Dívka, která kopla do vosího hnízda

• Švédsko

Luftslottet som sprängdes

• Dánsko

Luftkastellet der blev sprængt

• Německo

Vergebung

• Německo

Stieg Larsson: Vergebung

Dievča, ktoré koplo do osieho hniezda

Krimi / Drama / Thriller

Švédsko / Dánsko / Německo, 2009, 141 min

Výborná kriminálka, která má tu smůlu, že jsem viděla famózní první díl trilogie, kterému nesahá ani po kotník. Především chvíli trvá, než se vzpamatuje z propadáku druhého dílu a nabere pořádně dech. Ale jakmile je do příběhu zasvěcen i divák, který neviděl předchozí díly, začne děj velmi svižně ubíhat.(4.12.2011)

Karl Stig-Erland Larsson zemřel v pouhých 50 letech, zanechal za sebou uzavřenou trilogii, která knižně vyšla až po jeho smrti. Své partnerce odkázal notebook, kde měl další tři rozpracované díly plánované dekalogie. Filmové zpracování celkem věrně kopíruje knižní předlohu, zachycují to podstatné z románu, příběh se odehrává ve svižném tempu. Autor předlohy vychází ze svých dlouholetých zkušeností investigativního novináře, řada zápletek včetně výhružek a ohrožení na životě je patrně z jeho vlastních zkušeností. Oproti prvnímu dílu, který je dějově posazený na ostrov a není tak prošpikovaný mrtvolami, jsou další dva díly víc ponuré, akční, násilí je neodehrává ve skrytu, je otevřené a brutální. Atmosféra filmu i její postavy korespondují s knihou.(2.7.2014)

V rámci celej série druhý najlepší diel. V porovnaní s predchodcom nie je Lisbeth vykreslená ako Rambo, ale opäť ako holka, ktorú poznáme z prvého dielu. Pribudlo konšpiračného backroundu, atmosféry a tajomna. Celkové vyústenie série malo svoj zmusluplný koniec a to sa cení. Ako celok je celá séria veľmi zaujímavá, no stále mám pocit, že potenciál série nebol úplne "vyšťavený".(12.11.2010)

No to bylo něco pro kulturní část mého mozku (Mozek mám rozdělený na tyto tři části, trilogie Sonnerium: 1 - kulturní část; 2 - část, kterou využívám pro výběr barevného fixu; 3 - část, jež má strach ze žraločího kousnutí a páchnoucího polibku). Pro mě nejlepší díl, jelikož miluju postupný odhalování, intriky, sirový (píše se syrový, jsem blb - díky Myšutko) dobrodružství. A začínají se mi klepat kolena, jelikož ti mekáčožroudní Američani do tohohle silnýho a pro mě naprosto dokonalýho příběhu určitě zakomponujou osm atentátů na toho černýho otroka v čele, dvě atomovky, Usámu s kusem salámu, ultra spešl vycvičený komando, Angelinu Jolie a Mc chicken menu s velkou kolou(2.2.2011)

Mierne nadpriemerná kriminálka, ale o to v tomto prípade až tak nejde. Dôležité je upozornenie na zneužívanie psychiatrie a štátnej vyšetrovacej a dohliadacej mašinérie. Takéto svojvôle sa diali nielen v sovietskom bloku za účelom eliminácie politických oponentov boľševického režimu. Podobné prípady sa dejú aj dnes - ide napríklad o vyhlásenie nesvojprávnosti nad človekom, ktorý bohatým príbuzným prekáža ako potencionálny dedič. Známe sú aj prípady dočasnej nespôsobilosti slúžiace ako akési krycie alibi pre spáchané zločiny. Namiesto niekoľkoročného väzenia ich páchateľov čaká len pár týždňový rehabilitačný pobyt na psychiatrii po dohode so šéfprimárom. Ďalšie prípady obťažujúcich staručkých príbuzných, ktorí sa znesvojprávnia aby sa rodina nemusela starať, nepohodlných svedkov rodinných čachrov-machrov a podobne je viacero. O tom, že nejde len o vycucance z prsta poukazujú konkrétne odhalené prípady, knižná predloha tohto filmu vychádzajúca z reportážnych káuz a v našom prostredí napr. kniha Dominika Dána, opisujúca podobné praktiky aj v období po roku 1989. Ukazuje sa tak, že ani zdanlivo nedotknuteľné odborné posudky súdnych znalcov nemusia byť hodnoverné a ich obsah je (ako dnes skoro všetko) len otázkou vhodnej ceny.(3.11.2013)

• - Lisbeth (Noomi Rapace) používá telefon Sony Ericsson Xperia X1. (Cheeker)

• - Mikael Blomkvist (Michael Nyqvist) má e-mailovou adresu mickblom@gmail.com. (Cheeker)

• - Roli Gullberga ztvárnil Hans Alferdson, otec režiséra Daniela Alfredsona. (oje)