděl, pamatoval sem si Sinatrův konec a taky jak se flanďák přestrojil za nácka. Včera sem si to pustil z nostalgie a nebyla to uplně šťastná volba. Na to, že je to válečnej film, tak tam všichni byli tak hezky ustrojený, vyčištěný (až teda na ten začátek). Málo se tady střílí a akčních prvků je tady jako šafránu... ()

Han22

Jeden z těch filmů, které jsem tisíckrát viděl v programu TV, ale nikdy ho neviděl, až nyní. Von Ryanův Expres je film ve stylu Velký útěk - v tomto případě únik ze zajateckého tábora v bouřlivé době, kdy se v Itálii střídalo italské velení za německé. Plukovník Ryan, který si ze začátku nezíská moc přátel naplánuje geniální akci - zmocnit se vlaku a uniknout jim až do neutrálního Švýcarska. I první půlka je zábavná (pálení šatů mě rozsekalo), druhá úniková půlka se mění na parádní dobrodružnou a napínavou jízdu s naprosto dechberoucím finále u Švýcarských hranic. Letadla, vlak plný skopčáků a perfektní akce, po tomto jsem chtěl dát i 5*. SPOILER debilní finále, kdy zařve hlavní hrdina mě zkazilo celý film a tak nakonec jen 4*. Sinatra v hlavní roli perfektní, ve vedlejších třeba Howard, Dexter a mladičký James Brolin. ()

LEATHERFAC

Trochu méně nabubřelé a trochu méně nudné než Velký útěk. Jinak ale podobná americká poválečná klasika: němci jsou tu úplný neschopný paka se slepými náboji, italové vesničtí burani a angláni - ti divní s těma svýma pravidlama a podivným smyslem pro pravidla, ovšem samozřejmě vůbec nevědí která bije, dokud nepřijde americký plukovník a neukáže jim jak se to dělá. Naštěstí groteskní lágr brzy opustíme a vydáme se na zajímavější projížďku po italské botičce. Němci jsou sice pořád dost blbí, ale aspoň to odsejpá a týpek z Knight rideru si tu střihne náckovskýho lajtnanta par exceláns  :) i ta němčina mu jede, že by Štaindler moh závidět... No a pak se nám to ke konci trochu posere, bo lidičky se tam začnou chovat jako trubky, mašinfíra když na ně nalítaávaj mesršmídy, tak místo aby zůstal v tunelu a počkal až je to přestane bavit, tak uhání furt dál a jak vyjedou z tunelu tak to hnedka zase zchytají. Pak jim to zasype cestu a voni zas místo aby šli tunelem, vydají se tou nejidiočtější cestou po ochozu kolem skal, kde je můžou porád likvidovat ty letadla atd. Zkrátka jednohubka na jeden pokuk dobrý. S dřívěji viděným Vlakem nelze kvalitativně srovnávat. PS: zapoměl jsem zmínit geniální scénu s kutálením se zevnitř kolejiště směrem ven mezi koly jedoucího vlaku, při prchání z vagonu. Vážně by mě zajímalo jak to točili, bo to vypadá velmi realisticky, ale netuším jakým trikem by se to v roce 65 dalo natočit a pochybuju, že by si to i sebelepší kaskadér lajznul na reál. Každopádně vzalo mi to na chvilku dech. ()

Rssa

Jeden z nejlepších válečných filmů, který byl kdy natočen. Napínavý děj, nečekaný závěr, skvělé výkony i nezesměšňování protivníků, to vše z tohoto filmu dělá nezapomenutelný zážitek. 90 % ()

Hanys_

Přiznám se, že jsem byl před filmem docela skeptický. Starý válečný, v hlavní roli zpěvák..No o to víc jsem byl během sledování paf. Skoro dokonalé válečné drama se spoustou nervydrásajících scének. ()

Rozjimatel

[3,5*]     "It would take you too long to strangle a man, Colonel. The average Nazi would get impatient while you were doing it."     Strhujúci príbeh úteku zo zajateckého tábora, v ktorom vystupuje pomerne pestrá skupina postáv, čo sa národností týka. Scény v zajateckom tábore ešte nie sú nakrútené príliš pútavo (aj napriek zaujímavej postave vedúceho tábora Battagliu v podaní Adolfa Celiho), no po nastúpení do vlaku sa začína parádna jazda, ktorá sa nezastaví až do konca filmu. Potom je to už jedno veľké dobrodružstvo prešpikované napätím, na ktorom sa výdatne podieľa znepokojivá hudba Jerryho Goldsmitha (trochu pripomínajúca hudbu z filmu Planeta opic (1968)). A keď už tá atmosféra začína byť neznesiteľne hustá, v pravom čase príde na odľahčenie výborný humor (veľmi som sa pobavil na kňazovi-nacistovi). Herecky vynikajú Frank Sinatra (ako spevák mi veľa nehovorí, ale herec je to slušný) a Trevor Howard. V 60. rokoch sa s podobnými vojnovými snímkami doslova roztrhlo vrece, ale väčšina z nich už dnes pôsobí dosť zastaralo a hlavne naivne. "Von Ryanov Expres" však patrí k svetlým výnimkám (spoločne napríklad s filmom Velký útěk (1963)). ()

Disease

Čekal jsem béčkovější Velký útěk, a byl jsem velmi mile překvapen, jak hereckými výkony, tak i svižným a místy hodně vtipným dějem. ()

KatRi

Má to švih, má to napětí i své kouzlo. Rozhodně se toho nemusí obávat ani filmoví fandové, kteří nevyhledávají válečné filmy. Lokace železnice tomu do jisté míry dodává na romantice a dělá z toho tak trochu železniční "road movie" o jednom velkém útěku za svobodou, takže nechybí dobrodružství ani nebezpečí. Není co řešit., lze jen doporučit. ()

Mikino00

Výborný válečný film, kterému dost ubližuje to, že je to celé hodně hodně neuvěřitelné. Jinak Sinatra se vrací tam kam patří, do uniformy. ()

mira007

Dobrodružný válečný film s docela solidní zápletkou o jednom hromadném útěku vlakem do Švýcarska během druhé světové války. Na to, že to je z roku 1965 , tak je to celkem koukatelné. Třetí hvězdu dávám za tu scenerii alpských tunelů. Grandiózní. ()

Petrus1

Jak to tak pozoruju, tak nejvyšší šarže v zajateckým táboře jsou vždycky největší chytrolíni, kteří se snaží nějak přechcat velitele tábora a jeho pohunky. A Ryan je jeden z nich. Ten jeho nápad se získáním nového oblečení pro vězně by byl mnohem efektnější, kdyby se režisér nebál nějakých detailnějších záběrů. Tak je vidět jen pár rozmazaných zadků z dálky a jinak nic. Plukovník americkýho letectva si sice získá důvěru ostatních zajatců, jenže když má udělat pořádný chlapácký rozhodnutí, zachová se jako blbec-lidumil... což mu sice ještě nevynese železnej kříž, ale aspoň se od té doby může honosit přídomkem "von". Bohužel jeho špatná volba bude hodně chlapů stát život. (Tendenci způsobit obdobnej průser má ještě jednou, ale naštěstí je už poučen a té italské flundry se zbaví). Ryan se to snaží zachránit, co mu síly stačí, a taxe z jednosměrné jízdenky do Německa v zajateckém vlaku, stane von Ryanův expres mířící za svobodou do Švýcar. Náckové se opět ukazují jako naprostí trotli, kteří naletí na všechno a ještě se nechají zjebat nepřítelem v německý uniformě. Kazatel je totiž jedinej, kterej umí německy. A s touto jazykovou vybaveností si vystačí po celou dobu. Vlastně ještě Ryan ošálí gestapo svým pokyvováním hlavy a prostým "Ja." No a při velkém finále to začne být děravé jak ústa staré domorodky - vlaky dokáží zastavit z plné rychlosti na pár metrech, Messerschmitty se místo pokračování ve střelbě otočí a letí zpět, jejich pěšáci pak trefí kde co, ale nepřítele jen zřídka, kdežto uprchlíci mají nekonečně mnoho nábojů... Myslím, že film si ale na žádné veledílo nehraje a občas je i docela vtipnej, tak nad těma nedostatky přivřu oko. Taky to bylo celkem napínavý a hlavně jsem u toho neusnula, což je pro mě v poslední době důležitý měřítko. :-) Jeden z 501 filmů, které musíte vidět "Opravdu strhující historka z druhé světové války, výborně uchopená Markem Robsonem a jeho týmem expertů." ()

Napospas

Shlédnuto asi po 13 letech, s notnou dávkou nostalgie a očekávání, které bylo do nejmenšího puntíku naplněno. Podle mě o dost lepší válečný film, než takový vojín Ryan, Sinatra je tu výborný a ve scéně, kdy šmelil pilotské hodiny s gestapákem jsem se málem počůral, vojenské scény víc než ucházející, stejně tak příběh, postavy,... staré válečné filmy mají zkrátka něco do sebe, ne že ne. ()

Wolvie

Von Ryanův Expres představuje velmi působivý válečný snímek se zajímavým námětem a precizní režií.O plné hodnocení jej však ve výsledku obírá fakt,že Franka Sinatru zkrátka nepovažuju za dobrého herce,což se zde jen a jen potvrzuje.Přesto jsem film viděl třikrát a ani jednoho zhlédnutí nelituji. ()

helloween93

Parádní válečný film ze staré školy, zajímavý nápad a sympatický Sinatra dělají z Ryanova expresu působivý válečný film. Jediné zápor vidím v konci filmu. 4* ()

Redix

Za prvních 30 minut bych se to nebál poslat do odpadu protože je film pojat dost komediálně což je u válečných filmů tragédie. Potom naštěstí ukradnou vlak a film je lepší. Za zbytek filmu 5 ***** takže celkově *** ()